Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
13.01.2022 13:00

Radny: Przekop i pogłębiony tor wodny do Elbląga ma powstać do 2023 roku, ale co dalej?


Radny: Przekop i pogłębiony tor wodny do Elbląga ma powstać do 2023 roku, ale co dalej?


- Przekop i pogłębiony tor wodny do Elbląga ma powstać do 2023 roku, ale co dalej? Czy Prezydent Elbląga oraz podległe mu służby prowadzą działania w skali kraju i międzynarodowej do pozyskania inwestorów i przewoźników „zalewowych”- pyta radny Prawa i Sprawiedliwości Rafał Traks.

Zakończenie prac związanych z przekopem Mierzei Wiślanej planowane jest na 2023 r. Wtedy inwestycja ma zostać oddana do użytku. - Prawie gotowy jest obwód wyspy na Zalewie Wiślanej - zaznaczył radny. - Podpisana została umowa z wykonawcą modernizacji rzeki Elbląg i rozpoczęły się prace z budową nowego mostu w Nowakowie.


 

Port w Elblągu ma być głównym beneficjentem przekopu Mierzei Wiślanej. Otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną może pozwolić nam zwiększyć przeładunki z niecałych 90 tysięcy do 3,5 miliona ton rocznie

 

– podkreślił Rafał Traks.

Podane dane, jak zapewnia radny, są oparte przede wszystkim na opracowaniu analizy wpływu inwestycji na rozwój społeczno-gospodarczy wykonanej na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni. - Inwestycja ma pozwolić Elblągowi umocnić pozycję jako portu wspierającego Trójmiasto, zwłaszcza w zakresie produktów rolnych i drzewnych – stwierdził. - Przekop poprawi też możliwości logistyczne miejscowych zakładów z branży metalowej. Wynik pod kątem przeładunków w porcie w roku 2020 wyniósł 84500 ton i był niższy w porównaniu z rokiem 2019 o 5 tys. ton.
 

Port w Elblągu nie stanie się konkurencją dla portów w Gdyni i w Gdańsku. Nie możemy mówić o konkurowaniu z powodu różnicy skali. Możemy natomiast stać się portem freederowym, czyli wspomagającym. Duże porty skupiają się przede wszystkim na obsłudze kontenerów. Port elbląski może w tym przypadku wspomagać i obsługiwać wszystkie mniejsze jednostki. Dzięki lepszym warunkom nawigacyjnym, do naszego portu będą mogły zawijać jednostki o większym tonażu i zanurzeniu. Problem jednak w tym, że nie jest on przystosowany do przyjmowania większych jednostek

 

– wyjaśnia Rafał Traks.


Radny chce wiedzieć, czy Prezydent naszego miasta prowadzi m.in. prace związane z przystosowaniem portu do przyjmowania większych jednostek niż dotychczas. - Czy został opracowany jakiś dokument przedstawiający plan rozwoju portu i dostosowania go do nowych możliwości gospodarczych? - dopytuje.
 

Główne inwestycje powinny polegać na zapewnieniu odpowiednich głębokości na torach dostępowych do portu i w jego granicach. Pogłębienie torów jest częścią budowy kanału co z pozostałymi elementami jak nadbrzeża czy obrotnica dla statków?

 

- pyta Rafał Traks.

To nie wszystkie inwestycje, na które zwrócił uwagę radny. - Należy również wykonać rozbudowę terminali wraz z dostępem do bocznicy kolejowej i budowę nowych nadbrzeży przystosowanych do większej ilości statków, a co za tym idzie przeładunku – wyjaśnia. - Zalew Wiślany posiada mariny i porty w Kadynach, Tolkmicku, Fromborku, Krynicy Morskiej, Piaskach i Nowej Pasłęce. Wiele z nich zostało w ostatnich latach zmodernizowanych, a port elbląski od dawna nie.

Jak podkreślił radny Kanał Elbląski posiada unikatowy w skali świata system pochylni – zabytek hydrotechniki. - Turystycznie Elbląg i okolice stanowią bardzo ciekawy region – dodał. - Jedyne, czego do tej pory brakowało, to bezpośredni dostęp drogą wodną do naszego portu. Taki właśnie dostęp zostanie zapewniony przez budowany kanał.

 


 

KJ

Artykuły powiązane

:

Budowa Przekopu Mierzej Wiślanej. Podsumowanie roku 2021! Zobacz aktualne zdjęcia
Budowa Przekopu Mierzej Wiślanej. Podsumowanie roku 2021.Zobacz aktualne zdjęcia (14)
Przekop Mierzei Wiślanej. Serce tej inwestycji już prawie gotowe - zobacz zdjęcia i film
Przekop Mierzei Wiślanej. Serce tej inwestycji już prawie gotowe - zobacz film (11)
„Tereny przeznaczone szczególnie dla małych i średnich inwestorów powoli nam się kończą”
„Tereny przeznaczone dla małych i średnich inwestorów powoli nam się kończą" (15)
Przekop Mierzei Wiślanej: Intensywne prace od Zatoki po Zalew - zobacz film i zdjęcia
Przekop Mierzei Wiślanej: Intensywne prace od Zatoki po Zalew (film) (4)

Komentarze (22):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
13.01.2022, 13:07 Realista: ...dalej to bedzie po steremu, czyli jedno wielke g. Harlejowiec bedzie biadolil, ze nie ma kasy bo mu pis zabral.
13.01.2022, 13:11 Jarosław : wzmozona aktywność radnego traksa z PiS sugeruje jego chęć kandydowania do Sejmu lub na prezydenta Elbląga lub vice . Gratuluję ambicji .
13.01.2022, 13:29 Eg: W tym temacie będzie tak samo jak z cieplownią obudzą się z ręką w nocniku
13.01.2022, 13:51 karzeł: Jak to co dalej ? Traks bierz sie do roboty!
13.01.2022, 14:40 ZAKANALAK: przekop dla wypasionych jachtów Bogatych Polaków,Niemców,Turystyka,
13.01.2022, 14:54 Kawasaki: Nie dacie mu spokoju z tym harleyem....
13.01.2022, 16:41 emeryt2018: Niech radny zapyta pomysłodawcę tej politycznej inwestycji "I co teraz?"
13.01.2022, 16:48 Truso: Miasto przygotowuje się ostro do bycia portowym,oznaką tego jest wzmożona wycinka drzew w elbląskich parkach i nie tylko,brawo.
13.01.2022, 17:09 M.: Zgodnie z powiedzeniem "wszystkie ręce na pokład" zarówno pan Traks, jak i prezydent Elbląga, a także poseł Krasulski oraz wszyscy inni elbląscy parlamentarzyści powinni teraz dla wspólnej sprawy wziąć się do mega wytężonej pracy. To powinien być priorytet działań. Warto także wziąć pod uwagę czy port powinien zostać miejski z małymi możliwościami rozwoju, ale niezależny, czy też państwowy i korzystający z państwowych i europejskich środków pieniężnych na wsparcie infrastruktury portowej. Nie wiem co lepsze, ale "na czuja" obstawiam, że ta druga wersja może być sensowniejsza.
13.01.2022, 17:13 Radzimy: Zebrać całe towarzystwo i wyświetlić film,, MIASTO z morza,, jak budowano port w Gdyni. Jak budowano MIASTO . Czy tak trudno zacząć budowęwplywow i nowe miejsca postojowe dla statków przy rzece Elbląg . Pojdziecie po rózum po czasie. A otwarty przekop bedzie W tym roku.
13.01.2022, 17:15 Widzimy: P O i PSL i SLD to gnac na kopach A wy głupcy wyborcy ich wybieracie.
13.01.2022, 17:17 Pamiętamy : Jak rządzili P O i PSL i SLD to obiecana kada ,zamiast na prace w Elblągu poszły na bankruta lotnisko szymany. Tego już nie pamiętają byli na stołkach.
13.01.2022, 18:22 Turystyczna: Rejs Elbląg - Hel to fajne
13.01.2022, 20:04 lucyna: Posła Krasulskiego widzę ciągle w TV jak siedzi za prezesem , więc nie ma czasu przyjechac do Elblaga poprowadzić temat portu .
13.01.2022, 20:26 Rambo11: Debil z sekty pisowskiej szukają kasy u Wróbla pocałujcie go tam gdzie się bruzda kończy - sekta rozjeb__a kasę na sprzedawczyków przed wyborami a teraz jęczą jak dziwki po pukaniu _pytajcie Krasuskiego wiecznego niemowę
13.01.2022, 20:33 Kryspin: PiS kontynuuje budowę przekopu, kanału i teraz dopiero zastanawia się po co. To jak Miś Barei - "nikt nie wie po co i nie odważy się zapytać, a miś sobie zgnije na powietrzu". Ktoś w Warszawie chyba opracował jakieś analizy i programy do tej inwestycji przed wydaniem setek milionów? Czy jak z "PiS-owskim ładem" - jakoś to będzie, się zobaczy, itp.
14.01.2022, 07:33 Fan Gargamela z PO: Od 20 lat mówię to samo! Dlaczego do dzisiaj nie było żadnych debat publicznych? Dlaczego przed wyrzuceniem w błoto 2 mld zł nie było konsultacji społecznych? Należy zrobić listę osób i za 10, 20 lat rozliczyć ich z każdego słowa.....
14.01.2022, 09:02 kjm: Czy zapomniał pan radny Traks że portem "zarządza" vel Arkadius? A może pan radny napisze ile to ten "derektor" otrzymywał pieniędzy z kasy miejskiej, a ile - pod jego egidą - port zarobił dla Miasta?
14.01.2022, 09:38 gdzie jest Wróblewski?: Panie Traks, wydaje się że "radny" to człowiek dorosły, choć prawie każdy dorosły lubi bajki. Opowiada pan brednie tak jakby wczoraj zjechał do Elbląga z południowego Chile. Port i UM śpi, a "opracowania, wyliczenia" są tak samo dobre jak dekalog - nigdy nie są realizowane. Tych kilka gałązek z trzebionych elbląskich lasów zostanie wywiezionych taczką a kilka barek torfu też. Trójmiasto nie odda przeładunku. Który nadawca zamiast kierować się do znanych portów wybierze pipidówkę? Elbląg można, ale to też śpi, wykorzystać turystycznie. do tego jednak wymagana jest inwestycja w nabrzeże od Wyszyńskiego do Nowakowa. Retoryczne pytania marzyciela Traksa nijak mają się do rzeczywistości miejskiej, o czym "radny" powinien wiedzieć. Praca w komisjach - wniosek przegłosowany - Wróblewski do roboty
14.01.2022, 13:37 Waldek z Cargo: ~ ZAKANALAK Na swojej starej wannie też będziesz mógł zasuwać. Wszystkim przeciwnikom życzę aby im przyszedł rozum do głowy
14.01.2022, 17:31 Hans: Nawet protestujące lemingi z Krynicy podburzae przez POwskich wasali niemieckich wyczuli dutki i wiedzą co robić.
15.01.2022, 08:48 Tra: Czyli radny zamierza startować wyżej, tylko zapomina o jednym za wszystko płaci podatnik, zabraknie na wydatki to chyc podatki w górę. Podsumowując jak się dostaje wynagrodzenie nie mając pojęcia skąd się biorą pieniądze- to tylko na p _sła


Inne artykuły:

Emocjonujące mecze 3x3
Emocjonujące mecze 3x3
Elbląg: Powyżej setki w mieście i 2000 złotych mandatu
Elbląg: Powyżej setki w mieście i 2000 złotych mandatu (7)
327 tys. osób korzysta z Małego ZUS plus
327 tys. osób korzysta z Małego ZUS plus
Przechodził przez jezdnię poza przejściem… policjanci znaleźli przy nim narkotyki
Przechodził przez jezdnię poza przejściem… policjanci znaleźli przy nim narkotyk (3)
Koronawirus w Elblągu: 16 nowych zakażeń i 1 zgon 
Koronawirus w Elblągu: 16 nowych zakażeń i 1 zgon 
Wspólne działania Policji i Straży
Wspólne działania Policji i Straży (16)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.