Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄŻANIE Z PASJĄ

Dzień Ziemi jest każdego dnia. Młode elblążanki uczą ekologii

14.02.2022, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dzień Ziemi jest każdego dnia. Młode elblążanki uczą ekologii
Fot. Projekt "Earth Day Everyday"

Przedmiotu ekologia nie ma w planach lekcji. Zmienia to grupa licealistek z Elbląga, która prowadzi dla uczniów elbląskich szkół prelekcje dotyczące ochrony środowiska.  Do tej pory wzięło w nich udział ponad 300 osób. - Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o środowisko i jakie będą konsekwencje, jeśli pozostaniemy obojętni na problem zmiany klimatu i dewastacji środowiska. Prowadząc projekt, chcemy pokazywać, że nasze codzienne wybory mają znaczenie - przekonuje Mirella Kłosińska, liderka projektu społecznego "Earth Day Everyday".

 

Grupa uczennic z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii", prowadzi projekt społeczny "Earth Day Everyday". Jak przekonują, głównym celem inicjatyw jest uświadomienie społeczeństwa o problemach, z jakimi mierzy się świat. - Poprzez edukację demonstrujemy, jak dbać o środowisko, aby poprawić jego obecne realia oraz uzmysławiamy, że nawet małe zmiany w codziennym życiu przyczyniają się do lepszej przyszłości naszej planety - dodają. Rozmawiamy z nimi o szczegółach projektu.

 

Dlaczego zdecydowałyście się na projekt dotyczący ochrony środowiska?

 

Laura Wyszomirska: Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o środowisko i jakie będą konsekwencje, jeśli pozostaniemy obojętni na problem zmiany klimatu i dewastacji środowiska. Prowadząc projekt, chcemy pokazywać, że nasze codzienne wybory mają znaczenie. Na naszych mediach społecznościowych uświadamiamy o problemach ekologicznych, z którymi mierzy się współczesny świat i podpowiadamy, jakie działania każdy z nas może podjąć, by przyczyniać się do nich w jak najmniejszym stopniu. Temat ekologii jest bardzo ważny, a realizacja projektu społecznego pomoże nam wspólnie zadbać o los Ziemi.

 

Jednym z elementów waszego projektu są prelekcje prowadzone w elbląskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jak wyglądają takie spotkania, czy uczniowie chętnie biorą w nich udział?

 

Mirella Kłosińska: Prelekcje zaczynają się od przedstawienia uczniom naszego projektu, kim jesteśmy, czym się zajmujemy itp. Następnie krótko informujemy jakie tematy poruszymy, czyli problem marnotrawstwa jedzenia na świecie i w Polsce, zanieczyszczenie oceanów i wpływ jednorazowego plastiku na środowisko oraz na nasze zdrowie. Zapowiadamy również, że na końcu odbędzie się quiz podsumowujący całą nabytą wiedzę uczniów, z nagrodą w postaci butelki z filtrem Dafi. Po tym przechodzimy do szczegółowej prezentacji oraz przy każdym temacie zadajemy uczniom pytania w formie quizu z 4 odpowiedziami. Osoby, które wskazują poprawną odpowiedź, podnosząc rękę, dostają cukierki. Po zakończeniu finalnego quizu pytamy się uczniów czy chcieliby nas o coś zapytać. Jedno z ciekawszych pytań dotyczyło bezpieczeństwa poszczególnych rodzajów politereftalanu etylenu (PET), czyli materiału, z którego wykonane są butelki.

 

Do tej pory w waszych prelekcjach wzięło udział już ponad 300 uczestników. Czy waszym zdaniem młodzi elblążanie mają wystarczającą wiedzę na temat problemów związanych ze środowiskiem i jego ochroną?

 

Kamila Pater: Coraz więcej osób zaczyna interesować  się ekologią, a zwłaszcza młodzież. Poziom wiedzy młodych ludzi, staje się coraz wyższy. Ekologia to jednak bardzo obszerny temat, przez co jego nauka jest trudna i czasochłonna. W szkołach jest to rzadko poruszany temat, dlatego właśnie, prowadzimy prelekcje. Dodatkowo prowadzimy media społecznościowe, na których dzielimy się naszą wiedzą, w łatwy i dostępny dla wszystkich sposób.

 

"Earth Day Everyday" wymaga od was sporej wiedzy na temat ekologii. Dzielicie się nią z innymi, czy wam samym udał się wyciągnąć z tego projektu coś dla siebie?

 

Klaudia Banaś: Zdecydowanie tak, szczególnie podczas przygotowywania materiałów do prelekcji i szukania ciekawostek ekologicznych. Pokazało nam to, że sytuacja naszej planety jest gorsza, niż pokazują to media, co motywuje nas do dalszego szerzenia świadomości ekologicznej społeczeństwa. Osobiście, największe wrażenie wywarła na mnie ilość plastiku, który zatruwa wody. Szacuje się, że niedługo tworzyw sztucznych będzie więcej niż ryb w wodzie.

 
Co elblążanie mogą zrobić dla środowiska, macie jakieś podpowiedzi?

 

L.W.: Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że najbardziej ekologiczne rzeczy to te, które mamy już w domu i żeby korzystać z nich jak najdłużej. Aby chronić środowisko, możemy segregować śmieci, aby mogły być wykorzystane powtórnie - np. szkło jest materiałem, który może być recyklingowany nieskończenie wiele razy. Możemy również łatwo ograniczyć zużycie plastiku, jeśli zastąpimy wodę pakowaną w butelki jednorazowe wodą z kranu lub butelkami i dzbankami z filtrem, a idąc na zakupy, możemy wziąć własną torbę, worki foliowe na warzywa też możemy zastąpić tymi wielorazowego użytku. Szampon i odżywkę w opakowaniach możemy zamienić na te w kostce, a wybierając kosmetyki, stawiajmy na te pakowane w szkło i aluminium. Oprócz tego możemy wybierać transport publiczny i zamiast kupować nowe książki, wypożyczać je z bibliotek. Pamiętajmy również, żeby ograniczać konsumpcję mięsa oraz oszczędzać wodę i energię.

 

Czy waszym zdaniem Elbląg jest miastem przyjaznym środowisku? Co należałyby jeszcze zrobić, aby można było nazwać nasze miasto zielonym?

 

K.P.: Uważamy, że Elbląg potrzebuje jeszcze wiele zmian, ale jest na dobrej drodze, by stać się zielonym miastem. Nasza miejscowość ma dobrze rozbudowaną komunikację miejską. Jest to nie tylko ułatwienie dla mieszkańców, ale i zachęta do używania bardziej zrównoważonych środków transportu. W sierpniu zaczęły się prace nad modernizacją gospodarki ściekowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki oczyszczaniu ścieków możemy ograniczyć ich niekorzystny wpływ na nasze środowisko. Jednakże, zmiany te dzieją się dosyć powoli. Nadal mamy zbyt mało koszy do recyklingu śmieci. Posiadamy też małą liczbę punktów elektroodpadów czy PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). 

 

Za projekt społeczny "Earth Day Everyday" odpowiedzialne są uczennice II LO w Elblągu: Mirella Kłosińska (lider zespołu), Kamila Pater, Laura Wyszomirska i Klaudia Banaś. Oprócz organizowania prelekcji licealistki prowadzą również wywiady z ekologami i organizacjami ds. ekologii (można je znaleźć na Youtube), udzielają się również na platformach społecznościowych, znajdziemy je m.in. na Instagramie i Facebooku

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ UPR
    Poniedziałek, 14.02

    Hej ekolodzy zacznijcie od siebie !! Czy w waszych domach macie cztery wory na różnego rodzaju odpady !!? Wystarczy zobaczyć śmietniki na elbląskich osiedlach , gdzie wszystkie śmieci wyrzucacie w jednym worku . Macie gęby pełne frazesów o zielonym ładzie , a tak naprawdę jesteście największymi szkodnikami świata i ludzi !!!

  2. 2
    +2
    ~ AL
    Poniedziałek, 14.02

    Jest takie powiedzenie : Każdy sądzi po sobie! Nie widziałeś,nie wiesz - nie oceniaj!

  3. 3
    +1
    ~ Arek
    Wtorek, 15.02

    Płacę za odpady niesegregowane i nie zamierzam segregować, niech robią to w ZUO, biorą za to pieniądze.

  4. 4
    +3
    ~ rambo11
    Wtorek, 15.02

    Te palce V to do czegoś innego by pasowały przecież są dwie dziury w nosie---kogo ta młodzież chce naśladować robiąc te (delikatnie mówiąc tępe miny).

  5. 5
    +2
    ~ lll
    Wtorek, 15.02

    Zaczniecie spłacać kredyty to nie będziecie myśleć o ekologii.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1943168640137