Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
18.02.2022 13:00

Czas wolny elblążan w XIX i u progu XX wieku


Czas wolny elblążan w XIX i u progu XX wieku


W środę, 23 lutego, o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie online (FB Biblioteki Elbląskiej) w ramach „Wirtualnej Regioteki” poświęcone życiu kulturalnemu w Elblągu w wieku XIX i u progu wieku XX. Działało wówczas wiele towarzystw i instytucji, które swoją bogatą ofertą przyciągały elblążan pragnących się edukować i dobrze bawić. Temat ten rozwinie przed Państwem dr Joanna Szkolnicka, z którą porozmawia Radosław Kubus.


Wiek XIX przyniósł ogromne zmiany w kulturze czasu wolnego mieszkańców Europy i świata. Ogólnie powszechną stała się prasa, w której pojawiały się informacje o charakterze lokalnym, ale także wiadomości ze świata. Na łamach poszczególnych periodyków adresowanych do konkretnych grup społecznych i zawodowych ukazywały się wówczas różnego rodzaju aforyzmy, łamigłówki oraz publikowane w odcinkach powieści. W tym czasie kultura czytelnicza mogła upowszechniać się także dzięki powstawaniu dostępnych dla szerokich grup społecznych bibliotek. Na zainteresowanie czytelnictwem miał wpływ przede wszystkim coraz mniejszy odsetek analfabetów.
 

Poza tym modną rozrywką były w XIX wieku spektakle teatralne i przedstawienia operowe, prelekcje, odczyty oraz debaty, w których uczestniczyły szerokie rzesze ludzi. Także w Elblągu działało w tym czasie wiele instytucji i towarzystw, które animowały lokalne życie kulturalne i naukowe, wypełniając tym samym czas wolny mieszkańców Elbląga. Owe towarzystwa oferowały elblążanom wiele atrakcji, takich jak spotkania towarzyskie z dobrym jedzeniem oraz wycieczki bliskie i dalekie.


To wszystko sprawiło, iż towarzystwa kulturalne i naukowe zyskały sobie znaczne grono zwolenników. Wspomniane towarzystwa były także probierzem nowych trentów docierających do Elbląga, jak również upowszechniania się począwszy od II połowy XIX wieku nowych wynalazków, takich jak np. fotografia, radio, czy kino. Już w najbliższą środę, kulturę czasu wolnego elblążan w XIX wieku i u progu XX przybliży nam dr Joanna Szkolnicka. /zapowiedź Radka Kubusa, który poprowadzi spotkanie.

 

Joanna Szkolnicka – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Adiunkt ds. historii najnowszej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Autorka szeregu wystaw, prelekcji, artykułów dotyczących zagadnień z przeszłości Elbląga, a przede wszystkim monografii zatytułowanej „Elbląskie towarzystwa kulturalne i naukowe w latach 1772-1945”. Od wielu lat współpracuje z redakcją czasopisma „Der Westpreuße”.

 

Biblioteka Elbląska

 


Artykuły powiązane

:

Światowid ma już 60 lat. "Udało się w Elblągu stworzyć ulicę Światowida" (zagłosuj w ankiecie)
Światowid ma już 60 lat."Udało się w Elblągu stworzyć ulicę Światowida"- ankieta (12)
Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić całkowicie bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV
Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić całkowicie bezpłatne szczepienia (2)

Komentarze (0):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:


Inne artykuły:

Po raz piąty elbląskie przedszkolaki zmierzą się w konkursie wokalnym „Moja Ukochana Piosenka”
Elbląskie przedszkolaki zmierzą się w konkursie wokalnym„Moja Ukochana Piosenka" (1)
Po naszej interwencji. Miasto odpowiada: Remonty cząstkowe nawierzchni dróg wykonywane są sukcesywnie
Miasto odpowiada: Remonty cząstkowe nawierzchni dróg wykonywane są sukcesywnie (15)
Karnet MOSiR. Wygoda i oszczędność
Karnet MOSiR. Wygoda i oszczędność (3)
28-letnia Bogna walczy z ostrą białaczką szpikową. Córka elblążanina prosi o pomoc
Bogna walczy z ostrą białaczką szpikową. Córka elblążanina prosi o pomoc
Koronawirus w Elblągu: Ponad 100 nowych zakażeń, zmarła jedna osoba
Koronawirus w Elblągu: Ponad 100 nowych zakażeń, zmarła jedna osoba (2)
Uczymy się pływać z MOSiR-em
Uczymy się pływać z MOSiR-em
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.