Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
03.05.2022 08:00

Święto Konstytucji 3 Maja


Święto Konstytucji 3 Maja


Dziś święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku (już 5 maja zostało uznane za Święto Narodowe). To także wolny dzień od pracy.
 
Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku.Ciekawe jest, że od 2007 roku data ta jest związana z obchodzonym na Litwie świętem narodowym. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła ona konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku.
 
Konstytucję uchwalono w pierwszych dniach maja, ponieważ większość posłów opozycji, którzy sprzeciwiali się tej konstytucji, była… na urlopie wielkanocnym. Zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Ignorując protesty opozycji, po ponad siedmiogodzinnych obradach, Konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał sam król Stanisław August Poniatowski.
 
Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
 
Jakie zmiany w kraju ustanowiła Konstytucja? Przede wszystkim wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, zwanej w tamtych czasach „gołotą”. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieganie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.
 
Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, ale również prawo nabywania szlachectwa.
 
Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 pełnomocników jako swoich przedstawicieli, którzy zaś mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.

 

 

Redakcja

Komentarze (7):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
03.05.2022, 08:26 Twój email: 3 maja to święto wolności, tolerancji i trójpodziału władzy, czyli wszystkiego co obce jest dzisiaj tej PiS – owskiej zakompleksionej władzy ! Owinęły się KOŁTUNY w Biało-czerwoną i krzyczą, że mają monopol na polskość i patriotyzm !!! Właściwie nie za bardzo wiadomo, dlaczego PiS i rezydent DU_A świętują rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja ? Chyba z tego samego powodu, dla którego niektórzy panowie księża celebrują Dzień Dziecka ?
03.05.2022, 08:58 Święto nie dla wszystkich: Pis zniszczyl wartosci Konstytucji! Nie powinni świętować!
03.05.2022, 09:04 Barbarrus.: A 3 maja 1945 roku urodził się niezwykły człowiek, który prawie, że "zmienił oblicze tej ziemi" dzisiejszy władca ludzkich dusz i sumień - ojciec Tadeusz Rydzyk. Czas na wielkie świętowanie.
03.05.2022, 10:56 Zero wiedzy : Spoleczenstwo jest takie konsumpcyjne ze większość nie ma pojecia co to jest w ogole Konstytucja , zasada nr 1 napić się, nażreć się, wyglądać, i zycie płynie
03.05.2022, 15:47 a to Wolska własnie: ojciec narodu Matesz oddał wszystkie polskie czołgi Ukrainie a Niemce mu leopardów dać nie chcą
03.05.2022, 16:16 Czytelnik66: Dzień wolny od pracy, takie to świętowanie. Grillowanie obecnie ważniejsze jak czczenie pamięci historyczych.
04.05.2022, 09:09 Dreptak: redakcjo, nie podsycajcie megalomanii - pierwsza europejska konstytucja powstała w San Marino w 1600 r, druga korsykańska w 1755; Konstytucja 3 Maja tak naprawę jest trzecią w kolejności w Europie...


Inne artykuły:

OKAZJA! Agencja sprzeda domenę piekneplaze.pl
OKAZJA! Agencja sprzeda domenę piekneplaze.pl
Budowa przy ul. Węgrowskiej. Czytelnik: Czy wiadomo już, co tu powstanie?
Budowa przy ul. Węgrowskiej. Czytelnik: Czy wiadomo już, co tu powstanie? (35)
Płk. Dąbka: 18-latek kierował bez prawa jazdy. Musi zapłacić 2500 zł
Płk. Dąbka: 18-latek kierował bez prawa jazdy. Musi zapłacić 2500 zł (3)
"Dajemy wam skrzydła...". O 70-leciu "Medyka" rozmawiamy z dyrektor Mariolettą Borkowską
"Dajemy wam skrzydła...".Przed nami 70-lecie Medyka. Rozmowa z dyr. M. Borkowską (1)
Pożary w elbląskich lasach
Pożary w elbląskich lasach
Chcesz prowadzić bardzo zdrowy styl życia? Wybierz dietę DASH!
Chcesz prowadzić bardzo zdrowy styl życia? Wybierz dietę DASH!
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.