Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
01.05.2022 07:10

1 maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy


1 maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy


Obchodzony 1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, przez wielu Polaków traktowany jest po macoszemu. Skojarzenie z poprzednim ustrojem sprawia, że zapominamy często iż święto to nie jest wytworem czasów komunistycznych, a   świętem robotników zapoczątkowanym przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku.
 

1 maja czczono rocznicę strajku robotników w Chicago, w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. Pierwszy raz święto to obchodzono w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji czy Belgii,  już w 1890 roku. Początkowo miało ono postać często nielegalnych demonstracji i strajków, później manifestacje pierwszomajowe zostały uznane i były obchodzone oficjalnie.


W Polsce, pierwsze pochody odbywały się  głównie na terenach zaboru rosyjskiego. Organizował je II Proletariat i Związek Robotników Polskich. Pochody te kończyły się starciami z wojskiem i represją władz carskich. Tradycja świętowania 1 maja trwa w naszym kraju od 1891 roku.  


Później 1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, by w  PRL-u stać się świętem państwowym. Od tego czasu ulicami miast co roku przechodziły pochody pierwszomajowe, które gromadziły niemal wszystkich mieszkańców.


Zakłady pracy, ośrodki kultury, szkoły, zbierały się o wyznaczonej godzinie, by uformować uroczysty orszak, który przechodził wyznaczoną trasą i kończył się po minięciu trybuny honorowej, z  której przechodzący tłum pozdrawiali  najwyżsi rangą dygnitarze partyjni i urzędnicy państwowi.


Za sprawą papieża Piusa XII od 1955 roku1 maja w kościele katolickim obchodzone jest  Święto Józefa Rzemieślnika.  W ten sposób  świeckiemu Świętu Pracy nadano religijne znaczenie, a  Kościół  zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.


W dobie rosnącego bezrobocia święto to nabiera szczególnego znaczenia. Uświadamia, jak ważne jest posiadanie pracy, która określa nas w społeczeństwie i jak bardzo praca bądź jej brak oddziałuje na każdego z nas. Jak powiedział Joseph Conrad „Tylko praca daje okazję odkryć nam nas samych, pokazać to, czym naprawdę jesteśmy, a nie tylko to, na co wyglądamy.

 

 

KJ

Komentarze (9):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
01.05.2022, 08:30 Co świętować?: Czy jest co świętować? Moze kiedys bylo bo i w pracy bylo milo! Praca to konieczność bo z czegos żyć trzeba choc dzis patrząc na ceny i dla uczciwie pracujących to wegetacja od 1 do 1!poza tym zawiść, zazdrość, zaklamanie , niszczenie, deptanie niewygodnych i aktywnych ! Ludzie są zmęczeni i smutni! Brak poszanowania przez pracodawców robi swoje! Tak więc nie ma czego świętować!
01.05.2022, 11:02 nic dodC: Co świętować? Trzeba jeszcze dodać brak poszanowania państwa polskiego dla ludzi tworzących miejsca pracy traktujac ich jak zło konieczne (tak traktuje pis)
01.05.2022, 11:05 Tr: Sama ta nazwa święto pracy, jak to brzmi, co to za twór? Może święto drzewa czy święto ulicy też będziemy obchodzić i będzie dzień wolny. 1 maja powinien być pracujący a 2 i 3 maja wolny.
01.05.2022, 11:43 Spracowany : To fakt dzis nie ma czego świętować, śmiać się chce z tych ci stoją i machają flagami, co to wlasciwie ma oznaczać? Czesc z tych machających skarzy sie ze malo zarabia i są niegodnie traktowani, a druga część to juz na emeryturze lub jej blisko! Więc co swietują?
01.05.2022, 15:13 zez: po raz pierwszy od lat elbląscy przedstawiciele Lewicy nie mogli złożyc kwiaty pod Pomnikiem Odrodzenia z powodu jego ogrodzenia.
01.05.2022, 15:16 jarosław: Kiedyś to było swięto PZPR , SLD itp , a dziś PiS , bo jest tak podobne niestety.
02.05.2022, 06:52 Do Zez: Zezie, upamiętnić można byłoby nie tylko przy Pomniku Odrodzenia, ale bardziej przyziemne sprawy zaprzątają umysły już dawno odeszłych od wartości lewicy "działaczy"
02.05.2022, 08:08 obserwator: wywieszenie flagi w dniu święta pracy jest wyrazem szacunku dla uczciwie pracujących ludzi.lesery i oboboki zawsze będą dorabiać do tego jakąś ideologię.
02.05.2022, 12:38 racja stanu: Polska oddała Ukrainie ponad 200 czołgów i nie ma ich czym zastąpić poza mglistymi obietnicami i zostaniemy z gołą d... rzadzą nami totalni i sprzedajni idioci. Kto się teraz zrzuci na 200 czołgów dla Polski i kto za to zapłaci?


Inne artykuły:

Dziś redakcja info.elblag.pl obchodzi urodziny!
Dziś redakcja info.elblag.pl obchodzi urodziny! (6)
Hazardowe podziemie w Elblągu
Hazardowe podziemie w Elblągu
OKAZJA!  Do sprzedaży w niskiej cenie domena zulawy.com wraz z serwisem i zdjęciami
OKAZJA! Do sprzedaży w niskiej cenie domena zulawy.com z serwisem i zdjęciami
Srogi rewanż na Polonii. Concordia znów wygrywa na Krakusa i odskakuje w tabeli [GOLE Z MECZU]
Srogi rewanż na Polonii. Concordia znów wygrywa na Krakusa i odskakuje w tabeli (4)
Pójść za ciosem. Olimpia zawalczy o punkty w Grodzisku Mazowieckim
Pójść za ciosem. Olimpia zawalczy o punkty w Grodzisku Mazowieckim (2)
Ogólne zasady korzystania z infrastruktury Parku Dolinka
Ogólne zasady korzystania z infrastruktury Parku Dolinka (6)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.