Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
05.05.2022 12:50

Krynica Morska bez burmistrza? Jest prawomocny wyrok dla włodarza miasta


Krynica Morska bez burmistrza? Jest prawomocny wyrok dla włodarza miasta


Sąd apelacyjny potwierdził, burmistrz Krynicy Morskiej przekroczył uprawnienia podczas budowy Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w 2018 roku. Wyrok jest prawomocny. Dla dotychczasowego włodarza miasta oznacza to utratę stanowiska, a mieszkańców czekają przedterminowe wybory lub rządy komisarza?

 

Przypomnijmy. Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez burmistrza Krynicy Morskiej dwa lata temu przeprowadziła malborska prokuratura. Chodziło o budowę Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy ul. Rybackiej, czyli inwestycję zrealizowaną w mieście kilka lat temu. To największy tego typu obiekt na Mierzei Wiślanej, kosztował ponad 3,6 mln złotych. We wrześniu 2020 r. śledczy postawili włodarzowi nadmorskiego miasta łącznie pięć zarzutów dotyczących przestępstw, które miał on popełnić w 2018 roku. Jak informowała wtedy rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator Grażyna Wawryniuk, dotyczyły one m.in. przekroczenia uprawnień i podrobienia dokumentów (w tym również aneksu do umowy o realizację inwestycji) w zakresie rzeczywistej daty ich sporządzenia, nakłaniania do popełnienia przestępstwa innej osoby i niedopełnienia obowiązków w zakresie należytej weryfikacji prac wynikających z umowy.

 

Akt oskarżenia przeciw burmistrzowi trafił do Sądu Rejonowego w Malborku. 29 września ubiegłego roku zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd wtedy wymierzył burmistrzowi karę 8 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawiesił na okres próby wynoszący 2 lata, karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych, przy określeniu wysokości jednej stawki na kwotę 100 złotych i zakazał mu pełnienia stanowisk kierowniczych na okres 3 lat.

 

Sprawa trafiała do sądu apelacyjnego, który kilka dni temu wydał wyrok w tej sprawie. 

 

Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2022 roku zmienił zaskarżony wyrok, wymierzając oskarżonemu karę grzywny w wysokości 350 (trzysta pięćdziesiąt) stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki dziennej na 100 (sto) złotych. W pozostałej części zaskarżony wyrok utrzymano w mocy, w tym  zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych orzeczony na okres 3 (trzech) lat

 

- informuje Tomasz Adamski, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

 

Jak dodaje rzecznik, wyrok jest prawomocny. 

 

Burmistrz nie chciał komentować drugiego postanowienia sądu, przyznaje jednak, że oznacza ono dla niego utratę dotychczasowego stanowiska. Oficjalnej informacji w tej sprawie jeszcze nie ma. 

 

Do tej pory do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku nie wpłynął odpis prawomocnego orzeczenia dotyczącego burmistrza Krynicy Morskiej. Trudno mi więc w tej chwili komentować tę sprawę. Jeśli taki wyrok do nas dotrze, po naszej stronie będzie poinformowanie o wygaśnięciu mandatu burmistrza.

 

- informuje Michał Elszkowski z Delegatury KBW w Gdańsku. 

 

Gdyby doszło do utraty mandatu przez burmistrza, sprawę ewentualnych przedterminowych wyborów lub wprowadzenia na jego stanowisko komisarza prowadzi wojewoda, a zarządza premier, dodaje Michał Elszkowski. Pytania w tej sprawie skierowaliśmy również do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Czekamy na odpowiedź. Do tematu wrócimy. 

Natasza Jatczyńska

Artykuły powiązane

:

Matura 2022. Jakie tematy na egzaminie z polskiego? Maturzyści: "Było łatwiej, niż się spodziewaliśmy"
Jakie tematy na egzaminie z polskiego? "Było łatwiej, niż się spodziewaliśmy"
Jak długo trzeba czekać na wizytę u okulisty w Elblągu? Sprawdzamy
Jak długo trzeba czekać na wizytę u okulisty w Elblągu? Sprawdzamy (3)

Komentarze (7):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
05.05.2022, 13:40 Alan Krynicki: no tak, przy korycie i działał dla dobra miasta i przede wszystkim chyba dla swojego.
05.05.2022, 13:50 Ciiiichooo ! Przyszło licho.: A jakiż to inny miał zapaść wyrok. Przecież sprawa dotyczyła nie tego faktu (tego typu zdarzeń było już wiele w Polsce i nie kończyły się wyrokami). Tutaj pan burmistrz dokonał "największego przestępstwa" jakim było kwestionowanie celowości realizacji przekopu na Mierzei Wiślanej. Jako jeden z nielicznych miał odwagę mówić w tej sprawie inaczej niż zbawiciele regionu. O ile podobnie mówiących poprzednich kolejnych dwóch Dyrektorów Urzędu Morskiego w Gdyni można było zwolnić, bo byli podległymi władzy rządowej, to w przypadku samorządowca i to naprawdę dobrego, trzeba było też go "uspokoić", a taką możliwość zapewniała droga sądowa. Bo przecież teraz albo jesteś BMW, albo stosujesz się do zasady: "cich będziesz, dalej będziesz".
05.05.2022, 14:42 Do cichoo: Nieźle masz nasrane
05.05.2022, 15:48 Czyt: Kogoś pogrzało z ilością reklam na tym serwisie, nie da się tego czytać.
05.05.2022, 15:56 Zygi: Krzysztof S. członek władz nowodworskiej PO...
05.05.2022, 16:29 Mąka Pszenna : A taki był mądry i gardłował ,że przekop be. A tu ...cóż....przyjdzie podwinąć rękawy i fizycznie kopać łopatą by odpracowywać grzywnę.
05.05.2022, 19:34 Za referendum: W Krynicy Morskiej wybory, w Elblagu prwdopodobnie referendum. Czas wyborczy w regionie się zaczął. Byłe województwo elblaskie w końcu pierwsze w jakiejs dziedzinie. To tak na wrzesniowe uświetnienie otwarcia przekopu Mierzeji Wiślanej.


Inne artykuły:

Wieża widokowa czeka na gości
Wieża widokowa czeka na gości (2)
36-letni elblążanin ma teraz 3 miesiące przerwy w jeżdżeniu motocyklem
36-letni elblążanin ma teraz 3 miesiące przerwy w jeżdżeniu motocyklem (4)
 Czy w Elblągu ponownie dojdzie do referendum?
Czy w Elblągu ponownie dojdzie do referendum? Głosowanie trwa do godziny 20.00 (75)
Trwa matura z matematyki. „Dziś powinno być prościej niż wczoraj z językiem polskim” - zobacz fotorelację z I LO
Matura z matematyki. „Dziś powinno być prościej niż wczoraj z językiem polskim" (3)
Elbląg: Zatrzymani za posiadanie narkotyków
Elbląg: Zatrzymani za posiadanie narkotyków (4)
Obchody 70-lecia Medyka już za tydzień. "To będzie weekend bardzo bogaty w atrakcje"
70-lecie Medyka już za tydzień. "To będzie weekend bardzo bogaty w atrakcje" (2)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.