Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
09.05.2022 20:30

"Kryzys powołanych". W Olsztynie święceń kapłańskich nie będzie po raz pierwszy od 72 lat, a w Elblągu?


"Kryzys powołanych". W Olsztynie święceń kapłańskich nie będzie po raz pierwszy od 72 lat, a w Elblągu?


Z kilku kandydatów, którzy zgłosili się sześć lat temu, nie pozostał ani jeden - poinformowała wiernych rektor olsztyńskiego seminarium duchownego. Oznacza to, że w Olsztynie nie będzie w tym roku święceń kapłańskich. Z podobnym problemem już niedługo może zmagać się elbląskie seminarium.

 

 

W niedzielę, 8 maja, w kościele katolickim rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powołania.  - Rozpoczął się czas matur i zbliża okres rekrutacji na studia wyższe. Jednym z kierunków studiów jest teologia, która kształci przyszłych nauczycieli religii, redaktorów mediów katolickich oraz kandydatów do służby kapłańskiej. Również absolwenci szkół wyższych mogą podjąć jeszcze studia teologiczne i zdecydować się na kapłańską posługę w kościele. Wykształcenie na kierunkach świeckich jest wielce przydatne w pracy księdza, zakonnicy, a także w pracy z małżeństwami i rodzinami katolickimi - przypominał biskup elbląski Jacek Jezierski w trakcie kazania wygłoszonego (8 maja) na Niedzielę Dobrego Pasterza. 

 

Tego samego dnia rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie ks. Hubert Tryka skierował list do wiernych archidiecezji warmińskiej. Poinformował w nim, że w tym roku w seminarium nie odbędą się święcenia kapłańskie. 

 

Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego Seminarium, czyli święcenie kapłańskie. Zwykle były one udzielane diakonom czy alumnom roku szóstego w ostatnią sobotę maja. Niestety rocznik ten nie doszedł nawet do diakonatu, z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu, nie pozostał ani jeden

 

- wyjaśnił rektor seminarium. 

 

Z informacji zamieszczonych w internecie przez archidiecezję warmińską wynika, że święceń kapłańskich nie było w tej diecezji (obecnie archidiecezji) tylko w latach powojennych, w 1949 i 1950 roku, podaje PAP. 

 

Wydaje się, że następujący w ostatnich latach spadek powołań kapłańskich to nie jest przejaw bożego skąpstwa, ale przejaw "kryzysu powołanych", którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na boże wezwanie. Być może często nie są w stanie tego powołania usłyszeń, nierzadko brakuje im odwagi, by zdecydować się na tak radykalny krok, którym jest poświecenie swojego życia, poprzez chociażby rezygnację z rodziny

 

- napisał w liście rektor. 

 

Kryzys powołań w Kościele katolickim to nie jest problem jedynie archidiecezji warmińskiej. Od lat widać spadek zainteresowania drogą kapłaństwa. Sytuacja, którą w tym roku doświadcza seminarium olsztyńskie, może się powtórzyć również w seminarium w Elblągu. W tym roku akademickim na VI roku jest tu dwóch mężczyzn. Wszystkich alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu w roku 2021/21 jest 25, w tym tylko 3 pierwszego rocznika i jeden na roku propedeutycznym.

 

NJ

Artykuły powiązane

:

Park Dolinka nie jest dostępny dla wszystkich? "Takich miejsc jest więcej, życie z wózkiem w Elblągu to walka"
Park Dolinka nie jest dostępny dla wszystkich? Takich miejsc jest więc (18)
 Czy w Elblągu ponownie dojdzie do referendum?
Czy w Elblągu ponownie dojdzie do referendum? Głosowanie trwa do godziny 20.00 (75)

Komentarze (15):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
09.05.2022, 16:55 pis na wieki?: A to nie wina Tuska?
09.05.2022, 17:46 MM: Ha! W końcu dobre wieści ze świata. Byle dotrwać do wyborów i będzie jeszcze lepiej.
09.05.2022, 17:47 koliński nierób: Wreszcie jakaś dobra informacja oby tak dalej- z kleryka na pracownika stacji benzynowej ORLEN lub ŻABKI itd w końcu jakiś pożytek z tych klechów będzie , a nie wieczne NIEROBY ze schizami pseudo świętymi
09.05.2022, 17:53 koliński nierób: Jaki papież taki kościół- jakieś zdziwienie ?
09.05.2022, 17:59 Błagam was ludzie : Właśnie zabijamy jednego raka, jeszcze tylko PiS!!!
09.05.2022, 18:27 hahaha: czyli wyszło szydło z rozporka - i co tu czynić?
09.05.2022, 18:58 koliński nierób: papież jak ruski cyborg , przejęzyczenie- CYRYL- nic dodać nic ująć.
09.05.2022, 19:03 Kryspin: Czy kogoś to jeszcze dziwi? Chyba tylko samych twardogłowych hierarchów. A powinien to być dla nich alarm. To ich "zasługa". A Kościół bez wiernych to pustka. Jedyną nadzieją wydawał się Franciszek, ale też okazał się z jakiś nieokreślonych powodów ślepy na prawdę i krzywdę. Równia pochyła. Najistotniejsze jest to, że ten śmiertelny kryzys wywołali nie ateiści, przeciwnicy Kościoła, tylko sami jego członkowie.
09.05.2022, 22:40 Naród zmądrzał: Na kieckowych klechów pedofili robić nie będziemy. A kościoły zamienić na...noclegownie dla bezdomnych. Z tego Bóg by był zadowolony.
10.05.2022, 05:58 Szejk Ali : @Naród zmądrzał i prawdopodobnie ty pierwszy tam wylądujesz.
10.05.2022, 08:42 kazik gazownik: Mam nadzieję, że przez najbliższe lata sytuacja się nie poprawi. Gorąco tego życzę instytucji kościoła katolickiego
10.05.2022, 09:00 fasola: Ze zdziwieniem czytam, ze im 6 lat trzeba żeby nauczyć się prowadzić jedną godzinną ceremonię, zawsze identyczną i w miarę przeczytać i obczaić dwie książki? (biblię i katechizm). Chyba, że kler ma inny powód żeby 6 lat trzymać w półzamknięciu młodych chłopców. Wtedy nic dziwnego, że odchodzą.
10.05.2022, 09:02 ZAKANALAK: Nie można mieć żony ,Wina Tuska.
10.05.2022, 09:03 ATEISTA WOLNY.: Mafia KK się kurczy.
10.05.2022, 11:43 Jamaleg: Jaka uczelnia istniała by gdyby zgłosiło się do niej kilku chętnych. Rozgonić to w pisdu i zrobić jedna centralna szkole dla gej. w


Inne artykuły:

Ogólnopolskie Konfrontacje Taneczne 2022
Ogólnopolskie Konfrontacje Taneczne 2022
Ratusz zaoszczędzi. EPGK operatorem mostów zwodzonych
Ratusz zaoszczędzi. EPGK operatorem mostów zwodzonych (5)
"1047 dla Pawełka” - charytatywny spływ kajakowy weteranów
"1047 dla Pawełka” - charytatywny spływ kajakowy weteranów
Elbląg: Tym razem bez maseczek i limitu wiernych. Rozpoczął się sezon pierwszych komunii
Tym razem bez maseczek i limitu wiernych. Rozpoczął się sezon pierwszych komunii (4)
Za nami posiedzenia dwóch komisji
Za nami posiedzenia dwóch komisji (13)
Za maturzystami egzamin z rozszerzonego języka angielskiego. „Odczucia są różne”
Za maturzystami egzamin z rozszerzonego języka angielskiego. „Odczucia są różne”
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.