Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
14.05.2022 16:00

Ukraińska kultura na deskach elbląskiego teatru


Ukraińska kultura na deskach elbląskiego teatru


Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią na deski elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka powraca wyjątkowe wydarzenie – Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej. Wystąpią dzieci i młodzież uczący się języka ukraińskiego w punktach nauczania a także zespoły dziecięce działające przy Związku Ukraińców w Polsce oraz innych organizacjach mniejszości ukraińskiej. Ze względu na wydarzenia w Ukrainie będzie to jednak inne wydarzenie niż to, do których przywykliśmy w poprzednich latach.

 

Napaść Rosji na państwo ukraińskie, wojna a wraz z nią fala uchodźców, która przybyła m.in. do Elbląga, postawiła nowe wyzwania przed Festiwalem


– mówi Mirosław Prytuła, Wiceprzewodniczący Zarządu Oddziału w Elblągu Związku Ukraińców w Polsce.
 

Dziś patrzymy na Festiwal z perspektywy udziału w naszym wydarzeniu dzieci, które nie ze swojej woli, nie z woli swoich rodziców przyjechały w ciągu ostatnich trzech miesięcy do Polski i innych regionów, które zdecydowały się udzielić im schronienia w tych trudnych, wojennych czasach. Festiwal jest też miejscem promocji kultury ukraińskiej, lecz w tym roku, będzie to też przyczynek do tego, by podziękować wszystkim za wszelkie dobro, którego społeczność ukraińska doświadczyła w ostatnich tygodniach. Chcemy też, by wydarzenie to było miejscem integracji uchodźców ze społecznością Elbląga, jak również społeczności ukraińskiej zamieszkującą tutejsze tereny z tą uciekającą przed okrucieństwem wojny

 

- dodaje.


Podczas dwóch dni Festiwalu (21, 22 maja) na deskach elbląskiego teatru zaprezentują się dzieci i młodzież  ze Szczecina, Koszalina, Białego Boru, Gdańska i ośrodków Warmii i Mazur – Olsztyna, Dobrego Miasta, Elbląga, Bartoszyc Górowa Iławeckiego, Młynar, Słobit, Wilczęt, Ornety, Morąga czy Miłakowa. W sumie przed publicznością zaprezentuje się trzystu młodych artystów w tym setka z Ukrainy z rodzin, które uciekły przed wojną.  


Pierwszego dnia Festiwal rozpocznie się o godzinie 10:00 i będzie składał się z dwóch części. Podczas pierwszej na scenie wystąpią dzieci i młodzież a w sesji popołudniowej (o 17:30) organizatorzy zaplanowali wyjątkowy koncert Artyści – Dzieciom, podczas którego na scenie zaprezentują się zawodowi artyści: aktorzy, śpiewacy ukraińscy, którzy obecnie przebywają w Polsce. Na scenie zaprezentują się również aktorzy z teatru elbląskiego oraz artyści amatorzy, prezentujący kulturę mniejszości ukraińskiej.
 

W koncercie uczestniczyć będą też licealiści Liceum w Białym Borze, to jest szkoła z ukraińskim językiem nauczania, którzy przygotowali program opowiadający o walce o niepodległość i silnemu przekonaniu, wręcz pewności co do tego, że ta walka zakończy się sukcesem, zakończy się zwycięstwem i Ukraina zwycięży swojego rosyjskiego wroga

– mówi Mirosław Prytuła.


Na scenie pojawi się także reprezentacja męskiego chóru Żurawie. Drugi dzień Festiwalu, to już tradycyjny Koncert Galowy, który rozpocznie się o 10:30.

Festiwal jest wydarzeniem otwartym a jego ideą jest integracja środowiska ukraińskiego oraz pokazanie tej kultury w szerokim świetle każdemu, kto chce ją oglądać i ją poznać. W tym roku będzie to jednak szczególna prezentacja która ma również swoje przesłanie w trakcie wojny. Ma dodać sił, a także pokrzepić środowisko ukraińskie

– podsumowują organizatorzy Festiwalu.


Organizatorem 54. Dziecięcego Festiwalu Kultury Ukraińskiej jest Związek Ukraińców w Polsce Zarząd Oddziału w Elblągu.
Festiwal zrealizowany dzięki wsparciu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Miasta Elbląg oraz Powiatu Elbląskiego.
 


Artykuły powiązane

:

Al. Grunwaldzka: Kiedy będzie tu nowa ścieżka rowerowa?
Al. Grunwaldzka:Kiedy będzie tu nowa ścieżka rowerowa? (11)
Obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS o swoim wyjeździe
Obywatele Ukrainy powinni poinformować ZUS o swoim wyjeździe

Komentarze (6):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
14.05.2022, 22:02 Jh: Sorry ale ja już mam powoli dosyć tej Ukrainy. Wszędzie tylko jeden temat
15.05.2022, 09:16 zła metoda: Ukry pokazały swoją kulturę w Turynie - od Polski dostały maxa a odwzajemniły się "0". Teraz każą usmanom zmusić Polskę do przekazania nieodpłatnie polskich F-16 i leopardów. 11 lipca będą defilować. no, ale w teatrze w ukraińskim mieście i regionie powinny być sztuki "sława uk...".
15.05.2022, 10:16 Pop: Jaka piękna katastrofa. Już nam Ukraińcy podziękowali za pomoc, okazane serce podczas głosowania na tym ustawianym festiwalu Eurowizji. Hodujemy sobie ......na piersi.
15.05.2022, 10:24 Potempa: Kultura mocne słowo. A tymczasem za 500+ i inną pomoc dla bieżenców od polskiego podatnika Ukraińcy sprowadzają sobie auta na Ukrainę. Nawet sakiewicz pisze o tym w swojej pisowskiej gazetce
15.05.2022, 13:35 święta naiwność: Wszystko na koszt Polaka za sprawą koszernych władz . Ukr, bieżeniec, za zasiłki polskie kupuje auto , nie płaci cła, a podobno wojna się tam toczy, i wraca na ukrę . Życie ma tam darmowe za sprawą darów z Polski. Polak bez wojny płaci kilkanaście podatków nawet od psiego whyna i dlatego utrzymuje ukrę, jej psy i koty. Chory na głowę jest ten lud znad Wisły. Ukr jest przebiegły i namolny w swoim oczekiwaniu wszystkiego czego chce. Gdyby 24 lutego zamknięto granice, to wojna mogła się potoczyć korzystnie dla ukry, ale na jej koszt i z jej zaangażowaniem. Zieliński pouczył cały świat jak ma postępować, bo jak nie... . Elbląg, to szczególne miejsce w 80% ukraińskie przed 24 lutego więc jest jaki jest..
16.05.2022, 07:21 Kacper: Taka prośba , aby krzewić kulturę ukraińska w Ukrainie, tutaj nie jest to potrzebne. Zaczynają się oni już wszystkim ulewać


Inne artykuły:

Oferty pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy
Oferty pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy
Trzy tygodnie temu zamknięto sklep GO Sport. Niebawem kolejna marka zniknie z CH Ogrody?
Zamknięto już sklep GO Sport. Niebawem kolejna marka zniknie z CH Ogrody? (14)
Wojna jak pandemia – firmy nie płacą, trzymają pieniądze na czarną godzinę
Wojna jak pandemia – firmy nie płacą, trzymają pieniądze na czarną godzinę
W niedzielę Olimpia zagra w Chojnicach. Transmisja meczu w TVP Sport
W niedzielę Olimpia zagra w Chojnicach. Transmisja meczu w TVP Sport
Jutro finał akcji Pola Nadziei 2022
Jutro finał akcji Pola Nadziei 2022 (1)
Podróż sentymentalna i spojrzenie w przyszłość. Za nami gala z okazji 70-lecia "Medyka" (zobacz zdjęcia)
Za nami jubileuszowa gala "Medyka" (zobacz zdjęcia) (5)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.