Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
19.05.2022 19:00

"Dyrektor ZBK w Elblągu zwolnił mnie łamiąc prawo. Pójdę z tym do sądu"


"Dyrektor ZBK w Elblągu zwolnił mnie łamiąc prawo. Pójdę z tym do sądu"


10 maja br. Jacek Migdalski, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Elblągu, zwolnił Martę Szczepanik. -  Złamał prawo – zaznaczyła była już pracownica ZBK w Elblągu. - Nigdy nie dostałam żadnej nagany, co roku otrzymywałam pozytywną ocenę mojej pracy. Dodatkowo jestem radną Gminy Milejewo, więc do zwolnienia mnie, według prawa, potrzebowałby zgody Rady, a o nią nawet się nie starał.

 


Marta Szczepanik pracowała w ZBK w Elblągu od 1 października 2018 r. - Od początku byłam na stanowisku inspektora do spraw administracyjnych. Obecnie pracowałam w Punkcie Obsługi Najemców nr 2 przy ul. Malborskiej 32 – mówiła. - Przez kilka lat pracowało mi się bardzo dobrze.


10 września 2020 r. stanowisko dyrektora objął Jacek Migdalski, dotychczasowy dyrektor ds. eksploatacji systemu ciepłowniczego w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.  -  Na początku nic się nie działo – opowiadała Marta Szczepanik. - Nigdy nie otrzymałam żadnej nagany. Nigdy nic nie miałam wpisane do akt, że źle pracuję. Nigdy nie było na mnie skargi. Aż tu nagle  dostaje wypowiedzenie.


Marta Szczepanik była zatrudniona na czas nieokreślony. - To jednostka budżetowa. Dyrektor takiej instytucji powinien przestrzegać  hierarchii kar. Przed zwolnieniem powinnam dostać chociaż jakieś ostrzeżenie, że coś jest nie tak – dodała. - Nikt ze mną o tym nie rozmawiał.


Wypowiedzenie Marta Szczepanik otrzymała 10 maja br. - Powodem zwolnienia miało być nierzetelne wykonywanie obowiązków. Przyjęłam to z zaskoczeniem – zapewniła.


Od kilku lat Marta Szczepanik pełni funkcję radnej gminy Milejewo. Stosunek pracy radnego gminy, powiatu czy województwa podlega ochronie. Regulują to przepisy ustaw samorządowych. Art. 25 pkt. 2 o ochronie stosunku pracy radnego precyzuje, że „rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu”.

 

 

Od 2018 r. sprawuję drugą kadencję jako radna niezależna. Jestem radną Gminy Milejewo, więc do zwolnienia mnie, według prawa, dyrektor ZBK w Elblągu potrzebowałby zgody Rady Gminy, a o nią nawet się nie starał. Nie wpłynął do Rady żaden wniosek o moje zwolnienie. Zgodnie z prawem po złożeniu wniosku Rada musi zwołać sesję Rady Gminy. Wtedy Rada głosuje, czy wyraża zgodę na zwolnienie radnego. Niczego takiego nie było. Dyrektor ZBK postąpił wbrew przepisom i złamał prawo. Myślę, że dyrektor ZBK powinien znać przepisy. Ma do dyspozycji radcę prawnego, dział kadr. Wszyscy ci ludzie nie widzieli w tym problemu? Jakby żadne przepisy nie miały dla nich znaczenia

 

– podkreśliła Marta Szczepanik.


Co teraz zamierza zrobić Marta Szczepanik?

 

Na pewno tak tego nie zostawię, bo dyrektor ZBK w Elblągu postąpił niezgodnie z prawem. Pójdę z tym do sądu i będę się odwoływać

 

– dodała.Zwróciliśmy się z pytaniami do ZBK w Elblągu: Czy procedura opisana w art 25 pkt. 2 dot. rozwiązania z radnym stosunku pracy została zachowana w przypadku radnej Marty Szczepanik? Jeśli tak, to kiedy ZBK w Elblągu zwróciło się z takim wnioskiem do Rady Gminy i kiedy Rada Gminy podjęła decyzję? Jeśli nie, to dlaczego ta procedura nie została zachowana? Gdy otrzymamy odpowiedzi opublikujemy je w kolejnym materiale.

 

KJ

Artykuły powiązane

:

Mieszkaniec budynku przy Jaśminowej złożył skargę na ZBK
Mieszkaniec budynku przy Jaśminowej złożył skargę na ZBK (18)
Mając na uwadze dobro naszych czytelników pomożemy w każdej zgłoszonej ważnej sprawie!
Mając na uwadze dobro naszych czytelników pomożemy w każdej ważnej sprawie! (27)
Budynek ZBK przy Czerniakowskiej: W sierpniu odłączyli nam gaz i cisza. Co tu się wyprawia?
Czerniakowska: W sierpniu odłączyli nam gaz i cisza. Co tu się wyprawia? (18)
 Budynek przy Malborskiej od 3 miesiący nie ma gazu. Co na to ZBK?
Budynek przy Malborskiej od 3 miesiący nie ma gazu. Co na to ZBK? (22)
Mieszkańcy budynku przy Obrońców Pokoju nie mają gazu od 1 września! Co w tej sprawie robi ZBK?
Mieszkańcy nie mają gazu od 1 września! Co w tej sprawie robi ZBK? (56)
Ul. Dolna: „Od 9 sierpnia nie mamy gazu. Mamy zimno w domu i już jesteśmy bezsilni”
Dolna: „Od 9 sierpnia nie mamy gazu. Mamy zimno w domu i już jesteśmy bezsilni” (53)

Komentarze (29):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
19.05.2022, 19:17 anatol: Słyszę ZBK - widzę kamiennicę Czerniakowska 27 i dawną Bazę PKS na ulicy Lęczyckiej naprzeciwko osiedla Przy Młynie . I tu i ti chlew i bajzel . To najkrótsza recenzja firmy ZBK.
19.05.2022, 19:32 rewq: rozumiem tą Panią, ale na zdrowy rozum co ma jakaś tam rada w Milejewie do pracy kobiety w ZBK, to jakiś absurd z Barei.
19.05.2022, 20:20 Bratek: Ma Pani rację, nawet jeżeli sąd przyznałby rację dyrektorowi ZBK to dyrektor powinien przestrzegać prawa. Jeżeli nie zna przepisów prawa to chyba są w firmie radcy prawni, no chyba że oni też akceptują drogę na skróty.
19.05.2022, 20:26 do rewq: ma i to wiele, bo gdy jest sesja rady gminy - radna musi być na sesji- co oznacza, że musi mieć dzień wolny w pracy, co pracodawcy jezt nie na rękę bo po1. nie ma człowieka, a po 2 są to koszty,bo wolne to jest płatne. I nie chodzi o to że ZBK bo w jakiejkolwiek firmie by radny/radna nie pracowali przy zwolnieniu rada gminy/miasta musi wyrazić na to zgodę. A w Pl jak wiadomo pracodawca nie jest zadowolony gdy pracownik ma dodatkowo "wolny dzień".
19.05.2022, 20:30 Poinformowany: Nikt nie wie co pan Jacek w EPECu wyrabiał?? Czy nie miał sprawy w sądzie, przegranej?? Ja się dziwię, że takich ludzi bierze się na takie stanowiska. A gdy słyszę ZBK to odrazu mam przed oczami teren vis a vis urzędu miejskiego, od podwórka kamienic na Kosynierów, syf, bród, śmietnisko w centrum miasta. ostatnio nawet po tym czymś zwanym drogą wielkie kości się walały. i to w centrum miasta przy samym um - tak maksymalnie z metr od budynku um referatu do spraw rodziny.
19.05.2022, 21:12 Sądy dla tych co zasluzyli: Coz sądy są dla wszystkich i przyjdzie czas za mobbingi, dyskryminacje , wszystko w odpowiednim czasie!! W zyciu warto się liczyć z tym , ze dziś odpowiada się za złe i niesłuszne oskarzenia, pomówienia i klamstwa!
19.05.2022, 21:21 Jacek Migdalski: Szanowna redakcjo! Opisany przez Państwa temat dotyczy sprawy pracowniczej, stąd w chwili obecnej nie będę się odnosił ani tym bardziej wyjaśniał sprawy. Jakiekolwiek działania stron do chwili rozstrzygnięcia pozostają bezpodstawne. Proszę poczekać na finał sprawy. Zaś całą redakcję infoelbląg.pl oraz właściciela agencji reklamowej GABO proszę o powściągliwość w ocenie sytuacji. Po zakończeniu przedmiotowej sprawy oczywiście poproszę o artykuł w Państwa gazecie internetowej, tak aby mieszkańcy mogli mieć pełen obraz sprawy. Podobnie jak w poprzednio opisywanych sprawach podejmę wszelkie działania dla wyjaśnienia zaistniałych sytuacji.
19.05.2022, 23:18 Redaktor kawa: P Dyrektorze Migdalski proszę wyjaśnić o jaką sprawę chodziło w Epec że Pan przegrał taki komentarz jest napisany .Proszę wyjaśnić dlaczego Pan został Dyrektorem ZBK skoro już był Dyrektor P Adamczuk .Proszę wyjaśnić dlaczego Pana zwolniili z Epecu lub Pan sam odszedł jaka przyczyną?? Proszę to wyjaśnić na łamach info elbląg gdyż mieszkańcy chcieli by się dowiedzieć ponieważ jest Pan utrzymywany z naszych podatków a tak na marginesie to nie jest Pańskie Prywatny folwark jest to spółka miejska czyli nasza mieszkańców czy się mylę?? Prosimy o te wyjaśnienia P Dyrektorze Migdalski
20.05.2022, 06:20 Czas podziękować : Dzis juz ludzie ,pracownicy nie w ciemię bici, trzeba zdać sobie w koncu sprawę o ich prawach i obowiązkach ! Kiedyś w modzie bylo gniecenie pracownika w sposób dowolny, dzis jeszcze z uwagi na zaprzeszle metody i przyzwyczajenia niektorzy wciąż próbują, ale świadomość i czasy się zmienily i kazdy niezaleznie od pozycji będzie walczył o swoją godność! Wsxystko juz wszędzie się ulewa !
20.05.2022, 07:12 Do autora: A może pani zwolniona pokarze treść wypowiedzenia, a nie tylko zarzuca błąd formalny. skoro stawimy publicznie wyroku to może tez osadzmy czy wypowiedzenie było słuszne - bo to jest kluczowe w sprawie
20.05.2022, 07:44 mis: nastepna "nietykalna "za kogo ona sie uwaza na sesje pani radna musi miec wolne i co ?ludzie musza czekac na zalatwienie spraw az pani radna raczy sie pojawic? co to jest ? albo radna albo urzedniczka i jeszcze w milejewie
20.05.2022, 07:46 Jacek Migdalski: Szanowni Państwo! Bardzo proszę o podpisy pod swoimi postami. Trzeba mieć cywilną odwagę. Oczywiście dwa komentarze zostaną przeze mnie zgłoszone w celu wskazania autora. To on będzie się tłumaczył z tego co napisał na forum publicznym (sic! „Poinformowany” o przegranych sprawach). Przypominam, że artykuł dotyczy sprawy zwolnienia a nie mojej skromnej osoby. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
20.05.2022, 07:59 @ Jacek Migdalski Instruktor WOPR : Piszę, ponieważ przez prawie 10 lat pełniłem funkcje kierownicze w instytucjach samorządowych. W żadnym z komentarzy nie zauważyłem żadnych pomówień, czy insynuacji, które upoważniałyby do podjęcia kroków prawnych wobec ich autorów/autorek. Nie znam pana, ale uważam, że powinien pan doskonale wiedzieć, że jako osoba publiczna może być pan oceniany i krytykowany. Jest pan przewrażliwiony na swoim punkcie. Tyle ode mnie. Za słowo "przewrażliwiony" będę miał sprawdzany IP???
20.05.2022, 08:16 bo on ma na to miejsce ukrainke : bez wykształcenia i doświadczenia;)
20.05.2022, 09:11 kjm: @~ @ Jacek Migdalski Instruktor WOPR~ to już pan Paweł z Ełku / co nie zagrzał długo miejsca w Elblągu / z jakiś powodów stał się tłumaczem zawiłości pracowniczych i odpowiedzialności za wyrażanie opinii? Co ma pana poprzednie długoletnie piastowanie stanowisk / jakie i jak się pan z nimi rozstał / do sprawy o której mało wiemy? A może - pan mówi że nie zna dyrektora ZBK - ma pan jakieś informacje z "pierwszej ręki" od wspólnego waszego znajomego pracującego onegdaj w EPEC?
20.05.2022, 09:24 Ddek: Haha urzędasy na łamach gazety internetowej gryza się w komentarzach. Biorę popcorn i czytam. Hahaha
20.05.2022, 09:53 KKK: A ja do wszystkich tych urzędników, prezesów i wielkich kierowników. Weźcie wy się wszyscy w końcu za robotę a nie uskuteczniacie wojenki w komentarzach pod artykułem na stronie. Żebyście tyle energii wkładali w zarządzanie, modernizację zakładów itp to może nie czytali byśmy teraz informacji o podwyżkach za ciepło na poziomie od 50% do 80%... Nie wspomnie o śmieciach i masie innych opłatach. Idąc do byle jakiego urzędu czy do ZUS trzeba prosić się wręcz aby Cie ktoś obsłużył a i to jest z wielką łaską robione. A ja tylko przypomnę, że pensje i prace macie dla nas i za nasze podatki i jesteście jak Duu... od sr...ani żeby wypełniać swoje obowiązki działać na korzyść mieszkańców i być przed nimi transparentni a nie w godzinach pracy piszecie sobie komentarze na internecie.
20.05.2022, 10:00 Bartek.C.: ~ Redaktor kawa, płacę niemałe podatki i prawdę pisząc nie obchodzi mnie to co się dzieje w tym całym ZBK, czy EPECu. Nie chcę żadnych wyjaśnień.
20.05.2022, 11:55 Liguś: To jest tzw. wrzód pracodawców. W każdej placówce-pracy pracodawca zwalnia od tak. To jest nagminnie stosowane. Ja też miałem zagwarantowane, oczywiście w innej pracy, gwarantowano mi, że nie zostanę zwolniony. Zostałem wykorzystany, że bo wyremontowałem za darmo placówki pracodawcy. Kierowniczka zaczęła obmawiać mnie przed szefostwem. Doprowadziła mnie do utraty zdrowia. Jak się dowiedziała, że wywołała u mnie śmiertelną chorobę zostałem zwolniony listownie i zakazano się kontaktować ze mną. Kierowniczka namieszała w dokume;tach wybielając się i przejmując moje projekty - taka sprawiedliwość mamy w Polsce. Nawet nie mogę iść do sądu pracy i prosić o pomoc bo sądy pracy są dla osób pracujących. Powiedziano mi, że mogę założyć sprawę cywilną, ok ale za co jak jestem na ręce i doprowadzono mnie do stopnia niepełnosprawności. Wszędzie szukałem pomocy i nic. Dlatego współczuję pani takiego obrotu sprawy. Porażka co się dzieje.
20.05.2022, 12:50 dziwne: Z ZBK łączył autorkę stosunek pracy na podstawie Kodeksu Pracy, z Urzędem - akt powołania..pierwsze słyszę , by Pracodawca nie mógł wypowiedzieć umowy jeśli doszło do naruszenia obowiązków pracowniczych i nie jest prawdą, że trzeba wpierw Pracownika upomnieć ..wszystko zależy od powodu naruszenia...i jeśli mowa o art 52 (dyscyplinarce) no to niestety..nawet umowa na czas nieokreślony nie ochroni.
20.05.2022, 14:23 ilikeelblag: Podobnie jak w przypadku Harleja - za przegrany proces przed Sądem Pracy zapłacimy my, elblążanie.
20.05.2022, 15:00 Poinformowany: Za co Pan mnie chce pozwać?? Za pytanie dotyczące Pańskiej działalności w EPEC?? Ja Pana nie oskarżam tylko zapytałem, ale chyba nadepnąłem Panu na odcisk, nie podam swojego nazwiska gdyż nie chcę roztrząsać sprawy, było minęło - tylko czemu Pan i Pana kolega z EPEC się tak zachowujecie - i dostajecie takie posadki?? Czy chce mnie Pan pozwać za to co napisałem o terenie zarządzanym przez ZBK?? w każdej chwili i każdy może zobaczyć jak wygląda teren przylegający do UM. Jeśli będę musiał (z dobrej woli tego nie zrobię) chętnie wypowiem się na tyle ile mam informacji przed sądem.
20.05.2022, 19:07 łapać sroki za ogon ?: A nie jest przypadkiem tak, ze jeśli osoba jest powołana na stanowisko publiczne , w tym przypadku radną gminy, to musi zakończyć pracę w, tym przypadku, ZBK? nie można łączyć funkci , chyba tak stanowi prawo, czyż nie ?
20.05.2022, 20:43 Tadeusz: Taki sam cyrkowiec został dyrektorem Wodociągów.
21.05.2022, 16:04 Borus: Niestety w Elblągu stanowiska dyrektorskie obejmują kolesie a nie ludzie kompetentni. Sorry taki mamy klimat.
21.05.2022, 16:27 m: Następny dyrektor z zawodu , co to "damy tu do, a jezioro, to nie, albo tak. Jezioro damy tam aten niec sobie stoi w zieleni" niech go dzrwiścnaza tę butę i arogancję
21.05.2022, 17:45 TADEUSZ: Ten dyr od wody to dobry wybór
21.05.2022, 18:53 Gość.: Nie wiem,czy to ta Pani,ale była tam jedna taka,co wszystkich zbywała...
22.05.2022, 08:21 Krótko : Kończyłem administrację na UG ale cieszę się że nie robię w tym syfie jestem na delegacji w Niemczech a zaraz jedziemy nad piękne jeziorko do Holandii na grilka pozdro i te żale zazalenia


Inne artykuły:

Medal z Piekarczykiem
Medal z Piekarczykiem (1)
Akcja krwiodawstwa „Na ratunek z Żubrem” już 24 maja
Akcja krwiodawstwa „Na ratunek z Żubrem” już 24 maja
Opłaty za ciepło wzrosną o 50 proc.?
Opłaty za ciepło wzrosną o 50 proc.? (14)
Elbląg: Napad na sklep. 21-latek sterroryzował ekspedientkę atrapą broni
Elbląg: Napad na sklep. 21-latek sterroryzował ekspedientkę atrapą broni (4)
Elbląg: Sala koncertowa została nazwana imieniem Henryka Słoniny
Elbląg: Sala koncertowa została nazwana imieniem Henryka Słoniny (18)
Multimedialna wystawa o powojennym życiu elblążan, oprowadzenie kuratorskie, VR i bezpłatne warsztaty
Multimedialna wystawa o powojennym życiu elblążan i oprowadzenie kuratorskie
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.