Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
21.05.2022 11:45

Olsztyn: 5-lecie istnienia terytorialsów z Warmii i Mazur 


Olsztyn: 5-lecie istnienia terytorialsów z Warmii i Mazur 


W tym roku 4W-MBOT obchodzi już piątą rocznicę powstania. Pięć lat funkcjonowania brygady to czas intensywnych szkoleń, przysiąg i nowych przedsięwzięć. Żołnierze brali udział w wielu szkoleniach specjalistycznych, głównie przeciwkryzysowych. Dużym sprawdzianem był udział w największych ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami. Były one źródłem zdobywania doświadczeń, ale przede wszystkim, sprawdzianem współpracy z wojskami operacyjnymi, innymi służbami oraz układem pozamilitarnym. 

 

Nieszablonowe, innowacyjne rozwiązania i nowoczesne podejścia do szkolenia, sprawiły, że żołnierze są bardzo dobrze przygotowani i posiadają niezbędną wiedzę do działania. Osiąganie wyznaczonych celów jest możliwe dzięki dobrej współpracy ze szkołami z regionu, wojewódzkimi oddziałami Polskiego Czerwonego Krzyża, Straży Granicznej, Policji, Staży Pożarnej, służb medycznych, a także urzędami oraz wydziałami bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Podpisane porozumienia o współpracy pozwalają dbać o dobro mieszkańców regionu. Przywiązanie do tradycji, odwaga, braterstwo i odpowiedzialność sprawiają, że żołnierze wypełniają motto „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Czas pandemii, działania na granicy i pomoc uchodźcom pokazały, jak ważne jest zaangażowanie i wsparcie terytorialsów. Liczne akcje pomocowe, zbiórki żywności, oddawanie krwi, aktywny udział w zawodach sportowych i piknikach wojskowych pozwoliły zbudować więź ze społecznością lokalną.

 

Na pewno nie były to lata łatwe i towarzyszyło im wiele wyzwań. Plany, które założyliśmy sobie w zakresie rozwoju, budowy systemu szkolenia i naboru, udało się zrealizować. Dzięki ciężkiej pracy osiągnęliśmy cel i mamy w szeregach brygady ponad trzy tysiące żołnierzy OT z Warmii i Mazur

— zaznaczył dowódca brygady płk Jarosław Kowalski.

 

Brygada jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów funkcjonowania. Szkolenia ochotników prowadzą już cztery bataliony lekkiej piechoty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Do końca tego roku zaplanowano jeszcze kilka szkoleń podstawowych i wyrównawczych, co będzie skutkowało powołaniem w struktury brygady kolejnych ochotników. Formowany jest również piąty – ostatni w strukturze – batalion w Ełku. Obecnie w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT służy ponad 3000 żołnierzy. Terytorialsi z Warmii i Mazur od samego początku aktywnie działali w ramach operacji Trwała Odporność niosąc pomoc lokalnej społeczności. W akcję zaangażowanych było blisko 2000 żołnierzy 4W-MBOT. Wspierali szpitale i podmioty medyczne, pobierając ponad 271 tys. wymazów. Od minionego roku w ramach akcji Silne Wsparcie wspólnie z funkcjonariuszami SG pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej, m.in. organizując patrole, posterunki obserwacyjne, czy rozpoznanie z powietrza.  Dzięki szybkiej reakcji żołnierzy z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy współdziałali z pogranicznikami i strażą pożarną, udało się przeprowadzić akcję ratowniczą podjęcia nielegalnych migrantów, obywateli Syrii i Iraku na bagnach w okolicy zalewu Siemianówka. Od lutego tego roku, w ramach akcji Niezawodna Pomoc żołnierze 4W-MBOT wspierają administrację publiczną i wszystkie podmioty niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dzięki temu zaangażowaniu niezbędne wsparcie otrzymało blisko 700 osób.

 

WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE 

 

W sobotę, 21 maja 2022 r. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej uroczystą mszą świętą w Bartągu, o godz. 18:00 zainauguruje obchody Święta Brygady. 

 

W niedzielę 22 maja 2022 r. o godz. 11:00 odbędzie się uroczysty apel na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie. Będzie okazją do podsumowania zrealizowanych planów w pięcioletniej działalności brygady i wyróżnień żołnierzy. Najbardziej zasłużeni żołnierze otrzymają mianowania na wyższe stopnie wojskowe. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele regionu, oświaty, służb mundurowych, jednostek wojskowych. W ramach Dni Otwartych Koszar na terenie jednostki przy ul. Saperskiej 1 w Olsztynie nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych: koncerty zespołów, zawody sportowe dla rodzin, konkursy, prezentacja wyposażenia żołnierza i sprzętu wojskowego, zabawy plenerowe dla najmłodszych, pokazy dynamiczne i wojskowa grochówka. W tym wyjątkowym dniu nie tylko świętujemy, ale także pomagamy – będzie możliwość honorowego oddania krwi w krwiobusie, do czego serdecznie zachęcamy.

 

4W-MBOT

 


Artykuły powiązane

:

Akcja krwiodawstwa „Na ratunek z Żubrem” już 24 maja
Akcja krwiodawstwa „Na ratunek z Żubrem” już 24 maja
Dzień Mamy po japońsku - wygraj zaproszenie od Yasumi
Dzień Mamy po japońsku - wygraj zaproszenie od Yasumi

Komentarze (2):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
21.05.2022, 21:57 parafijanka s pis: Ale propaganda!!!!!
23.05.2022, 10:51 Do_pomorskiego: No i?


Inne artykuły:

34-letni mężczyzna zaatakował 59-latka w Parku Dolinka? "Niedawno był zatrzymywany do innej sprawy"
34-letni mężczyzna zaatakował 59-latka w Parku Dolinka? (13)
Parkrun pamięci Jana. Elblążanie pobiegli dla tragicznie zmarłego kolegi
Parkrun pamięci Jana. Elblążanie pobiegli dla tragicznie zmarłego kolegi (4)
Nie ma lepszego prezentu niż karta podarunkowa
Nie ma lepszego prezentu niż karta podarunkowa
Od poniedziałku rozpoczną się prace na ul. Grunwaldzkiej
Od poniedziałku rozpoczną się prace na ul. Grunwaldzkiej (4)
Marszobiegi na orientację ponownie w Parku Modrzewie
Marszobiegi na orientację ponownie w Parku Modrzewie
Za nami Festyn Służb Mundurowych- zobacz zdjęcia
Za nami Festyn Służb Mundurowych- zobacz zdjęcia (3)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.