Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
24.05.2022 10:00

Ruszyła wypłata rekompensat za powikłania po szczepieniach. Gdzie złożono najwięcej wniosków?


Ruszyła wypłata rekompensat za powikłania po szczepieniach. Gdzie złożono najwięcej wniosków?


Pierwsze odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne zostały już przyznane. - Wydaliśmy do tej pory 97 decyzji, dzięki którym przyznano łącznie ponad 677 tys. – informuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Ile z nich dotyczy naszego województwa?

 

Osoby, które po szczepieniu, doświadczyły niepożądanych odczynów poszczepiennych, tzw. NOP,  od niedawna mogą starać się o odszkodowanie. Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych działa od trzech miesięcy. W tym czasie do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło w tym czasie 880 wniosków o przyznanie świadczenia. 

 

Warmińsko-mazurskie znalazło się w grupie województw, z których napłynęło najmniej wniosków (2,6 proc. wszystkich wniosków). Jak wynika z dotychczasowych danych, najczęściej o rekompensaty starali się mieszkańcy województw: mazowieckiego (15,8 proc.), małopolskiego (11,0%) i śląskiego (10,1%).

O świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego ubiegają się najczęściej osoby w grupie wiekowej 61-70 lat (28 proc.), najmniej wniosków dotyczy zaś dzieci w wieku 5-11 lat (0,3 proc.). 52,3 proc. wszystkich spraw dotyczy mężczyzn, natomiast 47,7 proc. kobiet.

 

Jak podaje Rzecznik Praw Pacjenta najwięcej, bo aż 63,4 proc. złożonych wniosków dotyczyło powikłań po zaszczepieniu szczepionką Comirnaty (firmy Pfizer/BioNTech). Dalsze w kolejności są: szczepionki Vaxzevria (dawniej AstraZeneca) - 22,7 proc., Spikevax  (dawniej Moderna) - 7,2 proc. i Jcovden (dawniej Jannsen) - 6,7 proc..

 

Połowa spraw, w których przyznane zostało świadczenie, dotyczyła przypadków wstrząsu anafilaktycznego. Pozostałe sprawy, które kwalifikowały się do przyznania świadczenia (pobyt w szpitalu trwający co najmniej 14 dni), były związane z takimi działaniami niepożądanymi jak zakrzepica zatok żylnych mózgu, Zespół Guillain-Barré, zakrzepica z małopłytkowością, małopłytkowość immunologiczna, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, a także zapalenie rdzenia kręgowego, ostre obwodowe porażenie nerwu twarzowego, limfadenopatia i bóle kostno-stawowe oraz pokrzywka.

 

Chciałbym podkreślić z całą stanowczością, że szczepionki przeciw COVID 19 są bezpieczne. Szczepionki, tak jak wszystkie produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wymagania dotyczące ich rejestracji są bardzo rygorystyczne, ustalone i szczegółowo zdefiniowane przez wytyczne Komisji Europejskiej oraz Międzynarodowej Rady Harmonizacji Wymagań Technicznych dla Rejestracji Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi

- dodaje Rzecznik Praw Pacjenta.

 

Wszystkie przeanalizowane wnioski dotyczą szczepień przeciw COVID-19, co odpowiada obecnemu zakresowi działania Funduszu. Od przyszłego roku obejmie on również szczepienia obowiązkowe. Szczegółowe informacje o Funduszu można znaleźć TUTAJ.
 

NJ

Artykuły powiązane

:

Zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozbój na bezdomnym. Przyznał się i usłyszał zarzuty
Zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozbój na bezdomnym. Usłyszał zarzuty (2)
„Wystarczyło, że info.elblag.pl zainteresowało się moją historią, aby dyrektor ZBK cofnął moje zwolnienie”
„INFO zainteresowało się moją historią i dyrektor ZBK cofnął moje zwolnienie” (31)

Komentarze (0):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:


Inne artykuły:

Elbląscy kajakarze zapraszają na Mistrzostwa: Wracamy po 8 latach
Elbląscy kajakarze zapraszają na Mistrzostwa: Wracamy po 8 latach (1)
T.Love przyjadzie do Elbląga. Zespół wystąpi podczas Dni Elbląga
T.Love przyjadzie do Elbląga. Zespół wystąpi podczas Dni Elbląga (8)
Metrotest najlepszy w lidze MOSiR
Metrotest najlepszy w lidze MOSiR
Premiera u Sewruka specjalnie dla dzieci
Premiera u Sewruka specjalnie dla dzieci
Budowa ul. Wschodniej. Wielkie plany udrożnienia ulicy Bema znów trafią do szuflady?
Budowa ul. Wschodniej. Plany udrożnienia ulicy Bema znów trafią do szuflady? (25)
Elbląg: Młodzi radni zainaugurowali kolejną kadencję. "Razem możemy zmieniać miasto na lepsze"
Elbląg: Młodzi radni zainaugurowali kolejną kadencję (12)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.