Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
23.05.2022 19:00

Budowa ul. Wschodniej. Wielkie plany udrożnienia ulicy Bema znów trafią do szuflady?


Budowa ul. Wschodniej. Wielkie plany udrożnienia ulicy Bema znów trafią do szuflady?


Miasto przygotowało siedem wariantów budowy drugiego etapu ul. Wschodniej. Nie zamierza jednak pokazać ich mieszkańcom. Jak poinformowała dziś, 23 maja, rzeczniczka prasowa prezydenta Elbląga, realizacja inwestycji została wstrzymana, a temat zamknięty. 

 

Budowie drugiego etapu ul. Wschodniej poświęcone było spotkanie władz miasta z przedstawicielami grupy "Nie dla Obwodnicy Wschodniej przez Bażantarnię" (przypomnijmy pod petycją przeciw budowie obwodnicy, podpisało się ponad 3 tys. mieszkańców). Odbyło się ono dziś, 23 maja, w Ratuszu. 

 

Elblążanie liczyli na to, że włodarze podzielą się z nimi planami dotyczącymi drugiego etapu kontrowersyjnej inwestycji. Tak się jednak nie stało. Powód? Zadanie nie zostanie zrealizowane, a wielkie plany udrożnienia ulicy Bema, po raz kolejny zostają odłożone na później. 

 

Z uwagi na sytuację ekonomiczną, kolejne zmniejszenie dochodów samorządów spowodowane między innymi obniżeniem podatku z 17 do 12 proc. (to zmniejszy wpływy do budżetu miasta o ok. 10 mln zł), brakiem pokrycia podwyżek dla nauczycieli w kwocie kolejnych 4,5 mln zł, podwyżkami cen energii, a także rosnącą inflacją i wynikającą z niej drożyzną prezydent Elbląga Witold Wróblewski podjął decyzję w sprawie budowy ul. Wschodniej i połączenia jej z ul. Sybiraków. Budowa drugiego etapu nie zostanie rozpoczęta. Realizacja tego zadania zostaje wstrzymana

 

- poinformowała dziś, 23 maja, po spotkaniu prezydenta z grupą mieszkańców Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Ratusza. 

 

- Aktualnie, z wyżej wymienionych przyczyn, nie ma szansy na sfinansowanie tego przedsięwzięcia z budżetu miasta, brak też możliwości pozyskania dofinansowania ze źródeł zewnętrznych na ten cel. W związku z tym temat ten zostaje zamknięty, o czym poinformowani zostali podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele mieszkańców miasta zainteresowanych tematem budowy tej drogi - dodaje Joanna Urbaniak.

 

Uczestnicy w spotkaniu dowiedzieli się jednak, że Ratusz opracował siedem wariantów budowy drogi łączącej ul. Warszawską z ul. Sybiraków. Nie mieli jednak okazji zapoznać się z nimi.

 

Usłyszeliśmy, że Miasto nie ma pieniędzy, więc na razie chowa tę inwestycję do szuflady. Podobno jest siedem koncepcji na rozbudowę, które przygotowali urzędnicy. Jakie? Nie wiemy. Stwierdzono, że skoro nie ma tematu, to ich nam nie pokażą, aby nie podsycać dyskusji na ten temat. Zobaczyliśmy więc tylko z daleka kilka wydrukowanych kartek

 

- mówi Beata Branicka, uczestniczka spotkania, autorka petycji dotyczącej obwodnicy.

 

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas dzisiejszego spotkania powiedział jedynie, że najtańszy z wariantów oszacowano na 11 mln zł, a najdroższy na 57 mln zł. Teraz trafią one na półkę. Przeciwnicy obwodnicy przez Bażantarnię obawiają się, że za jakiś czas pomysł budowy drugiego etapu ul. Wschodniej powróci i dojdzie do sytuacji, która miała miejsce w ubiegłym roku, gdy rozpoczęto pierwszy etap inwestycji.

 

Miasto teraz zamyka temat. Może być jednak tak, że za dwa, trzy lata do inwestycji wróci i nagle wypłynie jedna z tych siedmiu koncepcji, których nie widzieliśmy. Naszym zdaniem teraz jest najlepszy moment na rozmowy i wypracowanie koncepcji, która będzie słuszna dla wszystkich. Skoro nie ma jeszcze decyzji, nie ma pieniędzy, które trzeba natychmiast wydać, możemy na spokojnie usiąść przy stole i to przedyskutować, albo przynajmniej dowiedzieć się, który wariant miasto preferuje, bo tego też się nie dowiedzieliśmy

 

- dodaje Beata Branicka. 

 

Grupa "Nie dla Obwodnicy Wschodniej" nie zamierza rezygnować z poznania planów miasto na dokończenie kontrowersyjnej inwestycji. W najbliższym czasie wystąpi do Urzędu z wnioskiem o udostępnienie dokumentu zawierającego warianty rozbudowy ul. Sybiraków. 

 

Przypomnijmy. Do planów budowy ul. Wschodniej powrócono w ubiegłym roku. Elblążanie dowiedzieli się o tym w momencie, kiedy władze miasta poinformowały, że otrzymały pieniądze na realizację pierwszego etapu inwestycji (chodzi o realizowaną obecnie budowę odcinka drogi od ul. Łęczyckiej do leśniczówki Dębica). Pomysł, aby poprowadzić nową drogę obok Bażantarni i Góry Chrobrego nie spodobał się części mieszkańców (to zakładał jeden z wcześniejszych projektów drugiego etapu). Pod petycją, w sprawie rezygnacji z inwestycji w tym kształcie podpisało się ponad 3 tys. osób, a na Facebooku powstała grupa "Nie dla Obwodnicy Wschodniej przez Bażantarnię". Protesty przyniosły efekt. Miasto przychyliło się do głosów elblążan. Zapowiadano, że powstanie kilka wariantów drugiego etapu budowy ul. Wschodniej (teraz to inwestycja pn. rozbudowa ul. Sybiraków), które zostaną skonsultowane z mieszkańcami. Warianty, jak poinformowano dziś, 23 maja, rzeczywiście powstały. Ratusz nie zamierza się nimi dzielić z mieszkańcami?

NJ

Artykuły powiązane

:

„Wystarczyło, że info.elblag.pl zainteresowało się moją historią, aby dyrektor ZBK cofnął moje zwolnienie”
„INFO zainteresowało się moją historią i dyrektor ZBK cofnął moje zwolnienie” (31)
4 mln zł zasili kasę Miasta. Przy ul. Druskiennickiej powstaną mieszkania
4 mln zł zasili kasę Miasta. Przy ul. Druskiennickiej powstaną mieszkania (12)
Po protestach elblążan Miasto zrezygnowało z planu budowy drugiego etapu ulicy Wschodniej
Po protestach elblążan Miasto zrezygnowało z planu budowy II etapu ul.Wschodniej (23)
Petycja w sprawie budowy ul. Wschodniej. Co protestującym odpowiedział Prezydent Elbląga? 
Petycja w sprawie budowy ul. Wschodniej. Co odpowiedział Prezydent Elbląga?  (14)

Komentarze (25):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
23.05.2022, 19:06 elblążaninodurodzenia: władze lubią zakorkowane miasto i tyle. Szkoda gadać, na pierdoły leci kasa......
23.05.2022, 19:14 Robert: budowac i jeszcze raz budować, jakoś nikt nie narzeka na drogę do krasnego lasu, pojeżdżone rowerem pospacerowane, a ulica Wschodnia to spacer wśród drzew a dla tych którzy uważają ze zniszczą bażantarnie niech spojrzą w plany a potem zaczną szczekać jak zwykle duża burza w szklance wody, pozdrawiam tych myślących samodzielnie.
23.05.2022, 19:41 MO: Obudzili się w końcu - siedem wersji ? (czyżby zatrudnili w rtuszu jakiegoś wizjonera od dróg)
23.05.2022, 19:51 LEPIEJBYŁO: Na co ta obwodnica? Nie lepiej całość Grunwaldzkiej do wylotu na Warszawę zrobić 4-pasmową z tramwajem pomiędzy?
23.05.2022, 20:15 Truso: Brawo,nie dla blachosmrodów w Bażantarni,myślę że następna ekipa będzie bardziej wiarygodna i z prawdziwą wizją rozwoju miasta.Tym państwu już podziękujemy.
23.05.2022, 23:05 Alternatywy 4: Nie będzie chóru, będzie teatr-:)
24.05.2022, 01:06 wyborca: Aż 3000 osób lubi zakorkowana Bema ? Tony spalonego paliwa w korkach. Pogratulować mózgowia !
24.05.2022, 05:22 Kazik Gazownik : Im później tym gorzej... Pan Wróblewski to chyba już na emeryturę powinien odejść. Biedak zmęczył się rządzeniem no a przez to podejmuje głupie decyzje
24.05.2022, 07:12 Fan Gargamela z PO: Kolejne dokumenty dobrze opłacone...pójdą na półkę? No cóż tak czy siak tylko nie Nowak!
24.05.2022, 07:28 Obłęd : Z Bema i leczyckiej jak w Wsrszawie niedlugo 2 godziny szybciej trzeba będzie wyjezdzac dd roboty !
24.05.2022, 09:02 ZAKANALAK: Pisiory do Pinokia,dewelopera ,Skąd Kasę BRAĆ.
24.05.2022, 09:04 balon pękł: Caluteńki, mimo gabarytów, Wróblewski i jego pomysły. Czy widzicie, tak jak ja widzę, Nowaka z Wróblewskim w krzakach kreślących coś na papierach teraz przeznaczonych do d.u.p.y? Facetowi, który raz skłamał już nie zaufam. A jeśli skłamał wiele razy, to Wschodnią do nikąd powinna pojechać taczka lub fura z gnojem.
24.05.2022, 09:09 fiefiur: Bardzo dobrze ze powstala ta grupa "nie dla obwodnicy" to pokazuje ze sa jeszcze ludzie ktorzy szanuja dobro tego miasta i wiedza co w tym miescie stanowi wartosc i jego atut. niestety cala reszta to armia troglodytow dla ktorych najwazniejsze to przejechac przez miasto jak najszybciej swoim szrotem spod klatki do marketu lub do roboty gdzie tyraja za miske ryzu. Lasy to najlepiej by powycinali i porobili gdzie sie da szerokie arterie. Juz to ze kilka lat temu pobudowano ul sybirakow to byl wielki zamach na bazantarnie. Ucieto w ten sposob znaczna jej czesc. siedzac teraz na wiacie czy przy muszli, slychac warkot i wycie silnikow sebixow w ich zlomach i kosiarkach. teraz chca wejsc z tym warkotem jeszcze glebiej do lasu. mowimy temu stanowcze nie.
24.05.2022, 09:19 do fiefiur: sam fakt, ze atakujesz kogos kto chce rozwoju miasta stanowi o Twoim uposledzeniu, a szrotem zapewne za 20 tys jezdzisz sam niepozdrawiam ekopatoli
24.05.2022, 09:23 jw: może ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za nieudolne i konsultowane ze społeczeństwem decyzje. a to jest dowcip: > Miasto przygotowało siedem wariantów budowy drugiego etapu ul. Wschodniej. Nie zamierza jednak pokazać ich mieszkańcom xd Wiem ale nie powiem 😶. Gratulujemy. To nie jest przypadkiem informacja publiczna?
24.05.2022, 09:25 ff11: Kiedy redukcje zatrudnienia w UM? Nawet za komuny nie było takiej biurokracji.
24.05.2022, 09:38 kjm: Co tu jest do rozumienia, nie ma pieniedzy to i omawiania wariantów nie było. I o tym ratuszowi powiedzieli członkom grupy. A ul. Wschodnia tak czy tak prędzej czy później ale będzie bo to dla bezpiecznej i sprawnej komunikacji i dla dobra obecnych i przyszłych mieszkańców Elbląga.
24.05.2022, 09:55 Gin: Ta droga musi powstać. Powinna ciągnąć się już od Grunwaldzkiej. To jest droga strategiczna dla miasta. Odwlekanie powoduje, że koszty rosną dla miasta jak i dla mieszkańców. Droga jest z lat 70, a do tej części Elbląga sprowadziło się z 15tyś osób. Kolejne projekty o kant d.... a czas leci
24.05.2022, 13:12 Szczerze: MIASTO rządzących nieudaczników.
24.05.2022, 13:54 Zmiana!: te "elity" nawzajem się wymieniające już są całkowicie wypalone i zabezpieczone finansowo. CZAS ZNIKNĄĆ. Najchętniej widziałbym na tle grubej skóry, buty, a nawet kłamstwa i chamstwa- kobietę. Może kobieta złagodzi obyczaje ?
24.05.2022, 16:09 ~ do fiefiur: rozwoj jaki rozwoj? prowadzenie drogi przez jedyna atrakcje turystyczna tego miasta ,zeby seboxy i karyny mogly szybciej swoimi szrotami dojechac z mieszkania pod centrum handlowe i z roboty do halupy nazywasz rozwojem? widac ze pochodzisz ze wsi lub malego prowincjonalnego miasteczka. w duzych miastach na sile tworzy sie takie sztuczne miniaturowe parki, bo nie maja tam wcale zieleni. zasadza kilka drzewek walna betonowe alejki i mowia ze to park. tu mamy park lesny kilka chwil od centrum, z ktorego korzysta rzesza elblazan w formie sportu i rekreacji. zniszczenie chocby kawalka tego lasu to regres a nie rozwoj.
24.05.2022, 17:07 100% elblążanin: Transparentność.....
24.05.2022, 19:21 jarosław: a ja spokojnie na luziku czekam ,aż Straż Pożarna całkowicie przeprowadzi się z Bema na Łęczycką i popatrzę ,jak w godzinach szczytu pędzi w kierunku miasta miedzy lub nad autami .
24.05.2022, 20:58 anty Tusk: Pan Prezydent spokojnie przejedzia w te korki swoim jednosladem z napedem na benzynke
24.05.2022, 21:05 Daria: To tam K. Szczepaniak wozi swoje ofiary. Dach dek.


Inne artykuły:

Premiera u Sewruka specjalnie dla dzieci
Premiera u Sewruka specjalnie dla dzieci
Ruszyła wypłata rekompensat za powikłania po szczepieniach. Gdzie złożono najwięcej wniosków?
Rekompensaty za powikłania po szczepieniach. Gdzie złożono najwięcej wniosków?
Elbląscy kajakarze zapraszają na Mistrzostwa: Wracamy po 8 latach
Elbląscy kajakarze zapraszają na Mistrzostwa: Wracamy po 8 latach (1)
Elbląg: Młodzi radni zainaugurowali kolejną kadencję. "Razem możemy zmieniać miasto na lepsze"
Elbląg: Młodzi radni zainaugurowali kolejną kadencję (12)
Elbląg: Sesja nadzwyczajna. Świętowano 30-lecie samorządu
Elbląg: Sesja nadzwyczajna. Świętowano 30-lecie samorządu (20)
Elbląg: Połamane drzewa, uszkodzona latarnia. Strażacy usuwali skutki wichury
Elbląg: Połamane drzewa, uszkodzona latarnia. Strażacy usuwali skutki wichury (5)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.