Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
10.06.2022 14:00

Prezes EPECu: Z każdych 100 zł, które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO


Prezes EPECu: Z każdych 100 zł, które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO


W maju Energa Kogeneracja uzyskała zgodę prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie cen aż o 80%. EPEC też zapowiedział wzrost cen. - Z każdych 100 zł, które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO – wyjaśnia Andrzej Kuliński, prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

 


Co powoduje podwyżki i jak wpłyną one na portfel mieszkańców? - Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, kto jest kim. Energa Kogeneracja (EKO) to spółka Skarbu Państwa, która w Elblągu produkuje ciepło i sprzedaje je Elbląskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej. EPEC także produkuje ciepło, ale w znacznie mniejszym stopniu – tłumaczył Andrzej Kuliński. - Naszym zadaniem jest także dostarczenie ciepła mieszkańcom miasta.

 

Z każdych 100 zł, które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO. Są to opłaty za produkcję ciepła przez tę spółkę. Pozostała część, czyli 37 zł, pokrywa opłaty EPEC za przesył i produkcję ciepła

 

– zaznaczył prezes EPEC.


Jak podkreśla Andrzej Kuliński sytuacja na rynku ciepłowniczym zmienia się bardzo dynamicznie. - Obserwujemy ogromny skok cen wszystkich nośników energii, zarówno węgla, biomasy czy gazu ziemnego, które są paliwem w elbląskich źródłach ciepła – podkreślił. - Duże zwyżki notują także ceny uprawnień do emisji CO2.

 

Mimo to jesteśmy zaskoczeni tak dużą podwyżką ze strony EKO. Jest ona dla nas niezrozumiała. Ostatnia podwyżka EKO dla EPEC wyniosła 80%, co przekłada się na zwiększenie rachunków dla mieszkańców aż o 50%

 

- zauważa Andrzej Kuliński.

 

Prezes EPEC przyznaje, że jesienią również czeka spółkę zmiana taryfy. - Poinformowaliśmy o tym naszych klientów z półrocznym wyprzedzeniem – mówił. - Szacunkowy wzrost wynosi około 10%, czyli poniżej obecnego poziomu inflacji. Jednak o jego finalnej wartości zdecyduje Prezes URE.


EPEC zrezygnował z systemu unijnego - opłat za CO2 i zmniejszył dostępną moc ciepłowni. Czy to znaczy, że będzie produkować mniej ciepła? - System handlu uprawnieniami do emisji CO2 tzw. EU-ETS został wprowadzony w roku 2005 i obejmuje m.in. źródła ciepła o mocy powyżej 20 MW w paliwie – opowiada Andrzej Kuliński. - Celem jest doprowadzenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprzez uwzględnienie kosztu emisji CO2 w produkcji energii i wyrobów przemysłowych. Poprzez doposażenie naszych kotłów przy ul. Dojazdowej w układy automatyki, ograniczyliśmy łączną moc do wartości 19,5 MW.

 

Wcześniej przeprowadzone analizy wykazały, że poprzez “spłaszczenie” profilu produkcji ciepła naszej ciepłowni można dostarczyć dotychczasową ilość ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej, przy jednoczesnym zmniejszeniu jej mocy. Zapotrzebowanie mocy cieplnej systemu jest liczone dla temperatury zewnętrznej obliczeniowej tj. -18 st. C. i moc ta jest rozdzielana na poszczególne źródła ciepła. Zatem – ciepła nie zabraknie, a ceny nie wzrosną tak drastycznie, jak by to było przy utrzymaniu dotychczasowej mocy

 

– mówił prezes EPEC.

 

KJ

Artykuły powiązane

:

EPEC buduje swoją farmę fotowoltaiczną. Co ona da odbiorcom ciepła? Rozmawiamy z prezesem Kulińskim
EPEC buduje swoją farmę fotowoltaiczną. Co ona da odbiorcom ciepła? (14)
Droższe ogrzewanie? EPEC planuje podwyżkę taryf nawet o ponad 10 proc.
Droższe ogrzewanie? EPEC planuje podwyżkę taryf nawet o ponad 10 proc. (21)

Komentarze (28):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
10.06.2022, 14:23 Kat Na Idiotów: No cóż EPEC nie ma szczęścia do prezesów , ehh mieszkańcy nie maja szczęścia.....Czy można prosić o uzupełnienie artykułu ilu pracowników pracuje w EP{ECU i jaka jest średnia pensja oraz ile zarabia prezes? To rzuci nowe spojrzenie kto za co płaci....prawda?
10.06.2022, 15:00 słowo honoru - Wituś: Wkrótce ceny na parowozy pójdą w górę - zarządy spółdzielni mieszkaniowych pośpieszcie się.
10.06.2022, 15:20 Ukrop: p. prezesie, kto jest rzecznikiem prasowym firmy ( ponieważ niewiele jest do przekazania, zazwyczaj robił to prezes lub któryś z kierowników). Czy prawdą jest, że od 2 lat jest to ........ z Gdańska za kolosalne pieniądze miesięcznie? Odwagi, panie prezesie.
10.06.2022, 15:27 ***NO PRAWDA ! : Wciskania kitu już nie przyjmujemy. Nie damy się wydymać !
10.06.2022, 15:47 prawda wyzwala: W EPECu pracuję ludzie z nadania partyjnego (prócz pracowników fizycznych) Pociotki z różnych opcji politycznych. Ludzie ci jak by popatrzał zarabiają NIBY normalnie ale jakby przyjrzeć sie ich dodatkom typu nagrody,premie to sa to bardzo duze pieniadze,które trafiaja do ich kieszeni. Trzeba to powiedziec mieszkańcom niech wiedza dlaczego mamy takie drogie ciepło i dlaczego nic nie można z tym zrobić.
10.06.2022, 16:08 Elblążanka: Jak można kogoś oczerniać. Prezes EPECu to mądry, rozsądny człowiek. Dobrze kieruje firmą i jego działania są jak najbardziej trafne i słuszne. Łatwo kogoś krytykować proszę spojrzeć na siebie. Jak komuś się praca nie podoba zawsze można z niej odejść. Jeśli komuś źle to rynek pracy szeroki.
10.06.2022, 16:42 @Elblążanka: Łubu dubu? A prezesa nikt nie oczernia - w końcu jest z Gdańska gdzie na Elbląg czekają. Mnożą się ludzie królika. Wybory o fotel prezydenta miasta wygra ten kto przedstawi program reform UM i spółek miejskich i go zrealizuje. Kumple królika mnożą się jak te australijskie, dlatego prezes zatrudnia kumpli zewsząd.
10.06.2022, 17:00 Ryszard Klim: Jeżeli w obiegu publicznym nie pojawi się informacja, że zniknęły stamtąd trójmiejskie firmy marketingowe, prawne, doradcze, konsultingowe, rzecznikowe, itp.- to określenie "oszczędność" w tym wydaniu jest martwym. A nie zniknęły, bo odmawia się dostępu do informacji publicznej o umowach i dochodach.
10.06.2022, 18:19 obserwator zdarzeń: Panie Klim może szerzej. w temacie. Jest Pan górą. Brawo.
10.06.2022, 19:51 moja ocena: Rolnik sprzedaje swoje płody za grosze . zarabia pośrednik. EPEC by tak chciał . A tu bardzej normalnie producent zarabia to oczywiste a pośrednik , pośrednik nas łupi. Tylko prywatyzacja . Tzw prywaciarz dawno przygotował by dojazdową do nowych warunków. 7 lat mało ?. Kolejne wymiany rur , termis miało to dać zmniejszenie strat 3,4,5% atu wzrosły. I co dalej mamy słuchać te bzdury o stratach?
10.06.2022, 21:17 Mieszkaniec wqur. ...y: Czy ten prezesunciu od 7 boleści moglby po prostu przestac w... mieszkańców i przestac tak nadzwyczajniej pi. ... kocopoly i zająć się robotą
10.06.2022, 21:22 Szef: Nie chodzi o epecowo bo prezesa zawsze mozna zmienić, chodzi o to kto na to wszystko pozwala i pobłaża i to dopiero odpowiedzialność i ! Współczuję bo to nie powód do dumy !
10.06.2022, 21:45 Upadły Harley: Nalezy sprzedać zbędnego pośrednika - EPEC, który jedynie jest przechowalnią dla kolesi. Tylko wtedy jest szansa na jakiekolwiek obniżki cen ciepła.
10.06.2022, 22:06 x: Taniej to będzie jak zaora się EKO
10.06.2022, 22:20 Umoczony: I po ...uj ten prezes w ogóle klepie te farmazony? Moze mysli ze ma glupszych przed sobą? Chyba tak mysli! Ale uspokoję gościa, bardzo się chlopina myli i niepotrzebnie poci ....
11.06.2022, 09:18 do @x: Możesz zaorać EKO tylko jak wtedy ogrzejesz miasto. 1 rok i EKO wykonało część założonej modernizacji nawet zwiększyli moc bo EPEC zmniejszył. A co EPEC zrobił nic . Mami nas tylko modernizacją Dojazdowej w 2025. Remonty sieci nie zmniejszyły ubytków. Prywatyzacja EPEC tylko czy ma ktoś odwagę. Zaraz wybory . Może Nowe władze wreśzcie tym się zajmą.
11.06.2022, 09:39 ZAKANALAK: ja ogrzewam na Gaz też drożej płacę,Co byście chcieli bez podwyżki,!!!!!OBŁUDA, CENY rosną.
11.06.2022, 09:46 Ryszard Klim: Czym zaznacza się 32-lecie samorządu w naszym mieście? Płacimy, nie wierzymy, że to akurat my-elblążanie- padliśmy ofiarą takiej wieloletniej hucpy Gdzie w Polsce „restrukturyzację” głównej spółki prowadzi pani od służby zdrowia, z problemami z przeszłości, jednoosobowa działalnością miesiąc przed zawarciem umowy. Piekło chyba się zatrzęsło, a u nas? Załoga, Klim- którzy to wskazują- to „krytykanci”. Dzisiejsze finansowe rozbrojenie naszych kieszeni to nie tylko wojna, gaz, węgiel w wyższych cenach. To efekt rozbrajania ciepłowniczego z galopadą od 2018 r. Pieniądze mieszkańców nie liczyły się. Za bajki o ciepłowniach kontenerowych słono płacono. Bajkami doszliśmy do słynnej Umowy z EKO ( 2020). Teraz szokują ceny. W Umowie brak cienia zapisu o negocjacjach w sprawach cen dla tych, którzy płacą. Wrażliwości społecznej nie uświadczysz. Można powiedzieć, „sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało”? Kto jest Dyndałą?
11.06.2022, 16:11 Egg: Ten i wcześniejsze wywody podpisane przez tego jegomościa kosztują nas mieszkańców, bo to nie on je pisze a firma pr więc proszę już skończyć.
11.06.2022, 17:25 xxx: de bilizm z gdańska. powiedz ile u ciebie podnieśli cenę
11.06.2022, 19:53 wybrani: W tej sytuacji s.rający gołąb na ratuszu lepszy niż wróbel czy czyżyk w garści. Prezes epec może sobie gadać ile chce. W radzie nadzorczej jest Nowak, właściciela reprezentuje Wróblewski, czyżyk nadzoruje obu. To oni są odpowiedzialni za "=" i "-" a nie jakiś tam siedzący w przechowalni kumpel królika, czyli prezes. Wychodzi na to, że żul spod piwnej budki też by pokierował takim dziwnym miastem, gdzie honor, pracowitość, przyzwoitość wybranych są takim mitem jak przejście suchą nogą przez Morze Czerwone. Dobrani jak w korcu maku. Prezes tylko zarabia u kolegi "prezydenta" i zatrudnia kumpli niższego szczebla też z Gdańska za kasę wyższą niż w Gdańsku by dostali. A prezesa, dyr. Muzeum, ..., zatrudnił Wróblewski. Dziwny jest traktorzysta z PGR - jedzie i nic o tym nie wie, nie rozumie.
11.06.2022, 20:21 kompromitacja władzy: Kompromitacja i tyle.
12.06.2022, 15:01 Były epecowiec: Ten pan prezes z gdanska to jest jakies nieporozumienie. Doprowadził do twgo, ze fachowxy sie zwalniaja nie mogac wytrzymac panujacej tam sytuacji. Nie wpomne o pozwach sadowych. Poczekajmy na wyromi. Dopiero rozpęta jak wyromk beda pezegrane. Czemu. Prezes sie nie chwali pozwami pracoqników?
12.06.2022, 22:04 Balast: trudno zrozumieć władze miasta, dlaczego nie podziękują facetowi, który ich będzie tylko pogrążał
13.06.2022, 09:31 do@Balast: A gdzie jest Rada nadzorcza? Czy oni nie widzą co się dzieje ?
13.06.2022, 12:13 zorro: Panie prezesie po co skłóca pan elblążan, po co ta piana - - otrzymałem podwyżkę za ogrzewanie od 1 czerwca przy mieszkaniu 50 m2 - prawie 40 zł. Lepiej człowieku zamilcz i ni szastaj procentami, tylko podawaj konkretne liczby !
13.06.2022, 12:20 MO: No i pośrednik - EPEC przy 37 % może we sobie dobrze funkcjonować , i od czasu do czasu uruchamiająć swoją kotłownię na Zatorzu
13.06.2022, 18:40 lump: Pośrednicy nadal dobrze żyją ( 37 % ).


Inne artykuły:

Elbląg: Do kardiologa na NFZ. Na wizytę poczekamy nawet rok
Elbląg: Do kardiologa na NFZ. Na wizytę poczekamy nawet rok (13)
Za nami Czepkowanie w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych (zobacz zdjęcia)
Elbląg: Czepkowanie w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych (12)
„Co czwarta Polka uważa, że jej potrzeby nie są brane pod uwagę przez samorządowców”
„Co czwarta Polka uważa, że jej potrzeby nie są brane pod uwagę" (27)
Folklor ukraiński w Muszli. Niebawem wyjatkowy koncert "Podaruj uśmiech"
Folklor ukraiński w Muszli. Niebawem wyjatkowy koncert "Podaruj uśmiech"
Jak obliczyć wysokość kredytu?
Jak obliczyć wysokość kredytu?
KAS rozbiła grupę wystawiającą fałszywe faktury 
KAS rozbiła grupę wystawiającą fałszywe faktury  (1)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.