Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
06.06.2022 17:00

Marszałek Senatu przyjechał do Elbląga. "Niech te dęby będą świadectwem, że demokracja trwa"


Marszałek Senatu przyjechał do Elbląga. "Niech te dęby będą świadectwem, że demokracja trwa"


-  To dla mnie wielki zaszczyt odwiedzić Elbląg – mówił dziś (6.06.) Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki podczas zwołanej w Parku Planty konferencji prasowej. Polityk wraz z senatorem KO Jerzym Wcisłą i Prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim posadził trzy „dęby demokracji”.


Marszałka w naszym mieście przywitali parlamentarzyści (senator KO Jerzy Wcisła, posłanka KO Elżbieta Gelert, poseł PSL Zbigniew Ziejewski) oraz lokalne władze – Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, wiceprezydenci Michał Missan (KO) i Janusz Nowak (SLD) oraz Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk (KO).


Najpierw politycy spotkali się z dziennikarzami w Parku Planty, by wspólnie posadzić trzy „dęby demokracji”. - To dla mnie wielki zaszczyt odwiedzić Elbląg. Przyjechaliśmy tu z Braniewa, gdzie jest jedyna szkoła w Polsce, która nosi imię Senatu Rzeczypospolitej. W tej chwili spotykamy się, aby posadzić „dęby demokracji” - opowiadał  Tomasz Grodzki.


Skąd taki pomysł? - Dęby są symbolem trwałości, stabilności, potęgi i oprócz orła białego znane polskie dęby na stałe wdrukowane są w historię Rzeczypospolitej. Mam nadzieję, że te dęby razem z poprzednimi sadzonymi w obecności, z inicjatywy pana Prezydenta Komorowskiego otwierają nową elbląską tradycję – stwierdził  Tomasz Grodzki. - Rodu, który jest jednym z najstarszych w Polsce, o burzliwej historii i który pięknie się rozwija.

 

Cywilizacja od zawsze posługuje się językiem symboli (…) Jest tu już Dąb Wolności, będą Dęby Demokracji. W Elblągu tworzymy swoistą aleję wartości społecznych, wartości obywatelskich. (…) Same dęby niosą w sobie różne skojarzenia. Dęby są symbolem czystego klimatu, powietrza, które jest nam bardzo potrzebne. Dęby są też bardzo demokratyczne. Służą każdemu. Są dla wszystkich. (…) Dęby będzie sadził Marszałek Senatu, Marszałek izby ustawodawczej, ale też Prezydent Elbląga, przedstawiciel władzy samorządowej, czyli różne szczeble, różne organy władzy demokratycznej. Dzisiaj w Elblągu tworzymy dobry klimat dla demokracji

– zaznaczył Jerzy Wcisła.


W sadzeniu drzew uczestniczyło także kilku uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12. - Cieszę się, że są tu uczniowie, ponieważ jak mówił wielki Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan: Wolność jest dana tylko na jedno pokolenie naprzód. Wolności trzeba strzec, trzeba się nią opiekować, trzeba ją kultywować, trzeba ją bronić, a jak trzeba to i przelać krew. Tego  doświadczają bohaterscy obywatele i żołnierze Ukrainy. Teraz, kiedy wydawało nam się, że historia wojen w Europie jest już zamknięta – podkreślił Marszałek Senatu. - Tak samo jest z demokracją.

 

Kolejny wielki polityk Winston Churchill powiedział, że demokracja to jest najgorszy możliwy ustrój, ale nikt nie wymyślił jeszcze lepszego. To jest ustrój szukania kompromisu, ustrój dialogu,  szukania najlepszych rozwiązań, słuchania drugiej strony i mozolnego wykuwania najlepszych rozwiązań dla nas wszystkich, ale nie dla tej czy innej grupy. Dlatego dochodzenie do decyzji w demokracji nie jest łatwe, ale zwykle finalny rezultat jest dobry

– stwierdził Tomasz Grodzki.


Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że dęby mają stać się symbolem demokracji dla następnych pokoleń. - Sztafeta pokoleń, w której starsi dokonują tego, czego mogą. Potem przejmują pałeczkę młodsi. Tak, jak ci uczniowie Szkoły nr 12. Po nich przyjdą następni. Na tym powinna polegać trwałość demokracji, trwałość Rzeczypospolitej – dodał. - Nas już nie będzie, więc niech te dęby  będą świadectwem, że demokracja trwa, rozwija się i jest najlepszym rozwiązaniem dla naszej ukochanej ojczyzny.


6 czerwca 1999 r. w Elblągu był papież Jan Paweł II. Senator KO zapewnia, że data sadzenia dębów w Elblągu jest przypadkowa. - Nie była dyktowana tamtym wydarzaniem, ale tak się szczęśliwie złożyło, że 23 lata temu też Elbląg przeżył wielkie wydarzenie. Mam nadzieję, że to w historii Elbląga też się zapisze – dodał Jerzy Wcisła.


Na godz. 17.00, w Bibliotece Elbląskiej zaplanowano dyskusja panelową Marszałka z młodzieżą. Tematem spotkania będzie „Jak i dlaczego warto angażować się w życie społeczne?”. Relacje z tego wydarzenia przedstawimy w następnym materiale.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska

Galeria zdjęć: Sadzenie drzew
Artykuły powiązane

:

W wyborach do Sejmu elblążanie chcą poprzeć Zjednoczoną Prawicę, Polskę 2050 i Lewicę
W wyborach do Sejmu elblążanie chcą poprzeć ZP, Polskę 2050 i Lewicę (29)
Kandydat bezpartyjnego Komitetu wygrywa w pierwszym sondażu przedwyborczym
Kandydat bezpartyjnego Komitetu wygrał nasz pierwszy sondaż przedwyborczy (43)

Komentarze (29):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
06.06.2022, 17:05 nie-nie-nie: Dlaczego w tej partyjnej hucpie uczestniczą dzieci ze szkoły. Czy ich rodzice wyrazili zgodę na wykorzystanie ich obecności w partyjnych zagrywkach. Mieszanie szkolnej dziatwy do partyjnych interesów to już jak dla mnie przeginka ostra.
06.06.2022, 17:22 mój ci podpis: Wyjątkowe badziewie niczym bieg z czerepakiem z deską "Kosiniak". Popatrzcie na te zmartwione losem obywatela oblicza. Jeden jakby spotkał Błachowicza w zaułku. Wszyscy jak kardynałowie i proboszczowie - lgną do dzieci. Kiedyś 12 była dla wiedzy ale widać ktoś tam zasiadł na członku skoro wspaniałe dzieci posyła by "potrzymały". Widząc te fotki z dziećmi jesteście dumni? Były tylko tłem, bo nikogo innego by nie było. To dobrze, że taka hucpa się odbywa, bo to pogrzeb po, psl, Nowaka (z SLD z takimi poglądami i postawą???). Dobrze skojarzono Komorowskiego - posadził w Elblągu i tsunami dopadło lanserów. Takie to polityczne resztki, ochłapy na tych fotach. Tylko Wituś jak zwykle - prawie jak Jurand wracający ze Szczytna. A na te tablice kto dał kasę? Epec?
06.06.2022, 17:28 Fdd: Spieprzają dziadu. I jeszcze ten nierób Wcisła. Lanser
06.06.2022, 17:40 Mamuska : Jak szkola może pozwolić na zdjęcia z człowiekiem który nie jest w stanie udowodnić swojej niewinności? Czego uczycie tych niewinnych dzieciaków? Wstyd.
06.06.2022, 17:52 Do_pomorskiego: I to ma być prezydent "bezpartyjny"?
06.06.2022, 17:52 kjm: Są tacy co tylko drzewa wycinają więc dobrze że są ludzie którzy drzewa sadzą.
06.06.2022, 17:56 moja ocena: Przyjazd marszałka nic nie zmieni 1% poparcia dla PSL ( lokalnie) i bodaj 15% dla PO. Panowie PSL, PO i SLD te wybory sa przegrane. Marszałek nie jest osobą która porywa tłumy. Zainteresowanie mieszkańców zadne. Macie problem z wnioskami.
06.06.2022, 18:00 Mowa krótka : Won z naszego ogródka zwanego Elbląg.
06.06.2022, 18:07 Nax: Jprd prezydent Elblaga z aferzyta w tle.Bo o tym senatorze Zulu Gula nie wspomnę
06.06.2022, 18:16 Kat Na Idiotów: Kto i dlaczego robi z nas idiotów? Najpierw słyszę, że demokracja zagrożona, już jej nie ma, trzeba przywrócić itd...w między czasie fanatycy wielkiej Totalnej Opozycji na FC lajkują się z PISowcami i potem czytam że tu cytuję tytuł "Niech te dęby będą świadectwem, że demokracja trwa" ? To w końcu ta demokracje jest czy jej nie ma?! DRAMAT!
06.06.2022, 18:20 Kat Na Idiotów: Jeszcze jedno do Nowaka, czy wystawiono wszystkie dokumenty odpowiednio by postawić ten pomnik-tablice? Kto m takie kompetencje?
06.06.2022, 18:42 chester: ileż to można posadzić drzew za 70 baniek zmarnowanych przez pisuarów
06.06.2022, 19:41 Jesion: Przy okazji sadzenia dębów chciałbym się dowiedzieć jak nazwany został pomnik przyrody przy ul. Zagonowej. Społeczeństwo się zaangażowało w wymyślanie godnego imienia i co ?
06.06.2022, 19:52 Kryspin: Kaczyński gdy kiedyś przyjechał do Elbląga to fotografował się z wysokiej trawie, takiej że prawie go nie było widać, że niby Elbląg w ruinie, a tutaj przynajmniej pożytecznie drzewa posadzili. Taka subtelna różnica.
06.06.2022, 19:53 Do pisiorow: PISIORY!! DO BAŻANTARNI CHRUST ZBIERAĆ, A NIE SZCZEKAĆ NA FORUM PUBLICZNYM
06.06.2022, 20:10 Joanna,: Proponuję nazwy dla dębów - Koperta ,Leń Wcisło.
06.06.2022, 20:55 100% elblążanin: Wielka polityka w Elblągu..... miasto dla mieszkańców.
07.06.2022, 06:00 EB: Czepiacie się, że brał koperty a tymczasem wasz prezes rozdaje je na potęgę na lewo i prawo. Fajni ci obywatele, tacy nie za mądrzy ...
07.06.2022, 08:40 Ulga: Hura, nareszcie zobaczyłem, jak wygląda poseł Ziejewski.
07.06.2022, 09:07 ZAKANALAK: Pisiorki Bolszewiki w Ataku,
07.06.2022, 09:51 taka prawda: Nadaje się tylko do sadzenia drzew
07.06.2022, 09:53 won: Nadaje się tylko do sadzenia drzew
07.06.2022, 11:29 Podaj cegłę: A ludziska dalej się nabierają na te teatrzyki partyjne.
07.06.2022, 11:47 uiyIK: Może zakopał koperty Tusek zna miejsce i odkopie ,ale hipokryzja ,gdzie takie złodzieje się pokazują za immunitetem takie prawa zostały dzieci resortowych hańba .Te drzewa juz przy sadzeniu wiedziały kto jest kto nie urosną .
07.06.2022, 11:54 elblazaniewnocniku: dygnitarze i czerwone dzieci, zygac sie chce. demokracja? przeciez podobno harley sciga elblazan ktorzy demokratycznie krytykuja jego nierzady. dokad leci ten samolot?
07.06.2022, 14:18 lizawka: Posadził (przysypał) dęba POdobno demokracji. Świetnie pasuje do tej hipokrytycznej szopki cenzura w tym portalu, nawet w temacie demokracji. Zarówno w wizycie, głoszonej demokracji (naszej) jak i efektach "wydarzenia" zapanowała w pełni trzecia prawda ks. prof. Józefa Tischnera. Z taką postawą macie pozamiatane.
07.06.2022, 15:27 Ola: Śmiechu warte banda pasożytów się lansuje grocki po koperty przyjechał idź do rudego Tuska on ci da
07.06.2022, 21:06 Dzik: Ile kopert zebrał
08.06.2022, 10:08 ezik: Wiedzialam ze to miasto pisowcow, fanatykow ojca Rydzyka,ktorzy mozgi maja wyprane przez TVPis, a wykształcenie od ministra Czarnka, ale zeby tak byc gluchym i slepym? co oni zrobili z naszego kraju? Mlodzi wyjezdzac, uciekac z tego miasta, bo dopoki to pokolenie bedzie to nic w tym kraju sie nie zmieni.Mozna ich okradac, niszczyc ojczyzne, a oni dalej swoje......Rece opadaja..


Inne artykuły:

Kolejna kolizja na skrzyżowaniu przy CH OGRODY
Kolejna kolizja na skrzyżowaniu przy CH OGRODY (8)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w Elblągu z młodzieżą
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w Elblągu z młodzieżą (40)
Bezpłatne badanie mammograficzne w WSzZ w Elblągu
Bezpłatne badanie mammograficzne w WSzZ w Elblągu
3 kreatywne hobby do nauczenia się w 2022 roku
3 kreatywne hobby do nauczenia się w 2022 roku
Turniej streetballa na Kalbarze
Turniej streetballa na Kalbarze
Pierwsze w sezonie regaty na Zalewie Wiślanym. Żeglarze popłynęli o Puchar Mariny Elbląg
Pierwsze w sezonie regaty na Zalewie Wiślanym. Popłynęli o Puchar Mariny Elbląg (2)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.