Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
10.06.2022 13:00

Folklor ukraiński w Muszli. Niebawem wyjatkowy koncert "Podaruj uśmiech"


Folklor ukraiński w Muszli. Niebawem wyjatkowy koncert "Podaruj uśmiech"


Grupa Nieformalna Grobla i Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na wyjątkowy koncert. Już 14 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 w muszli koncertowej w Bażantarni wystąpią zespoły działające przy Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim prezentujące folklor ukraiński. Na scenie zaprezentują się: Zespół Pieśni i Tańca „Dumka” oraz zespół wokalny „Żurawka". 


Zespół „Dumka” został założony w 1969 r. przez nauczyciela języka ukraińskiego Teofila Szczerbę a jego podstawowy skład od początku istnienia grupy stanowili uczniowie tzw. “klas ukraińskich” Liceum w Górowie Iławeckim. Szybko zdobył uznanie i popularność, co zaowocowało szeregiem zaproszeń na festiwale i przeglądy folklorystyczne na terenie całej Polski. Sukcesywnie wzrastał poziom artystyczny zespołu, zmieniało się kierownictwo i skład osobowy, ale charakter i “duch” pozostał ten sam.

 

„Dumka” ma na swoim koncie ponad tysiąc koncertów w większości na terenie Polski, ale również - Ukrainy, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Czech, Słowacji. Otrzymał szereg nagród, wyróżnień i dyplomów uznania za swoją działalność, dorobek i prezentowany repertuar. Jednak najbardziej cieszy fakt, iż byli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca “Dumka” są animatorami życia społeczno-kulturalnego w miejscu swojego przebywania. Organizują imprezy i konferencje naukowe, zakładają nowe zespoły artystyczne (”Horpyna”, “Berkut”, “Chutir”, “Kraina Mrij”) i aktywnie działają na rzecz środowiska lokalnego. Od 1993 r. do 2012r. kierownikiem “Dumki” była Maria Olga Sycz, a następnie kierownikiem została Oksana Sytczyk, zaś choreografami są: Alicja Krawczuk (absolwentka szkoły) oraz Maryna Radushyna.


"Żurawka", jako grupa wokalna, powstała w 1991 roku z inicjatywy Michała Semotiuka, choreografa Zespołu Pieśni i Tańca „Dumka”. Początkowo był to dziewczęcy kwartet, który z czasem został poszerzony o więcej uczniów – wielbicieli ukraińskiej pieśni. Wykonawcy poprzez swój śpiew przekazują widzom swoje uczucia i emocje. W repertuarze zespołu „Żurawka” znajdują się ukraińskie pieśni ludowe, pieśni patriotyczne, kolędy i pastorałki, ale najczęściej szkolni artyści śpiewają o miłości. W roku szkolnym 2019/2020 śpiewającą młodzieżą opiekowali się Nadzieja i Orest Ortyńscy natomiast od roku 2020 zespołem „Żurawka” kieruje Miron Maciopa.


Wstęp wolny

 

ETK Elbląg

 


Artykuły powiązane

:

Mieli czytać, a zagrali. „Scena przy stoliku” stała się spektaklem
Mieli czytać, a zagrali. „Scena przy stoliku” stała się spektaklem (1)
Scena przy stoliku już dziś. Tym razem na deskach teatru "Magik"
Scena przy stoliku już dziś. Tym razem na deskach teatru "Magik"


Inne artykuły:

Prezes EPECu: Z każdych 100 zł, które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO
"Z każdych 100 zł,które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO" (28)
Zatrzymany pod zarzutem posiadania narkotyków
Zatrzymany pod zarzutem posiadania narkotyków (4)
Elbląg: Do kardiologa na NFZ. Na wizytę poczekamy nawet rok
Elbląg: Do kardiologa na NFZ. Na wizytę poczekamy nawet rok (13)
Jak obliczyć wysokość kredytu?
Jak obliczyć wysokość kredytu?
KAS rozbiła grupę wystawiającą fałszywe faktury 
KAS rozbiła grupę wystawiającą fałszywe faktury  (1)
Cudem uniknął śmierci. "Usłyszała jego żałosne zawodzenie nieopodal rzeczki"
Cudem uniknął śmierci. "Usłyszała jego żałosne zawodzenie nieopodal rzeczki" (4)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.