Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
11.06.2022 14:00

„Co czwarta Polka uważa, że jej potrzeby nie są brane pod uwagę przez samorządowców”


„Co czwarta Polka uważa, że jej potrzeby nie są brane pod uwagę przez samorządowców”


W ramach cyklu spotkań "Być kobietą" w CSE Światowid odbyła się debata pt. "Potrzeby kobiet niewidzialne w polskich samorządach, czy miasto jest kobietą". Do jakich wniosków doszli jego uczestnicy?

 


W czwartkowej (9.06.) debacie udział wzięły Magdalena Sobkowiak - prezeska Stowarzyszenia Kobiety w Centrum, Sylwia Jaskulska -  wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marlena Kapusta – wiceburmistrz Braniewa, Małgorzata Adamowicz – wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Agnieszka Śliwińska – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 9 w Elblągu.


Spotkanie rozpoczęła Magdalena Sobkowiak, która przybliżyła zebranym wyniki badań przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia br. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

 

 

Nałożyłyśmy  na siebie różnice w punkcie widzenia pomiędzy mężczyznami a kobietami i to, że polskimi miejscowościami rządzą głównie mężczyźni i zapytaliśmy Polaków o to, czy uważają, że potrzeby kobiet są brane pod uwagę. Okazało się, że co czwarta  Polka uważa, że jej potrzeby nie są brane pod uwagę przez samorządowców

 

– podkreśliła  Magdalena Sobkowiak.


Sylwia Jaskulska zaznaczyła, że ważne jest, aby kobiety wspierały się nawzajem. - Jest nas więcej wśród społeczeństwa – mówiła. - Czy nasze sprawy są właściwie reprezentowane? Czy potrzeby w kwestii zdrowia, w zakresie edukacji, czy zmiany pracy są spełniane?

 

My nie powinniśmy ze sobą konkurować tylko się wspierać, słuchać siebie nawzajem. Myślicie, że jak źle powiecie o koleżance w pracy czy w relacjach koleżeńskich to wzmacniacie tym kobiety? Nie. Wzmacniacie tym mężczyzn. Niezwykle ważne jest to, aby to przełamać

 

– dodała wicemarszałek.


Podczas swojego wystąpienia Sylwia Jaskulska przyznała, że to w jaki sposób jesteśmy wychowywane wpływa na to, jak postępujemy w dorosłym życiu. - Są tu też młode dziewczyny, które już zupełnie inaczej startują w swoim życiu. My byłyśmy wychowywane w patriarchacie – stwierdziła. - „Poczekaj”, „wytrzymaj”, „później”, „nie teraz”, „a ustąp bratu”. Zawsze się chłopcom więcej należało.

 


Na 25 osób w Radzie Miasta Elbląg jest 8 kobiet. - Mimo czasem kontrowersji, bo reprezentujemy różne partie to współpracujemy ze sobą – zapewniła Małgorzata Adamowicz. - My kobiety wspólnie promujemy miasto, żeby był napis „Elbląg”, żeby pojawiły się małe figurki Piekarczyków. A koledzy wspierają nasze pomysły.

 

Rosnę z tym, że szklany sufit nie został jeszcze przebity. Cały czas do niego dążymy, a ta przestrzeń się powiększa. Mam brata bliźniaka i zawsze słyszałam, że on jest zdolny, a ja pracowita. To tak jakby chłopcy się rodzili ze zdolnościami, a dziewczynki ewentualnie  je nabywały

 

– opowiadała Małgorzata Adamowicz.


Swoimi zawodowym doświadczeniem podzieliła się także Marlena Kapusta, – W urzędach głównie królują kobiety. Niekoniecznie na stanowiskach kierowniczych, ale też mają jakiś wpływ na podejmowanie decyzji – stwierdziła. - Jeśli jednak chodzi o potrzeby mam mieszane uczucia. Podzieliłabym je nie na potrzeby kobiet i mężczyzn, a bardziej pod kątem wiekowym, bo zarówno tata, ja i mama potrzebują, aby ich dzieci miały dostęp do edukacji, placów zabaw czy psychologa. Chociaż to ciekawe, że potrzeby kobiet to są przeważnie potrzeby rodziny, a panowie czasami potrafią się skupić bardziej na sobie.

 

W podejmowaniu przełomowych decyzji ważna jest odwaga, ale i wparcie bliskich. Wiem, że bez tego wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół nie byłabym w tym miejscu, w którym jestem. Należy pamiętać o odwadze, sile i wierze w siebie

 

– wymieniała wiceburmistrz.


- Trzeba nabrać też pewnych kompetencji, które pomogą nam pójść wyżej – zauważyła  Agnieszka Śliwińska. - Czasami nie dostrzegamy tego, co mamy w sobie, w czym jesteśmy mocne. Nie szukajmy słabych stron tylko mocnych i wzmacniajmy je.


Dyrektor SP 9 podkreśliła też, że nie można bać się błędów. - Każdy je popełnia i na nich się uczymy. Nie rozpatrujmy tych błędów przez następny miesiąc, bo to już się stało – mówiła. - Trzeba teraz to naprawić i rozwiązać problem. To trzeba zrobić tu i teraz i o tym zapomnieć.

 

 

Najpierw trzeba być samemu, od środka gotowym na zmiany, a potem dobrać ludzi, który odbierają mniej więcej na tych samych falach i iść z nimi dalej

 

– podsumowała Agnieszka Śliwińska.

 

 

Kamila Jabłonowska

Artykuły powiązane

:

„Nie boję się wyzwań”. Czy Monika Falej planuje startować w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga?
Czy Monika Falej planuje startować w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga? (41)
"Elbląg potrzebuje odważnej zmiany”. Czy Rafał Traks planuje startować w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga?
Czy Rafał Traks planuje startować w wyborach na urząd Prezydenta Elbląga? (32)

Komentarze (27):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
11.06.2022, 15:53 Pitu pitu : A ze tak zapytam , które kobiety dostąpiły zaszczytu uczestnictwa w tym spotkaniu rzekomo z kobietami? czy tylko te powiązane partyjnie , zwlaszcza z PO? To o takich kobietach mowa? To faktycznie budujące dla samorządu! Czy te "stare "panie z samorządu mają być wzorem? Jednym slowem sobie pogadały, pogadać zawsze można .
11.06.2022, 17:31 Chłop piwożłop : Bi Was tylko kasa interesuje, nie człowiek. Tylko jak wykorzystać i wydoić z kasy faceta
11.06.2022, 18:55 Być kobietą: Bawcie się dobrze w swoim gronie, prawdziwe kobiety mają czas zajęty prawdziwym życiem i mniej czasu na puste gadki
11.06.2022, 19:24 cele, nie gadanie: Siedzą obok siebie, do siebie ryczą przez głośniki? Cudowne opowieści w stylu "meto". Wnioski, plany, programy??? Gadanie daje spokój psychiczny (to bardzo dużo) ale nie czyni perspektywy. A porównywanie pokoleń? To , poza celami naukowymi i historycznymi, nic nie daje . No, może trochę zapomnienia że się starzejemy. Ja , chłop, nie chcę i unikam odnośników "jak ja byłem...". Trzeba przyjąć do wiadomości , że tempo życia napędza postawy pokoleń i porównywanie się 40-60 latki(tka) z dzisiejszymi 17-28 letnimi następcami wzbudza nostalgię, zazdrość nie dając nikomu kopa do przodu. Lepiej zapomnieć o swoim wieku, o bólu kolana i "w krzyżu" , i realizować słowa Adasia (nie, nie Michnika o zakonnicy w ciąży) Mickiewicza. Pamiętajcie, że od zawsze schodzące pokolenia uważały się za lepsze.
11.06.2022, 19:29 Księżyc : Przyblakłe gwiazdy elblaskiej estrady
11.06.2022, 19:35 Kobieta: Każdy mógł dostąpić uczestnictwa w panelu. Informacje były w mediach i program eventu Być kobieta. Ale jak tylka ruszyć się nie chce, albo nie czyta to potem żale należy mieć do siebie. Prawdziwe kobiety maja czas na wszystko, są dzisiaj dobrze zorganizowane. A śmiecących nigdy nie brakowało i nie będzie brakowało. Super dyskusja, świetne panelistki. I tak trzymajcie dziewczyny.
11.06.2022, 19:38 Do księżyc : Ty nawet nie wiesz kto tu debatował, nie znasz kobiet a piszesz bzdury. Albo jesteś jakimś szowinistą albo jakąś zazdrośnicą.
11.06.2022, 20:36 Do kobiety: Jezeli taki poziom byl reprezentowany na debacie jak ta agresja i ocena w komentarzu to pozostawmy to bez komentarza
11.06.2022, 20:52 miastowy: a za nimi napis "czy miasto jest kobietą" - to mówi wszystko o ich intelekcie...
11.06.2022, 22:14 Ola: Świetna impreza i organizacja. Fajnie że są kobiety, które są aktywne, kreatywne i chce im się chcieć. No cóż zawsze byli i będą tacy, którym wszystko będzie przeszkadzać. Taki my naród co lubi ponarzekać, żeby poprawić sobie samopoczucie. Kobiety trzymajcie się razem, i nie przejmujcie się.
11.06.2022, 22:47 Nowe czasy, nowe obyczaje: Świetny pomysł, tymi kobietami w samorządzie. Teraz drogie Panie brakuje nam Kobiety Prezydenta! Gdańsk jest tego świetnym przykładem! Brawo za pomysly !
12.06.2022, 07:45 rambo11: Witam -popieram każdy ma prawo do spotkań ale żeby nie było tak słodko pomyślcie Panie o kobietach które dzielą swoje obowiązki z facetami nie koniecznie przy rządzeniu, przy zwykłych pracach domowych(zobaczycie ile będziecie miały wolnego czasu)-proponuję wyjazd do koleżanek na wieś.
12.06.2022, 08:19 Kuchta: Nie ma jak to sobie pogadać przy kawie , a prawdziwe życie to juz osobna sprawa,
12.06.2022, 08:55 Nic nowego : Słowa, słowa, słowa…
12.06.2022, 09:17 Siła kobiet: No tak kobiety mogą wiele, mogą pogadać, dać dobre dobre rady , pocieszyć, wspomóc, ale skoro mowa o kobietach w samorządach, pracy, życiu itd to widzimy jak kobieta kobietę może zranić, upokorzyć, dyskryminować, mobbingować ! Niejedna kobieta przez kobietę płakała, musiala zrezygnować z pracy, skorzystać z porady psychiatry , nie przez mężczyznę tylko przez kobietę! Może o tym drogie Panie poświęcicie Wasze spotkania , argumentów i dowodów nie zabraknie ! Ktos w komentarzach pisze o zazdrości, zawiści, tak to kieruje wciaz niektorymi ! Warto o tym porozmawiać....
12.06.2022, 09:41 program, nie płeć: Spotkanie przypomina "dyskusję" trzymającego się płotu o szkodliwości spożywania alkoholu. Pewnie następnym tematem "panelowym" będzie debata, "czy kobieta istnieje". Gadacie do siebie, a zwołajcie tam chłopów i im powiedzcie w twarz co sądzicie o ich postawie. Skoro kobieta nie istniejąca w samorządzie (kampania wyborcza rusza), to dlaczego nie ma tam Wróblewskiego (kobieta sądzi się z nim o swoje), Nowaka (nawet boiska dla dzieci nie chce), Czyżyka (żadnego programu RM w tej materii). Dlaczego im tego nie wygarniecie? Bo wylecicie z roboty! Taka postawa jaką obrałyście jest zgubna - wy pogadacie a wszystko pozostanie jak dotychczas. Rozumiem, że chcecie zaistnieć i kandydować, ale to rozmawiajcie o programach dla kobiet, publikujcie je. Zużyjecie przyznaną forsę i pozostanie kobieta.
12.06.2022, 12:24 Do Siła Kobiet : No i o tym mówiły także te kobiety, o tym jak często to kobieta kobiecie daje prztyczka, mówiły o tym co w komentarzach pojawia się, ze kobiety maja tylko robić i Niemiec na nic czasu. Niektóre z tych kobiet pochodzi ze wsi, pracują zawodowo, maja rodziny, wychowują dzieci, itd Ale czy kobieta ma siedzieć cicho i wtedy jest ok, bo po co dyskutować. Najpierw to przyjdźcie i posłuchajcie, zadajcie pytania a potem komentujcie. A i panowie także mogli przyjść, każdy wstęp był wolny. Życzę więcej empatii i zrozumienia a mniej pesymizmu
12.06.2022, 12:42 Rozmówki : To dobrze ze sobie Panie pogadaly, ale tych kobiet, ktorych dotykają świństwa, mobbing i zawiść innych kobiet tam raczej nie ma , one juz swoje dostały, a pomocy żadnej więc gadajmy dalej, to tylko temat rozmowy! A co do panów. To są panowie,którzy o tym wiedzą i przyzwalają. Ale nadchodzą pod tym kątem dobre czasy , ze to rypnie i każdy kazdej podziękuje
12.06.2022, 12:56 facet nie przeszkadza: To nie jest formuła zabiegająca o uświadomienie mężczyzn i kobiet, że wokół żyją ludzie - kobiety, mężczyźni. To jest formuła wyborcza - pokazujecie się by was zapamiętano i wybrano, także ponownie. Pani Adamowicz, zastępcza Czyżyka, - ile wniosków dostała RM od pani w sprawach kobiet w tym mieście? Czy rozmawiała pani z Wróblewskim aby przyzwoicie traktował podwładnych, nie słupował ich i nie kasował przy pomocy czerepaka? Czy rozmawiała pani z Falkiewiczem i jakie są tego efekty? Chce pani ponownego wyboru i kilku słomianych piekarczyków w mieście. Macie Panie ustawowo zagwarantowany parytet na listach wyborczych, macie też większość kobiet niż mężczyzn na 100. Dlaczego was nie wybierają tylko musi to nakazać ustawa? Kompetencje, charaktery. Kto na smyczy gryzie bliźniego na podwórku?
12.06.2022, 13:34 Kobieta tez nie przeszkadza: Czy był pan na debacie?
12.06.2022, 15:32 Adorator: Bo polscy mężczyźni nienawidzą kobiet bardziej od samych siebie
12.06.2022, 16:31 10 z 2 strony: Czy to jest odpowiedź na pytania? Czyli cel takich gadek został ukazany - wybory i siedzenie. Konkretów i programów nie maci, a nie macie 18 lat co widać na foto, więc można było już coś zrobić dla ludzi , nawet w koalicji przez ostatnie 2 kadencje. Na targowisku miejskim są bardziej skuteczne dyskusje.
12.06.2022, 17:00 ku korytu: Pewien wybitny mąż stanu jakim był Kadafi , napisał w latach 60-70 XX wieku "zieloną książeczkę" w której, ku swojej radości, odróżnił kobietę od wielbłądzicy. Był do końca swoich dni dumny z odkrycia. Robicie to samo, a może on dla kobiet (mimo prostactwa jego) zrobił w Libii dla kobiet więcej. "Po czynach ich poznacie" twierdzi biskup. Tą waszą firmę zakładało psl a teraz sukcesu przez nią szuka "koalicjant". Swoim gadaniem dajecie ocenę ojcom (brat był zdolny, ja pracowita), rodzeństwu, mężom, synom. Tylko nie sobie. To jak elektorat pis - nam się "to" po prostu należy.
12.06.2022, 18:13 Iza: Panowie komentujący, macie jakiś problem z kobietami?, Każda kobieta jest kobietą sukcesu, ta, która poświęca się rodzinie, i ta która pracuje zawodowo. Kobiety musicie być silne, i musicie być jednością. Ale jak widać po komentarzach temat jest bardzo ważny, i warto podejmować takie trudne dyskusje. A wy panowie, niezależnie z jakiej opcji jesteście, zluzujcie trochę, bo Kobiety górą!
12.06.2022, 19:01 sąd o 300zł: ~Iza - krytykowana jest, pompowana jako sukces, rozmowa o tym "że kobieta jest". To wszyscy wiemy. Zobaczcie badania socjologiczne - nie ma walki płci. Jest różnica , często uzasadniana rolą w rodzinie, społeczeństwie, "słabą płcią". Najczęściej , poza patologią partnerstwa i rodziny, w społeczeństwie, karierze, to kobieta poniża i niszczy kobietę. Samo gadanie o tym jak wygląda kobieta zostawcie LGBT. Skoro chcecie pomóc, to zbierajcie sygnały o dyskryminacji, pomagajcie w negocjacjach płacowych i w sądach. Samo gadanie śmierdzi quasi partią na wybory. Pojawia się tradycyjne spostrzeżenie, że winne takiego sposobu kontaktu z kobietami nie są te kobiety za stołem (ha, ha, nawet tam podział "my", "wy" i woda dla nas), ale te które bezkrytycznie siedzą i słuchają.
13.06.2022, 05:53 Wet: Wiecej jest kobiet niż mężczyzn. Dlaczego zatem kobiety nie wybierają kobiet? Może jak mówiła klasyczna, natura tak chciała. Szkoda czasu na takie bezsensowne gadanie. Temat ten sam od lat i efekty takie same.
13.06.2022, 11:05 terapia: Niestety, zdaje się, że w większości o niczym, "debatują" w tym gronie nauczycielki. "Nie masz pojęcia...", "a byłeś..." , "ja wiem, ty nie" - typowe reakcje sfrustrowanej "władzy" zza biurka w klasie. Zmiana prezesa i pogoń za głosami w kampanii. Inna forma słupowania wymyślona dla psl i po, ale dalej ociosywane są szkolne kłody a słupek się powtórzy. no i wpłatomat. Z waszej "aktywności" nie wynika troska o kobietę a jedynie o pokazanie się by "zagłosowali". No i ta nijaka promocja w miejscowych portalach, bo cóż tu promować ? Kompleksy?


Inne artykuły:

Rowerowe zawody Bażantarnia XC
Rowerowe zawody Bażantarnia XC
Elbląg: Kierowcy blokowali stacje benzynowe. Protestują przeciw wysokim cenom paliw
Kierowcy blokowali stacje benzynowe. Protestują przeciw wysokim cenom paliw (55)
Nie marnuj, napraw, wymieniaj! Ekologiczny festyn ZUO (zobacz zdjęcia)
Nie marnuj, napraw, wymieniaj! Ekologiczny festyn ZUO (zobacz zdjęcia) (2)
Za nami Czepkowanie w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych (zobacz zdjęcia)
Elbląg: Czepkowanie w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych (12)
Elbląg: Do kardiologa na NFZ. Na wizytę poczekamy nawet rok
Elbląg: Do kardiologa na NFZ. Na wizytę poczekamy nawet rok (13)
Prezes EPECu: Z każdych 100 zł, które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO
"Z każdych 100 zł,które mieszkańcy płacą za ciepło, średnio 63 zł trafia do EKO" (28)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.