Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
19.06.2022 20:00

Nie każdy może starać się o mieszkanie komunalne. "Prawda jest brutalna"


Nie każdy może starać się o mieszkanie komunalne. "Prawda jest brutalna"


W kolejce po mieszkanie komunalne w Elblągu można spędzić nawet kilka lat, ale też nie każdy może zostać wpisany na listę oczekujących. Przekonał się o tym elblążanin, który już po raz drugi interweniował w tej sprawie w Radzie Miejskiej. Jego podeszły wiek i choroby nie pomogą w niczym jeśli przekracza się kryterium dochodowe. 

 

 

Pierwszą skargę na prezydenta Elbląga dotyczącą odmowy przyznania prawa do lokalu mieszkalnego z zasobów Miasta elblążanin złożył w ubiegłym roku. Wtedy została ona uznana przez radnych za bezzasadną. Teraz mężczyzna skierował do Rady Miejskiej w Elblągu kolejne pismo w tej sprawie.

Nad sprawą we wtorek (14 czerwca) pochylili się radni z Komisji skarg, wniosków i petycji. Doszli jednak do tego samego wniosku co poprzednio. Mężczyzna nie spełnia kryteriów, które pozwoliłyby mu starać się o lokal komunalny, w związku z tym prezydent miał prawo jego wniosek odrzucić. 

 

Mężczyzna oparł argumentację na swoim stanie zdrowia, przywołał wiek i choroby, na które cierpi. Poprosił o uwzględnienie tego i aby rada i prezydent pozwolili wnioskodawcy na spokojne i godne przeżycie ostatnich lat życia, spowodowali przyznanie mieszkania z zasobów komunalnych gminy Miasto Elbląg

 

 

- przytaczał fragment pisma elblążanina Marek Osik, przewodniczący komisji. 

 

Argumenty te jednak nie mogą przekonać urzędników. Przede wszystkim dlatego, że mężczyzna nie spełnia kryterium dochodowego, jednego z warunków, które muszą spełnić osoby wnioskujące o lokal komunalny. To dyskwalifikuje go jako ewentualnego najemcę. Prezydent Elbląga w piśmie z wyjaśnieniem skierowanym do radnych zaznaczył, że jest on zobowiązany do wypełniania ustaleń zawartych w uchwale rady miejskiej w sprawie zasad wynajmowania lokali komunalnych.

 

Dodatkowo mieszkaniec przedstawił również zarzut, że mieszkania są przydzielane osobom z Ukrainy, którzy przebywają na naszym terenie, kosztem mieszkańców Elbląga. Otrzymaliśmy konkretną informację od prezydenta. Nikt z uchodźców nie został zasiedlony w mieszkaniach komunalnych

 

- dodał Marek Osik. 

 

Kto więc może wnioskować o wynajem lokalu znajdującego się w zasobach miasta? To reguluje uchwała rady miejskiej z kwietnia ubiegłego roku. Osoba starająca się o mieszkanie komunale musi spełnić warunki. Powinna zamieszkiwać na terenie Elbląga. Dodatkowo średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego za trzy ostatnie miesiące nie przekracza na osobę 190 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym lub 140 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym. - Wysokość tego kryterium zmienia się, gdy rosną kwoty najniższych rent i emerytur - przypomniał Zbigniew Musiejuk, kierownik Referat Spraw Mieszkaniowych w Departamencie Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji UM w Elblągu i dodał, że w nowej uchwale nie ma już kryterium metrażowego, które obowiązywało wcześniej.

 

Prawda jest brutalna. Są przepisy, jest ustawa o ochronie praw lokatorów, na podstawie której gmina ustaliła warunki przydziału lokali i nie ma od tego odstępstw. Jeśli kryteria są spełnione, to wniosek jest wpisany na listę i jest przekazany na społeczną komisję mieszkaniową, która je rozpatruje i opiniuje

 

- podkreślił Sławomir Skorupa, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji UM w Elblągu.

 

Radni komisji skarg, wniosków i petycji uznali skargę elblążanina za bezzasadną. Nad tą sprawą pochylą się również podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu. 

 

NJ

Artykuły powiązane

:

Zakończyło się głosowanie dot. Zielonego Budżetu. Zobacz, kto wygrał
Zakończyło się głosowanie dot. Zielonego Budżetu. Zobacz, kto wygrał (3)
Kolejny problem związany z Dolinką. Poza brakiem toalet nie ma też miejsc parkingowych?
Kolejny problem związany z Dolinką. Poza brakiem toalet nie ma też parkingu? (23)

Komentarze (13):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
19.06.2022, 21:00 Mieszkaniec : Ta i kupę forsy na remont takiego mieszkanie
19.06.2022, 21:53 stefan: Skąd taka duża kolejka skoro w kamiennicy ZBK przy ulicy Czerniakowskiej 27 polowa mieszkań stoi pusta ?
20.06.2022, 09:48 Edi : Widocznie nie kwalifikuje się aby dostać mieszkanie komunalne niech napiszą dlaczego się nie kwalifikuje jakiego czynnika nie spełnia nie ma rodziny ? Aby temu Panu pomóc ludzie czekają na mieszkania do remontu kilkanaście lat gdzie za remont miasto nie zwraca kosztów a mimo tego mieszkańcy oczekują na mieszkanie komunalne do remontu proszę opisać sytuację tego Pana i dlaczego się niekwalifikuje
20.06.2022, 09:53 Pani: ROZDAJĄ SWOIM ! Kto nie wierzy, nie musi. Wiem jaki tam syf się odbywa, Wróblewski oddaje po znajomych, Ci remontują a potem sprzedają, na koniec dzielą się zyskiem. Tam przydałaby się porządna kontrola. Gdyby taka kontrola się odbyła to z momentu STRACI STOŁEK Wróblewski i jego banda nieudaczników.
20.06.2022, 10:52 elbong: Do Pani - Jak masz na to dowody to zgłoś sprawę do prokuratury, a jak nie to sprawa o bezpodstawne oskarżenia.
20.06.2022, 15:30 Ten opaczewski tez skupuje mieszkania w elblagu remontuje: Czesto dzieli na dwie kawalerki i zysku ma w ...ciul...
20.06.2022, 17:40 Protest!: Zapraszamy do grupy osoby zainteresowane tematem. Ogólnopolski Protest Kredytobiorców. https://m.facebook.com/groups/527001009058457?group_view_referrer=feed_attachment&exp_id
20.06.2022, 19:48 do~ Ten opaczewski tez skupuje: Też weź kredyt, kup mieszkanie do remontu, wyremontuj i wynajmuj.
21.06.2022, 08:36 Tomasz85: jeśli pracujesz i się starasz, wypłaty starczy Ci od wypłaty do wypłaty - rząd (samorząd) Ci nie pomoże, jeśli masz wszystko w tyłku, zarabiasz od wina do wina, za mieszkanie nie płacisz, o mieszkanie nie dbasz, wtedy takim ludziom trzeba pomagać. Lepiej i taniej dla władzy "kupić" wyborców winem, niż realną pomocą. A potem zdziwienie patologią.
21.06.2022, 08:42 Tomasz85: do Stefan. Puste nie tylko tam, gdyż ZBK nie remontuje, następnie burzy i teren developerowi sprzedaje, ma czysty zysk i nie musi się martwić lokatorami, niszczejącymi lokalami Jak by ZBK nie mogło pełnić roli developera i na swoim terenie budować dla mieszkańców, teren już ma tylko kredyt na budowę - który i tak lokatorzy by spłacili. I było by taniej i ZBK odzyskałby zaufanie i renomę w mieście.
28.06.2022, 18:33 senior z Elbląga: Nawet to że ma 72 lata i jestem po ciężkim udarze i osobą niepełnosprawną wynajmującą drogie mieszkanie nie ma większego znaczenia dla tych " wielkich " elblążan. Mają gdzieś moje prawa Konstytucyjne na które tak chętnie powołują się sędziowie krzyczący przed Sądem o prawie do godnego życia. Dla mnie takich praw nie ma a godność do spokojnej starości i śmierci to coś na co nie mam prawa się powoływać. Czekają jak umrę i umrze mój problem. Taka jest empatia urzędasów elbląskich kiedy to " PREZYDENT " Elbląga osiąga nie niebotyczne dochody i nagrody. A ja nie zawsze mam na leki i wyżywienie. To jest sprawiedliwość !!!
28.06.2022, 18:42 senior z Elbląga: Nawet to że ma 72 lata i jestem po ciężkim udarze i osobą niepełnosprawną wynajmującą drogie mieszkanie nie ma większego znaczenia dla tych " wielkich " elblążan. Mają gdzieś moje prawa Konstytucyjne na które tak chętnie powołują się sędziowie krzyczący przed Sądem o prawie do godnego życia. Dla mnie takich praw nie ma a godność do spokojnej starości i śmierci to coś na co nie mam prawa się powoływać. Czekają jak umrę i umrze mój problem. Taka jest empatia urzędasów elbląskich kiedy to " PREZYDENT " Elbląga osiąga nie niebotyczne dochody i nagrody. A ja nie zawsze mam na leki i wyżywienie. To jest sprawiedliwość !!! Właściciel mieszkania zapowiada że chce je sprzedać i mam szukać sobie lokum. I co przyjdzie mi skoczyć z mostu do kanału . Wtedy stwierdzą że byłem niezrównoważonym i chory
08.12.2022, 06:55 Zainteresowana: Proszę sobie sprawdzić nowe listy - są Ukraińcy na listach A jednak ktoś tu kłamie. To Maja być mieszkania dla elblazan ktoś to weryfikuje? Ktoś faktycznie sprawdza czy takie rodziny Maja pieniądze na remont mieszkania? Przydzielaja mieszkania do remontu A ludzie organizują zbiórki na remont. Tyle mieszkań pustych stoi . Co tam się dzieje.


Inne artykuły:

W Bażantarni poznawali piękno ukraińskiego folkloru - zobacz zdjęcia
W Bażantarni poznawali piękno ukraińskiego folkloru - zobacz zdjęcia (9)
Byk zaatakował 59-letniego gospodarza. Mężczyzna zmarł
Byk zaatakował 59-letniego gospodarza. Mężczyzna zmarł (4)
Nadal szukasz? Poznaj Liceum Pijarów
Nadal szukasz? Poznaj Liceum Pijarów
Elbląskie Kuriozum Inwestycyjne, czyli przykłady głupoty Ratusza
Elbląskie Kuriozum Inwestycyjne, czyli przykłady głupoty Ratusza (46)
Mistrzowie parkowania w Elblągu (część 160)
Mistrzowie parkowania w Elblągu (część 160) (5)
Remont mieszkania w 2022 roku. Ile trzeba za niego zapłacić?
Remont mieszkania w 2022 roku. Ile trzeba za niego zapłacić? (9)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.