Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
19.06.2022 12:00

Remont mieszkania w 2022 roku. Ile trzeba za niego zapłacić?


Remont mieszkania w 2022 roku. Ile trzeba za niego zapłacić?


Według statystyk, najlepszymi miesiącami na przeprowadzenie remontu są maj, czerwiec i lipiec . W ubiegłym roku aż 85% Polaków zdecydowało się na odświeżenie czy renowację mieszkania. Remont, to tuż za wakacjami, drugi w kolejności cel, na jaki oszczędzamy . Ceny materiałów budowlanych rosną, inflacja galopuje. Czy to zatrzyma plany remontowe Polaków? Z jakimi kosztami muszą się dziś mierzyć?


Koszt remontu mieszkania wcale nie taki oczywisty


Jedni decydują się przeprowadzić remont samodzielnie, inni wynajmują fachowców. Część osób oszczędza na materiałach, kiedy inni nie wyobrażają sobie szukać oszczędności w jakości. I wreszcie, niektórzy muszą sobie poradzić z remontem mieszkania o metrażu 100 m2, podczas gdy przed innymi stoi wyzwanie w postaci 50 m2. Finalny koszt generalnego remontu może być więc różny i będzie zależny od kilkunastu czynników, które należy wziąć pod uwagę, tworząc wstępny kosztorys prac. 


Nie ulega wątpliwości, że w 2022 roku za prace remontowe – a w zasadzie za materiały – zapłacimy więcej. Według danych, materiały budowlane podrożały w tym roku średnio o 30%. . To wynik pandemii i szału na rynku nieruchomości, w czasie których inwestycje mocno przyspieszyły, a popyt znacznie przerósł podaż. Problemem staje się również dostępność, ponieważ część materiałów jest dostępna w ograniczonej ilości. Z tymi problemami mierzą się nie tylko inwestorzy, ale i klienci indywidualni, a cała sytuacja oczywiście przekłada się na rosnące ceny budowy i remontów. 


Co wpływa na cenę remontu?


Jak wynika z symulacji przeprowadzonej przez portal rynekpierwotny.pl, planując dziś generalny remont mieszkania o powierzchni 50 m2 należy się liczyć z kosztami rzędu 94 tys. zł. To prawie 1900 zł za metr kwadratowy i o 1000 zł więcej niż trzeba było zapłacić za ten sam zakres prac w ubiegłym roku .  – Warto podkreślić, że przebieg remontu mieszkania z rynku wtórnego jest nieprzewidywalny, w jego trakcie prawie zawsze natrafimy na niespodzianki czy utrudnienia - ostrzega Dawid Waś, dyrektor ds. realizacji inwestycji z RealCo. - Nawet jeśli wstępny kosztorys obejmuje wszystkie prace, jakie mają zostać wykonane w danym lokalu, to z dużym prawdopodobieństwem trafimy na niespodziewane wydatki, które pojawią się w trakcie remontu.  Drobne z pozoru przeszkody czy nieuwzględnione detale mogą wpływać na konieczność zmiany planów czy całej koncepcji. - dodaje.


Oczywiście wiele też zależy od stanu samego mieszkania. Jeśli właściciel musi mierzyć się z koniecznością usuwania grzyba, skuwaniem płytek czy starej boazerii, to za remont finalnie przyjdzie mu zapłacić znacznie więcej. Sporo też kosztują podstawowe sprzęty AGD czy tzw. biały montaż. To dodatkowe koszty, które należy uwzględnić podczas tworzenia kosztorysu. 


Remont mieszkania – szacunkowa cena z metr kwadratowy


W obliczu wszystkich zmiennych trudno jednoznacznie powiedzieć, ile będzie kosztował remont mieszkania. – Trzeba mieć na uwadze dwie rzeczy. Po pierwsze, praktycznie zawsze najwięcej wydamy na remont łazienki i kuchni, głównie ze względu na zakup koniecznych sprzętów, czy skuwanie płytek. Po drugie, wbrew pozorom, im większy metraż mamy do wyremontowania, tym mniej zapłacimy za pracę fachowców. – tłumaczy ekspert ds. realizacji inwestycji w RealCo.


Ile kosztują poszczególne prace?


Przyjrzyjmy się, ile mogą kosztować poszczególne prace remontowe, które wpływają na cenę końcową. Zacznijmy od ścian i podłóg. Koszt usunięcia płytek waha się między 35-50 zł m2. Pozbycie się starych tynków będzie kosztowało około 25 zł m2, a za zrywanie parkietu zapłacimy średnio 30 zł m2. Wylewka i zrobienie gładzi to prace konieczne, by powierzchnia ścian i podłóg była równa. Średni koszt wylewki cementowej wynosi 80 zł/m2, a anhydryt kosztuje od 70-150 zł m2. Z kolei nałożenie gładzi to wydatek rzędu 35 zł m2, przy czym należy pamiętać, że za gruntowanie dopłacimy kolejne 8 zł/m2. Ceny obejmują robociznę i materiały.


Koszt położenia nowych płytek w dużej mierze zależy od ich rodzaju. Najtaniej wychodzi glazura i gres – około 40-120 zł/m2. Nieco więcej zapłacimy za terakotę – między 60 a 190 zł za 1 m2. Kafelki to także konieczność fugowania i tutaj należy spodziewać się kosztów między 10-50 zł za m2 (wiele zależy od rodzaju wybranej fugi – cementowe są znacznie tańsze niż epoksydowe). 


Za malowanie ścian zapłacimy około 15 zł za m2, oczywiście należy tu doliczyć jeszcze koszt samej farby. Doprowadzenie do porządku podłóg będzie mniej lub bardziej kosztowne. Za ułożenie parkietu zapłacimy więcej (średnio 90-110 za m2). Panele są mniej pracochłonne, dlatego i cena ich ułożenia będzie niższa – praca fachowców będzie kosztowała około 30 zł/m2.
Na sam koniec zaznaczmy jednak, że ceny robocizny będą w dużej mierze uzależnione od lokalizacji. Na koniec warto dodać, że większość kosztów jest znacznie wyższa w dużych miastach.

 

PR Manager Patrycja Ogrodnik
 


Artykuły powiązane

:

Kup apartament w stylu loftowym i skorzystaj z ulgi na zabytki. Zagwarantuj sobie stałą cenę!
Kup apartament w stylu loftowym i skorzystaj z ulgi na zabytki!
Oferty pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy
Oferty pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy

Komentarze (9):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
19.06.2022, 15:54 Menegroth: Najpierw to trzeba znaleźć uczciwą ekipę, która cię nie oleje w umówionym czasie. Dwóch takich pajaców mi się trafiło zanim trafiłem na solidnego majstra.
19.06.2022, 16:24 Bożena L.: Ekip dobrych nie ma.
19.06.2022, 18:45 fg : Płaci się krocie a wszystko na czarno. To jest dopiero,gdzie jest US ?
19.06.2022, 18:55 EDI: Parkiet -zrywanie 30 zł m2 ?? , to tylko parkiet zrywać ! Ceny z kosmosu !!!
19.06.2022, 19:49 asd: Ceny z kosmosu bardzo czesto a umiejetnosci zerowe.
19.06.2022, 22:24 Kaliopth: Menegroth, podaj namiary na tego solidnego majstra, pls
20.06.2022, 06:58 obserwator: dobrych majstrów nie ma,bo wyjechali za granicę.zostali amatorzy.sam znam jednego ,który chwali się że wykończniówkę robi od 15 lat.od 15 lat popełnia te same błędy,niczego sie nie nauczył.
20.06.2022, 17:37 Protest!: Zapraszamy do grupy osoby zainteresowane tematem. Ogólnopolski Protest Kredytobiorców. https://m.facebook.com/groups/527001009058457?group_view_referrer=feed_attachment&exp_id
21.06.2022, 06:54 nigdy wiecej dorabiania janusz: ja tam potrafie remonty robic mimo ze praktyki mialem kilka miesiecy ledwo ale wystarczylo zeby sie nauczyc , a to co odwalaja niektorzy wynika z przepracowania niedoplacenia przez szefa ich pracy dlatego robia na odwal, jak komus sie nie podoba cena zawsze moze zrobic sam czesc roboty zeby zejsc z kosztow , np zerwac parkiet zadna filozofia


Inne artykuły:

Mistrzowie parkowania w Elblągu (część 160)
Mistrzowie parkowania w Elblągu (część 160) (5)
Elbląskie Kuriozum Inwestycyjne, czyli przykłady głupoty Ratusza
Elbląskie Kuriozum Inwestycyjne, czyli przykłady głupoty Ratusza (46)
Nie każdy może starać się o mieszkanie komunalne. "Prawda jest brutalna"
Nie każdy może starać się o mieszkanie komunalne. "Prawda jest brutalna" (13)
Turniej piłkarski Amatorów
Turniej piłkarski Amatorów
Szalony pojedynek w Mławie. Concordia kończy udany sezon remisem [GOLE Z MECZU]
Szalony pojedynek w Mławie. Concordia kończy udany sezon remisem [GOLE Z MECZU] (2)
Kaplica powróciła do ewangelików, za nami uroczystość poświęcenia. "Czekaliśmy na ten dzień"
Kaplica powróciła do ewangelików. "Czekaliśmy na ten dzień" (3)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.