Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
17.06.2022 18:30

Reakcja na doniesienia o koszmarze dzieci w Jordanowie. Wszystkie DPS-y znajdą się pod lupą


Reakcja na doniesienia o koszmarze dzieci w Jordanowie. Wszystkie DPS-y znajdą się pod lupą


Po medialnych doniesieniach o koszmarze podopiecznych z Jordanowa pojawiły się głosy, że dodatkowe kontrole powinny zostać przeprowadzone w domach pomocy społecznej w całej Polsce. Pytamy, czy pod lupą znajdą się również placówki w województwie warmińsko-mazurskim?

 

 

Horror młodych podopiecznych prowadzonego przez zakonnice Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie (małopolskie) w poniedziałek opisali dziennikarze WP.pl. Jak wynika z ich ustaleń, opiekunki znęcały się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Były one bite, poniżane, przywiązywane do łóżek i zamykane w klatkach. W sprawie wszczęto śledztwo (dwóm osobom postawiono już zarzuty), a prowadzenie ośrodka przejął powiat. Jednocześnie, w reakcji na doniesienia medialne, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poleciło wszystkim wojewodom w trybie natychmiastowym przeprowadzenie kontroli we wszystkich Domach Pomocy Społecznej w Polsce. 

 

W związku z doniesieniami medialnymi nt. nieprawidłowości w jednym z DPS-ów, zwróciłam się do wojewodów z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych w nadzorowanych przez nich DPS-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i seniorami

 

- poinformowała na Tweeterze Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. 

 

Czy DPS-y w województwie warmińsko-mazurskim i Elblągu również znajdą się pod lupą?

 

Te placówki kontrolowane są systematycznie i będą kontrolowane nadal. W województwie warmińsko-mazurskim znajduje się 50 domów pomocy społecznej, w tym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie oraz 23 placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w  podeszłym wieku (PZCO). W ubiegłym roku przeprowadzono w nich ogółem 82 kontrole. W tym roku, do 14 czerwca, odbyło się ich już 48

 

- informuje Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.  

 

Jak informuje rzecznik, w ubiegłym roku w samych domach pomocy społecznej przeprowadzono 12 kontroli, 7 kompleksowych i 5 doraźnych (w tym: 2 sygnał o nieprawidłowościach; 2 zmiany w liczbie miejsc, 1 cofnięcie zezwolenia). W tym takich kontroli w DPS-ach było 14: 6 kompleksowych i 8 doraźnych (w tym: 1 sprawdzająca, 3 w odpowiedzi sygnały dot. nieprawidłowości, 1 zezwolenie, 3 dotyczące zmiany w liczbie miejsc).

 

Kontrole przeprowadzono również w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. W 2021 roku ogółem odbyło się 17: 4 kompleksowe i 13 doraźnych (w tym: 4 skargowe; 2 bez zezwolenia; 1 zmiana w liczbie miejsc; 5 wydanie zezwolenia; 1 cofnięcie zezwolenia). W tym roku w PZCO było ich 6, wszystkie doraźne (w tym: 1 skargowa; 2 bez zezwolenia; 2 cofnięcie zezwolenia; 1 na wniosek prokuratury)

 

- dodaje Krzysztof Guzek.

 

Rzecznik nie informuje, czy w odpowiedzi na apel minister, wojewoda planuje w najbliższym czasie jakieś kontrole. - Do tej pory nie dotarła do nas żadna informacja w tej sprawie - dodaje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

 

O pilne przeprowadzenie kontroli w DPS-ach, ale tylko tych prowadzonych przez Kościół, postuluje Lewica. 

 

Żądamy kontroli we wszystkich Ośrodkach Pomocy Społecznej, w Domach Dziecka i innych instytucjach prowadzonych przez Kościół Katolicki. Jak pokazuje wstrząsający reportaż Wirtualna Polska w ośrodku w Jordanowie pod Krakowem, zakonnice urządziły swoim podopiecznym koszmar. Nagrania i zdjęcia pokazują, jak opiekunki w habitach znęcają się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. W reakcji na te doniesienia żądamy kontroli we wszystkich ośrodkach pomocy społecznej, w domach dziecka i innych instytucjach prowadzonych przez Kościół katolicki. (...) Nie ma zgody przemoc, szczególnie wobec dzieci, które powinny otrzymać szczególne wsparcie i opiekę

 

- napisała na FB Monika Falej, posłanka Lewicy. 

 

Poprosiliśmy rzecznika wojewody o informację dotyczącą wyników kontroli doraźnych przeprowadzonych w placówkach. Do tematu jeszcze wrócimy. 

 

NJ

Artykuły powiązane

:

Marszałek: "Te wydarzenia stanowią o ważności tej jednostki w kraju". Jak Światowid planuje świętować 60-lecie?
Jak Światowid planuje świętować 60-lecie isnienia? (9)
Dziś na Starówce wystąpi DeDe Negra oraz zespoły Masters i Skalar us! Koncert o godz. 17.00
Dziś o 17.00 na Starówce wystąpią DeDe Negra oraz zespoły Masters i Skalar us!

Komentarze (4):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
18.06.2022, 00:05 mis: czarnym wlos z glowy nie spadl i nie spadnie oni robia co im sie podoba
18.06.2022, 00:25 Swiety: Przydały by się kontrole nie w papierach,bo to są takie,a konkretne.....
18.06.2022, 12:35 kropla: Koniecznie proszę wziąć pod lupę DPS w Elblągu przy ul. Chrobrego.
19.06.2022, 10:39 wiem: na Chrobrego NIE MA dps


Inne artykuły:

Zespół Masters i Skalar US wystąpili w Elblągu - zobacz zdjęcia
Zespół Masters i Skalar US wystąpili w Elblągu - zobacz zdjęcia (16)
DeDe Negra przyjechała do naszego miasta. Wystąpiła dla elblążan przed Bramą Targową
DeDe Negra przyjechała do naszego miasta. Wystąpiła przed Bramą Targową (14)
Czytanie to dzika przyjemność. Happening I LO
Czytanie to dzika przyjemność. Happening I LO (1)
Jutro odbędzie się XVIII SAND CUP 2022
Jutro odbędzie się XVIII SAND CUP 2022
Nieoficjalna informacja Radia ZET: Umowy z hotelarzami, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy, mogą nie być przedłużane
Umowy z hotelarzami, którzy przyjęli uchodźców, mogą nie być przedłużane (9)
Zbyt szybko - zbyt niebezpiecznie. Policjanci ukarali 3 kierowców za nadmierną prędkość
Policjanci ukarali 3 kierowców za nadmierną prędkość (3)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.