Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
20.06.2022 18:30

Elbląg: Czarne chmury nad pediatrią? Lekarze proszą o ratowanie oddziału


Elbląg: Czarne chmury nad pediatrią? Lekarze proszą o ratowanie oddziału


Kolejny oddział pediatryczny w Elblągu zostanie zamknięty? - To ostatni moment, aby utrzymać funkcjonowanie oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym - przekonują zatrudnieni tam lekarze i apelują do radnych o pomoc w jego utrzymaniu.

 

Czarne chmury zbierają się nad oddziałem pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (po tymczasowym zamknięciu pediatrii w szpitalu miejskim kilka miesięcy temu, jest to jedyny taki oddział w Elblągu). Zatrudnieni tam lekarze zaniepokojeni dramatyczną sytuacją zaapelowali do władz miasta i radnych o pomoc w utrzymaniu oddziału. Pismo w tej sprawie skierowali m.in. do Komisji zdrowia i spraw społecznych. 

 

Od kilku lat w naszym regionie zawieszają działalność (a faktycznie przestają całkowicie przyjmować pacjentów) kolejne oddziały pediatryczne, dotyczy to szpitala w Morągu (grudzień w 2017 r.), szpitala miejskiego w Elblągu (2020 r.), szpitala w Pasłęku (luty 2021 r.), szpitala w Braniewie (listopad 2021) oraz szpitala w Iławie (maj 2022). W efekcie tego notujemy znaczny wzrost ilości pacjentów obsługiwanych w ramach SOR-u Pediatrycznego oraz Oddziału pediatrycznego i Oddziału niemowlęcego, które to jednostki nadzorowane są w godzinach dyżurowych wyłącznie przez jednego lekarza. (...) Duża ilość pacjentów sprawia, że jeden lekarz dyżurny nadzorujący Oddział Pediatryczny, Oddział niemowlęcy i SOR Pediatryczny nie jest w stanie zapewnić właściwej opieki dzieciom hospitalizowanym oraz zgłaszającym się po pomoc medyczną.

- piszą medycy w liście skierowanym do komisji i wyjaśniają, że do Elbląga trafiają pacjenci z całego województwa.

 

Dodatkowym obciążeniem dla jedynego lekarza pediatrycznego jest niefunkcjonująca w Elblągu i okolicach po godzinie 22 dziecięca Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna. W efekcie każde dziecko z nawet najbardziej błahym problemem zdrowotnym jest kierowane do SORu Pediatrycznego, uniemożliwiając lekarzowi dyżurnemu zapewnienie właściwej opieki dzieciom hospitalizowanym lub przywożonym przez zespoły ratownictwa medycznego

- dodają lekarze.

 

Powodem tak dramatycznej sytuacji jest brak specjalistów. - Jako lekarze specjaliści, jednogłośnie opowiadamy się za koniecznością pełnienia dwuosobowych dyżurów medycznych. Jest to warunek niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom kierowanym do szpitala, jak i prowadzenia właściwiej terapii u dzieci już hospitalizowanych. Od kilku miesięcy posiadamy zgodę dyrekcji na taką organizację pracy, jednak ze względu na duże niedobory kadrowe nie jesteśmy w stanie tego realizować. Poszukiwania dodatkowej kadry prowadzone przez administrację szpitala nie przyniosły wymiernych efektów. Trudna sytuacja, w jakiej znajduje się opieka pediatryczna w naszym regionie oraz jej jeszcze gorsze perspektywy były niejednokrotnie tematem spotkań z administracją elbląskich szpitali, niestety na tym szczeblu nie udało nam się wypracować rozwiązań mogących odmienić sytuację naszego oddziału - przekonują autorzy pisma.

 

Uważamy, że jest to ostatni moment, aby utrzymać funkcjonowanie oddziałów pediatrycznego i niemowlęcego w WSZ w Elblągu. W obecnej sytuacji jednoosobowe dyżury medyczne stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów do nas kierowanych. Według danych za rok 2021 w SOR Pediatrycznym obsłużono 3 652 pacjentów, hospitalizowano w oddziale pediatrycznym 1 497  pacjentów, a w oddziale niemowlęcym 812 pacjentów. W przypadku braku poprawy sytuacji kadrowej lub zmian w organizacji opieki zdrowotnej te dzieci w okresie jesiennego szczytu zachorowań będą musiały szukać pomocy medycznej w innych szpitalach

- podkreślają lekarze.

 

Nad apelem lekarzy radni pochylili się dziś, 20 czerwca podczas posiedzenia Komisji zdrowia i spraw społecznych, ostatecznie jednak bezradnie rozkładając ręce. - Jako komisja niewiele tu możemy pomóc - powiedział Robert Turlej, przewodniczący komisji. Jedna z elbląskich radnych upatrywała rozwiązania problemu w programie stypendialnym dla studentów medycyny realizowanym przez Miasto (właśnie trwa nabór wniosków). 

 

Przypomnijmy. W 2020 roku pojawił się pomysł połączenia dwóch elbląskich oddziałów pediatrycznych w jeden, który miałby funkcjonować w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu. Realizacja planu przeciąga się w czasie. Aktualnie pediatria w szpitalu miejskim jest tymczasowo zamknięta. 

NJ

Artykuły powiązane

:

Pediatria w szpitalu miejskim zamknięta. Co z planem połączenia oddziałów?
Pediatria w szpitalu miejskim zamknięta. Co z planem połączenia oddziałów? (9)
Elbląskie szpitale dzielą się pediatrią i ginekologią. Zamiast czterech oddziałów powstaną dwa
Elbląskie szpitale szykują zmiany. Zamiast czterech oddziałów będą dwa (31)
Pediatria zniknie ze szpitala przy ul. Królewieckiej. Rodzice apelują: "Chcemy leczyć dzieci w naszym mieście"
Pediatria zniknie ze szpitala przy ul. Królewieckiej (13)
"Córka została odesłana do innego szpitala, usłyszałam: tu trwa remont". Co się dzieje na pediatrii przy Żeromskiego?
Pediatra w szpitalu miejskim od dwóch tygodni nie przyjmuje młodych pacjentów (6)

Komentarze (25):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
20.06.2022, 19:09 el: Zatrudnić specjalistów ze zlikwidowanych oddziałów pediatrycznych. Cytat z art. jw. : "Od kilku lat w naszym regionie zawieszają działalność (a faktycznie przestają całkowicie przyjmować pacjentów) kolejne oddziały pediatryczne, dotyczy to szpitala w Morągu (grudzień w 2017 r.), szpitala miejskiego w Elblągu (2020 r.), szpitala w Pasłęku (luty 2021 r.), szpitala w Braniewie (listopad 2021) oraz szpitala w Iławie (maj 2022)."
20.06.2022, 19:17 Poinformowana: Mści się fatalna polityka kadrowa prowadzona od lat przez dyrekcje szpitali elbląskich w zakresie całego pionu pediatrycznego.
20.06.2022, 19:17 Odebrać certyfikaty, dyscyinarka Baby w laczkach : Skoro szpital jest źle zarządzany, certyfikatodawcy powinni odebrać szpitalowi certyfikaty a dyrektor szpitala do dymisji.
20.06.2022, 19:31 Klon: Najlepiej wszystką zamknąć a do szpitala w weekendy i swieta będziemy jeździć do Olsztyna…….oddajmy wszystko Olsztynowi! Co prawda nie każdy tam lekarz jest z powołaniem do dzieci jednak większość kadry podchodzi do małych pacjentów z sercem na dłoni. Ratujmy to co nam potrzebne
20.06.2022, 19:33 Zira : Czarne chmury nad Elblągiem
20.06.2022, 19:40 hipokryzja katoli: Dziecko nie głosuje, więc, poza 500+ dla rodziców, nie warto w nie inwestować
20.06.2022, 20:02 WAL: Brawa dla Wróblewskiego ! - NISZCZYCIELA ochrony zdrowia w Elblągu ! To NISZCZENIE udaje mu się najlepiej !
20.06.2022, 20:21 MO: Tragedia - to jest jedyny oddział w Elblągu i okolicach mający dostęp do sprzętu specjalistycznego przez 24 H.
20.06.2022, 20:53 Kmicic67: Ale o szo chodzi, dyro Gelert zarabia 380 000 zł na rok, więc musi świetnie zarządzać szpitalem.
20.06.2022, 21:03 Egh: I tak babcia zrobi co zechce ! Ona się już tam nie nadaje personelu brak chamskie odżywki jak ktoś pomóc potrzebuje karetki rozwala atmosfera .... Dużo tego jest
20.06.2022, 21:07 rencista: Podstawowe pytanie do Dyr. Gellert - dlaczego wbrew uzgodnieniom do tej pory oddział dziecięcy nie został przeniesiony z wojewodzkiego do Miejskiego ???????
20.06.2022, 21:25 Wuje dobra rada : Skoczcie na letnie rozmowy z babulką i pełowcami na Stare miasto, pewnie przytulą do serca , poglaszczą i zaradzą -:)i wytlumaczą -;)
20.06.2022, 22:05 Keepcalmandgo: Czarne chmury to są ale nad całym Elblągiem. Czarne chmury i beton. Ci świadomi uciekają stąd w popłochu.
20.06.2022, 23:45 Upadły Harley: Może baba w laczkach powinna się zgłosic do swojego kolegi doktora Nissana z PO, który nauczy ją "kultury organizacyjnej" zgodnie z tematem swojej pracy dyplomowej?
20.06.2022, 23:58 ff11: Jeb>ć olszczyn!
21.06.2022, 06:02 Bezpartyjny: Wróbel i Pani G-epbląskie dzieci dziękuję....rozpasane miśki a dzieci będą na ulicach umierały polityka po i SLD -zamknąć co się da i nie opłaca.
21.06.2022, 07:31 taaa: jak widac komentarze w tym temacie pisza sami "znafcy i eksperci"wszystko wiedzacy najlepiej tylko dobrze ze takich "ekspertow "pustakow nikt nie slucha bo jak widac i czuc zr nawet nie zrozumieli o czym jest artykulpisza tylko po to aby odreagowac swoja frustracje
21.06.2022, 08:09 "Dziady" cz. 2022: Czy to jest efekt wizyty lekarza - marszałka i jego "rozmów" z młodymi? Pewnie im obiecał sterylizację skoro jego bliska koleżanka Ela zamyka pediatrię. Szpital, przychodnia zdrowia, to nie warsztat naprawy laczków dla Eli.
21.06.2022, 08:39 Dość : Zamiast oddziału to wasi koledzy z PO zasadzili wam dęby demokracji. Ah ileż to było uśmiechów i wymuszonych zdjęć z młodzieżą która niby z otwartymi ramionami powitała POwcow.
21.06.2022, 09:27 123: WYMIANA DYREKCJI szpitala - Pilne !
21.06.2022, 09:55 Dreptak: a tak niedawno posłanka pisuardessa twierdziła, " niech lekarze wyjeżdżają..." bo rzekomo Wolska ma ich nadmiar - tak jak Macierewicz rozbroił polska armie, tak Szumowski z Niedzielskim likwidują ochronę zdrowia - ważne, żeby kasa z maseczek w prywatnej kieszeni się zgadzała...
21.06.2022, 11:15 Widzicie: Tak rzadzi P O w szpitalu. Jeszcze troche to ze wszystkim do olsztyna trzeba będzie jechać. Dalej ich popierajcie bezmozgowcy.
21.06.2022, 20:05 Skandal: A ja pytam za co Gelert bierze miesięcznie 33.000 zł pensji.?
21.06.2022, 20:06 Olo: Ten oddział zawsze był traktowany przez dyrekcję jako zło konieczne. Niedoinwestowany. Żal każdego grosza na zakup sprzętu. Bo po co? Musimy ich się pozbyć, bo to oddział który nie przynosi dochodu! A tylko to się liczy dla dyrekcji . Dzieci nie ważne! Kasa,kasa, kasa... niedochodowe oddziały precz ze szpitala! Taka jest prawda. I każdy choć trochę myślący o tym wie.
21.06.2022, 20:13 PiS to oszuści.: Po co ten oddział w Elblągu skoro są niedaleko w Niemczech.


Inne artykuły:

Przewrotna Czarna Komedia - Film  Samiec Alfa od 24 czerwca w kinie Światowid, w Elblągu!
Film Samiec Alfa od 24 czerwca w kinie Światowid, w Elblągu!
Wypadek przy Szkole Muzycznej! „Uszkodzone zostały pojazdy i sygnalizacja”
Wypadek przy Szkole Muzycznej! „Uszkodzone zostały pojazdy i sygnalizacja” (3)
Wystawiono 100 mln elektronicznych zwolnień lekarskich
Wystawiono 100 mln elektronicznych zwolnień lekarskich
Utrudnienia w ruchu na ul. Chopina
Utrudnienia w ruchu na ul. Chopina (3)
DeDe Negra: Kobieta ma wiele twarzy, więc było o czym pisać
DeDe Negra: Kobieta ma wiele twarzy, więc było o czym pisać
Awaria sygnalizacji: al. Grunwaldzka/ul. Żeromskiego została naprawona
Awaria sygnalizacji: al. Grunwaldzka/ul. Żeromskiego została naprawona (6)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.