Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
23.06.2022 16:00

Prezydent Witold Wróblewski z absolutorium i wotum zaufania. Debata odbyła się bez udziału elblążan


Prezydent Witold Wróblewski z absolutorium i wotum zaufania. Debata odbyła się bez udziału elblążan


Elbląscy radni udzielili prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Debata nad raportem o stanie Elbląga za zeszły rok odbyła się bez większych emocji i... udziału elblążan. Za nami kolejna sesja Rady Miejskiej w Elblągu.

 

Najważniejszym punktem dzisiejszej (23 czerwca) sesji było przyznanie absolutorium prezydentowi Elbląga. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 17 radnych (wszyscy z klubów KWW Witolda Wróblewskiego i Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Tomczyński, reprezentant SLD Lewica Razem, radny niezależny Paweł Fedorczyk oraz, co zaskakujące również radna PiS Halina Sałata. Przeciw była jedna osoba (radny niezależny Bogusław Tołwiński), a 7 wstrzymało się od głosu (pozostali radni PiS).

 

Widząc dużą odpowiedzialność prezydenta za finanse miasta, przejawiającą się kontynuowaniem polityki pozyskiwania dochodów ze źródeł zewnętrznych, zmniejszeniem długu z tytułu zaciągniętych kredytów i wyemitowanych obligacji do poziomu 35,90 proc., uzyskaniem nadwyżki operacyjnej w wysokości ponad 77 mln zł klub radnych KO pozytywnie opiniuje wykonanie budżetu i wnosi o udzielenie absolutorium prezydentowi

 

- mówiła wiceprzewodnicząca Małgorzata Adamowicz, która przed głosowaniem przedstawiła opinię radnych KO. 

 

Radni PiS działania prezydenta w zeszłym roku ocenili dosyć krytycznie. Tradycyjnie zarzucili mu bierność w sprawie przygotowania elbląskiego portu do otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną, podkreślali brak komunikacji z mieszkańcami i wystarczającej ilości inwestycji drogowych. Niby, jak podkreślali w stanowisku klubu, wykonanie budżetu było prawidłowe, ale... 

 

Należy jednak podkreślić, że nie spadło zasłużenie miasta w ubiegłym roku, wykazano wprawdzie spadek o 3 mln ze względu na pewną umowę z Energą Oświetlenie, ale w rzeczywistości zadłużenie Elbląga wzrosło o ok. 1 mln zł. Inwestycje miejskie, niektóre oceniamy pozytywnie m.in. rewitalizację Dolinki, ścieżki rowerowe, jednak większość nie generuje rozwoju i nowych miejsc pracy

 

- mówił radny Marek Pruszak (PiS). Co więcej, część inwestycji byłaby niemożliwa bez rządowego wsparcia, a to, jak dodał, popłynęło do Elbląga wręcz historycznie rekordowym strumieniem. 

 

Większość radnych nie miała takich zastrzeżeń i wystawiła prezydentowi "świadectwo z paskiem". Podczas dzisiejszej sesji przyjęli również uchwałę w sprawie wykonania budżetu za 2021 rok oraz przyznali Witoldowi Wróblewskiemu wotum zaufania (16 głosów za i 9 przeciw). 

 

Chcę serdecznie podziękować za wotum zaufania i absolutorium

 

- powiedział prezydent Witold Wróblewski po głosowaniu.

 

Włodarz odniósł się również do części zarzutów radnych PiS.

 

Jeżeli sam rząd mówi, że przeznacza subwencję uzupełniającą na utracone dochody i dostaliśmy 27 mln zł jako rekompensaty utraconych dochodów, to po co opowiadamy mieszkańcom nieprawdę, że nie straciliśmy na zmianie podatkowej. Jedno drugiemu zaprzecza. Trzecia sprawa. Robi mi się już nieprzyjemnie i niedobrze, jak w koło słyszę takie informacje. Dług, kiedy przejąłem Miasto po poprzednim prezydencie, wynosił 75,37 proc. Na koniec tego roku jest 36,45 proc. Proszę na to zwrócić uwagę i nie opowiadać dyrdymały

 

- dodał prezydent.

 

Warto zwrócić uwagę, że głosowanie poprzedziła debata nad raportem o stanie Elbląga za zeszły rok. Zainteresowanie nią elblążan było zerowe. Dosłownie, bo nikt nie zgłosił się do udziału w debacie. W związku z tym nad raportem dosyć krótko i bez większych emocji, debatowali sami radni.

 

 

NJ

Galeria zdjęć: Sesja RM
Artykuły powiązane

:

Dni Elbląga: zamknięcie ul. Warszawskiej i dodatkowe kursy tramwajów
Dni Elbląga: zamknięcie ul. Warszawskiej i dodatkowe kursy tramwajów
Mieszkańcy wybrali lokalizację pięciu mosiężnych Piekarczyków
Mieszkańcy wybrali lokalizację pięciu mosiężnych Piekarczyków (10)

Komentarze (12):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
23.06.2022, 16:30 Nic o nas bez nas ! : Nie chcecie z nami Elblążanami rozmawiać ,to my pokażemy wam drzwi , bidony zas ....nie ,gdzie wasze miejsce , już niedługo.
23.06.2022, 16:53 Alibaba : Niedługo my z wami też nie będziemy rozmawiać
23.06.2022, 17:07 kjm: No to radny niezalażny pokazał "siłę" głosu i jako jedyny był przeciw, czyżby to Jego "pierwszy" krok do chcenia być prezydentem?
23.06.2022, 17:30 Taczki pod ratusz: Wstyd. Podstawić taczki pod ratusz i wywieźć tego Wróblewskiego i jego stado zastępców oraz tych radnych nieporadnych. !!!! Już patrzeć nie można na tych zakłamańców.
23.06.2022, 17:58 Kat Na Idiotów: Czekam na słuszny felieton wrażliwego społecznie mieszkańca, którego redakcja publikuję co o tym sądzi?
23.06.2022, 18:59 Widz: PTomczyński to co Pan wygłosił dziś na sesji z pretensjami to kwalifikuje się do Patologi Proszę na przyszły raz uważać na słowa wstydź się Pan
23.06.2022, 20:11 Dyrdymalski?: Wituś, nie wypada używać takich słów - dyrdymały. I mówi to ktoś kto ciągle dyrdymali. Skoro dług tak spadł, to czym jest jego rolowanie do 2030? Dyrdymałą Witusia? A kto to jest ten facet opuchnięty i z przekrwionymi oczami?Napisano że mieszkańców nie było, więc pewnie jest z UM lub RM. Wygląda na byka spod Giżycka. Pewnie to jest Dyrdymalski. A absolutorium? Prozaiczna sprawa - brak absolutorium i wszyscy lecą na pyszczek, na bruczek. A kadencja przedłużona i rehabilitacja ramion dobrze płatna.
23.06.2022, 22:09 abc: Mina Pana Wróblewskiego jak wściekłego byka, bo ktoś go znowu zaatakował i już myśli jak by się zemścić.
23.06.2022, 22:11 abc: zdjęcie 43 , prawie śpią, głowy pospuszczane bo ktoś ich irytuje odmiennym zdaniem i krytyką
24.06.2022, 02:08 do Widz: Tomczyński to ten kłamczuch co obiecywał obniżenie diet radnym nieporadnym a a jak się dopchał do koryta to już milczy i nic nie robi
24.06.2022, 05:24 Tylko wstyd: elblążanie żyją miastem, tylko po co przychodzić? Spotkać się z agresją i zerowym brakiem szans na przyjęcie społecznych propozycji? Za to jaką wytworzono w Elblągu atmosferę, powinna być dyskwalifikacja. I jeden odważny radny!
24.06.2022, 21:08 do Dyrdymały: Taki sukces Witusia i jego kww a "redakcja" szybko artykuł spławiła, że śladu nie ma. I po sukcesie - jaki Dyrdymalski, taki sukces i jego namacalność nawet na tym portalu.


Inne artykuły:

Dawną siedzibę liceum Miasto sprzeda za złotówkę. Biblioteka zamiast mieszkań? 
Dawną siedzibę liceum Miasto sprzeda za złotówkę. Biblioteka zamiast mieszkań?  (8)
Jedyne takie półkolonie wakacyjne dla dzieci w Elblągu!
Jedyne takie półkolonie wakacyjne dla dzieci w Elblągu!
Gdzie w Elblągu będą kurtyny wodne?
Gdzie w Elblągu będą kurtyny wodne? (2)
Kup apartament w stylu loftowym i skorzystaj z ulgi na zabytki. Zagwarantuj sobie stałą cenę!
Kup apartament w stylu loftowym i skorzystaj z ulgi na zabytki!
Droga krajowa 22 ominie Jegłownik. Mieszkańcy poznali trzy warianty obwodnicy
Droga krajowa 22 ominie Jegłownik. Mieszkańcy poznali trzy warianty obwodnicy (3)
 Upały - kilka praktycznych porad
Upały - kilka praktycznych porad (4)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.