Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
27.07.2022 15:00

Żołnierze 43blp nie zapominają o Powstańcach Warszawskich


Żołnierze 43blp nie zapominają o Powstańcach Warszawskich


Żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty z Braniewa, wchodzącego w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania mogił Powstańców Warszawskich. Przez wiele godzin 30 żołnierzy #43blp pomagało uprzątnąć blisko 700 grobów na Warszawskich Powązkach.
 

Na jednym z powstańczych nagrobków widnieje napis „Polsko, Tobie oddaliśmy życie, ziemi ojczystej ciała, wiarę przyszłym pokoleniom." My, jako właśnie te kolejne pokolenie jesteśmy tu dziś, by oddać hołd Powstańcom, by kultywować pamięć o Nich. W ten symboliczny sposób chcieliśmy oddać cześć Bohaterom Rzeczpospolitej, ludziom, którzy bezgranicznie kochali Polskę. – szer.

- Natalia Granat, 43blp.
 


Do żołnierzy i wolontariuszy często podchodziły rodziny. Symboliczną i bardzo wymowną chwilą było spotkanie z córką Powstańca, którego grób właśnie został uporządkowany:

 

- Mam 80 lat, mój Ojciec zginął w Powstaniu kiedy miałam 2 latka. Opowiadała mi o Nim mama. Przychodzę tu sprzątać ich grób, ale nie daje już rady. Obok leżą inni Powstańcy, nie mają już rodzin.. nikogo już nie mają. Tak bardzo Wam dziękuję za to co robicie, nie mam słów ile to dla mnie znaczy. Wiem, że kiedy mnie zabraknie, Wy nie zapomnicie. Ta pamięć i tożsamość przetrwa dzięki takim ludziom jak Wy. Dziękuję.
 
- Powstańcy przez 63 dni bronili Warszawy, walczyli wtedy o całą Polskę. Walczyli dla siebie, swoich dzieci i przyszłych pokoleń. Walczyli dla nas. Sprzątanie powstańczych kwater to nie tylko uprzątnięcie mogił i wymiana flagowej taśmy. To wyraz hołdu dla Tych, którzy walczyli o naszą Ojczyznę, to symbol spełnienia słów roty przysięgi, którą składał każdy z nas. Nosimy mundur, a na nim flagę. To właśnie o Nią walczyli Powstańcy.

– mówią żołnierze z braniewskiego batalionu.


 
Akcja „Sprzątania mogił Powstańców Warszawskich" organizowana jest przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki oraz Komitet Społeczny Nie Zapomnij  o Nas Powstańcach Warszawskich od 7 lat. Biorą w niej udział mieszkańcy Warszawy, Stowarzyszenia, wolontariusze z całej Polski. Po raz kolejny także i my. Łącznie posprzątano ponad 1200 grobów, gdzie pochowanych jest blisko 2000 Powstańców.


 
Powstanie Warszawskie było wielkim czynem niepodległościowym, było walką o wolność, o prawo do własnego państwa, do bycia u siebie. Przez 63 dni mieszkańcy Warszawy bohatersko i z ogromną odwagą, nie lękając się śmierci, stawiali opór niemieckiemu okupantowi. Walczyli o wolność i godność Polski. Cześć i Chwała Bohaterom!

 

GALERIA ARTYKUŁU
Komentarze (0):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:


Inne artykuły:

Na Cmentarzu Dębica powstało 16 nowych kolumbariów
Na Cmentarzu Dębica powstało 16 nowych kolumbariów (6)
„Odpowiedź Prezydenta przekonała mnie, iż Budżet Obywatelski to ustawka, z którą nie ma nawet co polemizować"
„Odpowiedź Prezydenta przekonała mnie, iż Budżet Obywatelski to ustawka" (29)
Nieuczciwym praktykom handlarzy aut mówimy NIE. Zobacz, co daje sprawdzenie VIN pojazdu
Nieuczciwym praktykom handlarzy aut mówimy NIE. Zobacz, co daje sprawdzenie VIN
Pumptrack w Parku Traugutta od dziś oficjalnie otwarty
Pumptrack w Parku Traugutta od dziś oficjalnie otwarty (6)
Mistrzowie parkowania w Elblągu (część 171)
Mistrzowie parkowania w Elblągu (część 171) (9)
Termin frezowania nawierzchni ul. Chopina został przesunięty
Termin frezowania nawierzchni ul. Chopina został przesunięty (3)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.