Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
28.07.2022 19:00

Elbląg: Jeden port i dwie skrajnie różne opinie na temat jego przyszłości


Elbląg: Jeden port i dwie skrajnie różne opinie na temat jego przyszłości


Trwa dyskusja na temat przyszłości elbląskiego portu. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że przejęcie przez Rząd portu w Elblągu i utworzenie z niego IV portu Rzeczpospolitej zagwarantuje jego rozwój. Politycy opozycji (Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego) twierdzą, że to „zwykła kradzież, do której nie można dopuścić”.


 

- Minęły już 3 tygodnie od konferencji w sprawie rozwoju Portu Morskiego w Elblągu, którą zorganizowałem razem z posłem Leonard Krasulski. W naszej ocenie utworzenie IV portu RP w Elblągu zagwarantuje jego rozwój poprzez nadanie mu statusu portu o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej oraz  zapewnienie większościowego udziału Skarbu Państwa – tłumaczy Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.


Jak przekonuje Andrzej Śliwka dzięki temu, rozwój portu przyspieszy, co przyniesie wymierne korzyści dla Elbląga i jego mieszkańców. - IV port w Elblągu będzie szansą na ożywienie gospodarcze całego regionu, nowe miejsca pracy, wykreowane nie tylko poprzez usługi i turystykę, ale także w wyniku współpracy z przemysłem prywatnym i spółkami Skarbu Państwa – wymieniał.

 

Dziś port wymaga przeprowadzenia znaczących inwestycji, na które według włodarzy miasta nie ma środków w budżecie miejskim. Do pełnego wykorzystania potencjału konieczne jest pogłębienie toru wodnego oraz rozbudowanie infrastruktury w porcie i w okolicy. Niestety politycy PO, PSL i Lewicy torpedują zaangażowanie finansowe rządu w port, czego dali wyraz na poniedziałkowej konferencji, używając przy tym kłamstw i półprawd

 

– podkreślił Andrzej Śliwka.

 

Wiceminister Aktywów Państwowych odniósł się do konferencji zorganizowanej w Elblągu, w której udział wzięli m. in. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, wiceprezydenci Michał Missan i Janusz Nowak, posłanka Lewicy Monika Falej, posłanka KO Elżbieta Gelert, poseł KO Jacek Protas, poseł PSL Zbigniew Ziejewski, a także poseł Parlamentu Europejskiego Tomasz Frankowski.

 

 

Z zażenowaniem wysłuchałem wystąpienia, a raczej odczytu z kartki Jerzego Wcisły, w którym wszelkimi siłami próbował wmówić, że rząd PiS chce odebrać, ba, ukraść port Elblągowi. (...) Wbrew temu co mówi opozycja, zaproponowaliśmy bardzo konstruktywne rozwiązanie polegające na tym, aby Skarb Państwa w celu rozbudowy i rozwoju portu zaangażował się finansowo i kapitałowo w spółkę. Tak moi drodzy! Zależy nam, by ściągnąć kolejne pieniądze do Elbląga. Dokładnie o to nam chodzi

 

– zapewniał Andrzej Śliwka.Jak podkreślił Andrzej Śliwka rozwój elbląskiego portu to temat, który powinien jednoczyć, nie dzielić. - Działania opozycji skierowane są przeciwko rządowi, dlatego z zasady torpedują i protestują przeciwko wszystkim dobrym i pro-rozwojowym projektom prowadzonym przez Zjednoczoną Prawice, ale dlaczego poza rządem w tym przypadku próbują mścić się na Elblągu i jego mieszkańcach? - pytał Andrzej Śliwka. - Wystarczy przypomnieć, że Platforma Obywatelska, której członkiem jest senator Wcisła, była przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej. No tak - bo gdyby natura tego chciała... Przykre, że najwięcej tracą na tym mieszkańcy Elbląga, którym próbuje się zabrać kolejną szansę rozwoju miasta.

 


Do słów Andrzeja Śliwki odniósł się senator KO Jerzy Wcisła. - Zdaniem przedstawiciela Rządu RP, przejęcie „większościowego udziału (czyli władzy) w porcie przez Skarb Państwa” zapewni portowi same korzyści. Przypomnę więc, że status portu państwowego, niczego nie gwarantuje – czego dowodem raport NIK, który stwierdził, że państwo nie wywiązuje się z obowiązku zapewnienia dostępu do  średnich i małych portów na kwotę ponad 400 mln zł – stwierdził. - Wśród niezrealizowanych zobowiązań NIK wskazał m.in. przebudowę wejścia do portu w Elblągu (21,8 mln zł). Mimo to, Port w Elblągu, ponoć dzięki Państwu ma stać się „czwartym portem RP” i uzyskać status „portu o podstawowym znacznie dla gospodarki narodowej”. Przypomnę więc, że taki status mają w Polsce trzy porty: Gdańsk, Gdynia oraz Szczecin-Świnoujście. Najmniejszy z nich (Gdynia) ma przeładunki na poziomie 26 mln ton rocznie, czyli 250 razy większe niż port w Elblągu, ok. 17 razy większe niż jego obecne możliwości i 8 razy większe niż potencjał portu w Elblągu.

 

 

Elbląg będzie IV portem w Polsce, bo przeładunki na poziomie ok. 2 mln ton ma zagwarantowane. Wystarczy tylko, że Rząd wykona swój ustawowy obowiązek i zapewni dostęp do nabrzeży portowych statkom o zanurzeniu do 4,5 m, czyli: doprowadzi budowę kanału do celu.  Przedstawiciel rządu, oskarża mnie, że „torpeduję zaangażowanie finansowe rządu w port”. Ale to właśnie Rząd zatrzymał finansowanie budowy kanału przez Mierzeję 1 km przed nabrzeżami, by uniemożliwić wykorzystanie tej drogi wodnej przez port i tym samym jego rozwój. Przedstawiciel rządu obiecuje „rozbudowę infrastruktury w porcie i okolicy”, ale od trzech lat to rząd domaga się od portu, by dopłacił ok. 70 mln zł do budowy kanału, chociaż to inwestycja Państwa, a nie samorządu i realizowana jest na państwowych drogach wodnych

 

– zaznaczył Jerzy Wcisła..Senator odniósł się też do słów Przedstawiciel rządu, że port wymaga wykonania znaczących inwestycji . - Twierdzi, że nie ma na to pieniędzy w kasie miasta. Oczywiście, że nie ma ich w kasie miasta, bo te inwestycje, wartości ok. 200 mln zł, czekają na środki unijne, których otrzymanie przez Polskę blokuje właśnie polityka Rządu – zaznaczył. - Do tego by te pieniądze się znalazły nie potrzeba odbierać portu Elblągowi.

 

 

Przedstawiciel rządu pisze, że zaproponował bardzo konstruktywne rozwiązania. Otóż niczego nigdy żaden przedstawiciel tego rządu Elblągowi nie zaproponował. Mimo, że od 2019 roku Elbląg jest szantażowany tym, że port w Elblągu zostanie odcięty od drogi wodnej do morza, to nie odbyło się żadne spotkanie przedstawicieli rządu z władzami Elbląga i portu i nie została złożona żadna propozycja

 

– zapewnił Jerzy Wcisła.

 

Dodatkowo Jerzy Wcisła ujawnił, że 1 lipca na pytanie „czy gdyby samorząd przekazał port państwu, to budżet państwa dołożyłby brakujące pieniądze i dokończyłby inwestycję?” otrzymał odpowiedź od Ministra Infrastruktury „W tej chwili takie rozwiązanie nie jest rozważane”.  - Pięć dni później, przedstawiciel rządu mówi, na spotkaniu tylko dla mediów rządowych,  że są jakieś konkretne propozycje – dodał. - To może w końcu niech je rząd ujawni.Czy zdaniem naszych czytelników powinno dojść do spotkania obu polityków? Piszcie w komentarzach

 

KJ

Artykuły powiązane

:

NIE  dla przejęcia elbląskiego portu przez państwo. „W Elblągu nie będzie powtórki z Gdańska. My nasz port obronimy”
NIE dla przejęcia elbląskiego portu przez państwo (52)
Elbląski port zostanie przejęty przez państwo? Poseł Krasulski: Na pewno nie trafi w ręce prywatne
Elbląski port zostanie przejęty przez państwo?  (39)

Komentarze (26):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
28.07.2022, 19:49 Bsp : Gdańsk, Szczecin - Świnoujście i Gdynia - główne porty morskie to spółki Skarbu Państwa i samorządów tych miast. Rząd chce dołączyć Elbląg do tej grupy. Senator Wcisła pragnie dla portu stutusu Tolkmicka, Fromborka czy Krynicy Morskiej. Miasto nie ma środków na rozbudowę portu i jego infrastruktury. Rząd je ma i chce zainwestować. Zagadka: o co naprawdę chodzi Wciśle?
28.07.2022, 20:52 kjm: Czy ten pan Śliwka to jest ten co się "produkował" na imprezie ... Olimpii, "przyważąc" pieniądze Orlenu a w zasadzie z naszych podatków? A czy ten pan nie wie że wszelkie pieniądze to są wypracowane przez społeczeństwo a nie jak to określił ... Skarbu Państwa, czyli?
28.07.2022, 21:14 Wydymany wyborca: Wcisła wciska kit od X lat ,jest to cwaniaczek i kłamca . ZNANY W Elblągu POD NAZWĄ pan OD NICZEGO . A reszta kliki nie lepsza z obrzydłym Grubym kotem z UM z Elbląga .
28.07.2022, 23:22 Utracone szanse : Każdy myślący wie , ze port ma szanse rozwoju dzięki Panstwu, zrobili szum i chorą ptopagandę jakby nie wiadomo jakie pieniądze port prxynosil, a raczej dogorywa! Raptem obrońcy portu się znalezli, nalezalo wczesniej korzystać z możliwości usytuowania Elbląga i starać się o srodki na rozwój portu !
29.07.2022, 07:10 suski: z portu w Elblągu,bliżej do Warszawy niż z portu w Gdańsku,ot co.
29.07.2022, 07:20 Kat Na Idiotów: Tu cytuję "...– zapewnił Jerzy Wcisła..." gdybym wierzył jego zapewnieniom to w zimę chodziłbym w krótkim rękawku...Kto poważnie może go traktować i jak inteligentni inaczej mogą na niego głosować ? Czy nie rozumiecie, że przez takich złotoustych kaznodziei Partia Obłudy tonie i nic z tego już nie będzie to proste formuła się wyczerpała prawda?
29.07.2022, 07:40 lump: takie miasto jak elbląg to może prowadzić jedynie port dla łódek i żaglówek
29.07.2022, 07:50 Alex : Port w Elblągu ma szansę rozwoju tylko dzięki Państwu. Pan Wcisly niech się lepiej odsunie w kąt.
29.07.2022, 09:05 ZAKANALAK: Port będzie imieniem Kaczyńskiego,o to chodzi.
29.07.2022, 09:08 Ul Morus.: Oceniając nasze porty, wydaje się, że Elbląg powinien być porównywany do Kołobrzegu. Port Morski w Kołobrzegu usytuowany nad rzeką Parsętą może przyjmować statki o długości 100 metrów, szerokości 20 metrów i zanurzeniu 7,5 metra. Pozwoliło to na przeladowanie w 2021 roku 173,5 tysiąca ton ładunków, w tym było to 50 % drewna, 19,6 % drobnicy, 11,8% artykułów rolnych i 1,7% artykułów chemicznych, a Port Rybacki przeładował 42 tysiące ton ryb. Mimo wzrostu ogólnego przeładunku towarów o 23 % w stosunku do 2020 roku wyniki te nie stanowią istotnej konkurencji wobec innych portów bałtyckich o podobnym charakterze jak Kołobrzeg. Elbląg natomiast mógłby przyjąć statki o maksymalnym zanurzeniu do 5 metrów i to pod warunkiem regularnego pogłębiania toru wodnego. Praktycznie byłyby to barki typu jakie pływają po Renie. Praktycznie powoduje to, że port elbląski może przyjmować tylko drobnicę i to w ograniczonych ilościach. Praktycznie po wstrzymaniu wymiany gospodarczej z Rosją nie ma perspektyw zwiększania obrotów towarowych. Ponadto brak strategicznej linii kolejowej łączącej Elbląg z magistralą E-65 zdecydowanie utrudnia przewozy. Stąd odbiorcy będą nadal korzystać z portów w Gdańsku i Gdyni. Również turyści nadal będą preferować dotychczasowe miejsca pobytu, jedynie w ciągu maksymalnie dwóch lat będą tu przybywać, aby "zaliczyć" pobyt na przekopie. Także nie widać perspektyw dla rozwoju naszego portu. Głównym celem turystycznym będzie przekop i to tylko w zakresie wykonania selfi najlepiej na jachcie jako atrakcji typu zdjęcie na molo w Sopocie czy deptaku w Ciechocinku.
29.07.2022, 09:08 BODZIO: Przekop dla Jachtów Bogatych Polaków,Niemców,może Szwedów.Dziękujemy PIS= Bogaty kraj.
29.07.2022, 10:25 123: NAJGORSZE , stołek dyr portu będzie obsadzany centralnie.
29.07.2022, 10:47 W(f)spaniale: Tylko niezależni od partii ludzie mogą coś zmienić na lepsze i w tym kraju i w tym mieście. Nie cierpię PiSu, ale tych z Ewingi mam także serdecznie dosyć. Jeszcze specjalistów od zimnej wody w gorących z założenia termach i kopaczy od nożnej wzięli na pokład. O wielbicielu dwóch kółek nie wspomnę.
29.07.2022, 11:08 Plysssss: Sory za komentarz nie merytoryczny, ale chłopie Wcisła, jak ty mi działasz na nerwy. Najpierw byłeś przeciwny budowie, a teraz jak już jest, to bronisz jej, jak niepodległości. Zlituj się nad nami wyborcami i odejdź. Błagam.
29.07.2022, 12:34 ja: Wcisła mam pytanie . Co pan zrobił dla Elblaga jak PO była u władzy ? Musze tu wspomniec ze nie cierpię pisu ,zalezy mi jednak na dobru mojego miasta wiec moje zaufanie do pana jest =0
29.07.2022, 14:05 Tylko Conca: Totalsi z PO, PSL i Lewicy torpedują zaangażowanie finansowe rządu w port.Chyba nikt nie ma zaniku pamięci ,że oni ta cała ferajna ze współczesnej targowicy .Była przeciwko przekopowi Mierzeji i połączenia Elblaga z morzem.To tak wygląda jakby totalsi grali po stronie Putlera.No bo jak inaczej wytłumaczyc zachowanie współczesnej Targowicy w kraju i zagranicą.
29.07.2022, 14:51 elblązanin: kradzież czegos co go niema!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
29.07.2022, 14:55 w....y elblązanin: wcisła do psychuszki albo do żłobka jajka ogolic i trzymać w zamknieciu.Bo on oleum za za mało w głowie!!!!!!!!!!!!!!!!!
29.07.2022, 15:37 widz: Conca,jeśli chodzi o współczesną targowicę to nie jest nią ani po ,ani psl ,ani lewica a właśnie pis.gdzie targują się o stołki ? w opozycji? kto kupuje głosy za stanowiska? opozycja?jesteś ślepy czy ignorant?
29.07.2022, 16:48 Paszli WON : Zapomnieli oni tj P O i PSL i SLD to oni blokoeali budowe przekopu . To oni jak rządzili w Polsce wala zrobili dla Elbląga i portu. A ile to kasy dało.na port mozg staje . TERAZ wid,imy że ci co palcem nie kiwneli ws portu i przekopu zabierają głos. Nie wstyd wam P O i PSL i SLD to hipokryzja.
29.07.2022, 20:16 zezujący?: Wcisła, zagubiłeś się z Wróblewskim. To rząd ma do was biegać? Spytaj Wróblewskiego czy cokolwiek wnosił do rządu w sprawie rzeki i portu poza wołaniem ,ze chce 200mln? Wisła, wstydzę się powołując się na ciebie wnioskować do spółdzielni aby na koszt wspólny wyremontowała mi mieszkanie wewnątrz i wg mojego projektu, bo ma obowiązki wspólne i zewnętrzne. Gdybym to zaproponował, to bym leciał do Tworek zamiast senatora. Dzisiaj Czyżyk i Wróblewski dopłacają z naszych kieszeni do portu. Jak miasto zbuduje obwodnicę , magazyny, żurawie, nabrzeża ??? Ta choroba nie boli ale dopadnięty nie chce uwierzyć, że ją ma.
29.07.2022, 20:28 a trzymaj go (go:)): Gdy port pozostanie w samorządzie, to będzie tak wyglądał jak funkcjonalny most UE z widokiem na kolejowy. Ukraińcy zachwycili świat, więc powielę ich życzenie "idzi w ch.uj" z dziwacznymi pomysłami i ajwajwaj zgiełkiem.
30.07.2022, 14:42 ATYNA R: CO ten scisła majaczy BZDURY j, kolesie zPo podpowiedzieli jak judzic .
30.07.2022, 14:50 ATYNA R: Port elbląski nazywać się np. port Wilków i wrÓbelkow ABY BYŁ DLA NAS .
31.07.2022, 15:00 Roman: Pan Śliwka, jako podwładny p. Sasina, zapewnia w imieniu p. Sasina. A gdy p. Sasin za coś się weźmie, to ho, ho, a nawet jeszcze bardziej. np. przed rokiem doszło do pewnego faktu: w Tomaszowie Lubelskim rozpoczęła się budowa łuku triumfalnego. Monument ma upamiętnić setną rocznicę pobytu marszałka Józefa Piłsudskiego w mieście oraz 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Akt erekcyjny uroczyście podpisywał wicepremier Jacek Sasin, który jest również posłem z okręgu wyborczego obejmującego powiat tomaszowski. Internauci okrzyknęli łuk "Misiem na miarę naszych możliwości". Poza tym należy pamiętać, że i w starożytności i w średniowieczu i do tej pory port był zawsze momentem rozruchowym miasta, gdyż stanowił jego własność, niezależnie od wieku i ustroju.
02.08.2022, 10:58 wojciech: Zgadzam sie z niektorymi opiniami na temat elblaskiego Senatora,ale jak porownac to z wypowiedzia przydupasa JK,ktory nie wie skad pisiory beda sprowadzaly wegiel....chodzi o superposla Krasulskiego.Wstyd za Elblag,ze nie potrafi wypromowac do Polityki kogos inteligentnego i jakos zwiazanego z regionem


Inne artykuły:

„Alleluia” to tytuł ostatniego lipcowego koncertu XXV Letniego Salonu Muzycznego
„Alleluia” to tytuł ostatniego lipcowego koncertu XXV Letniego Salonu Muzycznego (3)
Pracownia programowania urządzeń mobilnych – nowoczesna oferta dydaktyczna w Elblągu
Pracownia programowania urządzeń mobilnych – nowoczesna oferta dydaktyczna
Jankowski: Koronawirus znajduje się dziś całkowicie poza systemem
Jankowski: Koronawirus znajduje się dziś całkowicie poza systemem (6)
Śmierć mieszkańców powiatu elbląskiego wstrząsnęła całą Polską. Na jakim etapie jest śledztwo?
W tragicznym wypadku zginęły cztery osoby. Na jakim etapie jest śledztwo? (14)
Marszałek zaprasza na XX-te Międzynarodowe Regaty im. Jarka Rąbalskiego i Regaty o Puchar Króla Stefana Batorego
Marszałek zaprasza na XX-te Międzynarodowe Regaty im. Jarka Rąbalskiego
Niebawem Święto Chleba. Co nas czeka w tym roku?
Niebawem Święto Chleba. Co nas czeka w tym roku? (8)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.