Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
03.01.2023 16:00

Minister edukacji zapowiada zwolnienia nauczycieli. "Trudno traktować te słowa poważnie"


Minister edukacji zapowiada zwolnienia nauczycieli. "Trudno traktować te słowa poważnie"


Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, zamiast noworocznych życzeń dla nauczycieli, zapowiedział zwolnienia. - W tej chwili nie dość, że mamy przepełnione klasy, to jeszcze brakuje nauczycieli. Ci, którzy są, pracują na 1,5 czy 2 etatach. Zanim zadeklaruje się zwolnienia, warto zainteresować się, jak funkcjonują szkoły - plany szefa resortu edukacji komentuje Gerhard Przybylski z elbląskiego oddziału ZNP. 

 

Słowa ministra Przemysława Czarnka zelektryzowały środowisko pracowników oświaty. Podczas świątecznej przerwy, w rozmowie na antenie Radia Zet stwierdził on, że "w perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli". Miałoby to dotyczyć głównie szkół średnich i wynikać z nadchodzącego niżu demograficznego. Ponownie na ten temat minister wypowiedział się już w Nowy Rok, w TVP. 

 

Potężny niż demograficzny wschodzi, zwłaszcza do szkół średnich, i nie będzie dyskusji na temat tego, ilu nauczycieli brakuje, tylko będzie dyskusja na temat tego, ile tysięcy nauczycieli nie będzie miało godzin dla siebie, bo jak nie ma dzieci, to nie ma godzin i to w każdym obszarze

- podkreślał Przemysław Czarnek.

 

Zdaniem szefa resortu edukacji jednym z rozwiązań problemu mogłoby być wcześniejsze wysyłanie nauczycieli na emeryturę. "Musimy powrócić do dyskusji na temat wcześniejszej emerytury po 20 latach pracy przy tablicy i do emerytury po 30 latach pracy w ogóle", podkreślił. Czy nauczyciele, rzeczywiście powinni się obawiać spełnienia zapowiedzi?

 

Naprawdę chciałbym, aby oświata w Polsce wreszcie miała kogoś, kto interesuje się oświatą, przyszłością naszego państwa i młodego pokolenia. Zanim zadeklaruje się ilu i skąd nauczycieli się zwolni, warto zainteresować się tym, jak funkcjonują szkoły. Od lat robi się rewolucje, a jednocześnie zapomina się o nauczycielach, również tych, którzy np. mają uczyć zawodów, jeśli już mówimy o szkołach średnich.  Obecnie mamy sytuację, gdy nauczycieli jest za mało. Ci, którzy są, często pracują na 1,5 czy 2 etatach. Jednocześnie klasy są obecnie bardzo liczne, to sprawia, że nauczyciel ma mniej czasu dla ucznia, jego praca jest trudniejsza, ale inna jest jej jakość

- o komentarz planów szefa MEiN poprosiliśmy Gerharda Przybylskiego, prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu. 


- Owszem niż demograficzny będzie i będziemy musieli się zmierzyć. Nie sądzę jednak, że skala będzie tak duża. Choć obecnie w oświacie mamy taki rozgardiasz, że ciężko zorientować się o, co właściwie w niej chodzi. Trudno te zapowiedzi i liczby brać na poważnie - dodaje.

 

Co na temat zapowiedzi Przemysława Czarnka sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Piszcie w komentarzach. 

NJ

Artykuły powiązane

:

W środę koncert świąteczny Macieja Miecznikowskiego w Parafii Wszystkich Świętych. Wstęp wolny
W środę koncert świąteczny M.Miecznikowskiego w Parafii Wszystkich Świętych (2)
Pijany kierowca dachował. Wcześniej spowodował kolizję
Pijany kierowca dachował. Wcześniej spowodował kolizję (4)

Komentarze (7):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
03.01.2023, 16:15 to tyle : A ZNP to jest od czego ? Panie Przybyski może czas na emeryturę? Nieskuteczność związku porażająca .
03.01.2023, 18:07 sapiens: Ani Czarnek ani Gerhard nie powinni mówić o oświacie bo nie mają nic do powiedzenia. Odejścia nauczycieli z zawodu były, są i będą - emerytura, renta, zmiana zawodu, emigracja, ... .Przy takim poziomie demografii będzie mniej uczniów i to spowoduje zmniejszenie zatrudnienia bo nie zakładam że samorządy zechcą utrzymywać minimalną ilość uczniów w klasie - klasy będą przeładowane , zatrudnienie nauczycieli zmniejszone a subwencja pójdzie na łatanie dróg. Od 1989 oświata nie jest dla ucznia - on ma wygrywać wyścigi szczurów a nie zdobywać wiedzę i się socjalizować (wychowywać społecznie). Dzwon głośno zawył a będzie po staremu
03.01.2023, 19:59 Magnat Biznesu: Może to i lepiej ? Sądząc po jakości produktu jaki wychodzi ze szkół, mniej edukacji może wyjść nam na dobre. Wiadomo nie od dziś, że na nauczycieli, z wyjątkiem ludzi z powołaniem, idą głównie lenie i głąby. Zanim się wzburzycie, powiem, że pracowałem z nauczycielami i nie mam dla was dobrych wieści. Nie jesteście żadną inteligencją ani elitą. To nie XIX wiek.
03.01.2023, 20:00 Homo : Wracaj do szkoły uczyć się interpunkcji
04.01.2023, 08:45 edukacja: 20h/tydzien, rok (!) płatnego urlopu.....wieczne korepetycje (!) mniemanie jak królowa Bona.... obraz nauczycielstwa... bleee
04.01.2023, 10:34 Dał głos: dlaczego tego pana nie było na konferencji posłanki Falej? boi się wszystkiego
04.01.2023, 12:38 Bezsens: Wakatów brak, Pan Gerard tez pojęcia nie ma o wolnych miejscach w ośiwacie.


Inne artykuły:

Plotki w teatrze!
Plotki w teatrze!
Posłanka Falej: Panie ministrze, proszę się zwolnić. Nauczyciele sobie bez pana poradzą
Posłanka Falej: Panie ministrze, proszę się zwolnić. Nauczyciele sobie poradzą (27)
Czytelnik: Firmy prywatne nie podlegają regulacjom Prezydenta Miasta! Co to ma znaczyć?
Czytelnik: Firmy prywatne nie podlegają regulacjom Prezydenta Miasta! (24)
Gmino, dołącz do programu Senior+! Masz czas do 5 stycznia
Gmino, dołącz do programu Senior+! Masz czas do 5 stycznia (1)
W Elblągu działa świetlica dla uchodźców z Ukrainy.  „Potrzebujemy pomocy, aby pomagać”
W Elblągu działa świetlica dla uchodźców z Ukrainy. „Potrzebujemy pomocy"
„To już nie dziury w jezdni, a kratery! Nikt tego nie widzi?”
„To już nie dziury w jezdni, a kratery! Nikt tego nie widzi?” (14)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.