Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
19.01.2023 13:00

Radni nie mogli dojść do porozumienia. W tle 100 mln zł dofinansowania na rozwój elbląskiego portu


Radni nie mogli dojść do porozumienia. W tle 100 mln zł dofinansowania na rozwój elbląskiego portu


Dziś, 19 stycznia, zwołano nadzwyczajną sesję w sprawie wystąpienia do Ministra Aktywów Państwowych o zniesienie klauzuli poufności w projekcie listu intencyjnego dotyczącej realizacji działań inwestycyjnych związanych z rozwojem portu w Elblągu. Problem w tym, że radni nie mogli dojść do porozumienia. Według radnych PiS projekt listu nie zawierał takiej klauzuli, więc dzisiejsza sesja została niepotrzebnie zwołana. Pozostali radni mieli inne zdanie.


- 12 grudnia 2022 r. do Rady Miejskiej w Elblągu zostało przekazane przez Prezydenta Miasta Elbląg pismo Andrzeja Śliwki podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych wraz z projektem listu intencyjnego w sprawie realizacji działań inwestycyjnych związanych z rozwojem portu celem skonsultowania jego treści z radnymi Rady Miejskiej w Elblągu oraz zajęcie przez Radę stanowiska w powyższej sprawie – czytamy w projekcie uchwały.


Rada Miejska w Elblągu miała zwrócić się do Ministra Aktywów Państwowych o zniesienie klauzuli poufności w projekcie listu intencyjnego w sprawie realizacji działań inwestycyjnych związanych z rozwojem portu w Elblągu.


Na sali obecnych było dziś 24 z 25 radnych. 9 z nich wystąpiło o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Byli to: Małgorzata Adamowicz (KO), Adam Matwiejczuk (KO), Irena Sokołowska (KO), Marek Kamm (KO), Cezary Balbuza (KO), Krystyna Urbaniak (KWW Witolda Wróblewskiego), Marek Burthardt (KWW Witolda Wróblewskiego), Krzysztof Konert  (KWW Witolda Wrólewskiego), Andrzej Tomczyński (SLD).


Radny PiS Marek Pruszak w imieniu Klubu Radnych PiS złożył wniosek o wycofanie projektu uchwały i zamknięcie sesji. - Naszym zdaniem jest ona bezprzedmiotowa. Kilkanaście minut temu został upubliczniony ten projekt  listu intencyjnego, czyli de facto została zniesiona przypuszczalna klauzula poufności. Projekt został upubliczniony przez wiceministra Andrzeja Śliwkę, dlatego naszym zdaniem w tej chwili nasze działania są bezprzedmiotowe – stwierdził.

 

Chcę podkreślić, że problemem nie jest klauzula poufności. Problemem jest brak decyzji i brak konkretnych działań ze strony Prezydenta Miasta jeśli chodzi o propozycję Rządową

– zaznaczył Marek Pruszak.Podczas wystąpienia Marek Pruszak przyznał, że radni PiS zwracali się o to do Prezydenta Elbląga już we wrześniu ubr. - W sierpniu ubr. pojawiły się pierwsze propozycje ze strony Rządowej. We wrześniu na sesji apelowałem w imieniu Klubu o podjęcie rzeczywistych  działań – dodał. - Podkreślamy, że to jest projekt listu intencyjnego, czyli wszystko jest w kwestii rozmów, negocjacji, uzgodnień pana Prezydenta, który reprezentuje Miasto Elbląg z Rządem.

 

Naszym zdaniem Rada Miejska jest potrzebna w momencie zakończenia negocjacji z Rządem i podjęcia ostatecznych uchwał dotyczących ewentualnego zbycia udziałów w porcie. Apeluję o podjęcie rzeczywistych działań. Nie pisanie pism, oczekiwanie na odpowiedzi, tylko podjęcie konkretnych działań

– powtarzał Marek Pruszak.Prezydent Elbląga przyznał, że dziwi go stanowisko Klubu Radnych PiS. - Dostaliście pismo z listem intencyjnym. Tam jest jednoznaczna nadana klauzula poufności. Jest to pismo niejawne – mówił. - Powinniśmy na piśmie wystąpić o zniesienie klauzuli.


Głos zabrała także przewodnicząca RM Małgorzata Adamowicz. - My słyszymy, że pan podsekretarz zdjął poufność, że dzisiaj nic nie musimy. Wnoszę o to, żebyśmy dalej procedowali i przygotowali wniosek  o zdjęcie poufności. Chcemy to mieć czarno na białym – stwierdziła.


- Naszym zdaniem nie było tej klauzuli – podkreślił Marek Pruszak. - To była klauzula nazwijmy ją „dżentelmeńska”, a nie formalno-prawna. Nasze miasto reprezentuje Prezydent. Kiedy był projekt listu intencyjnego powinien się spotkać w tej sprawie i zgłosić swoje uwagi. Możliwe, że gdyby to był list intencyjny, a nie projekt, mogłaby być klauzula poufności. Natomiast projekt zakłada rozmowy i negocjacje.

 

Trzeba podkreślić, że ten dokument nie jest niejawny i nigdy nie był. Gdyby był niejawny to musiałby być oznaczony stosownym oznaczeniem oraz wpisany do rejestru dokumentów niejawnych. To się nie stało. Klauzula poufności jest w ustawie opisana. Jest specjalna procedura.  Jeżeli mówimy o poufności to jest ona określana na podstawie uzgodnienia obu stron. Z tego co słyszę do takiego uzgodnienia nie doszło, więc poufności nie ma. Trzeba też podkreślić, że jest to projekt, nad którym się dyskutuje. Jak możemy występować w pierwszej kolejności o coś co praktycznie nie występowało?

- pytał Rafał Traks.Dziś, o godz. 9.30, na portalu społecznościowym facebook Andrzej Śliwka opublikował treść projektu listu intencyjnego oraz wpis, który w części podczas sesji przytoczył radny Rafał Traks.


Poniżej publikujemy całą treść postu Andrzeja Śliwki:


"Budować, rozwijać, wzmacniać Elbląg! To powinno nas wszystkich łączyć. Temu ma służyć budowa IV portu RP. Ciężko zrozumieć dlaczego ta sprawa ma dziś stać się przedmiotem kolejnej politycznej przepychanki podczas sesji Rady Miasta. Nie trzeba zwoływać nadzwyczajnej sesji na koszt Elblążan, aby wnioskować o zmiany w projekcie listu intencyjnego, wystarczy siąść do stołu i rozmawiać.


O co gorąco apeluję do Pana Prezydenta. Wystarczy pokazać dobrą wolę oraz chcieć rozwoju Elbląga i naszego regionu. Szukanie problemów tam gdzie ich nie ma, dorabianie niepotrzebnych teorii i intencji jest zwykłą stratą czasu, przede wszystkim dla miasta i jego mieszkańców.


Od ponad 7 miesięcy proponujemy wsparcie mogące sięgnąć nawet 100 mln złotych na rozwój elbląskiego portu. Umożliwiłoby to dokończenie niezbędnych inwestycji, a także przyczyniłoby się do tego, że port w Elblągu stałby się motorem napędowym rozwoju  w całym regionie.


Wszyscy wiemy, że:
- Elbląski port jest niedoinwestowany,
- Miasto nie ma środków na rozwój i pełne wykorzystanie potencjału portu,
- Elbląg nie dostanie środków marszałkowskich z RPO na sfinansowanie inwestycji – taka jest decyzja KE,
- Największe i najlepiej prosperujące porty w Polsce są państwowe,
- Łatwiejsze jest znalezienie finansowania inwestycji w porcie państwowym niż samorządowym.


Dlatego tak ważne jest abyśmy wreszcie ruszyli z działaniami. Dla dobra Elbląga i całego regionu.

Poniżej zamieszczam projekt listu intencyjnego, który u Pana Prezydenta budzi takie niezdrowe emocje. Mam nadzieję, że pozwoli uzyskać to ostateczne uwagi do niego, na które czekamy od ponad miesiąca".


Ostatecznie radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu. Za przyjęciem uchwały było 17 radnych.Poniżej prezentujemy projekt listu intencyjnego opublikowanego przez Andrzeja Śliwkę:

KJ

Artykuły powiązane

:

Zdaniem czytelników info.elblag.pl Antoni Czyżyk powinien zostać kandydatem KO w wyborach na Prezydenta Elbląga
Zdaniem czytelników INFO A.Czyżyk najlepszym kandydatem KO na Prezydenta Elbląga (34)
Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Co słychać na budowie? (film)
Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Co słychać na budow (4)
Radny: Prezes Kaczyński i Wiceminister Śliwka podkreślają, że w Elblągu musi powstać IV port RP
Radny: w Elblągu musi powstać IV port RP (37)
Wiceminister Andrzej Śliwka: Elbląg stanie się naturalnym oknem na porty północnego Bałtyku
Wiceminister Andrzej Śliwka: Elbląg stanie się oknem na porty północnego Bałtyku (27)

Komentarze (21):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
19.01.2023, 13:18 Do_pomorskiego: Nie chcieliście referendum to teraz macie. Wróbel od początku był przeciwnikiem (sic!) rozwoju portu. Należy zawsze przypominać, że jako niby bezpartyjny prezydent, jawnie poparł na stanowisko prezydenta Polski Trzaskowskiego. Człowieka, który jasno stwierdził, że zrobi wszystko, żeby zatrzymać przekop. Tych ludzi boli, że droga wodna jest budowana przez ich przeciwników politycznych, więc odruchowo, niczym pies Pawłowa, idą na wojenkę z PiS-em. Podczas, gdy Krynica Morska, największy niegdyś wróg przekopu, rozbudowuje marinę, nasz "sołtys" pali głupa, jakby dzisiaj się dowiedział, że przekopano Mierzeję. Od lat powinni zabiegać o środki na rozwój terenu około-portowego skoro było wiadomo o inwestycji., a jedyne co potrafili to...sprzedać Dworzec Zdrój, "tajemniczemu inwestorowi".
19.01.2023, 13:22 yuj: czy ktoś jeszcze ufa pisowi? Szachrajstwo ,podstepne działania i nic wiecej.
19.01.2023, 13:23 mis: jaka umowa dzentelmenska musi byc czarno na bialym i tyle ogladaliscie film vabank tam tez gosc mial z bankiem umowe dzentelmenska i co sie stalo kazdy wie tako samo teraz musi byc na pismie a nie na gebe
19.01.2023, 13:25 kkk: Od kiedy to radny "spiker" - "siata" Matwiejczuk jest w KO, czyż on nie jest zamiennikiem z listy KWWWW?
19.01.2023, 13:52 Małgorzata Odtajniacka: Przerażający jest poziom wybranych. Z-ca Czyżyka mówi że chce obradować dla obradowania, mimo że cel obrad nie istnieje. Nigdzie w projekcie listu nie ma RM. Jakoś nikt z tych "radnych" nie protestował gdy głosował "tajną" umowę z Energą (Wróblewski twierdził że jest tajna by nie było wiadomo co zawiera. Energa twierdziła, że umowa tajna nie jest). Jednak to stan umysłu ludu "47 i jego potomków. Zamiast konkretnej pracy "zwołują się nadzwyczajnie" jakby nie mogli zwyczajnie - nadzwyczajność to domena Wróblewskiego i serwilizm Czyżyka wobec niego . Po pół roku zwłoki tydzień w tą czy w tamtą nie robi różnicy. dlaczego tego nie rozpatrzył zarząd miasta i ewentualnie RM we wrześniu?Tylko taczka przywróci normalność.Macie wstyd, przyzwoitość w KO, kww? Młodzież patrzy.
19.01.2023, 14:21 Ania: Wszystko położyli na ołtarzu wojny z PIS. A elblążanie dalej popierają tych szkodników. PIS rządził źle, J. Wilk jednak był najlepszym prezydentem jakiego mieliśmy w mieście. Przekop buduje PIS, ten rząd szkodników z rządu i ich kluby poselskie. Po ćwierćwieczu pustych obietnic i jawnych kłamstw, ktoś w końcu przekopał Mierzeję i należy wycisnać z tej inwestycji ile wlezie. A te chamy wolą marnować wszystkie szanse żeby tylko udowodnić, że PIS jest głupi i "jego" przekop nie ma sensu.
19.01.2023, 14:55 xawery: Aniu pis nie jest głupi , tylko doprowadza do coraz większej ruiny nasz kraj i jest to tragedia tego narodu. O osiągnięciach śp. Pana J Wilka nie wypowiadaj się , bo nie masz pojęcia o czym mówisz i nic mieszkańcom Elbląga o tych osiągnięciach do dnia dzisiejszego nie wiadomo. Wypowiadasz się na temat przekopu mierzei , czyli inwestycji która została wykonana tylko i wyłącznie dla zaspokojenia chorych ambicji starca z Nowogrodzkiej i oprócz jego uśmiechu szyderczego żadnych korzyści ekonomicznych i militarnych nie będzie przez wieki. Pozostanie jedynie zamulany pomnik głupoty.
19.01.2023, 15:54 Robert Koliński: TyPOWe - za zgłoszeniem daremnej POprawki, na daremnej sesji nadzw., za całkiem konkretny jednak hajs, byli wyłącznie lib-radni POKO oraz radny Tomczyński (SLD), który żadnej okazji do dorobienia do diety, którą już chyba - zgodnie z przedwyborczą obietnicą - sobie jakoś drastycznie obniżył zapewne, więc dziś nie ma co do gara włożyć (co rozumiem). Tyle, że poza tą chęcią dorobienia sobie radnych do pensji, to ta sesja nie miała kompletnie żadnego sensu, ani znaczenia, co zresztą całkiem celnie wypunktowali radni PiS, a zaorał temat podsekretarz A. Śliwka publikując swój społecznościowy komentarz. To właśnie z POWodu tej kompletnej daremności peowskich neolibków oraz ich ratuszowych mocodawców należało ich odwołać, kiedy była szansa - a tak? Będą nas rabować do końca okrutnie, te trutnie;
19.01.2023, 16:25 A MOŻE : A moze Jest to czyjąś prywatną wojną z PiS.
19.01.2023, 16:35 ROZUM: Problemem nie jest poufność tego dokumentu. PROBLEMEM JEST CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM PRZEZ ZWOLENNIKÓW JAŚNIE NAM PANUJĄCEJ TREŚCI TEGO LISTU. 1. RZĄD DOKAPITALIZUJE SPÓŁKĘ MIEJSKĄ KWOTĄ DO!!!100MLN ZŁ I ...DOKOŃCZY TOR WODNY. 2. RZEKA ELBLĄG JEST RZEKĄ MORSKĄ I STANOWI WŁASNOŚĆ SKARBU PAŃSTWA, WIĘC 100MLN ZOSTANIE WRZUCONE W INWESTYCJĘ, KTÓRĄ RZĄD MUSI WYKONAĆ I POKRYĆ JEJ KOSZTY ( PRANIE PIENIĄŻKÓW?) 3. PRZEKOP MIERZEI BYŁ PROWADZONY POD HASŁEM ISTOTNEGO ZWIĘKSZENIA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA. TO JAKI CYMBAŁ W PROJEKCIE NIE UWZGLĘDNIŁ WYKONANIA TORU DO SAMEGO KOŃCA. CIEKAWE ŻOŁNIERZE LUB SPRZĘT DOPŁYNĄ DO TYCH NIESZCZĘSNYCH 800M A DALEJ CO? ...DOFRUNĄ 3. W ZAMIAN ZA 100 MLN RZĄD CHCE PRZEKAZANIA WIĘKSZOŚCIOWEGO PAKIETU UDZIAŁU W SPÓŁCE, CZYLI CO? CHCE PRZEJĄĆ PORT ZA FREE. TAKA PRAWDA!!!
19.01.2023, 16:38 Czytelnik : Mnie nic już nie dziwi jak na stołkach siedzą same barany. Baran barana goni tylko by był dobry szmal a reszta w poważaniu mają ludzi
19.01.2023, 16:48 Zenek : A gdzie jest napisane że dostaniemy 100 mln. Do 100 mln zł czyli ile? Do 100 to też ,milion czy dwa. Chyba ktoś chce nad zrobić w balona
19.01.2023, 17:12 100% elblążanin: Nie czas na obrażanie się , tylko trzeba czynów, mądrych i przemyślanych działań....
19.01.2023, 17:47 deBill: ~ROZUM - już kiedyś mówiłem żeś głupi i przywłaszczasz sobie czyjąś, wprawdzie nie opatentowaną, nazwę. Twoje wielkie litery więcej mówią niż nazwa która u ciebie pozostaje tylko zapożyczoną.
19.01.2023, 20:03 Wet: Rozum, 100 mln Zet jest na modernizację portu, czytaj ze zrozumieniem i wyłącz duże litery, tekst nie jest mądrzejszy.
20.01.2023, 05:00 obserwator: pis to organizacja mafijna.70 % polaków o tym wie.co do wilka ,to nie wypada źle mówić o zmarłych ,więc opuśćmy kurtynę milczenia.był prezydentem przez pół kadencji i elblążanie mu podziękowali .
20.01.2023, 06:00 Referendum!: Proszę zorganizować referundum i mieszkańcy zdecydują i was pogodzą w tej kwestii i mieszkancami zdecydują czy chcą 100 baniek i rozwoju czy dla zasady mie bo nie będziemy swiadkami waszych wojenek kosztem miasta! Dość tego!
20.01.2023, 07:55 Józek: Umiecie czytać ze zrozumieniem?! 100 mln zł jest przeznaczone m.in na dokończenie pogłębienia toru wodnego, czyli kasa, którą tak obiecują na rozwój portu zostanie przeznaczona na pogłębienie toru wodnego i jak tak się jeszcze doczyta to nawet wskazali, kto będzie miał to zrobić. Wiecie ile zostanie z tych 100 mln zł na prawdziwe inwestycje? Cały wuj! Jedynie oddamy większościowy udał w spółce za 100 mln zł, które zostaną przeznaczone na pogłębienie toru wodnego, który powinien pogłębić Urząd Morski ze środków Skarbu Państwa, ponieważ ten odcinek toru wodnego należy do Państwa. Pięknie damy się zrobić....
20.01.2023, 08:46 Maciuś z klanu: Anna-w sobotę zawiozłem mojego kolegę z Katowic do Skowronek (wyznawca tego rządu) zrobił wielkie ŁAŁ-ubrał kurtkę przeciwdeszczową i powiedział poczekamy aż coś będzie przepływało przez ten przekop---stał 50 min i w oczach gasł powiedziałem mu że szkoda jego zdrowia i czasu nic na pewno nie przepłynie-w drodze powrotnej zajechaliśmy do Nowakowa zobaczyć obrotowy most tam trochę się wyciszył-zadał mi pytanie czy to jakiś żart??? zakończyliśmy wyjazd w E-gu na ul Radomskiej w miejscu przyszłego portu to go dobiło,prosił mnie abym go zawiózł do prawdziwego portu---szkoda mi się go zrobiło powiedział że to nie morze być prawda-niestety uległ propagandzie bombardującej pisowców w tvp kłamstwo, obłuda , zawiść tym jesteście karmieni-i to są osiągnięcia Anno TWOJEGO PISU.
20.01.2023, 10:49 ...: ~ Maciuś z klanu. Proponuję przejechać się drogą w budowie.
20.01.2023, 12:26 do Maciuś z klanu: Mogłeś gamoniu zawiezc twojego przyjaciela do Kątów Rybackich i pokazac co twoi zrobili w gesti przekopu przez ostatanie 12 lat. POdpowiem , POstawili POmnik w kształcie łopaty. Tylko na tyle pozwolili im ich mocodawcy z Moskwy i Berlina A teraz POrównaj to do tego co zrobił PIS przez ostatnie 3 lata. Zbudował przekop przez mierzeje, budują tor wodny do elblaga, most obrotowy w Nowakowie i po wyzwoleniu elblaga z lewicowych łap , powstanie tu Port z prawdziwego zdarzenia oraz huczne swietowanie zakonczenia inwestycji. Czuję jak wlasnie gasniesz niczym wypalony i zdeptany papieros.


Inne artykuły:

Pożar zakładu w Markusach
Pożar zakładu w Markusach (4)
Powracamy do tematu: Chory, wychudzony, leżał we własnych odchodach. Właściciel odpowie za znęcanie się nad psem?
Chory, wychudzony, leżał we własnych odchodach. Właściciel odpowie za znęcanie (9)
Problemy finansowe, zdarzenia z użyciem przemocy sprowadziły groźbę likwidacji. Plany zamknięcia MOW aktualne?
"Dajemy sobie jeszcze jedną szansę". Plany zamknięcia MOW aktualne? (12)
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZSEiO
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZSEiO (4)
Kontrabanda pod ladą handlową
Kontrabanda pod ladą handlową (3)
Wiceminister Śliwka: Nie trzeba zwoływać nadzwyczajnej sesji na koszt Elblążan. Wystarczy siąść do stołu i rozmawiać
Wiceminister Śliwka: Nie trzeba zwoływać nadzwyczajnej sesji na koszt Elblążan (18)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.