Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
22.01.2023 18:30

Mieszkańcy warmińsko-mazurskiego zarabiają najmniej w kraju. Co z pensjami elblążan?


Mieszkańcy warmińsko-mazurskiego zarabiają najmniej w kraju. Co z pensjami elblążan?


Przeciętne miesięczne wynagrodzenia w województwie warmińsko-mazurskim jest jednym z najniższych w kraju. Widać to również w Elblągu? W porównaniu z naszym miastem średnie pensje w Olsztynie są wyższe o kilkaset złotych, ale już mieszkańcy Sopotu czy Gdańska przeciętnie zarabiają nawet 2 tys. zł więcej. 

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno roczniki statystyczne 2022. Według danych opublikowanych przez GUS najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w województwach w 2021 r. odnotowano w województwach: mazowieckim (6735,13 zł) i dolnośląskim (5883,69 zł). W większości pozostałych województw średnie pensje kształtowały się na poziomie powyżej 5 tys. zł. Przykładowo w województwie pomorskim (5622,34 zł). Poniżej tego progu znajdują się trzy regiony, a województwo warmińsko-mazurskie zajmuje ostatnie miejsce w całym zestawieniu z kwotą 4884,89 zł. Warto dodać, że w naszym woj. w porównaniu z rokiem 2020 średnie wynagrodzenie skoczyło o 413,20 zł.

 

Najwięcej, na samej Warmii i Mazurach, zarabiają mieszkańcy Olsztyna i właśnie w Elblągu (w tych dwóch miastach w 2021 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenia plasowały się w przekroju od 5000 do 5903 zł). To jednak nie napawa optymizmem, bo przeciętne wynagrodzenia w naszym mieście, na tle kraju, nie należą do wysoki. 

 

Jak podaje portal ciekaweliczby.pl przeciętne wynagrodzenie w 2021 r., spośród 66 miast na prawach powiatu, najwyższe było w Jastrzębiu Zdroju i wynosiło 8 987,51 zł. Przeciętne zarobki w Warszawie były dopiero na drugim miejscu – 7 687,58 zł. Z kolei najniższe były w Świętochłowicach – 4 816,93 zł. Elbląg plasuje się w połowie stawki. Średnie miesięczne zarobki w naszym mieście wyniosły 5 423,69 zł. 

 

Kilka dni temu GUS opublikował również najnowsze dane dla kraju dotyczące przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r.

 

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7329,96 zł (+10,3% r/r). Dane dot. podmiotów z w/w sektora o liczbie pracujących 10 i więcej osób w wybranych rodzajach działalności PKD 2007

 

- poinformował GUS. 

 

Na dane z tego okresu dotyczące Elbląga musimy jeszcze poczekać. Jednak, jak wynika ze statystyk dotyczących poprzednich lat, w naszym mieście kwota ta była znacznie niższa. 

 

NJ

Artykuły powiązane

:

Mieszkańcy warmińsko-mazurskiego zarabiają najmniej w kraju. Co z pensjami elblążan?
Mieszkańcy warmińsko-mazurskiego zarabiają najmniej. Co z pensjami elblążan? (14)
Elbląg: Budowa nowej komendy policji nadal w planach. Inwestycja ruszy w tym roku?
Budowa nowej komendy policji nadal w planach. Inwestycja ruszy w tym roku? (16)
Płatniku, nie założyłeś konta? ZUS to zrobi za ciebie
Płatniku, nie założyłeś konta? ZUS to zrobi za ciebie
Kto powinien zostać kandydatem PiS w wyborach na Prezydenta Elbląga? Głosowanie do środy do 16.00
Kto powinien zostać kandydatem PiS w wyborach na Prezydenta Elbląga? (63)

Komentarze (14):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
22.01.2023, 18:45 Walery: Przy tych pensjach w Elblagu można żyć jak krol…
22.01.2023, 19:14 Fcssz: Co z tego że pensje rosną, jak jeszcze szybciej pieniądz traci na wartości przez inflację.
22.01.2023, 20:28 Cgyuin: Jak Wróblewski nie wie jak zarabiają jego urzędnicy bo się nie interesuje a Artur mu nie powie a Asia mu nie powie i Agnieszka mu nie powie, to jak ma wiedzieć jak zarabiają mieszkańcy. Gdyby wiedział to by coś z tym zrobił.
22.01.2023, 23:02 Do_pomorskiego: Chcieliście i chcecie być w szuwarowo-bagiennym zamiast pomorskim to tak się kończy. A potem głupia gadka, że z Olszczynem nam lepiej, o Gdańsk to by nas tylko wykorzystał. Jakoś miasta byłego woj. elbląskiego w pomorskim nie narzekają. Miasto wbrew naszej woli zostało wcielone do tego zapyziałego województwa, kojarzonego z tzw. Polską B i tak to się kończy. A wszystko tylko po to, że Olszczyn był za slaby, żeby utrzymać województwo. Tylko co to ma obchodzić nas, elblążan, którzy w żaden sposób nigdy nie byli związani z tzw Warmią, a raczej z Wybrzeżem i Pomorzem, Przypomnę tylko, ze Żuławy Wiślane składają się z Żuław Elbląskich, Gdańskich i Malborskich, więc to z Gdańskiem dzielimy wspólny region, a nie z jakimś wsiuńskim Olszczynem.
23.01.2023, 00:40 VM: @Do_pomorskiego, oj masz rację. Jednak powinniśmy walczyć o własne województwo. Żeby miasto z 4. co do wielkości województwem skończyło w bagienno-szuwarowym to jest po prostu żałosne, ale czy nie powinniśmy celować nieco wyżej niż dodanie do pomorskiego? Malbork, Krynica i coś jeszcze. Województwo gotowe. No ale teraz już za późno i pewnie mieszkańcy będą protestować, że nie chcą opuszczać Pomorskiego. Przynajmniej jakieś Braniewo raczej podejdzie. Iława, czy Ostróda, pewnie za blisko Olsztynowa... Ech, pięknie Nas Słoniny, Wróble i inne Walendziaki urządziły.
23.01.2023, 07:28 Dobrze jest: Dziwne, Elblągi mało zarabiają a wszystkie nowo wybudowane mieszkania sprzedane na etapie dziury w ziemi. Kto z Elblągów kupi od Mytycha mieszkanie przy ul.Pocztowej za jedyne 700 000 zł, jak za darmo na elbląskim rynku.
23.01.2023, 09:44 Kas: Mieszkania wykupują gdańszczanie, lekarze i najemcy. Ci ostatni to firmy skupujące mieszkania w blokach (najchętniej z Sielanki(. Stąd karteczki na korytarzach, że niby osoba prywatna chce kupić. Czasem nawet odręcznie napisane. Tak dla niepoznaki, że niby to nie firma.
23.01.2023, 09:46 warkot harleya : O ile pamiętam to ponad 20lat temu było referendum w sprawie odłączenia Elbląga od szuearowo bagiennego kto wtedy pomimo zdecydowanego TAK wyrzucił do śmietnika głosy elblążan? Drugie pytanie co w tej sprawie zrobił senatorek tak ochoczo machający szabelką przed Pisowskim nosem? Czy on coś zrobił dla Elbląga bo jakoś nie kojarzę?
23.01.2023, 09:54 Do_pomorskiego: @VM - Po tym, jak bycie w tym województwie i ostatnie zarządzanie przez soltysa Wrobla nas zdegradowało nie ma szans, żebyśmy byli na tyle silni, aby być stolicą. I tu trzeba sobie zadać pytanie - czy to przypadek, że do takiego stanu doprowadzono miasto? Dlatego łatwiej ostatecznie nas przenieść do rozwojowego regionu pomorskiego, kojarzącego się pozytywnie niż tkwić z jakimś zapyziałym Olszczynem, który uznaje nas za tzw. Warmię, gdy jesteśmy mu potrzebni i trzeba solidarnie sie na coś dołożyć dla wojewodztwa. A gdy trzeba inwestować w Warmię to zwróć uwagę, że akurat tylko nasz rejon Żuław jest"d ziwnie" pomijany. Wtedy już nie jesteśmy "Warmią i Mazurami" :)
23.01.2023, 10:06 oo: @~ Dobrze jest~ to nie elblążanie tylko gdańszczanie z Elbląga robią sobie ... sypialnię ...
23.01.2023, 15:25 Myszka: Och gdyby to wcisla wiedział, ukochany senator elblążan, to by nad tym zapłakał i zrobił 10 konferencji, w których mówił by o przekopie, porcie itd xd To województwo to kanał totalny.
23.01.2023, 15:33 krppla: Marzy mi się powrót do woj. pomorskiego. Jak można było pozbawić Żuławy Elbląga. Obecnie woj. warmińsko-mazurskie to podobno Warmia i Mazury, Wynika stąd, że Elbląg nie należy do żadnego z w/w województw. Nigdy nie wybaczę przedstawicielom władzy. którzy zgodzili się na taki podzialł
24.01.2023, 11:28 Ania: Gdańszczanie nie robią z Elbląga sypialni. To Elblążanie zrobili ją ze swojego miasta popierając jego dewastację. Czym innym było głosowanie na PSL, SLD/Lewicę i UW/PO przez kolejne dekady? Pis też niczego poza (aż i tylko) przekopem nie wniósł.
24.01.2023, 18:01 MP: Dla młodych wykształconych pracy nie ma. Tylko emeryci w tym mieście pobierają emeryturę i pracują.


Inne artykuły:

„Po każdej premierze wyjeżdżam z Elbląga wzbogacony”- Wywiad z Pawłem Szkotakiem
„Po każdej premierze wyjeżdżam z Elbląga wzbogacony"- Wywiad z Pawłem Szkotakiem (1)
Zderzenie dwóch aut na drodze 507
Zderzenie dwóch aut na drodze 507
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZST
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZST (2)
Mistrzowie parkowania w Elblągu (część 221)
Mistrzowie parkowania w Elblągu (część 221) (2)
Elbląg: Budowa nowej komendy policji nadal w planach. Inwestycja ruszy w tym roku?
Budowa nowej komendy policji nadal w planach. Inwestycja ruszy w tym roku? (16)
Zabawa na 102! Trwa bal studniówkowy II Liceum Ogólnokształcącego (zobacz zdjęcia)
Zabawa na 102! Trwa bal studniówkowy II Liceum Ogólnokształcącego (zdjęcia) (13)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.