Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
24.01.2023 10:30

Naukowy sukces Mateusza Turka z I LO


Naukowy sukces Mateusza Turka z I LO


Uczeń z klasy trzeciej I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu - w wyniku eliminacji pisemnych (14 stycznia br.) i ustnych (21 stycznia br.) - uzyskał pierwszą lokatę w okręgowym etapie 49. Olimpiady Historycznej orgaznizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.


Olimpiada Historyczna dla licealisty to nie tylko okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, ale również sposobność do spotkania i dyskusji ze znanymi polskimi historykami, a także rówieśnikami mającymi podobne zamiłowania do historii.


Sam Mateusz bardzo ciekawie opowiada o swojej pasji do historii: Wygranie tego etapu było dla mnie zaskoczeniem . Co prawda gdzieś w głowie miałem nadzieję na awans, ale na pewno nie z pierwszej lokaty. Teraz wciąż jeszcze niedowierzam temu wynikowi. Mimo wszystko jestem szczęśliwy i gotowy do podjęcia nauki, aby być zdolnym do dalszych zmagań, gdzie będę reprezentował nasze województwo w etapie centralnym olimpiady. Systematyczna praca z prostym planem (bo taki jest najlepszy) zaowocowała największym sukcesem w moim życiu.


Sama przygoda z historią zaczęła się dla mnie dawno temu. Już od czwartego roku życia pasjonowała mnie ta dziedzina wiedzy. Na początku, kiedy jeszcze nie umiałem czytać robiła to za mnie mama.


Czytanie o ataku na Pearl Harbor było dla mnie nagrodą, podobnie jak słuchanie bajek Hansa Christiana Andersena. Oczywiście wtedy najbardziej interesowały mnie obrazki, ale poznałem także magię słowa pisanego. Do dziś pozostał we mnie częściowo ten uproszczony pogląd na historię, który wyrobiłem sobie w dzieciństwie. Dla mnie historia jest starciem bohaterów Dobra i Zła, którzy prowadzą dzieje ludzkości ku konkretnemu celowi.


Studiuję wszelkie dzieje naszej cywilizacji właśnie po to, by odpowiedzieć sobie na pytanie „quo vadis?”. Dotąd stoję przy tezie, że dzieje ludzkości są jak strzała dążąca do celu (wedle tradycji hebrajskiej).


Obecnie Mateusz przygotowuje się do eliminacji centralnych, które w tym roku odbędą się w Gdańsku. Raz jeszcze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu

 

 

 

 

 


Artykuły powiązane

:

Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZST
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZST (2)
Czas na dobrą zabawę! Studniówka Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu (zobacz zdjęcia)
Czas na dobrą zabawę! Studniówka Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu (zdjęcia)
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZSEiO
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZSEiO (4)
Minister edukacji zapowiada zwolnienia nauczycieli. "Trudno traktować te słowa poważnie"
Nauczycieli czekają zwolenienia. "Trudno traktować te zapowiedzi poważnie" (7)

Komentarze (11):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
24.01.2023, 10:44 Xyz : Gratulacje i powodzenia!!! Oby więcej takich pozytywnych wiadomości :-)
24.01.2023, 10:53 autorytet rankingowy: Gratulacje!!! Nie ranking a pasje ludzi na miarę swoich możliwości stanowią o szkole - możesz, nie musisz. Pamiętaj, baw się na studniówce, bo nie zdasz matury :):):)
24.01.2023, 11:20 historia magistra vitae est: No cóż, nie wiem co myśleć o tym młodym człowieku. Fajnie, że ma jakieś życiowe pasje, że interesuje się historią ale..."starcie bohaterów dobra i zła"? Co to z bzdety i dziecinada, chyba się książki historyczne z komiksami Marvela za mocno chłopakowi pomieszały. Może z tego kiedyś wyrośnie i zacznie traktować historię na poważnie.
24.01.2023, 13:23 Znak Zorro: @historia... - Dokładnie tak. Jeszcze ta "strzała wedle tradycji hebrajskiej", no wszystko mnie natenczas opadło;
24.01.2023, 15:01 brawo mateusz: ~zorro - tobie nic nie opadło, bo taki zgorzknialec ma permanentny zwis od dzieciństwa. Podobnie ten @historia ... - każdy ma prawo widzieć przeszłość i przyszłość zgodnie ze swoim wyobrażeniem i analizą. Historia w stylu "kto, kiedy" nie jest historią. niie bez przyczyny profesorowie historii są tak samo nudni jak prawnicy (Ziobro np). Obyś pozostał sobą Mateuszu!
24.01.2023, 15:58 Znak Zorro: Do tego tam wyżej malkontenta; Kompletna bzdura - jeśli coś się widzi "zgodnie ze swoim wyobrażeniem i analizą" pomijając fakty oraz ich kreatorów, to nie ma mowy o historii, ale co najwyżej o historycznym fantasy. Historia, to przede wszystkim zachodzące na przestrzeni lat i wieków procesy oraz wydarzenia, które ktoś zwykle zapoczątkował - i o ile sam nie jestem zwolennikiem przeładowania danego tematu nieistotnymi datami, o tyle "kto?" i "dlaczego?", to jest ESENCJA nauki zwanej historią. Potem ludzie o tego rodzaju podejściu do historii zostają np. dyletanckimi czynownikami w IPN albo inszymi historycznymi ignorantami, często kończąc w prawicowych partiach politycznych- nie idźcie tą drogą!;]
24.01.2023, 18:22 Hades: Zorro,no nic dodac nic ująć. Mądrzejszy od karabinu maszynowego. Sok z buraka,a nie zorro. No i pytanie ile Matka rodzicielka musiała zjeść sniegu żeby takiego bałwana urodzić. No i Ojciec się też zapomniał, bo spłodzil,a potem zapomniał że nie unicestwil.
25.01.2023, 08:52 de Bill?: Zorro, ty jesteś wzorcem durnia. Nie dziwi, że elbląskiego głupka, bo na 100% jesteś z ludu "47. A Mateusz zasłużył na laur i uznanie także dlatego że ma swoją, a nie twoją, umiejętność analizy historii. ty, jako wzorzec głupka, jesteś tak łatwy w prowadzeniu jak niemiecki mercedes na ukraińskich tablicach.
25.01.2023, 08:58 zdziełany w krzakach: ~Znak Zorro - czy ty nie jesteś tym słynnym elbląskim nierobem? Albo nawet naszym dobrem elbląskiego pustogłowia, czyli MaRyjuszkiem?
25.01.2023, 11:37 Arc: Dobrze, że chłopak interesuje się historią, bo to "nauczycielka życia" jest. Co prawda on sam widać po jego wypowiedzi, jeszcze do tego nie doszedł i życzę mu aby to zrozumiał, bo w przeciwnym razie mógłby zostać jakimś histerykiem (jak tusk, czy komoruski) w przyszłości zamiast historykiem.
25.01.2023, 12:01 Znak Zorro: I po co się nieudolny de billu produkujesz, skoro bladego pojęcia nie masz ani o nauce, ani o historii, ani nawet o ortografii, tumanie? Chłopak wygrał na razie mało istotne, lokalne eliminacje (za co gratki, bo to i tak sukces), natomiast matoł twojego pokroju ani nic w życiu nie wygrał, ani nawet intelektualnych talentów po temu nie posiada, co świetnie widać bo bezmózgiej paplaninie na forum. Mnie, to możesz ew. buty lizać, bo wiedzy ani polotu nie masz najmniejszego, nieudolna fujaro:)


Inne artykuły:

Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZSG
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki ZSG (5)
Wyprowadź na spacer bezdomnego psa. Zapraszamy na Lutowy Bieg na 6 Łap
Wyprowadź na spacer bezdomnego psa. Zapraszamy na Lutowy Bieg na 6 Łap (1)
Maja i Przemysław Najpiękniejszą Parą Studniówki ZST-I!
Maja i Przemysław Najpiękniejszą Parą Studniówki ZST-I! (1)
Zimowy Narodowy odwiedził Elbląg - zobacz zdjęcia
Zimowy Narodowy odwiedził Elbląg - zobacz zdjęcia (2)
Prawie 3 tys. elblążan jest za refundacją metody in vitro. „Nie każdy może sobie na nią pozwolić”
Prawie 3 tys. elblążan jest za refundacją metody in vitro (35)
Elbląg: Zarzut dla policjanta. Znęcał się psychicznie nad przesłuchiwaną 18-latką?
Elbląg: Zarzut dla policjanta. Znęcał się psychicznie nad przesłuchiwaną? (10)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.