Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
23.01.2023 16:00

Elbląg: Zarzut dla policjanta. Znęcał się psychicznie nad przesłuchiwaną 18-latką?


Elbląg: Zarzut dla policjanta. Znęcał się psychicznie nad przesłuchiwaną 18-latką?


Prokuratura zarzuca policjantowi z Elbląga przekroczenie uprawnień. Chodzi o głośną sprawę przesłuchania 18-latki. Funkcjonariusz, w jego trakcie, miał się m.in. znęcać psychicznie nad dziewczyną.

 

Do zdarzenia miało dojść w ubiegłym roku. 18-latka została wezwana na komendę policji w Elblągu w charakterze świadka. Dziewczyna nagrała to, co działo się podczas przesłuchania i przesłała materiał do jednego z lokalnych mediów. Nagranie trafiło do sieci. Słychać na nim wulgaryzmy i groźby kierowane pod jej adresem, m.in. zwroty "gówniaro" i "bo ci zapodam klapsa". Kobieta złożyła w elbląskiej prokuraturze zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez policjantów. Sprawę ostatecznie przekazano Prokuraturze Rejonowej w Kościerzynie, która w styczniu tego roku przedstawiła policjantowi zarzut przekroczenia uprawnień. 

 

Na podstawie zebranego materiału dowodowego prokurator przedstawił  funkcjonariuszowi Policji zarzut przekroczenia uprawnień w toku czynności rozpytania świadka m.in. poprzez  psychiczne znęcanie się nad świadkiem,  w celu uzyskania  określonych informacji oraz zeznań, czym działał na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego świadka

 

- informuje Grażyna Wawryniuk, Rzecznik  Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

 

Czyn ten, jak informuje prokuratura, zakwalifikowany z art.  231 kodeksu karnego (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza), w zbiegu z art. 246 k.k., w związku z art. 216 § 1 k.k. oraz art. 11 § 2 k.k. i  zagrożony jest karą pozbawienia wolności  do lat 10.

 

 

Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień. Postępowanie w tej sprawie pozostaje w toku

 

- dodaje rzeczniczka PO w Gdańsku. 

 

Przypomnijmy. 18-latka trafiła na policję, jako świadek awantury w taksówce. 21-letni mężczyzna miał wtedy uszkodzić drzwi auta, uderzając w nie pięścią. 

 

- Policjanci z Wydziału Zwalczania Przestępczości Przeciwko Mieniu KMP w Elblągu ustalili sprawcę oraz cały przebieg zdarzenia, do którego doszło w marcu tego roku. Jak się okazało, wówczas taksówką z ulicy Władysława IV około północy jechała trójka pasażerów – dwie kobiety i mężczyzna. Zdaniem taksówkarza wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Mężczyźnie nie podobało się to, że kierowcą taksówki jest osoba pochodząca z innego kraju. Gdy wysiedli, mężczyzna mocno trzasnął drzwiami auta. Taksówkarz zwrócił mu uwagę, by tak więcej nie robił, co jeszcze bardziej rozzłościło młodego mężczyznę. Wrócił w kierunku samochodu, uderzył pięścią w drzwi auta i… odszedł. Doprowadził w ten sposób do uszkodzenia, które ze względu na wartość powstałej szkody wypełnia znamiona przestępstwa. Wezwani na miejsce policjanci spisali dane zgłaszającego i ustalili numer telefonu młodej dziewczyny, która zamawiała kurs. W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili też dane sprawcy uszkodzenia taksówki. Mężczyzna usłyszy zarzut uszkodzenia mienia... siedząc za kratami. Jak się bowiem okazało, był poszukiwany do sprawy prowadzonej przez policjantów z innego miasta - informował w czerwcu ubiegłego roku o zdarzenia nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu. 

NJ

Artykuły powiązane

:

Elbląg: Budowa nowej komendy policji nadal w planach. Inwestycja ruszy w tym roku?
Budowa nowej komendy policji nadal w planach. Inwestycja ruszy w tym roku? (16)
Dwa nowe pojazdy służbowe dla Policji w Pasłęku
Dwa nowe pojazdy służbowe dla Policji w Pasłęku (4)
Kto powinien zostać kandydatem PiS w wyborach na Prezydenta Elbląga? Głosowanie do środy do 16.00
Kto powinien zostać kandydatem PiS w wyborach na Prezydenta Elbląga? (63)
Kto znajdzie prace w Elblągu? Pracownicy potrzebni m.in. w branży budowlanej i usługowej
Kto znajdzie prace w Elblągu? Pracownicy potrzebni m.in. w branży budowlanej (1)

Komentarze (10):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
23.01.2023, 16:18 mieszkaniec : Jako mieszkaniec Elbląga, proszę redakcję info.elblag aby wystąpiła do komendy głównej policji o statystyki przestępstw popełnianych przez czynnych funkcjonariuszy służby mundurowych w województwie warmińsko-mazurskim. Będziecie w ciężkim szoku ;)
23.01.2023, 17:28 kkk: A co z policjantką, która przesłuchiwała dziewczynę i nie reagowała na łamanie prawa?
23.01.2023, 18:46 @mieszkaniec: Elblag=układ zamknięty.
23.01.2023, 21:14 Cudo: Oj jaka bidulka krzyczeli na nią 😂
23.01.2023, 23:08 Dreptak: pisia milicja w akcji - zachowanie typowe dla kulsonów...
24.01.2023, 09:47 Lis: A co , może mieli "panią" utrudniającą śledztwo prosić na kolanach. Za ukrywanie informacji o przestępcy jest paragraf bo ukrywanie to też przestępstwo.
24.01.2023, 10:24 Dzida: A gdzie byli jej rodzice ? Co ona w tym wieku prcuje że się rozbija taksówkami z elementem poszukiwanym.
24.01.2023, 18:03 kkk: A gdzie byli twoi rodzice?
24.01.2023, 20:09 Arc: Tacy nadgorliwi gliniarze, bo poszkodowanym był obcokrajowiec - jak by to obcokrajowiec był napastnikiem, to by sprawa została szybciutko umorzona - nie mamy polskiej policji, już to udowodnili wielokrotnie!
24.01.2023, 21:22 Jez tax: Elblaska milicja czuje się ponad prawem tak było zawsze układ nie do ruszenia


Inne artykuły:

Prawie 3 tys. elblążan jest za refundacją metody in vitro. „Nie każdy może sobie na nią pozwolić”
Prawie 3 tys. elblążan jest za refundacją metody in vitro (35)
Zimowy Narodowy odwiedził Elbląg - zobacz zdjęcia
Zimowy Narodowy odwiedził Elbląg - zobacz zdjęcia (2)
Naukowy sukces Mateusza Turka z I LO
Naukowy sukces Mateusza Turka z I LO (11)
Natalia i Dominik Najpiękniejszą Parą Studniówki  IV LO!
Natalia i Dominik Najpiękniejszą Parą Studniówki IV LO! (3)
Udany start elbląskich lekkoatletów na początek nowego halowego sezonu 2023
Udany start elbląskich lekkoatletów na początek nowego halowego sezonu 2023 (2)
Sondaż IBRiS dla Radia ZET: prawie połowa Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego
Radio ZET: prawie połowa Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego (16)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.