Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
14.02.2023 12:30

Afera na sesji RM z portem w tle? Radni "za" konsultacjami z mieszkańcami, o których nic nie wiedzą


Afera na sesji RM z portem w tle? Radni "za" konsultacjami z mieszkańcami, o których nic nie wiedzą


W czwartek (9 lutego) podczas sesji nadzwyczajnej radni jednogłośnie przyjęli uchwałę intencyjną zgłoszoną przez Przewodniczącego RM Antoniego Czyżyka. Dotyczyła ona potrzeby zasięgnięcia opinii mieszkańców Elbląga w sprawie przyszłości portu morskiego w Elblągu. Problem w tym, że nie wiadomo kiedy konsultacje mają się odbyć, kto je przeprowadzi i dokładnie czego mają dotyczyć. -  Myślę, że mieszkańcy będą mnie pytali jak te konsultacje mają wyglądać i co mam powiedzieć? Mam powiedzieć, że nie wiem, bo pan prezydent za to odpowiada? A ja jako radna nic nie wiem, a za tym głosowałam? Coś tu jest nie tak – mówiła tuż przed głosowaniem radna PiS Jolanta Lisewska.

 


Uchwałę intencyjną w sprawie  potrzeby zasięgnięcia opinii mieszkańców Elbląga dotyczącej przyszłości portu morskiego w Elblągu Antoni Czyżyk przedstawił radnym podczas czwartkowej sesji. Radni mieli zagłosować za bądź przeciw zorganizowaniu takich konsultacji. Radni Prawa i Sprawiedliwości zgłaszali swoje uwagi. Dotyczyły one... braku jakichkolwiek informacji na temat szczegółów konsultacji.

 

 

W ważnych kwestiach dotyczących rozwoju miasta powinniśmy wcześniej być zapoznawani jako radni. A ta sprawa jest dosyć istotna. Brakuje tu informacji, w jakiej formie chcemy konsultować z mieszkańcami, w jakim terminie. Terminy są bardzo ważne dla Miasta i Rządu jeśli chodzi o kwestie rozwoju portu. Powinno być to konkretnie przedstawione – Kto? Kiedy? W jaki sposób? To jest bardzo ważne

 

– podkreślił radni PiS Marek Pruszak.


- Pan Pruszak wchodzi w kompetencje prezydenta. Pytanie jest o potrzebę zasięgnięcia opinie, a nie o tryb. (…) Przepisy stanowią, że tryb, procedury to jest kompetencja prezydenta – stwierdził Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.


Radny nie zmienił zdania. -  Jeżeli Rada ma podjąć uchwałę to powinna wiedzieć, w jaki trybie będą przeprowadzane konsultacje. To powinno być od razu powiedziane – zaznaczył Marek Pruszak.

 


- Ta uchwała jest intencyjną, proszącą o to, żeby takie działanie prezydent podjął – dopowiadał Antoni Czyżyk (KO).


Rafał Traks, radny PiS, stwierdził, że brakuje w uchwale konkretnych informacji. - Problem jest w tym panie przewodniczący, że w tej uchwale nie ma nawet napisane, że to pan prezydent ma zrobić konkultacje. (…) Nie ma tutaj, że wykonanie tej uchwały powierza się prezydentowi – zauważył. - Jako radni dobrze też, żebyśmy wiedzieli w jakiej formie to będzie organizowane. Nawet w uzasadnieniu mogłoby być to napisane.

 


Radna Elżbieta Banasiewicz (PiS) również krytycznie odniosła się do treści uchwały. - Wydaje mi się, że pan prezydent z własnej woli wielokrotnie mówił o potrzebie konsultacji różnych ważnych projektów z mieszkańcami. W ważnej sprawie portu jak najbardziej, wręcz oczywistą sprawą, jest konsultacja – stwierdziła. - Dziwie się, że pan prezydent za pośrednictwem kolejnego wniosku pyta się, czy ma konsultować się z mieszkańcami. To jest tak oczywiste i tak wielokrotnie temat był podnoszony przez prezydenta, że w jakiej sprawie mamy się wypowiadać? Warto byłoby to uściślić, w jakiej konkretnie sprawie?

 


Wiceprzewodnicząca RM Małgorzata Adamowicz (KO) nie widziała problemu. - Konkretną sprawą jest przyszłość portu. Pan prezydent przygotuje w przyszłości... a my teraz jako radni mamy za zadanie zgodzić się albo nie przyjąć tej uchwały w sprawie zasięgnięcia opinii mieszkańców – dodała. - Chcemy zastanowić się nad tym, czy jest to potrzebne Elblągowi. Chodzi o przyszłość portu, bo ona jest niejasna. Mamy niepełne informacje.

 


Paweł Kowszyński, radny PiS, wrócił do kwestii, komu powierza się wykonanie tej uchwały.

 

Przy tej uchwale intencyjnej, jeżeli tak ją przyjmiemy, to chyba każdy będzie mógł ją przeprowadzić. Czy to pan przewodniczący będzie przeprowadzał tą rozmowę z mieszkańcami czy pan prezydent?

 

- pytał.Antoni Czyżyk stwierdził, że w interesie każdego radnego będzie zaangażowanie się w proces konsultacji. - Nie moim i nie naszym zadaniem jest wytyczać zadania, które będzie realizować Prezydent Miasta Elbląga – zaznaczył. - We wniosku chciałem zapytać, czy radni chcą rozmawiać z mieszkańcami Elbląga i czy chcą zapytać mieszkańców o port elbląski. (…) Nie widzę powodu, abyśmy dzisiaj roztrząsali to, w jakiej formie to będzie.

 


Radna PiS Jolanta Lisewska zapewnia, że radni rozmawiają z mieszkańcami. - Myślę, że to nie jest tajemnica gdybyśmy wcześniej wiedzieli, jak mają wyglądać te konsultacje. Myślę, że mieszkańcy będą mnie pytali jak te konsultacje mają wyglądać i co mam powiedzieć? Mam powiedzieć, że nie wiem, bo pan prezydent za to odpowiada? A ja jako radna nic nie wiem, a za tym głosowałam? To coś tu jest nie tak – podkreśliła.


Ani Przewodniczący RM, ani Prezydent Elbląga nie odnieśli się do słów radnej. Dyskusja została zakończona. Przewodniczący przeszedł do głosowania.

 


Ostatecznie radni zagłosowali za przyjęciem tej uchwały.


Przypomnijmy, że Rząd zadeklarował, że wyłoży na doinwestowanie elbląskiego portu do 100 mln zł, w zamian za przejęcie przez Skarb Państwa pakietu  kontrolnego w spółce zarządzającej. Na to od miesięcy nie zgadza się elbląski samorząd. Brakuje jednak innego rozwiązania. Skąd Miasto miałoby wziąć takie środki na rozwój elbląskiego portu?

 

KJ

Galeria zdjęć: Przypominano sobie o mieszkańcach? Radni chcą zapytać elblążan o przyszłość portu
Artykuły powiązane

:

Przypominano sobie o mieszkańcach? Radni chcą zapytać elblążan o przyszłość portu
Przypominano sobie o mieszkańcach? Radni chcą zapytać elblążan o port (31)
Radny: Prezes Kaczyński i Wiceminister Śliwka podkreślają, że w Elblągu musi powstać IV port RP
Radny: w Elblągu musi powstać IV port RP (37)
Elbląg straci 100 mln zł dofinansowania?"Od 4 miesięcy czekamy na decyzję Prezydenta.Przeciąganie tego nikomu nie służy"
Elbląg straci 100 mln dofinansowania?"Od miesięcy czekamy na decyzję Prezydenta" (51)
Elbląg: Jeden port i dwie skrajnie różne opinie na temat jego przyszłości
Elbląg: Jeden port i dwie skrajnie różne opinie na temat jego przyszłości (27)

Komentarze (31):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
13.02.2023, 19:42 MAREK: Najgorsza dziura w PL
13.02.2023, 20:08 100% elblążanin: Stagnacja Elbląga cd......
13.02.2023, 20:12 Do_pomorskiego: Ojej, jacy nagle dobrodzieje. Z mieszkańcami chcą konsultować, bo im niewygodnie wybrać przejęcie portu. To mają być kuźwa władze miasta? Ludzie którzy boją się podjąć decyzję, żeby nie było na nich. Za co Elbląg zasłużył sobie, żeby takie coś nim rządziło? Bezpłciowość, beznadzieja bierność na każdym poziomie. Krynica morska, największy wróg przekopu, rozbudowuje sobie marinę z myślą o ruchu na zalewie. Tolkmicko i Frombork inwestują. Tylko u nas jak zwykle bezradnie rozkładają ręce. Nie oszukujmy się, ci ludzie od początku byli przeciw przekopowi. Nie udało im się zatrzymać to chociaż chcą utrudnić rozwój portu. Gdyby im zależało to już OD LAT by biegali jak nakręceni szukając inwestorów. A nie, przepraszam, przecież od lat negocjują Żywcem teren :) No nie wyszło no :)
13.02.2023, 20:26 parismatch: Kto nie wie, to nie wie
13.02.2023, 20:31 Farsa : Kompromitacja i nieudolność oraz co najgorsze brak odwagi i decyzyjnosci i zrzucenie odpowiedzialności na mieszkańców !!!
13.02.2023, 20:36 Stefan Rembelski: Od Krynicy Morskiej po Pasłęk występują złoża uranu a na Suwalszczyźnie występują największe w Europie złoża wolframu, wanadu, tytanu i metali ziem rzadkich. Dlaczego ich nie wydobywamy - ponieważ się jeszcze na dzisiaj nie opłaca. Podobniie jest z portem - inwestycje w port dzisiaj musiałyby być na poziomie 500 mln złotych aby to miało sen i było kompleksowe bez gwarancji powodzenia i zwrotu środków. Środków których miast nie ma i mieś nie będzie jeszcze przez wiele lat. Zatem niech miasto nie wkręca mieszkańców w puste konsultacje i przekaże to zadanie skarbowi państwa do puki jest jeszcze tym zainteresowany, bo po wyborach to zainteresowanie zniknie i zostawi prezydent Wróblewski Elbląg z ręką w nocniku. Małe zadanie jakim jest naprawa dziur w jezdniach przerasta miasto - a port??
13.02.2023, 20:46 I co jeszcze: PR,estańcie ćwiczyć P O i PSL i SLD to przez was cyrk i zastój w Elblągu. Port pod skrzydła rzadu i ruszy rozwój. A tak gadanie i czekanie tylko na co. Parodie ROBICIE.
13.02.2023, 21:51 Bezczelni do końca : Zostalo tylko parę miesięcy tego towarzystwa , ktore ulegające wzajemnej nienawiści, zawisci i zlosliwosci przestalo myśleć o nas mieszkancach i o Elblągu i przesciga się w tym; aby być, trwać i zostać mimo że spuscizną tych kadencji jest degradacja miasta! Z tym będą kojarzeni i tak oceniani więc może wystarczy tej miernoty i farsy za pieniądze podatników Drodzy Państwo! Wstydu nie macie bo stanowiska i pieniądze oczy wam przeslonily i zapomnieliście co nalezalo do waszych obowiązków!
13.02.2023, 22:18 Robert Koliński: Najważniejsze, że kasę dodatkową przytulili, darmozjady, a że nie wiedzieli nawet nad czym głosują? A kogo to obchodzi, skoro leniwi mieszkańcy i tak nie chcieli odwołać bumelantów w referendum? Jaki pan, taki kram. Możecie im teraz nagwizdać.
13.02.2023, 22:33 pop: jak w radzie będą tacy debile jak pan na 13 zdjęciu to nic w Elblągu nie będzie
13.02.2023, 23:07 jurek: Panie Lewandowski ile Pan zainwestuje w Port ? Może Pan wskaże chętnych inwestorów ? Pan Rembelski ma rację port może być Państwowy a i tak będzie tu a nie przeniesiony. Miasto i tak będzie zarabiać. Na enigmatycznych inwestorów można czekać lata. A wystarczy prześledzić inwestycję pod Świną !
14.02.2023, 08:01 WychodzimyzUE : Najgorsza rada w historii miasta. Siedzą cicho i boją się harleya. Są mierni,bierni,harleyowi wierni. Bardzo szkodzą miastu. Pozostaje zrobić wszystko żeby żaden z obecnych radnych po wyborach nie znalazł się ponownie w ratuszu. Czas na rewolucję i gruntowne zmiany. Ta rada miejska zawiodła i zawodzi. Nie tego się spodziewałem. Milczenie owiec w elbląskim wydaniu.
14.02.2023, 08:18 Anty-kolinski: Kolinski, nie zapominaj, że za bardzo się nie oglaszaliście z tym refrendum i w sumei ludzie nie wiedzieli co i jak. Nie chcieliście wyjśc do umęczonych mas, nie ogłaszaliście się w mediach społecznościowych to teraz macie. Zmarnowalisćie jedyną szansę na odwolanie tego marazmu, a jeszcze daliście im oręż w dłoń, bo się z was smieją i czują sie jeszcze mniej zagrożeni. Jesteście winni.
14.02.2023, 08:26 Do anty koli...: Ten się smieje kto się śmieje ostatni, a jaka przyszłość przed starymi dziadami i babami? Ich czas mija i bez referendum więc spokojna wasza rozczochrana -:) nie ma nic gorszego niz odejść w niechwale i niechęci ludzkiej
14.02.2023, 08:50 Rambo11: Witam-przejęcie pakietu większościowego przez skarb państwa obsadzenie na stanowiskach nieudaczników (niektórzy już teraz biorą niezłą kasę)to jest myśl przewodnia przed nadchodzącymi wyborami, czują pismo nosem -następnie przejęcie przez jąkałę Obsrajtka portu tak myślą patrioci z pis.Pani Lisewska rozbawiła mnie stwierdzeniem że chce wiedzieć co ma odpowiedzieć obywatelom ?ja Pani podpowiem nie kłamać i powiedzieć że wasze myślenie kończy się na Nowogrodzkiej i sami nie możecie bez pozwolenia iść do WC--- PROSTA SZCZERA ODPOWIEDŻ.
14.02.2023, 09:03 Borys, dostarczaj!: No i mamy poziom intelektualny "radnych" i "prezydenta" - wypisz, wymaluj, biuro polityczne nieboszczki PZPR. Trzeba nie mieć godności, przyzwoitości i honoru by za "dietę" dać tak sobą pomiatać. Oni wyrazili zgodę by ich oceniano w zabawie portalowej " chcesz być prezydentem?".Obłęd umysłowy zbiera coraz większe żniwo. Zostańcie przy Piekarczyku i tężni, albo uprawiajcie marchewkę w niecce basenu Adolfa. Poziom elektoratu który to wybrał jest porażający.
14.02.2023, 09:10 ~ do nieroba: ~ Za brak zgody mieszkańców na odwołanie super intelektu miejskiego odpowiada Stefan a nie mieszkańcy. Cel dla którego Stefan wykonał tą nieudolność zna tylko on. Teraz zajął się wydobyciem i magazynowaniem w piwnicy pierwiastków ziem rzadkich, nie mylić z czym innym rzadkim.
14.02.2023, 09:24 nos i tabakiera: Popatrzcie na główne foto i pomyślcie na jego podstawie kto rządzi Elblągiem i jaka jest hierarchia na tej sali. Pierwsze wrażenie i odpowiedź. Później posłuchajcie Wróblewski - Pruszak i domyślcie się kto kogo poucza i stawia do kąta. A wystarczyło by oportunizm Antka został w domu i w uchwale pojawiły się terminy, zasady, pytania do ludu. Coś zwyczajnie normalnego. Ale lepiej jest ostatnim tchnieniem i rzężeniem wyrazić jeszcze raz swoją osobowość.
14.02.2023, 09:29 Truso: Odczepcie się od Stefana,to dobry i mądry człowiek.Elbląska mentalność to taka,że czeka się na gotowca, a co ty zrobiłeś takiego,aby referendum się odbyło?Ja od Stefana wziąłem listy i ganiałem po mieście w celu zbierania poparcia,zebrałem sporo.Wniosek jest prosty- gdybyśmy byli społeczeństwem obywatelskim,liczba podipsów przekroczyłaby dwukrotność wymaganych,a tak mamy to co mamy- maj 2024.
14.02.2023, 09:37 homo, nie sapiens: Wg Wróblewskiego to on ma przywileje i brak obowiązków. Jakim prawem ktoś będzie mu cokolwiek nakazywał i oczekiwał wykonania. Wyhodowaliście coś co pożarło resztkę waszej przyzwoitości. Intelekt i przyzwoitość jest przeszkodą w rodzinach sycylijskich. W całej "koalicji" nie ma ani jednego odważnego? Macie wykształcenie, rodziny, pouczacie innych i nie wstyd wam za te zwieszone łby? Tak ustalano u Czerniakowa składy transportów do Auschwitz - jeden kazał, reszta za kromkę chleba się na wszystko zgadzała. Głupia, prymitywna sprawa "konsultacji portowych" ujawniła o was coś co ukrywaliście przez 50 - 70 lat.
14.02.2023, 10:01 Joanna,: Dziwne - szlachta chce rozmawiać z ludnością??
14.02.2023, 10:22 Hania .: Najpierw niech przekopią tam jest ił i muł . zobaczymy jak to wyjdzie i jak długo będzie działać . Przy najmiejszym stormie będzie wszystko zamulone i wróci tak jak jest do 2 m głębokości.
14.02.2023, 10:45 Wet: Kto za to zapłaci, może prezydent i 2 Vice , niech senatorek dołoży. Władze tragicznie nieudolne, same powinny podać się do dymisji.
14.02.2023, 11:32 Kat Na Idiotów: Wnoszę do Wielkiego Ptaka o złożenie i przyjęcie uchwały, która zobowiąże wszystkich radnych oraz urzędników do tego, że jeśli komentują artykuły podpiszą się z imienia i nazwiska...bo tak mamy Matrix na sesji jedno, w kamieniczkach drugie, a w postach trzecie...?
14.02.2023, 12:30 ikiv: Rządy lewicy zawsze były , są i będą nieudolne.
14.02.2023, 18:42 Robert Koliński: Anonku tchórzliwy, zapewne skorumPOWany i/lub w komitywie z tymi darmozjadami - to tylko i wyłącznie wasze lenistwo obywatelskie, w tym intelektualne, jest odPOWiedzialne za brak referendum w Elblągu, bowiem kwestia ta była nie tylko nagłaśniana w mediach i społecznościówkach, ale przede wszystkim usilnie zwalczana przez nieudolniaków ratuszowych, jak również cenzurowana m.in. przez pato-inteligencję szczekającą dziś tchórzliwie w komentarzach. W dodatku zawiązana została koalicja anty-referendalna, od nieudaczników bezpośrednio ratuszowych POcząwszy, przez czynowników z biura POselsko-senatorskiego trzęsących zadkami o synekury, na cenzorskich i nierzetelnych mediach lokalnych skończywszy. Btw, ktoś jeszcze ma taki myk, że blokują go na PO**elu sprzedajnym, zaś na info.elblag (...)
14.02.2023, 19:34 StanUmysłu: A ja wiem, ale nie powiem. Kto jest ZA, przeciwów nie liczymy.
14.02.2023, 19:36 Lobo51: Opina Pani Krysi z mięsnego czy Pana Kazia z pod budki z piwem nie odpowie na żadne pytanie. Oni się po prostu na tym nie znają . Na temat powinni wypowiedzieć się fachowcy. Rade Miejską wybraliśmy po to żeby określała kierunki rozwoju miasta a jak się nie nadają to niech kury hodują. Poczekajmy na nowy rząd uczciwy i działający zgodnie z prawem wtedy na pewno środki się znajdą. Ci Panowie reprezentujący PiS są przeciwnikami rozwoju Miasta co było widać jak ich posłowie reprezentujący Region głosowali w sprawie Elbląga a są to niejaki Krasulski z Elbląga, Babalski , Ołdakowski , Gontan. Oni reprezentują linię partii nie Elbląga czy Regionu. To że Elbląg niema szczęścia do władz to już inne zagadnienie. Wyborcy w 50% to analfabeci ekonomiczni i polityczni. Najważniejsza jest stagnacja
14.02.2023, 20:46 100% elblążanin: Państwo Radni portu chcecie..... najpierw kładkę na rzece Elbląg trza naprawić !!!
15.02.2023, 00:34 Głos Ludu: Traks to stan umysłu…
15.02.2023, 17:02 ulka: Pytanie było proste : czy mają być konsutacje ? Albo chcemy albo nie. Jesli tak, to wtedy opracowuje się plan działania. Co,kiedy,jak itd. Nie rozumiem,skąd taka napastliwa narracja! Wszystko po kolei !


Inne artykuły:

Słupki na Moście stoją od pół roku. „Czy naprawdę nie można go zrobić raz a porządnie?
Słupki na Moście stoją od pół roku.„Czy naprawdę nie można go zrobić porządnie?" (23)
"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie."
"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie." (3)
Witamy w Elblągu: Cezarego, Leona, Fabiana i małego elblążanina
Witamy w Elblągu: Cezarego, Leona, Fabiana i małego elblążanina
Jak szybko ZUS rozpatruje wnioski o 500 plus?
Jak szybko ZUS rozpatruje wnioski o 500 plus? (2)
Na terenie Warmii i Mazur żołnierze 4W-MBOT opiekują się blisko 50 kombatantami, którzy są żywą legendą
Na terenie Warmii i Mazur żołnierze 4W-MBOT opiekują się blisko 50 kombatantami (2)
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki I LO
Wybierz Najpiękniejszą Parę Studniówki I LO (3)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.