Raz w tygodniu, na łamach naszego dziennika publikowaliśmy ankiety, w których pytaliśmy o to, kto zdaniem naszych czytelników powinien reprezentować daną partię w walce o fotel Prezydenta Elbląga. Zwycięzcy poszczególnych ankiet staną w szranki w ostatniej, finałowej ankiecie. W ostateniej (przed finałem) ankiecie skupiliśmy się na politykach Komitetu wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że wybory do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów, które miały być przeprowadzone jesienią 2023 roku, odbędą się wiosną 2024 roku.
Politycy mają zatem rok, by przekonać do siebie wyborców. Jakie obecnie w Elblągu panują polityczne nastroje? Kto swoim dotychczasowym działaniem zraził do siebie elblążan, a kto zaskarbił sobie ich sympatię?
W pierwszej ankiecie skupiliśmy się na politykach Koalicji Obywatelskiej/ Platformy Obywatelskiej. Wygrał w niej 63-letni Antoni Czyżyk – Przewodniczący Rady Miasta w Elblągu i dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
W drugiej głosy można było oddawać na polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tu największym poparciem cieszył się 35-letni Andrzej Śliwka - Wiceminister Aktywów Państwowych.
W trzeciej ankiecie przyszedł czas na Lewicę. Tu czytelnicy postawili na posłankę 51-letnią Monikę Falej.
W czwartej ankiecie prezentowaliśmy kandydatów z grupy Open. Wybraliśmy cztery osoby, które angażują się w życie naszego miasta (w szczególności te polityczne). Głosy można było oddawać na: 44-letniego wicewojewodę warmińsko-mazurskiego Piotra Opaczewskiego, 46-letniego radnego Pawła Fedorczyka, 55-letniego radnego Bogusława Tołwińskiego i 66-letniego Stefana Rembelskiego, byłego pełnomocnika grupy inicjatorów referendum mającego na celu odwołanie Prezydenta Elbląga oraz Radę Miasta w Elblągu.
Na Piotra Opaczewskiego zagłosowano 256 razy, a na Pawła Fedorczyka 255. Ze względu na tak małą różnicę głosów Wydawca info.elblag.pl podjął decyzję o zakwalifikowaniu obu polityków do finałowej ankiety, w której będą mogli zmierzyć się jeszcze raz. Jednak po rozmowie z kandydatami przyznaliśmy, że w wyborach wygrana to wygrana (nawet o jeden głos), dlatego do kolejnego etapu głosowania przejdzie tylko Piotr Opaczewski.
Serdecznie dziękuję Elblążanom za dużą aktywność i udział w badaniu sondażowym preferencji wyborczych w naszym mieście, zorganizowanym przez redakcję info.elblag.pl. To bardzo cenne - już na tym etapie sondażu widać, że w Elblągu jest miejsce dla każdego, dla ludzi o różnych poglądach, różnych zapatrywaniach na sprawy i problemy Elbląga. Ze względu na to, że nie mam jakichkolwiek ambicji politycznych czy prezydenckich oraz fakt, że zdobyłem jednak drugie miejsce w badaniu jestem za tym, by nie brać udziału w dalszym głosowaniu. Pozostałym kandydatom życzę powodzenia
- powiedział w rozmowie z nami Paweł Fedorczyk.
W ostatniej (przed finałem) ankiecie zapytaliśmy: Kto powinien zostać kandydatem na Prezydenta Elbląga w wyborach 2024? Zaproponowaliśmy kandydaturę polityków z Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego - obecnego Prezydenta Elbląga 64-letniego Witolda Wróblewskiego (od lat związany z Polskim Stronnictwem Ludowym zdecydował się na urząd Prezydenta Elbląga kandydować z własnego komitetu), a także radnych KWW Witolda Wróblewskiego 67-letniego Marka Burkhardta, 54-letniego Krzysztofa Konerta i 54-letniego Marka Osika.
Daliśmy również możliwość oddania głosu na "Innego kandydata" oraz wariant, że "KWW W.Wróblewskiego nie powinien wystawiać swojego kandydata".
Głosować można było od 10 lutego, od godz. 19.00, do dziś (16 lutego), do godz. 9.00. W sumie oddano 610 głosów.
Najwięcej, bo 257 głosów (42 proc.) zdobył wariant "KWW W.Wróblewskiego nie powinien wystawiać swojego kandydata".
Na drugim miejscu znalazł się Marek Osik, na którego głosowało 23 procent głosujących (140 głosów). Na podium znalazł się też opcja „Inny kandydat” (13 proc., czyli 82 głosów).
Pozostali kandydatci zdobyli: Burkhardt Marek - 8 proc. (49 głosów), Konert Krzysztof - 7 proc. (43 głosów), Wróblewski Witold - 6 proc. (39 głosów).
Wyniki tej ankiety dają do myślenia. Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r. przeprowadzaliśmy ankietę, w której zadaliśmy pytanie: Jaką ocenę wystawiasz W. Wróblewskiemu za 8-letnią prezydenturę? W ankiecie oddano w sumie 847 głosów.
Zdecydowana większość z nich, bo aż 73 proc. to oceny, którymi uczeń chwalić się nie lubi. Największą ilość wśród wystawionych ocen osiągnęła ocena niedostateczna. Trzymając się szkolnego sposobu obliczania końcowej oceny wyliczyliśmy średnią z uzyskanych ocen. A ta dała Prezydentowi Wróblewskiemu ocenę: dopuszczający (średnia 2,23).
Natomiast w kwietniu 2022 r. sprawdzaliśmy, jakie wówczas panowały nastroje polityczne w naszym mieście. Zadaliśmy pytanie: „Na kandydata której formacji politycznej zagłosowałbyś w najbliższych wyborach na Prezydenta Elbląga?”. Udział w głosowaniu wzięło 1481 osób. Obecny Prezydent Elbląga Witold Wróblewski zdobył tylko 1 proc. (18 głosów).
Oznacza to, że w kolejnej ankiecie nasi czytelnicy wyrazili niezadowolenie z poczynań obecnego Prezydenta Elbląga.
W środę (22 lutego) zapraszamy do głosowania w naszej ostatniej ankiecie, w której zmierzą się zwycięzcy poszczególnych ankiet!