Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
06.04.2023 11:30

Port miejski czy rządowy?


Port miejski czy rządowy?


Witold Wróblewski miał osiem lat na rozwój portu. Niestety, jego niechęć podejmowania strategicznych i odważnych decyzji doprowadziły do ogromnej stagnacji miejskiego portu - przekonuje Andrzej Śliwka w ulotce, która ma zachęcić mieszkańców do "zagłosowania" za przejęciem elbląskiego portu przez rząd.

 

 

Spór między elbląskim samorządem a rządem przybiera na sile. Teraz już nie chodzi tylko o pogłębienie ostatnich 900 metrów toru dostępowego do portu, ale o to w czyich rękach znajdzie się port. Rząd zaproponował, że dofinansuje Zarząd Portu Morskiego w Elblągu kwotą do 100 mln zł, w zamian za przejęcie przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego w spółce komunalnej. Władze miasta nie chcą się na to zgodzić i twierdzą, że pogłębienie toru dostępowego do portu to obowiązek rządu. Teraz w konflikt zaangażowani zostali również elblążanie.

 

 

Ratusz zamierza przeprowadzić badanie opinii publicznej. Wtedy mieszkańcy zostaną zapytani o to, czy chcą, aby port nadal był komunalny, czy rządowy. Na razie trwa kampania informacyjna, ulotki "Powiedz tak miejskiemu portowi" rozdawane są elblążanom przy każdej możliwej okazji n.in. podczas miejskiego święta sportu.

 

Swoją akcję rozpoczęła również druga strona. Społeczny komitet powołany przez Prawo i Sprawiedliwość zbiera podpisy elblążan pod "deklaracją poparcia dla dokapitalizowania 100 milionami złotych portu w Elblągu i uczynienia go IV portem morskim RP o podstawowym znaczeniu dla gospodarki", co miałoby się wiązać z przejęciem portu przez Skarb Państwa. Komitet ma również swoją ulotkę. Czytamy w niej, m.in. że "Pan Witold Wróblewski uparcie odrzuca oferowaną pomoc. Bardziej zależy mu na tym, kogo mianuje dyrektorem portu, niż na rozwoju całego miasta?".

 

 

Rząd ma przygotowane 100 mln zł na inwestycje w porcie. Wiemy, że Elbląg stoi przed historyczną szansą! Jest nią budowa IV Portu Morskiego RP w Elblągu. Obecnie port wegetuje, na tle krajowych i zagranicznych konkurentów wygląda on dramatycznie, a prezydent miasta nie przedstawia wizji jego rozwoju

 

 

- Cytat z ulotki. Pod tekstem podpisany jest Andrzej Śliwka.

 

 

Wydrukowaliśmy zaledwie trzy, cztery tysiące sztuk tych ulotek. Osoby, które zbierają podpisy, przekazują je mieszkańcom, tak aby mieli oni pełną wiedzę, za czym podpisują deklarację. Zbieramy podpisy dopiero od tygodnia, idzie nam nadzwyczaj dobrze

 

- mówi Rafał Traks, przewodniczący społecznego komitetu.

 

 

NJ

Artykuły powiązane

:

Wiceminister Andrzej Śliwka: Już czas zakończyć upór władz miasta
Wiceminister Andrzej Śliwka: Już czas zakończyć upór władz miasta (44)
Zbierają podpisy,by elbląski port stał się IV portem RP. „Chcemy,aby w Elblągu był port rangi Gdańska, Gdyni, Szczecina"
Zbierają podpisy, aby elbląski port stał się IV portem RP (76)
Afera na sesji RM z portem w tle? Radni "za" konsultacjami z mieszkańcami, o których nic nie wiedzą
Radni "za" konsultacjami z mieszkańcami, o których nic nie wiedzą (31)
Radni nie mogli dojść do porozumienia. W tle 100 mln zł dofinansowania na rozwój elbląskiego portu
Radni nie mogli dojść do porozumienia. W tle 100 mln zł dofinansowania (21)

Komentarze (47):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
02.04.2023, 12:12 Wymowne i widoczne !: Na twarzy wychodzi to co mamy w środku!
02.04.2023, 12:15 Artykuł przewazył wybór : Po sensacjach opisanych przez Rembelskiego i komentarzach będę głosować za portem państwowym!
02.04.2023, 13:33 POlak: Władze Elbląga tak jak PO Tuska dbają o interes Niemiec. Po co w Elblągu ma dynamicznie rozwijać się port jak mamy port w Hamburgu.
02.04.2023, 15:31 widziałem to co napisałeś: Piszesz barany. A kim ty jesteś .Schowałeś się za ekran komputera i wypisujesz inwektywy, i oceny portalu podpisując się za każdym razem innym nickiem i chamskim językiem. Kim jesteś tchórzu. Powinni to co napisałeś przekazać do odpowiednich służb Podpisz się i pokaż że jesteś odważny. Żal że nie trzymają palca w d...e gr...
02.04.2023, 16:47 Zaburzeni wyborcy Zaburzanie. Co wy robicie?: Pomimo, że nie ufam takim ludziom jak radni PiS, cieszę się bardzo, że mogę wreszcie zobaczyć aktualne zdjęcia prezydenta w pełnej krasie; uważam, że wygląda bardzo groźnie. Jak Iwan Groźny. Jako były pracownik urzędu przestałem się dziwić, że ktoś taki jest włodarzem miasta. I nie wynika to z tego, że jest taki mocny, tylko z faktu, że opozycja z pisiorkami na czele w kadencji 2014-2018, na to mu pozwoliła. A mogła zrobić wszystko. Ale nie z radnym listonoszem na czele. Politykiem trzeba się urodzić, ciężko się tego nauczyć. Mimo wszystko szacunek za fotę i nie pokazujecie jej dzieciom przed spaniem. Tak na wszelki wypadek.
02.04.2023, 17:14 mieszkaniec : Moim zdaniem Jak rząd z panem Kaczyńskim i Wilkiem zaczęli od wbicie łopaty w ziemię na plaży i wytyczenie trasy to niech ją dokończą i oddadzą ją w gotowości do użytku a nie przerzucanie obowiązków na kogoś innego .Jak tak to powinnością było spotkanie się oficjeli , uzgodnienie obowiązków podpisanie umów i byłby spokój
02.04.2023, 17:17 Truso: Brawo Panie ŚLIWKA i brawo wszystkim ludziom dobrej woli,bez względu na orientacje polityczne,za to że przemawia przez was logika i lokalny patriotyzm.Czas skończyć z marazmem i niszczeniem naszego miasta przez ludzi,którzy niszczą Elbląg.
02.04.2023, 18:26 100% elblążanin: A może czas na spotkanie dwóch Panów: twarzą w twarz .....
03.04.2023, 07:40 Brednie: Elbląski port czy będzie miejski czy państwowy zwróci się z przekopem za jakieś 500-600 lat. A mydlenie ludziom oczu politycznymi bredniami to idealna pożywka przed wyborami.
03.04.2023, 08:01 Alex: Brawo Panie Śliwka. Oddaję swój głos za przejęciem Portu przez Rząd.
03.04.2023, 08:38 Chabotex : Jeśli port Pozostanie we władaniu ćwierka i motorówki to skończy jak najwiekszy w Europie basen przy spacerowej,prom na nogacie lub mostek elewów. Ci nieudacznicy wszystko nad czym mają władzę to doprowadzą do ruiny.
03.04.2023, 09:47 kez: Czy te pierwsze "wielkie" litery imienia i nazwiska nie świadczą o manii ... wielkości?
03.04.2023, 10:40 elblążanka: Port powinien pozostać elbląski!!! Ma pracować na rzecz NASZEGO miasta, a nie nabijać kasy rządowi i jego poplecznikom!!!
03.04.2023, 11:26 Joanna,: Problemem Elbląga i portu jest prezydent Wróblewski i Olsztyn. Olsztyn boi się ze Elbląg zyska większą pozycję a Wróblewski słucha rozkazów Olsztyna. Ot i cały problem.
03.04.2023, 11:40 Tadd: Podziwiam naiwnych. Już widzę jak do "rządowego" portu wpływa prom zbudowany w Szczecinie wiozący podzespoły do 1 miliona samochodów elektrycznych. A za nim masowce z prefabrykatami do programu "mieszkanie+". Tu nie chodzi o port tylko o szczucie ludzi na siebie. To są pismetody.
03.04.2023, 19:28 Przejazdem z Bydgoszczy : Dzień dobry. Odwiedziłem jesienią 2022r Państwa miasto. Odbyłem spacer uliczkami Starego Miasta, bulwarami i mostami. Wasze miasto ma fantastyczny potencjał, ale niestety nie jest w pełni wykorzystany. Jeśli zostaną wykonane pewne inwestycje to ma szansę stać się niezmiernie urokliwe, na wzór Głównego Miasta w Gdańsku. Porównywałem stan dzisiejszy z przedwojennymi zdjęciami, jako turysta mogę wyliczyć konieczne inwestycje, które sprawią że miasto będzie atrakcyjne dla odwiedzających: 1. Odbudowa fontanny na Starym Rynku. 2. Odbudowa kamienic nad rzeką z zachowaniem ich historycznego kształtu, ale z bramami będącymi wylotami ulic biegnących ku rzece. Knajpki, winiarnie, piwiarnie, rejsy białej floty ożywią to miejsce. 3. Odbudowa najcenniejszych kamienic zgodnie z ich historycznym kształtem tak jak odbudowano Kamienicę Królewską. 4. Odbudowa ul. Bednarskiej z zachowaniem jej przedwojennego klimatu (coś na kształt ulicy Mariackiej w Gdańsku). 5. Odbudowa całej Ścieżki Kościelnej. 6. Odbudowa ratusza i rewitalizacja Placu Słowiańskiego. Aż się prosi postawić na cokole w fontannie pomnik królowi Zygmuntowi Augustowi. 7. Postawienie kamieniczek na Wyspie Spichrzów charakterem nawiązujących do Starego Miasta, co "domknie" teren nad rzeką upodabniając go klimatem do tego panującego nad Motławą. 8. Budowa mariny w obrębie Wyspy Spichrzów wraz z klimatycznym osiedlem (formą nawiązujących do spichlerzy) tak jak w Gdańsku. 9. Niektóre kamienice są zbyt pastiszowe i wymagałyby prac poprawiających elewacje. Brakuje drzew na uliczkach Starówki, które dodałyby życia. Przepraszam jeśli się "wymądrzam", ale o ile starówka w Gdańsku "patynuje się" z każdym rokiem o tyle zbyt ekstrawaganckie elewacje będą brzydko się starzeć. Uważam, że retrowersja skrzywdziła np. stary ratusz. Gdańsk to też rekonstrukcja, ale zachwyca turystów. To taka subtelna różnica. Pozdrawiam i życzę aby Elbląg doczekał się zakończenia odbudowy i aby port morski został jak najszybciej otwarty. Rozwijający się handel da bowim impuls do rozwoju całego miasta. Pozdrawiam.
03.04.2023, 20:07 Do Chabotexu: Ale Ty jesteś głupi. To ruiny Polski właśnie doprowadza rząd PIS, oni za co się wezmą to spieprzą albo rozkradną. Takiego Elbląga chcecie? A nawiasem mówiąc to trole pisowskie ostro mieszają elblążanom w głowach ale na nic to się nie przyda. Większość elblążan, tak myślę swój rozum ma i nie da się nabrać na te ich manipulacje.
03.04.2023, 21:24 Lobo51: Jestem ciekawy skąd ta Śliwka weźmie te 100mln.
04.04.2023, 07:54 Krzysztof : Zorganizować referendum i odwołać postkomuchów z miasta ,gdyż hamują rozwój miasta Elbląga, uniemożliwiając rozbudowanie portu i stworzenie ponad 1000 miejsc pracy
04.04.2023, 09:42 Do bydgoszczanina( bydgoszczanki): Dziękuję za opinię o moim mieście osobę przyjezdną,opinie o elbląskim Starym Mieście i Wyspie Spichrzów są zbieżne z moimi,prawdą też jest,że obszar tej dzielnicy powinien być zabudowany w 100%, tak jednak nie jest.Brak zabudowy,wspomnianego już Targu Rybnego,swoisty pas startowy zamiast kamieniczek,pomiędzy Rybacką a Mostową,parking zamiast kamieniczek przy ulicy Przymurze i jeszcze pełno samochodów wzdłuż Mostowej,Kowalskiej,Studziennej,Garbary czy Św.Ducha- psuje klimat tej części miasta. Elbląg potrzebuje w magistracie pasjonatów miasta, ludzi wykształconych i mądrych- czy tacy są w UM?
04.04.2023, 13:36 Seypp: W. Wróblewski wrzuć teraz , nowa prezydent w Elblągu . Bo Wróblewski źle projektowa !!!
04.04.2023, 17:23 Och-Ach: Duże porty w Polsce sa polskie i dobrze sobie radzą tylko masz ktoś sabotuje i wiadomo kto.Co robi w ratuszu codziennie senator z PO Wcisła.Zachowuje się jak u siebie.Może chce oddać port pod Olsztyn. Dosyć mamy Olsztyna wystarczajaco nasz okradli zabrali wszystyko co się dało teraz chcą port pod swój zarząd. Musimy wszystko zrobic żeby polski rząd wziął to w swoje ręce. Ilu ludzi w ratuszu straci posady zeby zrobić wolne stołki dla ludzi z Olsztyna.Kto będzie płacił im za delegacje? Mamy swoich fachowców i nie damy Olsztynowi się panoszyć w Elblagu. Wcisła wypad z Elbląga.
04.04.2023, 17:31 urgo: Koniecznie rządowy nie może być innej opcji.
04.04.2023, 19:36 Józef : Tylko państwowy. Jak każdy liczący się port.
04.04.2023, 22:40 Arc: Czy jedni czy drudzy to takie same złodzieje, a elblążanie i tak nic nie będą mieli z tego portu.
05.04.2023, 06:45 Olsztyn na ratunek : Koniecznie napiszcie o gali przedsiebiorczosci-:) Bo podobno Prezio otrzymal nagrodę kosyniera przedsiębiorczości!!! Pyranie z kogo zakpil Olsztyn ? Z nas czy..... nie z nas???
06.04.2023, 11:35 taka sprawa: o przynależności portu decyzja należy tylko i wyłącznie do władzy! ale wymyślono ankietę aby pozbyć się odpowiedzialności! i to słuszny fortel! Cała wina spadnie na mieszkańców a władza będzie miała ubaw i wymówkę i na kogo zrzucić winę czy za marazm elbląskiego czy za oddanie Państwu! trzeba przyznać ze wpadli na mądry pomysł1 tylko nie każdy się nabierze i ja udziału w tej farsie nie wezmę! po to jest wybrana władza aby odważnie podejmowała decyzje i ponosiła za nie odpowiedzialność a nie zwalała robotę na mieszkańców!
06.04.2023, 11:54 lucjan: czy PiS i minister śliwka wykupili wszystkie strony INFO , że stale ich musimy oglądać.
06.04.2023, 11:59 anna: ~ widziałem to co napisałeś - z takimi poglądami ,to chyba pan przyjechał z Korei Północnej .
06.04.2023, 12:15 obiektywny: do Lucjan Wszystkie nie. Wszystkie to wykupił Wrobel na portelu
06.04.2023, 12:20 do taka sprawa: Ależ oczywiście, że wszystko jest pozorowane, przecież ratuszowcy nie maja żadnego pomyślunku, co do portu, nie mówiąc o kilkuset milionach. Sytuacja przed wyborami byłaby taka sama, jak dzisiaj, a to klęska prezydenta. Więc odpowiedzialność scedowana na mieszkańców z nadzieją, że będą za portem rządowym, a wtedy wykręt - tak chcieli mieszkańcy. Więc ja jestem za portem p. prezydenta, niech pokaże na co go stać.
06.04.2023, 12:45 Elblążanie : Tylko rządowy. PO nie daje sobie rade z Portem, z innymi rzeczami tez nie dają radę
06.04.2023, 13:00 elblązanin: tylko rzadowy Port !!!!Elblaga na nic nie stać,tylko szkopsko kacapsskie trole robią wszystko zeby Elblag sie nie rozwijał
06.04.2023, 13:06 w....y elblązanin: wszyscy polacy to jedna rodzina oprócz Donalda tego s*******a Precz z post komuną!!!i volksdojczami
06.04.2023, 13:25 Polka: Już raz pisałam: MIEJSKI TO MOZE BYC SZALET!!!
06.04.2023, 13:43 Gonić łotrów : POrt miał być harleyowo- motorówkowy aby później sprzedać go Niemcom,Niemcy Chińczykom i POrt w ten sposób skończy jak całe tereny po byłym zamechu czyli już nie będą należeć do Polski. O to chodzi tym lewackim łotrom oni wszystko sprzedadzą w obce łapy aby Polska dalej była koloniom podległym innym krajom i aby samodzielnie nie mogła się rozwijać. To zrobili lewaki po 1989 roku z polskim przemysłem elektronicznym, motoryzacyjnym, górniczym, stoczniowym. Polska nie ma już niczego. Zobaczcie na Niemców, Włochów Francuzów to są kraje samowystarczalne z własną gospodarką oni sprzedają oni zarabiają my nie mamy niczego.
06.04.2023, 16:08 Bsp : Skoro jak twierdzi Wróblewski miasto zainwestowało w port sto milionów złotych, to dlaczego chciałby on aby w spółce 49/51 procent partner rządowy włożył w nią więcej? Więcej czyli ile, 100 mln pln? Jeśli jak uparcie powtarza prezydent miasta w kasie Elbląga nie ma pieniędzy pomimo bardzo wielu potrzeb, to jak on myśli utrzymać port, zrobić dojazdy drogowe i kolejowe, wyremontować infrastrukture? Nawet dojazdowa ulica do zarządu portu od wojny chyba ani razu nie została naprawiona. Dziura na dziurze. Dlaczego Wróbel i Wcisla mydlą ludziom oczy o jakimś skoku PiS na ten cudownie prosperujący porcik a nie puszczą pary z ust, że każdy największy port w Polsce i nie tylko, to spółki Skarbu Państwa i samorządów, tak jak chce to zrobić rząd w Elblągu? Co panowie pragną ukryć że tak się boją dopuścić stronę rządową do tego przedsięwzięcia???
06.04.2023, 17:13 ABCDEFGH: Wróbel - za 0 złotych port się nie zrobi. Jakby rządziło PO to byś port oddał za darmo.
07.04.2023, 09:47 KKK: Metody rodem z komunizmu. Artykuł jest za sprawa Pana z PIS który to chwali port, jedzie po Wróblewskim jednocześnie propaguje jaki to PIS cudowny itp. Jak ktoś coś mówi że zrobi coś dla naszego czy waszego dobra a zwłaszcza polityk to łże jak kundel i tyle. W dodatku Pan z PIS nie mówi prawdy i nie podaje szczegółów z jakiego powodu Wróblewski tak zrobił tylko skacze mu do gardła sam nie wyjaśniając że to PIS i jego mania przekopu dała ciała bo nie zadbała o tor wodny i port a teraz zrzucają inwestycję o skali Państwowej na małe biedne miasto. Może i my z Elbląga jesteśmy biedni, ciężko pracujemy i nie mamy możliwości jak Warszawa ale nie jesteśmy idiotami i głupcami by nie widzieć i nie wiedzieć co się dzieję. Aaaa bym zapomniał do tego jeszcze zmasowany atak wynajętych zwolenników :D
07.04.2023, 11:45 Do KKK: Albo nie wiesz albo udajesz niedoinformowanego-regulacja z pogłębianiem rzeki Elbląg I nowy most w Nowakowie oraz pogłębianie toru wodnego między przekopem a ujsciem rzeki Elbląg to nic?Przestań fanzolić.
07.04.2023, 12:04 Precz: Nigdy więcej PO, PSL, SLD w um ratuszu.
07.04.2023, 12:49 Do KKK: Elbląg nie jest ani małym miastem ani biednym,to ośrodek z bardzo dużym potencjałem,nie ma tylko kto nim zarządzać.W ratuszu siedzą stare capy,dla których najważniejszy jest gruby portfel za nicnierobienie.To jest efekt tego, że my,elblążanie( nie ja),daliśmy się zmanipulować i teraz są tego efekty,jeszcze rok męczarni i demontażu miasta,jakoś zleci.
07.04.2023, 13:25 ruler: Rząd potrzebuje ciągle czegoś do przekazania Ukrainie. Jak będą mieli port, to możemy się spodziewać że natychmiast go przekażą w administrację walczącej Ukrainie. Tylko musimy jeszcze wszystko odpicować, włącznie z torem wodnym i obrotnicą.
07.04.2023, 22:31 Wesołych Świąt : Nigdy więcej starych, zmęczonych capów i starych złośliwych bab! To powinno być motto kampanii wyborczej bo przez te zasiedziale towarzystwa stracilo sie szacunek do stsrszych ludzi!
13.04.2023, 14:41 Lena : Port miejski
03.05.2023, 17:57 barbara: Port musi dalej pozostac w naszym miescie -czyli ELBLASKI IV PORT RP
05.05.2023, 10:38 zniesmaczony: Wróblewski chce spredac port niemieckiej firmie Hamburga. Po co im to skoro port przynosi straty? Hehe, bo maja w tym interes. A Miasto Elblag zamiast zarabiac na porcie jako wspóludzialowiec z panstwem woli sprzedac za bezcen niemcom.


Inne artykuły:

Cykl „Kino na Obcasach” powraca w kwietniu! - wygraj bilety
Cykl „Kino na Obcasach” powraca w kwietniu! - wygraj bilety
"Straty to blisko 100 tys. zł". Policjanci zatrzymali podpalacza
"Straty to blisko 100 tys. zł". Policjanci zatrzymali podpalacza
Kolejne wozy strażackie trafiają do OSP w naszym regionie
Kolejne wozy strażackie trafiają do OSP w naszym regionie (7)
62-latek zatrzymany na kradzieży alkoholu w sklepie przy Malborskiej
62-latek zatrzymany na kradzieży alkoholu w sklepie przy Malborskiej (1)
Elbląg: Remont mostu Wyszyńskiego. Prace ruszą nie wcześniej niż w przyszłym roku?
Elbląg: Remont mostu Wyszyńskiego. Prace ruszą dopiero w przyszłym roku? (2)
Skuteczne akcje funkcjonariuszy WMUCS
Skuteczne akcje funkcjonariuszy WMUCS (1)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.