Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
20.04.2023 11:00

W jaki sposób elbląski port przygotował się do przekopu? Wicewojewoda: Jest słabo, naprawdę słabo


W jaki sposób elbląski port przygotował się do przekopu? Wicewojewoda: Jest słabo, naprawdę słabo


Jawny Elbląg uzyskał od spółki zarządzającej portem odpowiedzi na pytania, w jaki sposób Port Morski Elbląg przygotował się do zakończenia rządowej inwestycji w kanał przez Mierzeję i rzekę Elbląg. Cóż, jest słabo, naprawdę słabo.Specustawę o Przekopie Mierzei Sejm uchwalił jeszcze w lutym 2017 roku. Powstał projekt i w 2018 roku ogłoszono pierwszy przetarg. Dziś rządowa inwestycja jest na ukończeniu. Na wykonawcę czeka jeszcze ostatni etap, czyli pogłębienie ostatnich dwóch kilometrów toru pomiędzy punktami P1 i P2 w granicach portu elbląskiego (mniej więcej od oczyszczalni ścieków po rozwidlenie rzeki i Kanału Jagiellońskiego). W punkcie P2 miała być zlokalizowana obrotnica.

Co przez ostatnie siedem lat robił Zarząd Portu? "Działał zgodnie ze statutem, rozmawiał i promował". To nie żart. W czasie gdy rządowa inwestycja szła pełną parą port elbląski rozmawiał i promował. Cudnie.

Trochę więcej dyrektor Zgliński rozpisał się odpowiadając na drugie pytanie Jawnego o konkretne inwestycje i działania.

W dużym skrócie wygląda to tak:
- wiele razy rozmawialiśmy z rządem
- przygotowaliśmy koncepcję budowy obrotnicy (to akurat potrzebne działanie ale a. za późno, bo dopiero w 2019 roku i b. poza koncepcją nie wydarzyło się nic więcej, nie ma projektu nie mówiąc o przetargu i budowie)
- chcieliśmy kupić jedną działkę w porcie ale się nie udało (poważnie)
- zabezpieczyliśmy inne działki miejskie poza granicami portu (cokolwiek to oznacza)
- wykonano jakiś plan zabudowy Wyspy Spichrzów i nabrzeża (ale tylko roboczy)
- wykonano kilka innych różnych opracowań
- próbowaliśmy pozyskać pieniądze z unii ale ponieważ spotkaliśmy się z odmową to szukamy dalej

To wszystko. Tak władze Elbląga przygotowały się na inwestycję. Przez Witolda Wróblewskiego - Prezydent Miasta Elbląg, Janusza Nowaka, Michał Missan - Wiceprezydent Miasta Elbląg i Jerzego Wcisłę - Senator RP przegapiamy właśnie nasze elbląskie pięć minut.

Z ostatniej szansy, czyli z porozumienia z rządem i przyjęcia setek milionów złotych na portowe inwestycje, Panowie skorzystać nie chcą. Bo nie.

 

Piotr Opaczewski
Wicewojewoda warmińsko-mazurski 


Artykuły powiązane

:

Czy elbląski port powinien stać się IV portem Rzeczpospolitej? Zapytaliśmy mieszkańców (zobacz materiał filmowy)
Czy elbląski port powinien stać się IV portem RP? Zapytaliśmy mieszkańców (film) (42)
Zbierają podpisy,by elbląski port stał się IV portem RP. „Chcemy,aby w Elblągu był port rangi Gdańska, Gdyni, Szczecina"
Zbierają podpisy, aby elbląski port stał się IV portem RP (76)

Komentarze (39):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
19.04.2023, 16:07 Troll: Oddać ten parking i koniec sprawy.
19.04.2023, 16:08 ...: To jest dramat . Ktoś powinien to zakończyć . Niektórym polityczna rozgrywka myli się z żywotnym interesem miasta i kraju . Nie może tak być dłużej .
19.04.2023, 16:53 Tomasz: bez czytania, odpowiadam na pytanie zawarte w tytule: Wcale.
19.04.2023, 17:35 Bsp : Żal czytać. Obciach dla miasta. Szkoda słów.
19.04.2023, 17:48 przepiękne CV: Nawet jeżeli państwo przekopie rzekę do "portu" a nawet mostu Wyszyńskiego, to "portu " i tak nie będzie. Nabrzeża jakoś funkcjonowały w komunie i latach 90-tych - wycieczki, wodoloty, barki , nawet jachty. Odpowiedź z "portu" jest odpowiedzią na pytanie: 1. Jak pracowity jest Wróblewski (nawet nie potrafi napisać wniosku o darmową kasę); 2. Jakich "fachowców" zatrudnia Wróblewski w UM za kasę mieszkańców - rozmawiają i "koncepcują" bo pracy w "porcie" nie ma. Państwo powinno przekopać ten sporny fragment rzeki i w ten sposób dosadnie pokazać jak wygląda nagi Wróblewski i jego zwis na sprawy miejskie. Gdybym tak pracował jak zarząd miasta i RM, to po trzech dniach byłbym już na ryjku na bruczku. Ryba psuje się od głowy nawet gdy tego łba od dawna nie ma.
19.04.2023, 17:49 Chester: Pisowscy czepili się elbląga jak rzep psiego ogona
19.04.2023, 17:57 Stefan Rembelski: To jest kwintesencja wyborów naszych, nas elblążan. Taki sobie zafundowaliśmy garnitur geniuszy, który tak zarządza portem i miastem i spółkami im podległymi. Zero pomysłów, zero inicjatyw . Za to arogancja , zarozumiałość , sobiepaństwo i działanie na szkodę miasta doprowadzone do perfekcji. Wszystko było w naszych rękach i będzie na wiosnę 2024 roku. Dialog z tymi ludźmi jest niemożliwy - chociaż nigdy nie należy tracić nadziei. Nawet Kiszczak i Jaruzelski się nawrócili....
19.04.2023, 18:22 Ściemka: Panie Zgliński, przez lata nadawał Pan na fali, że to port "feederowy" -karmiący, prawie Rotterdam, no i będą śmigały kontenerowce dowozowe. Teraz , gdy tak blisko, ani słowa na ten temat.
19.04.2023, 18:47 pajac pisowski: knocie pisowski slabo tez z wiaduktem na zatorze mowiles ze zawali sie a jednak stoi
19.04.2023, 19:44 ????: A kto bedzie latal z ulotkami miasta i nagabywał ludzi ???
19.04.2023, 19:46 Do Stefan R.: My tu juz ich nie chcemy! Ani patrzeć ani słuchać! Oby mial Pan rację !
19.04.2023, 19:49 100% elblążanin: Cienko to wygląda.......mam wątpliwości, a miałem głosować za portem dla Elbląga......
19.04.2023, 19:54 Chore paranoje : Cienko jest po prostu w mieście! Obraz jest tragiczny i upolitycznienie wszystkiego ! To jakaś obsesja i paranoja chyba zwariowali !
19.04.2023, 20:04 on idzie: Widząc co czyni Kukiz i kukizowcy, jeśli miałbym im zaufać, to jakbym zaufał ponownie Wróblewskiemu, psl, po lsd. Pewien facet dąży do tego by elektorat krzyknął za nim jak za Antkiem - "właściwy na właściwym". Jak się skończyło z bezbarwnym , niesamodzielnym Antkiem, tak będzie też z kukizowcem jeśli go wybierzecie. Co innego szarpać gitarę lub włosiankę i na tym zarabiać, a co innego robić coś dla ludzi. Będzie program, poszarpiemy.
19.04.2023, 21:03 Na ulicu mówią: Uwaga tu cytuję "... przygotowaliśmy koncepcję budowy obrotnicy (to akurat potrzebne działanie ale a. za późno, bo dopiero w 2019 roku i b. poza koncepcją nie wydarzyło się nic więcej, nie ma projektu nie mówiąc o przetargu i budowie) - chcieliśmy kupić jedną działkę w porcie ale się nie udało (poważnie)..." Panie Wróblewski nie pora posunąć specjalistę od ciepłej posadki po hotelarstwie jako ostatnie najsłabsze ogniwo ?
19.04.2023, 21:07 Do.... na ulicy mówią : Jak tak zaczną wszystkich posuwać to za chwilę ludzi do roboty zabraknie więc moze zamiast posuwaniem zajmą się uzdrawianiem gospodarczym miasta?
19.04.2023, 22:11 Fan Gargamela z PO: Panie Wróblewski żądam odpowiedzi jakim cudem ten magik jest od dekady dyrektorem? Czy Pan nad tym panuje jeszcze? Czy Pan to widzi i rozumie?
19.04.2023, 22:22 Szepty uliczne : Na ulicy szepczą ze za chwilę stary, przepocony, zardzewialy ukkad pierdol.....ie! z hukiem!
19.04.2023, 22:29 Ja też tu mieszkam : Mógł się Wróblewski zapisać w historii Elbląga jako taki sobie kolejny prezydent. Nieruchawy, o nieciekawej aparycji, bez charyzmy. Ale też i taki ktoremu zawdzięczamy wiadukt na Zatorze, kilka km ścieżek rowerowych, parę rond które poprawiły warunki komunikacyjne, odnowione parki a może i kąpielisko. Tymczasem zaczął rozrabiać z Wcisłą w sprawie portu. I teraz już coraz więcej Elblążan zastanawia się nad tym panem, czy warto mu ufać? Typowy urzędas z kompleksami i brakami wyobraźni. Lansujący się w garniturze przy otwarciu pojemnika na plastikowe odpadki. Wydający pieniądze na jakieś projekty do szuflady, pomniki po znajomości lub referenda. Miał to być godny uczeń swojego mentora, Henryka Słoniny. Ale jak widać format nie ten.
19.04.2023, 22:53 Won z ruskimi : Kiedy rozliczenie nieudaczników odpowiedzialnych za likwidację elbląskich zakładów mięsnych i doprowadzenie basenu przy spacerowej do ruiny? Elblążanie oczekują skazania niegospodarnych urzędników, bez tego nie można patrzeć w przyszłość.
19.04.2023, 23:01 do ja tez tu mieszkam: niestety nie ma nic gorszego niż spotkać na drodze zawodowej osoby zakompleksione czy to baby czy facetów , wtedy jest pozamiatane! będą szukać haków , deptać po piętach , mobbingować ! to taka ich słaba i charakterystyczna cecha, a wśród gryzipiórków szczególnie modna!
19.04.2023, 23:21 Zkjot: Wróblewski bez wstydu , spasiony , jąkający się bez składu i ładu leń . Dawno powinien być odwołany ten szkodnik .
20.04.2023, 07:46 Ciekawski: Czy to prawda, że pracownicy urzędu będą musieli w godzinach pracy "ochraniać" urn wyborczych w prywatnym folwarku W.W.??
20.04.2023, 08:17 nic odkrywczego: Ci co proponują posuwanie w UM muszą wiedzieć, że to jedyne zajęcie i czynność która w UM i RM , wprawdzie bez wzajemnej satysfakcji, ale wychodzi. Wynika to także z rotacji "dam" w głównym gabinecie i publicznych efektów tych wizyt. Pieniądze miejskie są tylko na fanaberie tychże odwiedzających "dam". Ci którzy wołają o mobbingu wiedzą też że to trwa od dziesięcioleci, a szczególnie mocne mobbingowanie widać w edukacji - tam jest to podstawa kierowania i zarządzanie z wykorzystaniem plotkarzy, donosicieli i dodatkowego wynagradzania tychże z miejskiej (nie państwowej) kasy. Skoro w oświacie dominują słupy, czerepak i podobni, to gdzie przyzwoitość i moralność? Akceptowana przez "niego" taka forma wychowania prowadzi do hodowli pożądanych następców - cwaniaków i gburowatych zamordystów.
20.04.2023, 08:32 POlak: Ta ekipa Wrobla pod wodzą PO Tuska działa w myśl zasady. Po co port w Elblągu skoro jest w Niemczech.
20.04.2023, 08:47 Do nic odkrywczegov: O mobbingu jeszcze przyjdzie nam poczytać!
20.04.2023, 09:37 123: Ludziska psioczą na UM a przy urnie zwyczajowo wygra PZPR. Elbląg to komusze miasteczko.
20.04.2023, 09:52 asdasda: Piotrze Opaczewski, a ty co w tym czasie i w tej sprawie zrobiłeś? Czemu dopiero teraz się obudziłeś? Jesteś tyle samo warty co reszta.
20.04.2023, 10:54 Ewa: Wstyd! Kto takich wybiera!
20.04.2023, 12:03 Ploterek: Ciężko wierzyć w słowa Opaczewskiego, który już kiedyś, a w sumie w niedalekiej przeszłości zapewniał elblążan, że wiadukt na zatorze to bubel i będzie katastrofa budowlana. No cóż, setki tysięcy aut przejechało już po nim i.....nic.
20.04.2023, 13:04 do ~ nic odkrywczego : Komentujący/ca zapewne z edukacji, tak często piszący/a o słupowaniu, mobbingowaniu. A co na kawkę przyjść nie można o Blondi, zaraz podlizywanie się, czy donoszenie. Przecież Margaret musi być zorientowana kto, co. A potem, po kawce tyłeczek obrabiają, ale w myśl zasady plują, a nie to deszczyk pada
20.04.2023, 13:44 Marek: Opaczewski nie ściemniaj. Pogłębienie państwowej rzeki jest obowiązkiem państwa. Jakoś od gminy Elbląg nie wymagacie by pogłębiała rzekę. Czysta polityka promowania Śliwki. A przecież w Elblągu to śliwka w kompot.
20.04.2023, 15:14 Lucyna: Kiedy tak "sprzyjajacy" Elblągowi wojewodowie i min. Śliwka przeniosą z Olsztyna do nas Wydziały Urzedu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego ,jak Krasulski i Kaczyński obiecali przed wyborami . Nikt nie jest lepszy od PiS -u w obiecankach .
20.04.2023, 16:01 taka prawda: Albo ja, albo nie będzie nic w Elblągu, tylko fontanny. Takie mamy rządy pana Wróblewskiego.Panie Rembelski, a było tak blisko końca. Ile jeszcze złego przez ten czas do nowych wyborów Nas napotka? Nie liczą się z potrzebami mieszkańców, butni, aroganccy, no ale maja władze i kto im co zrobi?Wiadomo było od początku rządów pana Wróblewskiego, ze nie liczy się interes mieszkańców.
20.04.2023, 17:06 Zapałki + Dziecko = Bajzel: Wojewoda, a więc też i Wicewojewoda jest zgodnie z prawem przedstawicielem Rządu w terenie, w tym przypadku województwie, więc jest zobowiązany do wdrażania programów rządowych oraz propagowania opinii prezentowanych przez władzę centralną. Stąd jego opinie są wyrazem zaleceń Rządu i musi on propagować ten kierunek. Dlatego jego oceny dotyczące portu nigdy nie będą obiektywne i nigdy nie będą popierały innych, które nie współdziałają z rządowymi. Nawet gdyby pochodzilz danego terenu nigdy nie zaakceptuje ocen przeciwnych rządowym. Dlatego jego opinie w ocenie całości problemu nie są rzetelne i nie wnoszą konkretnych informacji.
20.04.2023, 18:17 wniosek: W nawiązaniu do powyższego wpisu, oczywiście Wojewoda jak i Vice Wojewoda wykonują zalecenia Rządu bo maja taka podległość.Ale czy pan prezes Portu nie wykonuje zaleceń w uzgodnieniu z prezydentem Wróblewskim, jako organem założycielskim Spółki. A i jeszcze pan prezes Portu ma do pracy Radę Nadzorczą chyba 6-7 osób. I w ocenie 7dmiu lat pracy tego Organu to "próby., rozmowy, ubiegania się. chęci, a więc NIC z tego co by wpłynęło na ruszenie z pracami w obrębie portu.. Natomiast wykonywane zalecenia prze Vice Wojewodę dały nam społeczeństwu jasność w tej sprawie, że właściwie to nic nie wiadomo, bo 7 lat upłynęło za szybko. Panie Vice Wojewodo , bardzo to merytoryczne i oby tak dalej, tacy ludzie są potrzebni w Elblągu.
20.04.2023, 19:09 mieszkaniec: Panie wicewojewodo proszę nie opowiadać bajek i tak Wam się nie uda przejąć portu. Waszych rządów Polacy mają już dosyć. Same kłamstwa, przekręty, wyprowadzania kasy państwowej dla swoich itp. Wasz koniec jest bliski, odpowiecie za wszystko.
20.04.2023, 19:20 Wet: Widzimy "kompetencje" Wróblewskiego i jego ludzi. Zniszczę, ale nie dam pisowskiemu rządowi portu. Działanie na niekorzyść miasta i robi to jego prezydent. Plotetek, Chester czy mieszkaniec zaklinają rzeczywistość i pracują , wraz z demokratyczną ?opozycją, na 3 kadencję obecnego rządu. Brawo Wy.
21.04.2023, 16:10 lucjan: A co na ten temat mysli wicewojewoda Sławomir Sadowski / 75 lat / ? Czy nie pora od 10 lat być na emeryturze i zwolnić miejsce młodym działaczom PiS .


Inne artykuły:

W Parku Kajki trwa budowa fontanny - zobacz zdjęcia
W Parku Kajki trwa budowa fontanny - zobacz zdjęcia (2)
Nagminnie łamią przepisy. Apelujemy do rowerzystów o ich przestrzeganie - zobacz zdjęcia
Nagminnie łamią przepisy. Apelujemy do rowerzystów o ich przestrzeganie-zdjęcia (41)
Elbląg: Nowe hale za ponad 5,5 mln zł już sprawiają problemy? "Rodzice piszą dzieciom zwolnienia z WF-u".
Hale za 5,5 mln zł już sprawiają problemy? "Rodzice piszą dzieciom zwolnienia" (13)
Witamy w Elblągu: Leona, Igora, Gabrielę, Marię,Tymona, Alicję, Jagodę i Jana
Witamy w Elblągu: Leona, Igora, Gabrielę, Marię, Tymona, Alicję, Jagodę i Jana
Dzień kandydata w Elblągu - zapraszamy!
Dzień kandydata w Elblągu - zapraszamy!
Dziś I Konferencja „Elbląg PUBLIC HEALTH”: zdrowie, edukacja, nauka w AMiSNS w Elblągu
I Konferencja „Elbląg PUBLIC HEALTH”:zdrowie, edukacja, nauka w AMiSNS w Elblągu
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.