Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
21.04.2023 19:30

Wiceminister Śliwka: Radziłbym zakończyć wzbudzające niezrozumienie i jątrzące kolejne spory debaty


Wiceminister Śliwka: Radziłbym zakończyć wzbudzające niezrozumienie i jątrzące kolejne spory debaty


Członkowie Związku Miast Portów Morskich przyjechali wczoraj (20.04.) do Elbląga, by porozmawiać m.in. o przyszłości elbląskiego portu. - Jeśli chodzi o rozwój naszego portu to nie wyobrażam sobie, żebyśmy my elblążanie, byli wykluczeni z projektowania tego typu działań – mówił Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka uważa, że „Po raz kolejny wprowadza się mieszkańców w błąd sugerując, że miasto straci wpływ na przyszłość portu, a to nieprawda”.Związek Małych Portów Morskich liczy 18 członków. We wczorajszym spotkaniu udział wzięli m. in. przedstawiciele spółek zarządzających portami w Kołobrzegu, Helu, Jastarni, Ustce.
 

 

Wszyscy jesteśmy jednego zdania, że porty małe, a taki jest w Elblągu, powinny być w rękach samorządu lokalnego. Jeśli chodzi o rozwój naszego portu to nie wyobrażam sobie, żebyśmy my elblążanie, byli wykluczeni z projektowania tego typu działań. (…) Nawet NIK, który badał małe porty doszedł do wniosku robiąc swoją analizę, że rozwiązaniem dla tych portów skarbu państwa jest to, żeby były skomunalizowane

 

– stwierdził Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas wczorajszej konferencji prasowej.- Po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, gdy przedstawiciele parlamentarnej opozycji próbują umniejszyć znaczeniu elbląskiego portu. "Żadnej szansy nie damy" - tak w kontekście naszego portu mówił ostatnio jeden z europosłów Lewicy. Dziś podobne stanowisko przedstawia Prezydent Elbląga (PSL) i senator z naszego okręgu (PO). Z ich ust ciągle słyszymy o "małych portach", tylko że nasza propozycja to coś zupełnie innego! - podkreślił Andrzej Śliwka, który 10 miesięcy temu, w imieniu Rządu, przestawił Prezydentowi Elbląga propozycję dot. portu.Rząd zaproponował, że dofinansuje Zarząd Portu w Elblągu kwotą do 100 mln zł, w zamian za 51 proc. pakietu spółki. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski nie chce się zgodzić na tę propozycję, ale w budżecie Miasta nie ma pieniędzy potrzebnych do rozwoju portu.
 

 

Rząd chce uczynić z elbląskiej jednostki IV największy port RP i wpisać go do ustawy nadając mu rangę wyższą niż przytaczane przykłady. My myślimy o elbląskim porcie horyzontalnie i długoterminowo, chcemy zwiększyć jego możliwości przeładunkowe wielokrotnie, do kilku milionów ton rocznie i ten potencjał w pełni wykorzystywać. Mamy plan, mamy determinację, mamy na to zabezpieczone środki finansowe. Po raz kolejny wprowadza się mieszkańców w błąd sugerując, że miasto straci wpływ na przyszłość portu, a to nieprawda

 

– zaznaczył Andrzej Śliwka.


Wiceminister zapewniał, że samorządy portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej mają swoich przedstawicieli w organach statutowych tych jednostek. - Nie inaczej będzie w przypadku Elbląga. Radziłbym zakończyć wzbudzające niezrozumienie i jątrzące kolejne spory debaty – stwierdził Andrzej Śliwka.
 

 

Po raz kolejny zachęcam Pana Prezydenta do powrotu do negocjacyjnego stołu, abyśmy mogli w końcu razem podjąć działania dobre dla mieszkańców i przyszłościowe dla elbląskiego portu i całego miasta

 

– apelował Wiceminister.Podczas dzisiejszej (21.04.) konferencji prasowej temat ten poruszył radny Marek Pruszak. - Porty państwowe mają duże możliwości pozyskiwania środków na inwestycje, port samorządowy ma niewielkie możliwości rozwoju, o czym pół  roku temu mówił nawet sam dyrektor Zarządu Portu w Elblągu - mówił.


 

Wstępnie koszt pogłębienia spornego odcinka rzeki na kwotę ok. 40 mln zł, koszt obrotnicy to ok. 20 mln zł, zostaje więc z tych 100 mln  jeszcze ok. 40  na rozbudowę infrastruktury w samym porcie. Z opinii specjalistów wynika, że aby  pogłębić sporny odcinek 900 m rzeki, najpierw miasto musi przygotować i wzmocnić nabrzeża w porcie. A wszyscy wiemy, że na inwestycje związane z portem zaplanowano w budżecie Elbląga 0 zł

 

– stwierdził Marek Pruszak.Radny podkreślił, że rozwój portu to szansa dla Elbląga. - Uważam, że kpiną z Elblążan jest porównywanie naszego portu  z małymi portami w Jastarni, Helu, Stępnicy czy Mrzeżynie, niczego nie ujmując tym pięknym miejscowościom. Przeładunki w tych portach wynoszą kilkadziesiąt tysięcy ton. Port elbląski jako IV Port morski RP może dojść do ponad 3 mln ton – zauważył.

 

KJ

Artykuły powiązane

:

Czy elbląski port powinien stać się IV portem Rzeczpospolitej? Zapytaliśmy mieszkańców (zobacz materiał filmowy)
Czy elbląski port powinien stać się IV portem RP? Zapytaliśmy mieszkańców (film) (42)
Zbierają podpisy,by elbląski port stał się IV portem RP. „Chcemy,aby w Elblągu był port rangi Gdańska, Gdyni, Szczecina"
Zbierają podpisy, aby elbląski port stał się IV portem RP (76)

Komentarze (30):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
21.04.2023, 19:39 POlak: Tonący brzytwy się chwyta. Nie mam nic przeciw portowi np. w Ustce ale port w Elblągu winien patrzeć na Gdańsk czy Gdynie a nie ma mini porty. Wróblewski jak widać takie ma ambicje. Wsadzić do portu w Elblągu 5 kumpli i to wystarczy. Poza tym jego guru Tusk nie pozwoli na rozwój portu w Polsce gdyz te mogłby zagrozić portom w Niemczech.
21.04.2023, 19:42 chester: kiedyś był taki program-Radzimy rolnikom...........
21.04.2023, 20:03 Trollmix: Oddać ten parking do Państwa. Przynajmniej jest nadzieja ,że powstaną nowe miejsca pracy. Tyle lat a dalej parking tirów znikome zatrudnienie zero rozwoju.
21.04.2023, 20:24 Do lamusa!: Stary kontra Młody i przyszłość! To chyba jest jasne jak słońce! Stara nomrnklatura zieje ogniem a to juz nie działa, ta epoka zamordyzmu już minęła!
21.04.2023, 20:28 taka prawda: Pan Wróblewski jak widać nie ustąpi, nie liczy się dla Niego interes mieszkańców. Pan Wróblewski chce mieć coś małego takiego dla siebie i chyba kumpli. Już mamy takie hangary na łajby jak pamiętam to ponad milion z naszych podatków poszło..Co mają z tego zwykli mieszkańcy NIC, tylko wąska grupa.. Teraz prawdopodobnie tez jest taki zamysł, bo pana Wróblewskiego na coś wielkiego nie stać. Wg mnie należałoby rozpatrzyć ponownie referendum o odwołanie, bo na takim "zaparciu" stracimy My mieszkańcy. Obudźcie się Elblążanie.
21.04.2023, 20:35 taka prawda: Szanowna redakcjo o co chodzi, nie długo to i z mojej lodówki wyskoczy pan Trzaskowski, Niema dnia ani strony , żeby nie spotkać Jego wizerunku. Pan Trzaskowski nie jest naszym mieszkańcem, dlaczego propagować ten wizerunek PO?.
21.04.2023, 21:07 to skandal: dlaczego dziś jakieś stare dziadki nagabywały mnie i przechodniów wprowadzając pytaniem w błąd aby głosować na miejski????? był to żenujący widok kiedy ludzie odganiali się od nich jak od much!!! Czy na tym polega ta ankieta???? Nie życzę sobie ankietyzacji na siłę !!!
21.04.2023, 21:11 klapa wizerunkowa! : mnie tez zaczepiali???? nawet grupa referendalna nie posunęła się do takiego prymitywu w działanu1 kto normalny w ogóle bierze udział w tej farsie ??/ chyba albo starzy i niemyślący albo ci pod przymusem! oczywiście ze Państwowy poza tym!
21.04.2023, 22:59 młodzież: Port tylko Państwowy a PO po prostu ma w oczach panikę bo tak tu nasmrodzili że istnieje realna szansa dużej przegranej i to będzie klapa murowana tej formacji ! A Elblążanie chcą portu państwowego aby nie był tym czym przez ostatnie lata! PO takie nieroby w naszym Elblągu. Wszystko niszczą w naszym mieście.
21.04.2023, 23:19 Pustostan mentalny : To naprawdę straszny i żałosny widok jak się patrzy jak promują się wzajemnie te stare klamoty! Wszystko zrobią dla stołka choć tak naprawdę dla nas i miasta nie zrobili nic oprócz szumu medialnego! Upubliczniaja się gorzej niz małolaty opisując miłość po 60 , wyzwala to mdlosci i śmiech! Lans ponad przyzwoitość i zdrowy rozsądek! Do czego doszliśmy! ??? Do dna! Stara klika robi juz z niemocy straszne babole! A należą juz i wiekowo i mentalnie do przeszłości!
22.04.2023, 00:38 E-g: Prezydent niech nie mówi my mieszkańcy Elbląga chcemy to czy tamto ...widać jak na siłę chce zrobić z Elbląga zadupie . Już raz nas Nowaczyk likwidował ....teraz ten za likwidację się wziął . Podziękujemy ci w wyborach ....jak najprędzej !
22.04.2023, 05:17 Slabości Partyjnych kliczek : To jest tylko walka starego przepoconego i jak widać zmęczonego juz Ukladu o swoje przetrwanie przy żłobie! Jedyne osiągnięcia to przestawianie ludzi, bezmyślne reorganizacje i zadne więcej osiągnięcia dla miasta! PO przyzwala na to i przymyka oczy widząc co robią z ludzmi dlatego tracą na lokalnym gruncie! Są ukierunkowani na stołki i los ludzi czy mają w dupie! Malo kto nabiera się na ich puste gadki! Pis wygralo przez nich i do dziś nie wynieśli nauczki przez pazerność! Do tego ta slabiutka lewica, podzielona gdzie starcy z SLD bełkoczą coś o porcie! Słabi merytorycznie , slabi w procentach a zaplecze tragiczne więc z czym i kim do wyborów? I mniej jątrzenia !
22.04.2023, 07:40 Alex: Port tylko i wyłącznie Panstwowy. Dość mamy starej kliki PO, która nie chce rozwoju Naszego Miasta. Po co port w Elblągu jest w Hamburgu.
22.04.2023, 08:16 Mieszkanka: Kiedyś chętnie czytałam info, ale to już nie jest niezależne dziennikarstwo, jesteście TUBĄ PiS. Żenujące. Dziennikarstwo ma polegać na bezstronnym informowaniu, a wy manipulujecie informacjami. Szkoda, współczuję redaktorom, którzy tworzą teksty na zamówienie. Patrzycie na siebie w lustrze bez odruchu wymiotnego?
22.04.2023, 08:24 lump: -to skandal: stare dziadki to te z zebrania z prezydentem w spółdzielni mieszkaniowej - dali im listy i oni teraz w ramach spacerów prowadzą agitację.
22.04.2023, 08:24 do Mieszkanka : Odruchu wymiotnego to od razu można dostać po pani wpisie. Tylko, żeby zaatakować PIS, jakie to denne upolitycznienie. Brak zrozumienia ważności sprawy dla mieszkańców , a nie dla PIS. Miasto niema pieniędzy na budowę Portu jak na inne rzeczy., dlatego państwo powinno objąć własnością 51% nad budową.To jest bardzo ważne dla mieszkańców, ale jak widać pani tego nie rozumie i nawet atakuje redakcję. Tacy jak pani doprowadzą Elbląg do grajdołka i budowania tylko fontann.
22.04.2023, 08:27 ki: Trzeba naprawdę mieć niepokolei w głowie, aby przypisywać port elbląski jakiejś partii. On jest nasz POLSKI - i tylko jako państwowy ma szansę się rozwijać .
22.04.2023, 08:30 Do lump: Niech z ankietą wyślą w miasto swoich przydupasów! Potem ich szczodrze wynagrodzą ! Przecież lizodupów nie brakuje ?!!!!
22.04.2023, 08:37 maturzysta: Włodarz miasta dostaliście szansę rozwoju miasta i poprawy warunków życia mieszkańców. Oby to nie skończyło się jak w Wyspiańskim =====Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur.
22.04.2023, 09:01 Jakie to żenujące!!!: Jaki zenujacy widok dziadkow po 80 bełkaczacych cos bez zrozumienia, jakie to przykre aby tak wykorzystywać starych ludzi! Żal bylo tego sluchać! Chyba chętnych im zabrakło z 2 strony klika tez moze latać z ulotkami w zębach aby dalej miasto poxostalo w marazmie!
22.04.2023, 09:58 Cdn: To co wyprWia obecnie PO, PSL, SLD w um ratuszu i w Elblągu to powtorka rządów w Polsce. Bedziecie skończeni na lata wybory w tym roku wygra PIS. A wy na aut.
22.04.2023, 10:51 taka prawda: Jest tyle możliwości, żeby uspokoić mieszkańców, że pan Wróblewski nie zawładnie tym Portem i nie doprowadzi go do ruiny. Po pierwsze to wywłaszczyć jako całość kompleksu z Przekopem Mierzei Wiślanej. Po drugie wprowadzić dla jednostek udających się do "Portu Wróblewskiego" opłaty za tranzyt tak wysokich, odpowiadających kosztom budowy tej Mierzei. Sam Port nic nie znaczy bez Mierzei niech partycypują w kosztach użytkowania również.A z Portu niech pan Wróblewski zrobi basen, na który to mieszkańcy tak oczekują, bo z dawnego basenu to zostały tylko drobiazgi.
22.04.2023, 12:37 chester: to co wyprawia z Polską pis woła o pomstę do nieba!
22.04.2023, 12:49 frodo: czy mogłoby być większe nieszczęście dla naszej Polski niż zwycięstwo pisiorów w kolejnych wyborach?
22.04.2023, 14:30 Mam na to zwis: Pis bez problemu wygra wybory parlamentarne z tą słabiutka opozycją! A tak naprawdę każdej z tych partii chodzi o stanowiska, kasę i wyrzucanie wrogów i obsadzanie swoimi! Na lokalnym gruncie widać jak na dłoni!dlatego lata mi to i powiewa kto tu będzie bo nikt tego miasta nie uzdrowil! Wymienić ekipę należy dla zasady bo co za dlugo to niezdrowo!
22.04.2023, 16:44 do frodo: Nieszczęście dużo większe będzie wtedy gdy do władzy dojdzie PO z Tuskiem i ekipą cela+
22.04.2023, 20:09 polak: ten nasz prezydent to wielki byczysko a myślenie bardzo, bardzo malutkie -takie na złość mieszkańcom.
22.04.2023, 21:16 Elblążanin : Panie Śliwka przestań Pan mącić ludziom w głowie kłamie Pan .Tak jak dzisiaj o godzinie 19 , 30 Wasza telewizja pokazała sondaż jaki zrobiliście w Elblągu i kłamie tak jak Pan kłamie nie zgadza się z waszym sondażem w Elblągu dla tv info . Wiem że prawdy się wstydzicie i mojego komentarza nie przyjmiecie albo skasujecie bo tylko wasza jest prawda .Tym wszystkim manipulujecie najpierw zakończcie to co zaczeliście bo to do rządu należy nie do miasta. Pogłębcie zobaczymy tam jest ił i muł do roboty .
23.04.2023, 08:28 Eksperci portowi: Kto jeszcze wypowie się w sprawie portu? Mamy tylu fachowców, ekspertów bardziej lub mniej wyksztalconych w temacie że pozostal nam jeszcze do spółki Ferdynand Kiepski -:)))
24.04.2023, 10:30 Januszek: Panie Pruszak nie jest kpiną poruwnywać nas do portów w Ustce, jastarni itp. to jest wyróżnienie i zaszczyt dla Lewacko-POKOwskiego Elbląga być w gronie tych portów. Niszczyciele Elbląga w/w mają na celu aby Elbląg i jego infrastruktura porównywana była z Suchaczem, Tolkmickiem czy Kadynami, których władze myśleli i inwestowali w swoje PORTY jak wbito tylko łopatę w przekop, a my stawialiśmy pomniki.


Inne artykuły:

ZUS podsumował program Polski Bon Turystyczny
ZUS podsumował program Polski Bon Turystyczny (1)
Majówka w kraju czy zagranicą?
Majówka w kraju czy za granicą? (4)
Propozycja Rządu kontra upór i brak innego planu Prezydenta Elbląga? Impas mają rostrzygnąć... mieszkańcy
Propozycja Rządu kontra upór Prezydenta. Impas mają rostrzygnąć....mieszkańcy (54)
Konieczność reorganizacji Urzędu Miejskiego jest oczywista, ale racjonalna. A nie chaotyczna zemstą nasączona
Konieczność reorganizacji UM jest oczywista, ale racjonalna (136)
Słonie kontra Sokoły. W niedzielę derby województwa na Krakusa
Słonie kontra Sokoły. W niedzielę derby województwa na Krakusa (1)
Potrącenie na drodze S7. Poszkodowany mężczyzna trafił do szpitala
Potrącenie na drodze S7. Poszkodowany mężczyzna trafił do szpitala (3)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.