Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
23.05.2023 13:00

Setki nowych firm, tysiące miejsc pracy w Elblągu. Zbliża się rewolucja inwestycyjna?


Setki nowych firm, tysiące miejsc pracy w Elblągu. Zbliża się rewolucja inwestycyjna?


Zbliża się rewolucja inwestycyjna, z której Elbląg będzie mógł czerpać pożytki pełnymi garściami i w końcu będzie mógł wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju, wzrostu gospodarczego i ekonomicznego. Może się tak stać za sprawą mojego projektu o skróceniu okresu amortyzacji dla nowych budynków i budowli niemieszkalnych, który napisałem dla KUKIZ´15. Staraniem posłów Pawła Kukiza i Jarosława Sachajki przybrał on kształt poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projektowi nadano Druk Nr 3129 i skierowano do pierwszego czytania – wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy reprezentuje poseł Jarosław Sachajko.
 

 


Krótka historia projektu


Projekt ten napisałem z myślą o Elblągu w roku 2010 jako projekt pilotażowy dla Elbląga i Powiatu Elbląskiego i był on prezentowany na łamach elbląskich mediów internetowych jako „Dywersyfikacja inwestycji jako metoda trwałego tworzenia miejsc pracy w regionach objętych wysokim bezrobociem”.

W takcie przedterminowych wyborów samorządowych w drugiej turze, ów projekt przedstawiłem Jerzemu Wilkowi i posłance Elżbiecie Gelert, która obiecała przedstawić go premierowi Donaldowi Tuskowi. Nie znalazł on jednak uznania, a szkoda, bo dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu - bylibyśmy bogatym dynamicznie rozwijającym się miastem, prężnym liderem Regionu Elbląskiego.

Dzisiaj taka szansa przed Elblągiem pojawi się raz jeszcze – pytanie czy we współpracy i zgodzie ponad partykularnymi podziałami, potrafimy z tej wielkiej szansy skorzystać?Istota projektu


Obecny stan prawny jest następujący. Każdy przedsiębiorca podejmujący inwestycję polegającą na budowie budynków lub budowli gospodarczych, koszty inwestycji może amortyzować przez 40 lat, czyli 2,5% rocznie. Prosto mówiąc, pieniądze zainwestowane zwrócą się przedsiębiorcy po 40 latach.

Ustawa zmienia ten stan rzeczy w sposób rewolucyjny. Otóż przedsiębiorcy będą mogli indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnym, po raz pierwszy wprowadzanymi do ewidencji środków trwałych, w przypadku gdy:

1. Nieruchomość znajduje się na obszarze gminy zlokalizowanej w powiecie, w którym stopa bezrobocia wynosi co najmniej 150% stopy bezrobocia w kraju, oraz

2. Dochód na mieszkańca gminy jest niższy niż 80% dochodu na mieszkańca w kraju

Okres amortyzacji wynosi 10 lat, a dla powiatów, w których stopa bezrobocia wynosi co powyżej 200% stopy bezrobocia w kraju, okres amortyzacji może wynosić 5 lat.

Takich gmin i powiatów w Polsce spełniających powyższe warunki jest ponad 70%. Elbląg i gminy powiatu elbląskiego spełniają warunki 5-letniego okresu amortyzacji inwestycji.

Co to oznacza dla inwestorów? To, że przedsiębiorca inwestując na przykład w Trójmieście lub w Warszawie, zwrot kosztów inwestycji uzyska po 40 latach, a w przypadku budowy firmy w Elblągu zwrot kosztów inwestycji uzyska po 5-ciu latach, czyli 8 razy szybciej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że wybór Elbląg jest oczywisty i oczywistym jest, że bum inwestycyjny w naszym mieście stanie się faktem.Czy Elbląg jest gotowy na przyjęcie inwestorów?

Znaczenie tej ustawy dla szybkiego napływu inwestycji do tzw. Polski Powiatowej w długim terminie będzie porównywalne z ustawą Mieczysława Wilczka z 1989 roku o działalności gospodarczej. Idea tej ustawy zrodziła się w Elblągu i dlatego Elbląg powinien być i mam głębokie przekonanie, że będzie wzorem, liderem i beneficjentem pożytków z niej płynących.

Bardzo wielkim atutem naszego miasta jest położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych, bliskość aglomeracji trójmiejskiej, port morski i stosunkowo dużo terenów inwestycyjnych. Można powiedzieć, że Elbląg ma przysłowiowy złoty rób – cóż zatem trzeba, by nie ostał się nam jeno sznur.

Elbląg w tej kwestii – obojętnie jak by to nie brzmiało dziwnie – potrzebuje ZGODY i WSPÓŁPRACY wszystkich środowisk mimo różnic politycznych i toczącej się parlamentarnej kampanii wyborczej.

Musimy dla Elbląga umieć skorzystać z potencjału posłów i urzędników rządowych PiS-u, z potencjału i lokalnego patriotyzmu posłów i radnych sejmiku PO, PSl-u i Lewicy, z dobrej woli i pracy prezydenta Witolda Wróblewskiego i Rady Miasta. Wreszcie z entuzjazmu wszystkich organizacji społecznych działających w Elblągu. Tylko w takiej formule możemy zacząć już teraz budować Strategię Inwestycyjnego Rozwoju Elbląga.


Ustawa jest teraz na etapie pierwszego czytania. Optymistycznie prace legislacyjne dobiegną końca za trzy, cztery miesiące, a ustawa wejdzie w życie najpóźniej od stycznia 2024 roku. Nie możemy tego czasu zmarnować, bo inni nas wyprzedzą.

Mamy obowiązek razem zgodnie pracować na rzecz budowy Strategii Inwestycyjnego Rozwoju Elbląga obejmującej:

- prospekt emisyjny jako ofertę publiczną dla inwestorów
- inwentaryzację i uporządkowanie terenów inwestycyjnych
- zbudowanie zasobów finansowych z pieniędzy rządowych i marszałka województwa na uzbrojenie Terkawki, komunikacyjne włączenie terenu lotniska do S7
- włączenie EPWiK-u, PGNIG-u i Energi proces uzbrojenia Terkawki
- opracowanie przez Departamenty Urbanistyki i Architektury, Strategii i Rozwoju oraz Geodezji wstępnej koncepcji geodezyjnego podziału modułowego terenów inwestycyjnych i planów zagospodarowania przestrzennego
- zbudowanie wizualizacji multimedialnej Elbląga w ujęciu SIRE.Te prace musimy podjąć RAZEM natychmiast zapominając o małych wojenkach. Każdy na miarę swoich możliwości na zasadzie JFK „nie pytaj co Elbląg może zrobić dla ciebie – pytaj co ty możesz zrobić dla Elbląga". Wszystkie powyższe punkty Strategii Inwestycyjnego Rozwoju Elbląga rozwinę w następnym materiale.

 

Stefan Rembelski
 


Komentarze (33):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
23.05.2023, 13:08 Banały i mrzonki: Co to za zmiana retoryki i mrzonki o świecie i mieście idealnym! Tu trzeba nowych, mądrych i mlodych ludzi a nie dziadkow i babć ( z szacunkiem) na stanowiskach! Potrzebna reforma wiekowa i mentalna a potem cala reszta!
23.05.2023, 13:10 Miłosz: Jak na tym tle wyglądają wypociny PO, PSl i SLD i Wróblewskiego. Swoją drogą jak wiele może zrobić jedna osoba korzystając ze wsparcia trzech posłów KUKIZ15 ? A totalna opozycja ani jednej ustawy przez 8 lat – oddajcie pieniądze podatników, bo za nic nie robienie nie powinno się płacić
23.05.2023, 13:11 okradana przez rząd: Dajcie już nam spokój.
23.05.2023, 13:15 Anna: Swoja drogą podziwiam pana Rembelskiego za upór, za konsekwencję, za głowę pełną pomysłów. Tyle hejtu się na niego wylewa a on robi swoje, wie co zrobić i czego chce. Robi to z pasji nie dla pieniędzy i to jest jego siła To jest bardzo dobre rozwiązanie i będzie służyło całej Polsce. Czy Elbląg z tego skorzysta – tylko pod warunkiem współpracy wszystkich sił. Jak do niej nie dojdzie – muszą to zrobić mieszkańcy.
23.05.2023, 13:21 Detoks: Jak zwykle nasze elbląskie piekiełko nie będzie w stanie skorzystać z podanego na tacy dobrodziejstwa. Kampania wyborcza się zaczęła wie każdy się okopie we własnym grajdołku i będą pluć jadem wszyscy na wszystkich. Tylko miasta skoda – jak była walka o województwo tez władze miasta były za Olsztynem dzisiaj są tego efekty.
23.05.2023, 13:24 zorro: Wszystko fajnie - tylko co z tym hamulcowym z urzedu
23.05.2023, 13:26 Pani s pisu: Co to ma być/ Mrzonki, ustawa czy pobożne życzenia?
23.05.2023, 13:27 kij: no to startuj pan na posła a w przyszłym roku na prezydenta, dasz pan radę?
23.05.2023, 13:29 fatamorgana: nie mają portu - a mówią że mają. Ba, robią nawet przymusowe referendum czy port który mają ma być ewlbląski czy rzadowy- teraz chcą podpisywać umowy z prywaciarzami żeby mieli port- ale z rzadem się kłócą że port jest i go mają. Nawet mają dyrektora i zarząd tegoż portu co go nie mają. Teraz wprowadzają nowe tematy.... ktoś to rozumie ?
23.05.2023, 13:35 Agnieszka : Elbląg potrzebuje lidera, człowieka z otwartą głową i takiego któremu się chce to miasto ratować przed zbliżającą się katastrofą. Wiek tu nie ma znaczenia tylko kreatywność umysłu. A w tym człowieku jest potencjał – problem w tym że nie należy do miejscowej kliki a może to cnota i dlatego jest tak ostro zwalczany. Przy takim otwarciu szansę mają wszyscy – przedsiębiorcy, inwestorzy, usługi, handel kreatywni obywatele w tym również urzędnicy i kadra naukowa, która w Elblągu jest – tylko czy zechce się nam chcieć. .Wszelkie partyjne koterie niczego dobrego dla Elbląga nie zrobiły i nie zrobią. Co jakiś czas rodzą się ruchy obywatelskie i zmieniają systemy i ustroje. Czy w Elblągu czas takiego się wydarzy - Nowy Piekarczyk potrzebny od zaraz.
23.05.2023, 13:37 Ploterek: Kukiz? Nie dziękuję. Tereny inwestycyjne to nie wszystko. Żeby ściągać poważnych graczy potrzebne jest również zaplecze edukacyjne typu choćby Politechnika, gdzie spośród studentów można łowić przyszłych pracowników.
23.05.2023, 13:39 are14!: Mydlić oczy moga swoim żonom,ale przed wyborami wszystko jest piekne. Pytanie do takich posłów /osłów jest jedno ...gzie byli wcześniej bo nie widac efektów po latach jak sa p[osłami
23.05.2023, 13:45 Wyborca Świadomy: Wszystko ok , a hamulcowi z UM w Elblągu i nieudacznicy z Totalnej Opozycji co są zawsze za a nawet przeciw?! Panie Stefanie GRATULACJE!!!!!
23.05.2023, 14:09 Dyrdymaly: A Wy co zachorowaliscie wszyscy? Dajcie coś extra z grubej rury bo nie brakuje! Nawet portel daje konkrety !
23.05.2023, 14:38 Czy Ploterek umie czytać: Czy Ploterek umie czytać - może umie ale nie rozumie tekstu, który czyta . Jest intelektualnie sprawny inaczej o czym świadczy jego komentarz. Czasem warto się zastanowić zanim zacznie się coś pisać...
23.05.2023, 14:50 XD: Warto się najpierw upewnić, czy możliwe jest inwestowanie na tych terenach...
23.05.2023, 14:50 Wszystko ok: Tylko w tych wyborach nalezy z um ratusza pogonić PO, PSL,SLD wtedy ruszą zmiany i rozwój miasta. Obecnie rzadzace szkodniki degradują miast .
23.05.2023, 14:55 Szczurek: Wolę Pana Stefana w wydaniu na ostro i punktującego złe praktyki wobec ludzi! Interesujący był np. material na portelu o tajemniczych podwyżkach kierownictwa w u m???
23.05.2023, 16:31 Deratyzacja : Trzebaby usunąć hamulcowych z urzędu,tych od ankiety z PO, PSL SLD, którzy z Elbląga robią nam kameralne,zacofane Witkowyje. Dość już tego dziadostwa!
24.05.2023, 06:36 Obserwator: Z kukiz 15,nie chcialbym nawet ubic muchy w kiblu
24.05.2023, 06:45 Stefan Rembelski: Dzisiaj Sejm rozpoczyna prace nad tą ustawą. Ustawą dobrą dla Polski , dla przedsiębiorców , pracowników, dla gmin i powiatów. Proszę trzymać kciuki.
24.05.2023, 07:18 !!!!: Oby dla pracowników!oby zaSluzyli na dobre podwyzki i wysokie jak....-:)
24.05.2023, 08:36 wniosek: Panie Rembelski bardzo merytorycznie przedstawiony temat. Mało kto z nas rozumie co to jest amortyzacja i co to są ponoszone koszta na inwestycję,a potem zwrot nakładów. Dla tych z UM problemem jest przetarg na odbudowę basenu , trwa to już i trwa i chyba maja z tego satysfakcję , ze ugory mają. Pisze pan o współpracy ugrupowań, tutaj ma być tylko nasze PO,PSL,Lewicy - chcą , żeby im głowy nie zawracać, ma być Ich i tylko malutkie jak ten Port.
24.05.2023, 08:41 Rambo11: Czytam -Kukiz rozumiem sprzedawczyk .
24.05.2023, 10:38 Arc: Ciekawa ustawa Panie Rembelski - jednak niestety co nam z niej, jeśli jednocześnie PiS PO właśnie dziś zgodnie ze swoim projektem na tym posiedzeniu sejmu też zmienią Konstytucję i ODBIORĄ NAM WSZYSTKIM WŁASNOŚĆ?! Jak to uchwalą to taka skrócona amortyzacja przestanie mieć znaczenie, bo każdy w Polsce z dnia na dzień będzie mógł być pozbawiony wszystkiego i to bez wyroku sądu - tylko na zasadzie "domniemania" - https://banbye.com/watch/v_lPmaaCAN_lWX
24.05.2023, 11:03 Magnat Biznesu: Projekt Pobożne Życzenie - operacja "Gruszka na wieżbie" .... świat według komucha, centralne planowanie i dlaczego nie wyszło. Weźcie wy stare dziady w końcu przenieście się do krainy wiecznych łowów.
24.05.2023, 11:08 Ciekawy: Swoją drogą jakie ustawy napisali posłowie i senatorowie z Elbląga lub okręgu elbląskiego. Jakich ustaw autorami są : posłanki Elżbieta Gelert i Monika Falej, posłowie Jacek Protas, Zbigniew Babakski, Leonard Krasulski czy senator Jerzy Wcisła ? Co więcej ile razy z mównicy prezentowali ważne dla Elbląga sprawy. Przecież miesięcznie kosztują nas podatników około 200 tys złotych a rocznie 2,5 miliona złotych. Niech przedstawią publicznie owoce swojej pracy oprócz zatrudniania znajomych i powinowatych w swoich biurach nie mówiąc o rodzinnych radach nadzorczych i zarządach spółek. Proszę o odpowiedź w imieniu wyborców, których za chwile będziecie prosić o głosy i obiecywać złote góry?
24.05.2023, 14:02 Czas na Elbląg teraz : Cały aparat partyjny z UM dj wymiany , potrzeba biwyxh , młodych, energicznych ludzi z pomyjami, a nie ramowe z mentalnością poprzedniego ustroju
24.05.2023, 16:53 Waldemar: Zgodna buduje - niezgoda rujnuje. To proste zacząć trzeba teraz bo inne samorządy spać nie będą. Wystarczy odrobina dobrej woli. Po wyborach będą nowi ludzie i będą kontynuować to co teraz się zacznie.Elbląg ma ten przywilej ż wiemy używasz o tej ustawie no autorem jest elblążanin i to jechała naszą przewaga gdy inni będą ją dopiero studiować my możemy już to robić
24.05.2023, 19:32 Ruch Nowe Pokolenie : Xxxxx PiS!!! Żadnych inwestycji!! Elbląg ma byc dziurą drenowana przez oPOzycje
25.05.2023, 09:37 Patrzę z boku: Elbląg się dusi i potrzebuje inwestycji komercyjnych jak tlenu. Po komentarzach widać że temat jest trudny - oprócz paru kretyńskich wpisów nie bo nie lub ba cię nie lubię - nie ma intelektualne potencjału jak skorzystać z ustawy, która w sejmie znajdzie większość ponad podziałami co jest ewidentnym sukcesem autora projektu. Nie mam najmniejszej wątpliwości że gminy i powiaty które przygotują tereny inwestycyjne będą pierwsze. Oby tak się nie stało ale Elbląg będzie na końcu bo gołym okiem widać jak trwoni pieniądze a inwestycje leżą w gruzach a polityczne wojenki toczą się o przysłowiową czapkę śliwek. Dramat na całej linii przy biernej postawie mieszkańców.
26.05.2023, 10:26 HvK: Bezrobozie w Elbagu w Grudniiu 2022 roku wynosilo 6,7 % w powiecie elbladskim wiejskim 13.5%. Bezrobocie w Polsce 5,3 %. 5,3x2=10.6; 5.3x1.5=7,95. Nie lapiemy sie w 200% tylko w 150%. Dochodowo tez na 80% sie nie lapiemy
27.05.2023, 10:30 NieDlaKukiza: Kukizowcy, nikt Was tu nie chce, sprzedawczyni i ludzie bez twarzy i godności.


Inne artykuły:

Kierowca skazany na rok więzienia w zawieszeniu. W tym wypadku zginęło czterech mężczyzn
Kierowca usłyszał wyrok. W wypadku zginęło czterech mężczyzn (8)
Ostatni tydzień zapisów na Piekarczyka
Ostatni tydzień zapisów na Piekarczyka
Protestują, bo "kilkaset drzew ma zostać wycięte pod farmę fotowoltaiczną”
Protestują, bo "kilkaset drzew ma zostać wycięte pod farmę fotowoltaiczną” (32)
Świętuj z mamą pod gwiazdami!
Świętuj z mamą pod gwiazdami!
Elbląg: Na początek język polski. Ósmoklasiści rozpoczęli trzydniowy egzamin
Elbląg: Na początek język polski. Ósmoklasiści rozpoczęli trzydniowy egzamin (3)
Wszystko, co warto wiedzieć na temat marki Hairlust
Wszystko, co warto wiedzieć na temat marki Hairlust
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.