Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
23.05.2023 19:00

Protestują, bo "kilkaset drzew ma zostać wycięte pod farmę fotowoltaiczną”


Protestują, bo "kilkaset drzew ma zostać wycięte pod farmę fotowoltaiczną”


Na terenie między Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym a Osiedlem Metalowców znajduje się kilkaset drzew, które mają zostać wycięte pod farmę fotowoltaiczną. - Mieszkańcy rozumieją trudną sytuację szpitala, popierają zieloną energię, ale nie rozumieją, dlaczego nie można tych paneli zamontować na dachu i elewacji szpitala – stwierdził Artur Pytliński, elblążanin biorący udział w proteście.


Grupa elblążan uważa, że powstanie w tym miejscu paneli fotowoltaicznej będzie ze szkodą dla osób mieszkających obok tego terenu. - Taka inwestycja zniszczy mieszkańcom przydomowy azyl, który dawał im osłonę od hałasu szpitalnego, ukojenie i chłód – zaznaczył Artur Pytliński. - Zamiast tego mają powstać przy domach panele, z których będzie promieniować ciepło na okolicę. Wskazują też na to, że i pacjenci stracą przyjazne miejsce do rekonwalescencji, które przecież jest tak ważne w chorobie.
 

 

Mieszkańcy rozumieją trudną sytuację szpitala, popierają zieloną energię, ale nie rozumieją, dlaczego nie można tych paneli zamontować na dachu i elewacji szpitala, na pustych terenach zielonych i zadaszając parkingi. Chcą innowacji i korzystania z tańszej energii z poszanowaniem ekologii

 

 

– podkreślił Artur Pytliński.


Mieszkańcy od kilkunastu lat wraz z WSZ dbają o ten teren. Nagle, bez żadnych wcześniejszych konsultacji, otrzymali nakaz uporządkowania miejsca, które dzierżawią. Mają na to czas do końca 18 czerwca br. - Szpital jest instytucją działającą dla mieszkańców, dlatego mieszkańcy chcąc znaleźć rozwiązanie kompromisowe i proponują spotkanie z Panią Dyrektor Gelert – dodał Artur Pytliński.
 

Na poprzednim spotkaniu, którego domagali się protestujący Pani Dyrektor nie było i mieszkańcy nie poznali żadnych szczegółów inwestycji. Zamiast tego dostają tylko kolejne pisma, które przybliżają wycinkę

 

– wyjaśnia Artur Pytliński.


Czego oczekują elblążanie? - Chcemy wstrzymania procesu wycinek oraz budowy nowego płotu i pochylenia się wspólnie z mieszkańcami nad rozwiązaniem tego problemu, żeby nie skazywać na pustynię za oknem – informuje Artur Pytliński.


Poniżej publikujemy mapkę z zaznaczonym obszarem - drzewa rosną między zabudową ul. Turbinowców i Odlewników a Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym.

 


 

KJ

Artykuły powiązane

:

Elbląg: Powstała mapa wycinek drzew. Urzędnicy się nie kwapili, więc elblążanin zrobił ją sam
Powstała mapa wycinek drzew. Urzędnicy się nie kwapili, elblążanin zrobił ją sam (20)
Wycinka drzew. Niezabezpieczony teren! Co powstanie przy ul.Wodnej?
Wycinka drzew. Niezabezpieczony teren! Co powstanie przy ul.Wodnej? (15)
Elbląg: Wycinki drzew niepokoją mieszkańców. Petycja w tej sprawie trafiła do radnych
Elbląg: Wycinki drzew niepokoją mieszkańców. Petycja trafiła do radnych (18)
Rozpoczęła się wycinka drzew w miejscu Przekopu Mierzei Wiślanej. Zobacz zdjęcia
Rozpoczęła się wycinka drzew w miejscu Przekopu Mierzei Wiślanej (20)

Komentarze (32):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
23.05.2023, 19:10 Polak: PO-kemony wytną drzewa i wyslą do Niemiec.
23.05.2023, 19:12 Dede: Sadziłem te drzewa z kolegami z zawodówki. Pewnie myślicie, że będę ich teraz bronił? Musiałbym być ich właścicielem a nie jestem więc nic mi do tego. Podejrzewam, że podobnie jak protestującym.
23.05.2023, 19:14 Magnat Biznesu: Najgorsza ta obłuda i wycieranie sobie mordy pacjentami. Nie udawajmy, że chodzi o coś innego niż wygoda mieszkających za tymi drzewami. Chciałbym widzieć pacjentów wspinających się na ten wał, by odpocząć pod drzewem. Musieliby w szpitalu dział psychiatryczny otworzyć.
23.05.2023, 19:16 Nn: Trzeba być durniem by wycinać tyle drzew
23.05.2023, 19:28 Hdhd: Bardziej chyba chodzi o to aby oddac teren zajety przez właścicieli na wlasne cele a to pomnijszy ich dzialki i to sporo.
23.05.2023, 19:38 obiektywna: Drodzy państwo mieszkańcy,grund nalezy do szpitala a wy mogloście go użytkować. Na dzień dzisiejszy szpital chce zainstalowac tam fotowoltaikę w ramach oszczędności b. drogiego pradu a wiadomo że zużycie energii jest bardzo duże .Uważam że szpital dobrze robi że w ramach oszczędności zakłada odnawialne żródła energi to świadczy o dobrym zarzadzaniu. Na zasadzie daj palec a zabiorą cała rękę.
23.05.2023, 19:41 mfh,j: Moi wszyscy sasiedzi w koło mają panele i ja jakoś nie czuję ciepła z nich. Szkoda bo moze i ja bym sie zima ogrzał.Bzdury gadacie.
23.05.2023, 20:19 Ptyś: Prawo właściciela /WSZ/ do terenu na którym rosną drzewa to jedna sprawa chyba nie podlegająca dyskusji. Problemem są przepisy ustawy o ochronie przyrody nakładające pewne ograniczenia, choćby termin usunięcia drzew czy krzewów w okresie lęgowym ptaków /po 15 października/. Inna sprawa to opłata za usuwane drzewa w związku z planowana inwestycją. Czy WSZ wkalkulował ją w koszt inwestycji i czy zamierza ją uiścić czy liczy na łagodne podejście UM reprezentowanego przez byłego pracownika WSZ. Panele dobra sprawa ale czy koszty środowiskowe nie będą większe niż wartość pozyskanej energii?
23.05.2023, 20:44 precz: Przez taką dzicz nic nie powstaje . co krok to ćwok.
23.05.2023, 20:54 Pytanie: Co za ludzie! Dać im palec to chcą całą rękę. Przecież dzierżawiąc ten teren wiedzieli że to nie ich ziemia i kiedyś muszą to oddać. Nieprawdą jest ze tam przebywają pacjenci, musieliby się wspinać pod dużym kątem po krzakach. Jak im przeszkadza widok szpitala to mogą wybudować wysokie ogrodzenie lub dokonać nasadzeń drzew po swojej stronie. No nie wyobrażam sobie żeby sąsiad zabronił mi wyciąć drzewo na moim podwórku. A fotowotanika? Ciekawe ilu z nich ma ją na własnych dachach. Obłuda
23.05.2023, 21:02 Mama Karoliny : Znów cwierk i lewacka klika będą niszczyć bażantarnie? Już ja zdewastowali przy leśniczówce Dębica i wyłożyli betonem. Jeszcze im mało?! Ludzie gonimy szkodników z PO PSL SLD z naszego pięknego miasta!
23.05.2023, 21:12 Nauka: Do mfh,j - to zupełnie inna skala - wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne nagrzewają okolicę i tworzą wyspy ciepła - polecam przeczytać o tym badania naukowe, np. z Nature: The Photovoltaic Heat Island Effect: Larger solar power plants increase local temperatures lub pracę przeglądową w Science Direct: Photovoltaics in the built environment: A critical review . Panele są super, ale w mieście powinny być stawiane na dachach i elewacji budynku, nie wycinając drzewa.
23.05.2023, 21:50 MO: zwykłe chamstwo w biały dzień - przecież tam są piękne drzewa
23.05.2023, 22:01 Zostawcie drzewa: Wszędzie tną bez namysłu - mało to dachów ma szpittal?
24.05.2023, 00:26 Anka: Zielona energia likwiduje drzewa dla kasy. To absurd. Patologia ekologii.
24.05.2023, 00:27 do ~ Nn : przydadzą mi się do kominka to po pierwsze a po drugie k*** ich teren niech robią co chcą.
24.05.2023, 08:35 POlak: Ci POpaprancy od Tuska którzy rządzą szpitalem potrafią tylko szkodzić i niszczyć miasto. Precz z nimi!
24.05.2023, 09:29 kos nie wróbel: Buta i arogancja a także pozorne działania. Płaskie dachy nadają się do paneli a nie wycinać drzewa, które produkują tlen. PO nie myśli i wciąż działa na szkodę ludzi. Ciągle najważniejsi swojacy a nie mieszkańcy Elbląga. Podziękujemy wam przy oddawaniu głosów przy urnach. JUZ NIEDŁUGO!!!!!!
24.05.2023, 10:19 Parking: Pomiędzy ul. Turbinowców a szpitalem bardziej pod nowy parking wycinka - wysoki budynek szpitala przesłania całe słońce. Natomiast pomiędzy ul. Odlewników a szpitalem teren nadaje się pod fotowoltaikę - nic dziwnego że tyle było ogłoszeń o sprzedaży tam domów. Osobiście też jestem za fotowoltaiką na dachu budynku lub nad obecnym parkingiem przy Kościuszki.
24.05.2023, 13:00 Plo: Drzewa urosna nowe a prąd nie wyrośnie sam.
24.05.2023, 13:23 J.B.: Wspaniała ekologia- wycinamy drzewa pod panele fotowoltaiczne. Europa zachodnia już zauważyła problem-panele zabierają tereny zielone- powinny być montowane na dachach. My potrzebujemy jeszcze kilku lat, żeby zobaczyć konsekwencje tego typu działań
24.05.2023, 14:00 Romeo: Stare drzewa się wycina sądzi się nowe to punkt A. Drzewo rośnie do pewnego czasu potem się jedynie starzeje, więc z ekonomicznego punktu to $$$ dla każdego a i przyrodzie jest lżej. B) usadowienie paneli na dachu Szpitala być może jest nie możliwe z przyczyn technicznych tj wytrzymałości dachu itd itp... Konieeec
24.05.2023, 14:04 Romeo: Ps. Pamiętajmy też o tym że umiesczenie paneli fotowoltaicznych jest rentowne w sytuacji gdy w jak najdłuższym okresie domowy te panele Pobierają energię ze Słońca tj Ustawienie względem najbardziej opcjonalej strony względem słońca. PS do PS obok szpitala jest lądowisko dla helikopterów, a więc wirnik Helikoptera mógłby wywoływać zbyt duże zawirowania względem tych paneli... Myślmy więcej mówmy rozsądniej...
24.05.2023, 14:04 Romeo: Stare drzewa się wycina sądzi się nowe to punkt A. Drzewo rośnie do pewnego czasu potem się jedynie starzeje, więc z ekonomicznego punktu to $$$ dla każdego a i przyrodzie jest lżej. B) usadowienie paneli na dachu Szpitala być może jest nie możliwe z przyczyn technicznych tj wytrzymałości dachu itd itp... Konieeec
24.05.2023, 15:55 Citylover: Macie tę swoją zieloną energię lewaki. Drzewa będziemy zamieniać na panele fotowoltaiczne. Miliony ton plastiku, badziewnego sprzętu, którego nie opłaca się naprawić. Jednak politycy nadal gęby pełne frazesów o ekologii i o tym, że przez papierową słomką uratują świat. Będziemy nędzarzami z bateriami słonecznymi wszędzie. Dobrze to już było. Podziękujcie tym pseudo ekologom i głosujecie nadal na klimatystów.
24.05.2023, 16:00 Czarne zloto: Ekolodzy to szkodnicy. Drzewa wyciąć nie dadzą na meble, by dom zbudować, by rozwijać przemysł, ale pod fotowoltaike to nie ma problemu. Ohydne, szpecące panele wszędzie. To jest ta wspaniała wizja nowego świata... plastik i baterie . W autach, na dachach a potem na wysypiskach śmieci tony zużytych baterii ..ciekawe kto i jak będzie to utylizował. .
24.05.2023, 16:05 PiSPOtosamozło: Podziękujcie klimatystom, którzy tak pięknie likwidują górnictwo i będą wycinać drzewa pod farmy fotowoltaiczne. Jeśli ktoś myśli, że te działania mają coś wspólnego z ekologią i ratowaniem świata to współczuję szczerze. Politycy uznali ludzi za durniów. Maski chroniące przez bakteriami jedynie wciskali na wirusy, wycinka drzew by zamontować baterie to ratowanie świata ..buahahaha... Jeśli się nie obudzimy teraz, to potem będzie za późno
24.05.2023, 17:24 mis: przeciez ta fotowoltaika to zadne eko i oszczednosc to jedna wielka sciema ale swoiaki i kolesie musza na czyms zarabiac te chnskie panele to jednma wielka lipa a nie oszczednosc naprawy i serwisowanie przekraczaja oszczednosci niech sobie gelertowa na swoim domu zaklada jak taka madra pokazuje swoje biznesy ciekawe ile przuytulila za platne parkingi przy szpitalu a teraz kolejny pomysl
24.05.2023, 17:43 Iwanko: Ekologia poprzez wycięcie kilka setek drzew i zniszczenie dziesiątki gniazd ptaków w czasie wylęgu. Gdyż wycinka drzew już się zaczęła w zeszłym tygodniu.
25.05.2023, 00:29 ARGUMENT: Mój tatuś św. pamięci przez siedem lat co roku swój urlop spędzał w tym Szpitalu w okresie letnim na Oddziale Dermatologii. Cierpiał na rozległą łuszczycę i astmę. Smarowanie maściami powodowały u niego duszności. Kiedy odwiedzaliśmy go, szliśmy na polankę naprzeciwko budynku Oddziału Dermatologii posiedzieć wśród drzew . Są tam schodki i nie trzeba się specjalnie wspinać. To była jego jedyna atrakcja na urlopie i ukojenie w cierpieniu........
25.05.2023, 12:20 ulka: A może ,zamiast wycinać cały pas zieleni, zamontować panele na każdym budynku szpitala ??? Tylko pytanie,jak to się ma do kosztów ?
30.05.2023, 21:34 Tomek: pytanie czy trzeba to robić kosztem drzew? szpital ma od groma powierzchni dachu


Inne artykuły:

 Mikoszewo: Samochód osobowy wjechał w drzewo
Mikoszewo: Samochód osobowy wjechał w drzewo
Drugi koncert I Elbląskiego Festiwalu Organowego
Drugi koncert I Elbląskiego Festiwalu Organowego
Po której stronie powinien stać znak drogowy?
Po której stronie powinien stać znak drogowy?
Ostatni tydzień zapisów na Piekarczyka
Ostatni tydzień zapisów na Piekarczyka
Kierowca skazany na rok więzienia w zawieszeniu. W tym wypadku zginęło czterech mężczyzn
Kierowca usłyszał wyrok. W wypadku zginęło czterech mężczyzn (8)
Setki nowych firm, tysiące miejsc pracy w Elblągu. Zbliża się rewolucja inwestycyjna?
Setki nowych firm, tysiące miejsc pracy. Zbliża się rewolucja inwestycyjna? (33)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.