Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
24.05.2023 16:00

Prezydent wydał z kasy Miasta ok. 102 tys. zł na kampanię i głosowanie dot. portu


Prezydent wydał z kasy Miasta ok. 102 tys. zł na kampanię i głosowanie dot. portu


Dziś (24 maja) poznaliśmy oficjalne wyniki badania opinii elblążan w sprawie przyszłości portu, w której udział wzięło 11 221 osób, a koszt wyniósł ok. 102 tys. zł. Mieszkańcy zostali zapytani, czy chcą, aby został on miejski, czy też trafił w ręce Skarbu Państwa.

 

 

Wynik to cztery do jednego za portem, który jest własnością miasta. 77 proc. elblążan, którzy wzięli udział w głosowaniu powiedziało: tak, port powinien nadal być miejski. 23 proc. opowiedziało się za tym, aby port był własnością Skarbu Państwa. To jest nokaut dla przeciwników portu miejskiego

 

- mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, dziś (24 maja) podczas konferencji prasowej. 

 

Prezydent przekonywał, że procedury przeprowadzonego głosowania były wiarygodne i transparentne. - Urny były zaplombowane, otwierane przy udziale czynnika społecznego, zostali zaproszeni radni - z jednego klubu na własne życzenie zrezygnowali z uczestnictwa - organizacje pozarządowe i media - dodał.

 


Jak dokładnie wyglądają oficjalne wyniki ankiety przeprowadzonej przez miasto? Ogółem oddano w niej 11 221 głosów (w tym 6 631 przez internet, a 4 590 to ankiety papierowe wrzucone do urn). Po weryfikacji 9 256 głosów uznano za ważne. 7 123 (76,96 proc.) było za pozostawieniem portu w rękach miasta, a 2 133 (23,4 proc.) za przekazaniem go Skarbowi Państwa. 

 

 


1 965 głosów nie przeszło weryfikacji. Najczęściej nieważne głosy to były te, oddane przez osoby niefigurujące w rejestrze mieszkańców Elbląga (768). Pozostałe przypadki dotyczą ankiet w których: podano błędną datę urodzenia (463), brakowało stałego zameldowania w Elblągu (417), nie zaznaczono odpowiedzi (99), podano błędne imię ojca (87), głos oddano podwójnie (80) lub brakowało podpisu (50). 

 

 


Oprócz ankiety miasto zleciło również przeprowadzenie sondażu telefonicznego na ten sam temat (zrealizowała je firma Inny Format z Gdańska, wyłoniona w trybie zamówień publicznych). Również w tym przypadku rozkład głosów był podobny. 66,2 proc. uczestników sondażu powiedziało, że port powinien zostać własnością miasta, 22,4 proc., że powinien zostać przekazany Skarbowi Państwa, a 11,4 proc. nie miała na ten temat zdania lub była przekonana do żadnej z opcji.

 

 


Koszt badania, łącznie z sondażem, to 101 tys. 735 zł 21 gr. - To jest całkowity koszt, zarówno części organizacyjno-technicznej, jak i promocyjnej. Sam koszt kampanii informacyjnej to ponad 62 tys. zł. Koszt sondażu telefonicznego, druku ankiet, opracowania ankiety elektronicznej to 39 tys. 654 zł - wyliczał prezydent Elbląga. 

 

 


Prezydent podkreślił, że sprawa przekazania portu Skarbowi Państwa, jest dla niego zamknięta. 

 

 

Wyniki głosowania - transparentnego, przy zachowaniu wszystkich reżimów otwartości, jawności, przejrzystości - traktuję jako decyzję mieszkańców, zobowiązującą mnie do przyjęcia tego stanowiska. Przyjmuję je do wiadomości i do realizacji

 

 

- dodał Witold Wróblewski.

 

 

 

Nadal jednak pozostaje nierozwiązana kwestia tego, kto ma pogłębić około 900-metrowy odcinek rzeki Elbląg, zapewniający dostęp do portu i skorzystanie z przekopu Mierzei Wiślanej. Porozumienia między rządem a samorządem nadal nie udało się wypracować. Witold Wróblewski zapewnia jednak, że jest otwarty na rozmowy ze stroną rządową. Nie zamierza ich jednak prowadzić z wiceministrem aktywów państwowych Andrzejem Śliwką, wyjątkowo aktywnym ostatnio w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa pakietu kontrolnego udziałów w elbląskim porcie.  

 

 

Temat przejęcia spółki przez Skarb Państwa jest zamknięty. Mieszkańcy, cztery do jednego, powiedzieli, że to ma być port komunalny. To jest tylko ten temat, który dotyczył aktywów państwowych i nie ma w tej chwili potrzeby, żeby dyskutować z wiceministrem Śliwką. Natomiast jeśli chodzi o infrastrukturę, wystąpię z listem otwartym do ministra Gróbarczyka ( Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury - przyp. red.) i możemy rozmawiać. Dalej jestem otwarty na rozmowy w sprawie współpracy na temat rozwoju portu w Elblągu

 

 - mówił włodarz miasta.

 


Przypomnijmy. Spór między samorządem a rządem w sprawie elbląskiego portu trwa od wielu miesięcy. Punktem zapalnym była kwestia pogłębienia około 900-metrowego odcinka rzeki Elbląg, zapewniające dostęp do portu i skorzystanie z przekopu Mierzei Wiślanej. Zadania tego nie chce zrealizować rząd i Urząd Morski w Gdyni, a także elbląski samorząd. Obie strony przekonują, że to nie ich obowiązek. Ostatecznie rząd zaproponował, że wyłoży do 100 mln zł na inwestycje portowe, ale w zamian chce przejąć pakiet kontrolny udziałów w elbląskim porcie. Do porozumienia w tej sprawie nie doszło. W lutym elbląscy radni zdecydowali, że warto o zdanie tej sprawie zapytać elblążan i jednogłośnie przyjęli odpowiednią uchwałę. Głosowanie, które ogłosiły władze miasta, trwało od 24 kwietnia do 7 maja. Niemal jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość powołało społeczny, który zbierał podpisy elblążan pod "deklaracją poparcia dla dokapitalizowania 100 milionami złotych portu w Elblągu i uczynienia go IV portem morskim RP o podstawowym znaczeniu dla gospodarki". Jak przekonywali przedstawiciele komitetu, wspólnie z wiceministrem Andrzejem Śliwką, udało im się zebrać ponad 10 tys. podpisów.

 

 

 

 

NJ

Galeria zdjęć: konferencja Prezydenta w sprawie portu
Artykuły powiązane

:

Propozycja Rządu kontra upór i brak innego planu Prezydenta Elbląga? Impas mają rostrzygnąć... mieszkańcy
Propozycja Rządu kontra upór Prezydenta. Impas mają rostrzygnąć....mieszkańcy (54)
Wiceminister Śliwka: Radziłbym zakończyć wzbudzające niezrozumienie i jątrzące kolejne spory debaty
Wiceminister Śliwka: Radziłbym zakończyć jątrzące kolejne spory debaty (30)
W jaki sposób elbląski port przygotował się do przekopu? Wicewojewoda: Jest słabo, naprawdę słabo
W jaki sposób elbląski port przygotował się do przekopu? Wicewojewoda:Jest słabo (39)
Afera na sesji RM z portem w tle? Radni "za" konsultacjami z mieszkańcami, o których nic nie wiedzą
Radni "za" konsultacjami z mieszkańcami, o których nic nie wiedzą (31)

Komentarze (49):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
24.05.2023, 16:16 Deratyzacja : Powinien przeprosić za tą rozrzutność i oddać pieniądze z własnej kieszeni. Może dorzuci się do tego motorówka bo razem machają szabelką przed rządowym nosem. Pół biedy gdyby robili to za swoje pieniądze ale wydając ponad 100 tyś zł w czasie gdy nam ograniczyli rozkład jazdy komunikacji miejskiej ucinając połączenia i podnosząc ceny biletów to to już jest skandal!
24.05.2023, 16:36 Ciekawski : Wynik był znany od ogloszenia tej pseudo ankiety.
24.05.2023, 16:42 anty Tusk: Wszyscy z PO !!! PSL !!!! oraz SLD Brawo (Maladcy_) ,Brawo!!!!
24.05.2023, 16:43 Czyli: Koszty referendum by się zwróciły z nawiązką. Chcieliście to macie - chcącemu nie dzieje się krzywda. Gratulacje dla leniwych.
24.05.2023, 17:08 FT: czym tu się chwalić ? taka niską frekwencją
24.05.2023, 17:14 ...: Kosmos jest praktycznie nieograniczony . Zapraszamy aby to sprawdzić .
24.05.2023, 17:26 Smerf Zgrywus: A N modernizacje boiska dka szkoły nr 23 pieniędzy nie noe ma. Teraz dyrektor szkoły powinien złożyć doniesuenie do prokuratury z art 231 KK, na działanie na szkodę miastu o mieszkańców pezez Grubego Freda", i złe gospodarowania publicznymi, a więc haszymi podatników pieniędzmi
24.05.2023, 17:36 POlak: Wróblewski wraz ze swoimi kumplami z PO Tuska, PSL i Lewicą powinien zapłacić z wlasnej kieszeni. Czy ktoś rozliczy wreście tych szkodników Elblaga?
24.05.2023, 17:46 wniosek: O zgrozo, aż 102 tys. złotych z naszych podatków. A jak podano wynik to 7 tys. ludzi za portem Wróblewskiego, na 80 tys. mieszkańców to ci dopiero wynik.Tylko co się dziwić i nie będzie niczego, ani kąpieliska, ani Góry Chrobrego, będzie tylko taki mały porcik. Dojechano Nas równo.
24.05.2023, 18:04 ryszard powolski: Port będzie państwowy nie śmieciowy wróblowy
24.05.2023, 19:37 Potęga umysłu : Ja pierd .... ale klapa! Tyle kasy a Elblązanie olali i mieli rację bo nic ani prawnie ani frekwencyjnie oprocz kichy nie dała co za światły umysł to wymyslił ????
24.05.2023, 19:38 12%: Nokaut frekwencyjny i żółta kartka od mieszkańców!
24.05.2023, 19:44 Żartownisie: Dobra mina do złej gry! Przeciez juz dawno TVN podało ze nie cieszyla się poparciem mieszkancow i bardzo niska frekwencja! Po co te kity ??? Oni ciągle upewniają siebie ze coś mogą a wszyscy wokół tylko juz się smieją
24.05.2023, 19:51 Arc: Jawna niegospodarność i powinien za to siedzieć i oddać kase ze swoich.
24.05.2023, 19:55 taki "port", a ...: No to się narobiło - w takiej sytuacji nie tylko "port" ale i Wróblewski zostanie w mieście na następną kadencję. Pogłębienie tych 900 m jest zbędne skoro "port" pozostanie w posiadaniu miasta . do tej pory też nie było potrzeby pogłębiania czegokolwiek nawet po cofkach a "port" prężnie funkcjonował. kim tam jest Adamowicz? Ona od kilku miesięcy wszędzie asystuje i teraz też. Czyżby też pogłębiała "port"? Była Więcławska, Marysia, teraz Adamowicz. nadmiar portów do pogłębiania wymaga asysty. A się narobiło. czyli okazało się że lepszy Wróbel w "porcie" niż Śliwka na pogłębiarce. Właściwie temu miastu nic nie potrzeba poza przyjaźnią z wielbicielami "pana szuchewycza". Trzeba przyznać ankietowanym, że znają się na gospodarce morskiej i należycie śledzą "rozwój" miasta. Amen.
24.05.2023, 19:56 koliński nierób: Ruski mir i- jeban.. prezydent, głosowałem internetowo - pytania były skonstruowane tendencyjnie , jeb.. wróbel oszukał wszystkich, ja i ojciec według głosowania głosowaliśmy na TAK według naszej wiedzy : czyli państwo ma przejąć port tak wynikało i tak myśleliśmy składając podpis pod ankietą a tu takie jaja jeb.. hitler... przerobił mnie choć jestem miej więcej młody, i znam się na realiach polskiej polityki , CZYLI głosowałem według WRÓBLA za przejęciem portu na korzyść PO co nie ma ani zł w tą inwestycje Co jest całkowitą nie prawdą - WRÓBEL won - fon z polityki i rozdawnictwa ponad 100 tyś zł na jego pseudo referenda typu KRYM
24.05.2023, 19:57 :): Koryciarze..
24.05.2023, 20:05 P. Klim na Prezydenta: Jak patrzę na tą "elytę" na zdjęciu, to mam odruch wymiotny
24.05.2023, 20:30 hm.: Chyba coś niedobrego dzieje się z prezydentem miasta Elbląga. Zaburzone postrzeganie rzeczywistości.
24.05.2023, 20:32 Jamaleg : Tylko 77 % miało być 122 %
24.05.2023, 20:35 poczekamy: Rząd i tak przejmie port w Elblągu a wy czyli PO,PSL,SLD bedziecie najgorszymi rzadzacymi miastem.PRECZ.
24.05.2023, 20:46 Jarek: No a sekta pisowska ile rozkradli ? A czemu nie napiszą o kolesiach pisowcow ?
24.05.2023, 21:04 Brednie : albo wyjątkowo nieudane zdjęcia albo ci Państwo z trudem słuchają ogłaszania tego niewyobrażalnego " sukcesu" -;) bo rzeczywiście trudno wysłuchać tych bredni i jeszcze wciskać je mieszkańcom ! My umiemy liczyć , czytać i pisać i też myśleć!
24.05.2023, 21:18 kto bogatemu zabroni?: ależ oni smutni ! ale co się dziwić , musza przełknąć gorzką pigułkę porażki ! tylko z 2 strony wynika ze Urząd jest jednak bogaty!? kupę kasy na ankietę której frekwencja okazała się medialnym fiaskiem , ogromne podwyżki dla kadry kierowniczej ! kto sprawuje kontrolę i pieczę bezpośrednią nad finansami miasta ze tak lekką ręką popłynęło tyle kasy???? Warto zadać pytanie na sesji!!!
24.05.2023, 21:22 odklejka: proszę nie obrażać inteligencji mieszkańców ! chyba lekko odklejeni od rzeczywistości! jednak patrząc na wiek to mentalnie zostali w latach 80 tych
24.05.2023, 21:24 edek: Te oczy... co on bierze?
24.05.2023, 21:46 Lobo51: Za te 100tys. zł można by pogłębić 90cm rzeki.
24.05.2023, 22:30 Wniosek: Czytając liczne komentarze zwlaszcza te na portalach społecznościowych gdzie krytyka zalewa 90% wpisów można stwierdzić jedno , że społeczna akceptacja dla tej ekipy z dnia na dzień się traci ! Do kwietnia nie zostanie juz nic oprócz pomyj ! Bardzo smutny koniecznie, ale ktoś na to zapracował.....
24.05.2023, 22:56 Majka: Nokaut to fakt, że zdecydowana wiekszosc mieszkańców olala tą ankietę cienkim sikiem. Nagle 7000 głosów decyduje o przyszlosci Elbląga. Porażka. A jak 10 mln Polaków zaglosowalo za PiS w ostatnich wyborach, to dla opozycji bylo to nieważne głosowanie, bo ich zdaniem na PiS glosowali ludzie gorszego sortu, co bylo wszedzie wyliczane.
24.05.2023, 22:56 Opinia: Ich miny przeczą słowom prezydenta. Wydane sto tysięcy miało im służyć, a tylko skompromitowało. To nie koniec. Ten komediodramat dopiero się rozkręca.
24.05.2023, 23:13 Jaka moralność?: Najbardziej zaskakuje mnie osoba Pana Czyżyka ! Bądź co bądź facet inteligentny, obyty i raczej myślący i czy dobrze się czuje moralnie jak opowiada się mieszkańcom takie fantasmagorie!!! Czy Panu trochę nie glupio ??? Bo co do reszty towarzystwa to takich dylematów nie mam!!!
25.05.2023, 01:58 Ilikeelblag: Bezczelna manipulacja!!! Niecałe 12% z 80 tys. mieszkańców uprawnionych do głosowania - to nie jest rzetelna reprezentacja, to nie jest 70%. Dopiero bezstronne referendum jest w stanie wyważyć głosy mieszkańców! Skoro podobna liczba , bo ok. 10 tys. podpisów, bez wielkiej wrzawy i bez horrendalnych kosztów, została zebranych wcześniej przez Solidarność (głosy za wsparciem rozwoju i portem o większościowym zarządzie Skarbu Państwa), to sprawę zakończyć powinno referendum. Czy naprawdę nikt z rządzących miastem nie widzi, że głupio brną i każdy prawnik to podważy? Portu nie buduje się na jedną kadencję rządzących, już wystarczająco dużo czasu w Elblągu zostało zmarnowane. Czy kolejne 12 lat będziemy zamiast realnej budowy infrastruktury - będziemy dalej słuchać bełkotu o budowie obrotnicy?
25.05.2023, 05:49 Mieszkaniec: A głosy kto liczył, pewnie niezależna komisja. Śmiechu warte. Ankieta bez żadnej prawnych skutków i raczej sprawa do sprawdzenia przez odpowiednie służby celowości wydania środków publicznych. W kwotę 102 tys. Zł nie wierzę, gdyż wg mnie jest zaniżona. Kilkakrotnie widziałem 2 pracowników UM wraz z towarzyszącym im strażnikiem miejskim w sklepach, czekających na mieszkańców. Ciekawe czy ich wynagrodzenie też zostało wliczone .
25.05.2023, 06:11 Nokaut-;): Miny na zdjęciach przy oglaszaniu tego,, sukcesu,, bezcenne-:)
25.05.2023, 06:38 Adix: Pan wroblson to " wspaniała wizytówka" Elbląga wystarczy spojrzeć na zdjecie
25.05.2023, 07:34 słava wynikom!: Niestety, wynik głosowania w sprawie losów portu jest tak samo prawdziwy, jak wizerunek Wróblewskiego i pozostałych "siedzących" (ciągle tych samych) - wczoraj fotki były autentyczne, dzisiaj są sprzed 15-20 lat. Wystarczy powiedzieć co się chce i każda komisja i redakcja zrobi wszystko zgodnie ze zleceniem. Sicz i rządy kurenia.
25.05.2023, 07:51 100k w błoto: 100 tysięcy w błoto, na swoje wojenki z miejskiej kasy to dobrze rządzi się pieniędzmi, ale z tego co można ciągle wyczytać to pracowników olewa prócz lizusów kadry kierowniczej. Wszyscy ze zdjęcia out.
25.05.2023, 08:43 Rambo11: Deratyzacja-Ciekawski -A co powiecie Panowie o comiesięcznych pensjach Pani Sadurskiej byłej szefowej kancelarii prezydenta 175 tyś 55zł obecnie zasiadającej w pzu to też wasze pieniążki??? mniej boli czy tak daleko nie potrafimy liczyć ???
25.05.2023, 08:44 Mama przedszkolaka : A gdy pół roku temu potrzebny był ułamek tej kwoty na remont przedszkola to powiedział że nie ma pieniędzy i wraz z zastępcą i babką od edukacji robił podchody jak nas z tego budynku wykurzyć i przedszkole zlikwidować. A tu proszę na wojenkę z PIS wyskrobał ponad 100 tyś. Proszę państwa to jest niegospodarność,to jest skandal!
25.05.2023, 09:42 123: W głosowaniach bez nadzoru najważniesze kto liczy głosy.
25.05.2023, 11:07 Kass: Bo nie mógł w ramach lokalnej kampanii robienia na złość przeznaczyć tej góry kasy na wymianę nawierzchni kilku ulic albo pomoc jakimś placówkom?
25.05.2023, 12:34 I co: Robi co chce i tyle.mozecie mu skoczyć. Oby do wyborów głupi narodzie.
25.05.2023, 13:13 Misia Ce: "Czapkę sprzedam, pas zastawię.." choć nie mam pieniędzy, ni koncepcji, ni żadnego sensownego pomysłu na przyszłość, powielane jest to co robią inni "Elbląg papugą innych miast" ( vide "love Elbląg", teraz koło widokowe, powielone piekarczyki i jeszcze by coś się znalazło) nie ma żadnych oryginalnych pomysłów, które charakteryzowałyby Elbląg. Olaboga !!
25.05.2023, 13:13 chester: p/olak/a twój Sasin wydał z kasy państwa 70 baniek i włos mu nie spadł z głowy.Chwilę a on nie jest łysy?
25.05.2023, 14:19 Xxxxxxxxx: Panie Missan,może niech Pan sobie przypomni ile głosów otrzymał Pan jak startował na prezydenta.Gdyby nie Wróblewski dalej by nosił Pan nosze.Mam nadzieję, że niedługo tam Pan wróci, bo nic Panu tak nie wychodzi jak być noszowym.Pajac!!!
25.05.2023, 15:03 byle być: ~123, Misia - 123- w każdym głosowaniu w którym organizator ma ustalony wynik nie jest ważne kto i ilu głosuje, a podstawą uzyskania wyniku jest "nasz" główny zliczający (za: Lenin). Misia - To jest efekt wpływu potęgi intelektu i wdzięków pewnych kobiet na błysk w oku sapiącego. Teraz na topie jest Małgorzata - mini Piekarczyki, "tężnia", obecność u boku i dziwne mądre wypowiedzi. Zapewne wpływa na wiele więcej "strategicznych" decyzji Witolda. Jakoś Nowak zdziadział a Antek znudził tym występem i obecnością tej wspaniałości. Tak to wygląda jak posiedzenie samorządu uczniowskiego w podstawówce - czym głupszy pomysł , tym większe uznanie dla jego autora.
25.05.2023, 20:01 gdzie jest mysz: No i Śliwka ma wygrane wybory na prezydenta Koziej Wolki z szuwarowo-bagiennego. Tylko mu współczuć... Ale dla "miasta" to i tak mniejsze zło niż noszowy wiernie wykonujący polecenia cholernej Motorówka i Baby w Klapkach.
26.05.2023, 07:45 EDI: Sprawą nadużycia prezydenta Elbląga powinna zająć się prokuratura, to nie są jego prywatne oszczędności tylko nasze podatników !
29.05.2023, 21:38 Elblążanin: PiS wydało 60 milionów z budżetu państwa na wybory, które się nie odbyły. Wstyd.


Inne artykuły:

Ogródek Amore Mio Pizza&Grill już działa, a w karcie znajdziesz nowe pozycje!
Ogródek Amore Mio Pizza&Grill już działa, a w karcie znajdziesz nowe pozycje!
Concordia pokonała Legię i pnie się w górę tabeli [GOL Z MECZU]
Concordia pokonała Legię i pnie się w górę tabeli [GOL Z MECZU] (3)
Egzamin ósmoklasisty 2023. Język obcy na zakończenie 
Egzamin ósmoklasisty 2023. Język obcy na zakończenie  (1)
Oddaj krew i zgarnij bilet na mecz Olimpii za 1zł!
Oddaj krew i zgarnij bilet na mecz Olimpii za 1zł!
Na Starówce powstaje koło widokowe. Czy powinno zostać w Elblągu na stałe? (ankieta)
Na Starówce powstaje koło widokowe. Czy powinno zostać w Elblągu na stałe? (31)
Poszukiwany listem gończym
Poszukiwany listem gończym (2)
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.