Drogi Użytkowniku,
Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Polityka prywatności

ogłoszenia

filmy

galerie

baza firm

pełna wersja
28.05.2023 14:00

Elbląg: Zarząd "opuścił" spółdzielnię. Lokatorzy zostali z zadłużeniem i kontami zajętymi przez komornika


Elbląg: Zarząd "opuścił" spółdzielnię. Lokatorzy zostali z zadłużeniem i kontami zajętymi przez komornika


Spółdzielnia mieszkaniowa "Usługa Dom" pozostała bez zarządu, natomiast z kontem zablokowanym przez komornika, zadłużeniem u dostawców mediów i biurem "zamkniętym do odwołania". Lokatorzy z problemem muszą mierzyć się sami. 

 

 

 

Firma sprzątająca już wypowiedziała umowę. Obecnie sami sprzątamy klatkę schodową. Od listopada nie mamy opłaconej wody, nie mamy również opłaconego prądu w częściach wspólnych budynku. Długi całej spółdzielni z tego tytułu sięgają 560 tys. zł, a to nie wszystko. Cały czas płacimy czynsz, ale nie mamy żadnej gwarancji, że za chwilę nie odetną nam prądu na klace schodowej, czy wody

 

- mówi pani Paulina, mieszkanka budynku przy ul. Robotniczej należącego do spółdzielni "Usługa Dom". 

 


Sytuacja spółdzielni była tematem spotkania, które dziś (24 maja) odbyło się przy ul. Nitschmanna. Uczestniczyli w nim członkowie i lokatorzy, przedstawicieli zarządu nie było, bo obecnie nikt nie pełni tej funkcji.

 

 

Aktualna sytuacja to, jak usłyszeliśmy pokłosie toczącej się od 12 lat sprawy w sądzie, między spółdzielnią a firmą wykonującą ostatnią inwestycję "Usługi Dom" w Elblągu, budynek przy ul. Reja. Wyrok jeszcze nie zapadł, ale sąd, jak mówi ex pracownica spółdzielni, zdecydował o zablokowaniu kont (w grę wchodzi kwota 4 mln zł należności względem wykonawcy, jeśli zapadnie wyrok niekorzystny dla spółdzielni). To spowodowało również zadłużenie m.in. w opłatach za media.

 

 

Pani prezes 1 lutego tego roku przeszła na emeryturę. Rada nadzorcza, która przez jakiś czas jeszcze działała, podpisała jej świadectwo pracy i to w chwili, kiedy powstał taki bałagan.  Pod koniec kwietnia na siedzibie spółdzielni pojawiło się ogłoszenie, że biuro jest nieczynne do odwołania. Właściciele poszczególnych nieruchomości w tej chwili nie mają z kim się kontaktować. Od mecenasa, który ich reprezentuje, usłyszeliśmy, że ten temat trudno ugryźć, bo to pierwsza taka sytuacja w Polsce. Wszyscy są w szoku

 

- mówi była pracownica spółdzielni, obecna na spotkaniu. 

 


Wielu lokatorów o tym, jak poważna jest sytuacja spółdzielni, dowiedziało się dopiero pod koniec kwietnia, gdy ta eskalowała. 

 

 

W tej chwili zostaliśmy sami. Ten statek nie ma kapitana i nie wiemy, co dalej robić. Obecnie zastanawiamy się, gdzie i komu płacić czynsz

 

 

- rozgoryczenia nie ukrywała jedna z uczestniczek spotkania. 

 

 


Jeszcze zanim "biuro spółdzielni zamknięto do odwołania" w części budynków założono wspólnoty mieszkaniowe, które teraz przejęły problemy lokatorów, są odpowiedzialne za rozliczenia ze spółdzielnią. W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy budynków przy ul. Okrzei i Robotniczej, gdzie takich wspólnot nie zdążono założyć. 

 

 

 

Chcieliśmy sprzedać mieszkanie, jednak nie możemy, bo nie mamy żadnej dokumentacji. Pracownicy złożyli wypowiedzenia, biuro zamknięto, a my zostaliśmy z problemem. Nikt nas wcześniej nie poinformował o tej sytuacji. Nas nie dotyczyła ta sprawa sądowa. Generalnie nie mieliśmy pojęcia, co się dzieje. Dowiedzieliśmy się po wszystkim. W tej chwili nawet nie mamy możliwości, aby uregulować zaległości za media. Musimy płacić z nadzieją, że nam nie odłączą, ale nikt nam tego nie zagwarantuje

 

- dodaje mieszkanka ul. Robotniczej. 

 

 


Problemem jest więc "bezkrólewie" spółdzielni i brak dostępu do dokumentacji, która znajduje się biurze (dokumenty dotyczące poszczególnych nieruchomości są potrzebne np. lokatorom, którzy chcieliby założyć wspólnotę). - Nie ma prezesa, zastępcy, zarządu, czy rady nadzorczej. Nikt nie reprezentuje spółdzielni, nie ma nawet kto złożyć wniosek o upadłość - podkreślał jeden z uczestników spotkania. 

 

 

 


Mecenas, który reprezentuje członków spółdzielni, nie dotarł na spotkanie. Ten jednak, jak dziś usłyszeliśmy, złożył doniesienie do prokuratur o popełnienie przestępstwa gospodarczego oraz pismo do Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w Warszawie. 


 

Z kolei mecenas, który obsługiwał spółdzielnię, złożył wypowiedzenie, ale jednocześnie mamy informację, że zwrócił się do sądu o powołanie kuratora sądowego w tej sprawie, żeby możliwy był np. dostęp do dokumentów

 

 

- mówiła była pracownica spółdzielni. 

 


Członkowie spółdzielni w planach mają kolejne spotkania. Do tematu wrócimy. 

 


 

NJ

Galeria zdjęć: Zarząd "opuścił" spółdzielnię. Lokatorzy zostali z problemem
Artykuły powiązane

:

Prezydent wydał z kasy Miasta ok. 102 tys. zł na kampanię i głosowanie dot. portu
Prezydent wydał z kasy Miasta ok. 102 tys. zł na kampanię i głosowanie dot.portu (49)
Na Starówce powstaje koło widokowe. Czy powinno zostać w Elblągu na stałe? (ankieta)
Na Starówce powstaje koło widokowe. Czy powinno zostać w Elblągu na stałe? (31)

Komentarze (25):

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU:
24.05.2023, 21:36 Lokator: A gdzie jest pani prezes Rosocha??
24.05.2023, 21:36 Masakra : Do czego oni doprowadzili. Skandal
24.05.2023, 21:46 Pani s pisu: i parafijanka - To nie wieta, rze przes ostatnie osiem latr zawsze jest wina Tuska i Putina?
24.05.2023, 21:53 Gnom: Sprawa trwa 12 lat a lokatorzy zdziwieni sytuacja spółdzielni. Gdzie byliście jak były walne zgromadzenia.To ludzie wybierają władze, a teraz płacz....
24.05.2023, 22:35 Marcin: No to teraz trzeba przedstawić stanowisko drugiej strony, nie uważacie? Z tego co wiem to Elzambud od początku miał rację. Pamietam jak reprezentujący Elzambud mec. Bogusławski przyjechał na zebranie walne na Mickiewicza i ostrzegał, że tak się stanie. Ale nikt nie chciał go słuchać. Pamiętam jak rozmawiałem z nim na korytarzu i mówił, że przyjechał żeby nam otworzyć oczy bo Rosocha nam ściemnia. Mowił wtedy, że jeśli posluchamy się Rosochy to popełnimy błąd, bo on to wygra. I miał rację. Teraz płaczcie ludzie.
24.05.2023, 22:36 Upadły Harley: Prezes i zarząd zarobili kaskę, narobili bałaganu i długów i uciekli z Titanica. Czas zabrać się za te komunistyczne twory o nazwie "spółdzielnia mieszkaniowe"
24.05.2023, 22:40 Marcin: No to teraz trzeba przedstawić stanowisko drugiej strony, nie uważacie? Z tego co wiem to Elzambud od początku miał rację. Pamietam jak reprezentujący Elzambud mec. Bogusławski przyjechał na zebranie walne na Mickiewicza i ostrzegał, że tak się stanie. Ale nikt nie chciał go słuchać. Pamiętam jak rozmawiałem z nim na korytarzu i mówił, że przyjechał żeby nam otworzyć oczy bo Rosocha nam ściemnia. Mowił wtedy, że jeśli posluchamy się Rosochy to popełnimy błąd, bo on to wygra. I miał rację. Teraz płaczcie ludzie.
24.05.2023, 22:42 Marcin: No to teraz trzeba przedstawić stanowisko drugiej strony, nie uważacie? Z tego co wiem to Elzambud od początku miał rację. Pamietam jak reprezentujący Elzambud mec. Bogusławski przyjechał na zebranie walne na Mickiewicza i ostrzegał, że tak się stanie. Ale nikt nie chciał go słuchać. Pamiętam jak rozmawiałem z nim na korytarzu i mówił, że przyjechał żeby nam otworzyć oczy bo Rosocha nam ściemnia. Mowił wtedy, że jeśli posluchamy się Rosochy to popełnimy błąd, bo on to wygra. I miał rację. Teraz płaczcie ludzie.
24.05.2023, 22:51 poinformowany-dobrze: Za cały ten SKANDAL odpowiada Rosocha i jej klakierzy. Cała świta wkoło prezesowej pasła się jak tłuste koty przez lata a każdy kto miał inne zdanie został odsuwany na bok lub wymieniany. Na każdym walnym były osoby, które próbowały otworzyć oczy członkom spółdzielni ale wiara w bajki opowiadane przez Rosoche było większe. Raz nawet na wniosek jednego członka spółdzielni policja prowadziła dochodzenie ws sfałszowania walnego zebrania. Dochodzenie udowodniło, że faktycznie sfałszowano podpisy ale z powodu niewykrycia kto to zrobił sprawę zamknięto i nikogo nie ukarano. Klakierzy dalej kochali prezesową. Teraz mają kłopoty w jakie sami się wpakowali przez swoją bierność i łatwowierność. Tym co się działo przez ostatnich kilkanaście lat w Usługa-dom bez wątpienia powinien zająć się prokurator
25.05.2023, 07:19 lokatorka: A gdzie była Rada Nadzorcza przez tyle lat, to oni są winni obecnej sytuacji nad Rosochą nie było żadnego nadzoru. Rada powinna być pociągnięta do odpowiedzialności.
25.05.2023, 07:32 exspółdzielca: takie spółdzielnie bez nadzoru lokatorów , bo im się nie chce kontrolować Zarządu . byłem parę razy na walnym , cyrk i głupota członków spółdzielni , Prezes zarozumiała i bezczelna , wszystko po zależności i znajomości , dobrze że pozbyłem się członkostwa i mieszkania , teraz widać jak Prezes zarządzała spółdzielnią , członkowie spółdzielni niezainteresowani mają problem do którego sami doprowadzili swoim lenistwem nie biorąc udziału w walnym , takie jest właśnie w Polsce społeczeństwo obywatelskie , myśli że co mi tam ? , tyle że jak mi , to lament i wołanie o sprawiedliwość.
25.05.2023, 07:42 iza: "toczącej się od 12 lat sprawy w sądzie", nic dodać nic ująć.
25.05.2023, 07:59 Jajcarz: Byla pracownica Ania najpierw lata i załatwia podpisy dla Pani Prezes, a teraz oczernia Spółdzielnia na kzdyn kroku, co za hipokryzja...
25.05.2023, 08:06 Naiwny: Nie ma zarządu i rady bo przez nawoływania ex pracownicy żeby ludzie masowo wyodrebniali się i uciekali ze spółdzielni przestali być z automatu członkami spółdzielni i nie mogli pełnić tych funkcji, nikt nie uciekł, to przez ludzką głupotę Spółdzielnia chyli się ku upadlości.Zamiast ratować tonący statek sami go zatapiali....
25.05.2023, 08:19 Lolek: Spółdzielnia opłaca media z wpłat czynszowych lokatorów, ludzie w panice przestali płacić i błędne koło się zamyka
25.05.2023, 08:32 Rambo11: Witam -i się pytam gdzie jest Śliwka??? to chyba dla niego mało medialne !!!-a tak na serio kto wybierał tego prezesa jak nie mieszkańcy spółdzielni???-ta GANGRENA istniała od lat.
25.05.2023, 09:19 Lokatorka : Część lokatorów na prawdę nie miała świadomości tego co się dzieje. Kupiliśmy mieszkanie chwilę przed pandemią. W czasie pandemii nie było walnych zgromadzeń. Nie mieliśmy więc możliwości w takim zgromadzeniu uczestniczyć. O wszystkim dowiedzieliśmy się w marcu tego roku od sąsiadów. Niestety sprawa będzie się ciągnęła teraz latami.
25.05.2023, 11:07 Wet: Rambo to zapytaj jeśli masz jaja, gdzie tak wrażliwi społecznie posłowie lewicy Halej, gdzie nasz Jerzy Wcisła, widać Grodzki mu nie pozwolił, gdzie PSL z Wróblewskim na czele. Pan Śliwka zajmuje się portem bo reszta wymienionych hamuje rozwój miasta.
25.05.2023, 13:12 nygus: Wini ci , członkowie sp, co na zebraniach przyklepywali decyzje, a jeszcze bardzie ci co olewali i na zebrania nie chodzili.
25.05.2023, 18:33 Jagi: Byłem ponad 10 lat pracownikiem tej spółdzielni. 10 lat mobbingu i poniżeń dzieku czas najwyższy.
26.05.2023, 09:59 właścicielka m4: Tak było w tej spółdzielni, wszystkie zebrania walne ustawione odpowiednio pod głosowania, żeby do Rady Nadzorczej wybrać odpowiednich ludzi - popleczników prezesowej i księgowej one we dwie tak rządziły , że wszystko padło - trochę się przeliczyły. Przychodzili na zebrania stacze z pełnomocnictwami i głosowali...... Teraz czekać tylko na komisarza,
26.05.2023, 10:34 Zkjot : Te problemy dotyczą też nowo utworzonych przez komuchów Wspólnot Mieszkaniowych w których zatrudnili rodzinne klany . Też zatwierdzają roczne sprawozdania głosowaniami na zasadzie zbierania podpisów . Wynik głosowania podawany do wiadomości właścicieli lokali to przeważnie jest 52,25 procenta . Czują się się jak Panowie na swoich folwarkach i tylko trzeba czasu ,kiedy wybuchnie bomba . Co do Walnych Zebrań , praktycznie już właściciele przestali uczęszczać .
28.05.2023, 16:33 Hhjjj: A nie tak dawno pisali jak to w spółdzielni jest ok i źli mieszkańcy chcą utworzyć wspólnotę. Kłamali w żywe oczy.
29.05.2023, 08:34 Elblążanie dumni z PIS : Pora aby to PIS przejął wreszcie to miasto bo pod rządami PO PSL SLD to tu nic nie funkcjonuje jak powinno.
29.05.2023, 08:35 fdg: 1. wybrać nowy zarząd i radę. 2. zwołać wlane zgromadzenie członków spółdzielni. 3. przegłosować likwidację spółdzielni. 4. żyć normalnie jako wspólnoty.


Inne artykuły:

Na ul. Saperów 14F przeprowadzi się biblioteka i ośrodek doskonalenia nauczycieli. Kiedy ruszy remont budynku?
Biblioteka i W-MODN przeprowadzą się na ul. Saperów 14F. Kiedy ruszy remont? (4)
Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o świadczenie 500+
Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o świadczenie 500+
Festyn ekologiczny ZUO. Elblążanie wymieniali odpady na rośliny (zobacz zdjęcia)
Festyn ekologiczny ZUO. Elblążanie wymieniali odpady na rośliny (zobacz zdjęcia) (1)
Kto znajdzie prace w Elblągu?
Kto znajdzie prace w Elblągu?
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zaprasza na Finały Turnieju Motoryzacyjnego
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zaprasza na Finały Turnieju Motoryzacyjnego
Witamy w Elblągu: Igę, Rozalię, Mikołaja, Weronikę i Ignacego
Witamy w Elblągu: Igę, Rozalię, Mikołaja, Weronikę i Ignacego
Na górę strony
Pełna wersja info.elblag.pl


Redakcja Kontakt O serwisie
Polityka prywatności

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.